Dark Was the Night

• Austrália Dark Was the Night (viac)

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiálny text distribútora)

Chrustyn

Počáteční budování atmosféry výborné, když se však přejde k akčnější fázi, začnou na povrch vylézat všechny režijní a produkční rezervi. Film už pak neděsí ani nebaví. ()

korbitch22

Když nic jiného, tak je Dark Was the Night příjemným překvapením.Atmosféra je hned ze začátku naprosto parádní a hodně příjemně jsem se bál a nepotřeboval jsem k tomu ani žádný lekačky, který jsou sice ve filmu jen tři, ale za to parádní, stejně jako atmosféra kterou režisér kouzlí díky výtečný vizuální stránce, ani mi nevadil ten modrej filtr kterej se ve finále k tý celkový depresi hodil perfektně.Kevin Durand je sympaťák a roli utrápeného otce/šerifa zvládl na jedničku a myslím si jednoznačně ukázal, že nemusí hrát jen psychopaty a vojáky, ale že má i na dramatický žánr.K dobru si určitě musíte připočíst to, že monstrum není celou dobu vidět a jen tesáky a kopyta odvedou půlku hororové práce.Do první hodiny jsem byl dokonce možná na 5* a celou stopáž přemýšlel, proč že to je zase na ČSFD tak hrozně podhodnocené, no ono od přesunu do kostela to jde bohužel rapidně dolu a když se ukáže ta digitální ještěrka jak vystřižená z Pavučiny snů, je po srandě.Potom ale režisér udělal něco, co mě zase nakoplo a ten poslední záběr mě docela dostal, to bylo nečekaný a odