Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

kareen

Možná by se to místo zbytečně rozvleklých lesbických scén mohlo věnovat také trochu Evině minulosti, ale jinak si z možných přístupů vybrali tvůrci asi ten nejrozumnější. Tajemství její mysli a pravých pohnutek se odborníkům nepodařilo přijít na kloub tehdy ani teď, a proto je lepší, že si divák může udělat vlastní obrázek, bez nějakých naservírovaných závěrů a spekulací. Například já v ní vidím nešťastnou holku, nejspíš psychicky nemocnou (skutečně mi tu přišly některé věci jako příznaky schizofrenie), obviňující lidi kolem sebe, že jí nechápou a nemají rádi, ale přitom si ve své do sebe zahleděnosti neuvědomující, že ani ona nemá ráda je. Alfou a Omegou celého snímku je samozřejmě skvělý výkon Michaliny Olszańské a také celková chladná odosobněnost, při níž závěrečné scény u soudu vyzní s o to působivější mrazivou silou. ()

Karlas

Myslím, že divák musí být pozorný, co byla skutečnost a co její smyšlenky a záměrné fabulace, které měli omluvit zavraždění skupiny nic netušících nevinných lidí. Domnívám se, že tvůrci nestaví Olgu do pozice oběti společnosti, je na každém, jak si celý příběh vyloží. Celé zpracování i pojetí filmu se mi velmi líbilo, neméně pak hezky udělané lesbické scény. ()

Laxik

Musíme si promluvit o Olze. I když co vám k ní mám říct víc, než že jsem pravděpodobně nic takového ještě neviděl a jestli je to aspoň z půlky pravda, tak je to masakr. No, možná bych ještě dodal jedno. Jsem zarytý odpůrce monologů, co vám celou věc vysvětlí od A po Ž, ale tady je beru na milost, protože se mi k filmové Olze dokonale hodily. ()

erased

90 minut nijakého a zbytečného pokusu zavděčit se arthousu, 15 minut mrazivé výpovědi o mentalitě nadčlověka a opice. Asi bych byl radši za něco konvenčnějšího nebo kratšího. ()

blackrain

Ano, z filmu nejsou dostatečně čitelné důvody, které Olgu Hepnarovou zformovaly až k jejímu činu. Před shlédnutím doporučuju si něco o životě olgy Hepnarové přečíst. Některé situace se pak lépe vysvětlují nebo se pak přinejmenším ukážou v poněkud jiném světle. Já jsem domácí přípravu nepodcenila a bylo to dobře. Všechno do sebe zapadlo, tak jak mělo. Černobílá podoba filmu prospěla. Nic nění jenom černé nebo jenom bílé. Olga Hepnarová byla prostě jiná a velmi svébytná osoba. Michalina Olszanska zahrála Olgu Hepnarovou skutečně přesvědčivě. Až jsem se při sledování přistihla, že se obávám o její doševní stav. Každá role v herci něco zanechá, když ji bere opravdu poctviě. Citování dopisů mně dostalo. Škoda, že film je takový zploštělý. Dal by se z tohoto tématu udělat seriál.Na druhou stranu dokážu pochopit, že tvůrci filmu měli nějaký daný prostor, na kterém se potřebovali vyjádřit. Nevybraly si zrovna jednoduchý příběh a musím před nimi smeknout, jak se s tím popasovali. ()

gogos

Výborně stylizované psychologické drama, kterému nechybí slušná dobová výprava, silný námět přetavený v zajímavý scénář a především výborný výkon ústřední hrdinky. Olga Hepnarová mě mile překvapila. 4* ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale z tohohle filmu šlo prostě vytěžit víc. Po dlouhé době český film, na který jsem se skutečně těšil, ale výsledkem je černobílá podívaná, která je slabá v tom, jak Olgu Hepnarovou zobrazuje. Jako kdyby zde nebyla gradace. V tomhle byl trailer mnohem lepší. A ani poslední vteřiny to nezachrání. Nemluvě o tom, že mi tu strašně chyběla motivace. Je to jen v její hlavě, nebo se k ní skutečně chovali zle. Je to jen naznačeno. Málo naznačeno... ()

Kaluž

Gothaj, víno, Sartre, toluen a krabička startek… byla to černobílá doba. Olszańska je v roli Hepnarové dokonale odpudivá a zároveň k sežrání. Mám z toho filmu obrovskou radost. A Franta Vláčil by ji měl taky. Snímek mimochodem disponuje nejpoutavějším trailerem posledních let. Tohle už je mezinárodní liga, dámy a pánové, nenechte si ji ujít. ()

topi

Podle traileru jsem projekci odpískal, protože mě to přišlo nevěrohodné a zavádějící do jiných skutečností. Nakonec jsem přece jen neodolal a musím uznat, že z filmu čiší autenticita, podpořená černobílým obrazem, rekvizitami ze 70. lét a hlavně málo okoukanými tvářemi včetně hlavní představitelky Olgy Hepnarové v podání polské herečky Michaliny Olszanské. Také filmu prospívá absence hudební složky a dlouhé záběry, které se zdají byt o ničem, ale opak je pravdou! A ty lesbické scény jsou více než odvážné a na české poměry téměř nikdy neviděné. Silný film a v záplavě novodobé české filmové tvorby zcela ojedinělý. Po skončení filmu naběhne titulek, který mě velice potěšil a trošku mě i toho tvůrce v některých momentech filmu připomněl : " Tento film je věnován památce Františka Vláčila ". ()

PAGE

Po obsahové stránce nevím proč tento film vznikl, co ním chtěl básník říci? Na každém krimi - webu se o případu Hepnarová dozvím informací daleko víc. Ať se na mě tvůrci nezlobí, ale za víc než za informaci mi ta dáma nestojí, natož o ní točit film. Myslím, že byli a jsou jiní lidé, o kterých by se měli točit filmy, připadá mi to od tvůrců filmu jako kalkul. Po filmové stránce nemůžu filmu vytknout nic, Michalina Olszańska je zralá na Českého lva a Hepnarovou zahrála tak, že mi ji zhnusila ještě víc. ()

stration

Velice zajímavý film, který v podstatě dokumentární formou zobrazuje část života máklé vražednice Olgy Hepnarové. Filmařsky asi nejde nic vytknout, herecky je film perfektní. Jenom mě to nechalo úplně chladným. Téměř žádnou emoci to ve mně nevyždímalo, což je sakra škoda. ()

Duotone28

[febiofest_16] Olga cez to všetko aká je pekná, bude vás srať od prvej do poslednej minúty! Chápem, diagnóza. Škoda že vtedy to bolo ešte tabu, o pár životov mohlo byť na svete viac. Nazdar ()

Lucjen

V kine sa nás nahromadilo na český snímok až dvadsať. No dobre, možno ešte trochu menej. Prvú polovicu filmu tvorí skôr hra s obrazom, uhlom pohľadu, zaostrením, prekladaná sexualitou Hepnarovej. Najprv na mňa pôsobilo tempo celkom únavne, no vo výsledku okrem spomínania na minulé časy pre staršie ročníky má aj svoj účel - veľmi pomaly vykresľuje Olgin svet a buduje napätie. Posledných dvadsať minút je neskutočne intenzívnych - chalan, ktorý sedel vedľa to potvrdil dvakrát "slušným" pomenovaním mužského orgánu - až niekedy ku koncu som si uvedomila, že nezaznela žiadna hudba. Vôbec mi nechýbala, perfektne (ne)dotvorila atmosféru. A prečo teda "iba" štyri hviezdičky? Nemôžem prehliadnuť niekoľko hluchých miest a premárnených silných scén. ()

Hamaradža

Ďakujem za pripomenutie že aj v našich končinách sa ešte stále točia psychologicky prepracované a vyspelé umelecké filmy, ktoré sa nesnažia chýbajúce kvality kompenzovať vulgárnosťou a potrebou za každú cenu šokovať (viz. Tohtoročný trapas Pirko). Perfektná Olszańska. ()

salalala

Těžce uchopitelný film, který není pro každého a jde si svou cestou. Weinreb s Kazdou nevysvětlují vůbec nic a rovnou nás seznamují s dospělou Hepnarovou, s níž pracují hodně podrobně a nechávají diváky udělat si názor sami, přesto si myslím, že to úplně nestačí a její motivace není vykreslena uspokojivě. Je fajn, že s ní nemáme soucítit, přesto film jakožto obžaloba společnosti vyznívá trochu prvoplánově, když Hepnarová není sympatická a k lidem si cestu prakticky nehledá. Několik lesbických scén beru spíš jako úlitbu modernímu divákovi, jejich význam byl minimální a spíše z nich pochopíme, proč ostatní nechtějí Olgu než naopak. Výsledku nepomáhají ani často hodně ostré střihy mezi dvěma nesouvisejícími scénami. K jednoznačným kladům ale patří výborná atmosféra, která se jakkoli nedotýká politiky (což je skoro neuvěřitelné) a úchvatná černobílá kamera, která dodává filmu punc jakési autenticity až dokumentárního dojmu. Samotné ztvárnění klíčové tragédie je invenční a působivé, protože takové "nenápadné". Zmínit samozřejmě musím i vynikající Olszanskou, která de facto nedá nikomu možnost vyniknout (snad až na Kláru Melíškovou) a s výzvou se poprala více než dobře, i když pochopitelně vypadá o několik tříd lépe než skutečná Hepnarová. Já, Olga Hepnarová je sympatický pokus o rozvíření české kinematografie, který sice nedopadl úplně dokonale, naznačuje ale, jakou cestou se vydat, abychom mohli konkurovat těm nejlepším evropským filmům. 60% ()

hygienik

Filmári to divákom vôbec neuľahčili. Čiernobiely film, medziľudské vzťahy chladné ako ruská zima. Napriek tomu, že MO hrá rolu Hepnarovej ako o život, som k nej skoro až do konca filmu, nepocítil žiadne emócie. Možno to bol autorský zámer. Neodpustiteľne mi tam chýbala hlbšia psychoanalýza mladej ubitej duše. Skôr než obžaloba Hepnarovej to vážne vyznelo ako kritika spoločnosti. Pripomínalo mi to Bielu stuhu od Hanekeho. ()

radektejkal

Nenechme se mýlit, použití moderních režijních postupů ještě není zárukou dobrého filmu... Na magnetické nástěnce mám už alespoň deset let pár fotek "zvláštních" žen, které mě zaujaly, a které mají mnoho společného: Ingeborg Bachmannovou, Janis Joplinovou, Wirginii Woolfovou, ale také Olgu Hepnarovou. Ta je mezi nimi jediná, která netvořila - byla pouze destruktivní... A bylo mi vždycky jasné, že se toho chytne první člověk, který má koule - a tím v podstatě zamezí pozdějšímu serióznějšímu zpracování... Kdysi jsem četl rozhovor s prokurátorem (nebo žalobcem, nevím, nepovažuji to za relevantní), který se vyjádřil v tom smyslu, že se na její odsouzení dívá po letech jinak: "mohla by nám toho ještě hodně povědět." A to by také mohlo být i tématem poměrně nosnějšího filmu... Ale je toho mnohem víc: podle někoho první česká "sebevražedná" teroristka, podle jiného bojovnice proti normalizační společnosti (podobně jako Palach) atd... A tak vlastně jsem schopen uvažovat jen nad scénou, kde staví (sama postává) s milencem stan v průtrži mračen a vedle stojí její Trabant - to se opravdu nedělá... Pozn.: Nedávno jsem ze záznamu poslouchal rozmluvu o tomto filmu ("Slovo o filmu", jména diskutujících si už nepamatuji). V poměrně přísné a vystihující kritice padla věta: "...film Olgu Hepnarovou zatraktivňuje." Myslím, že to sedí! ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz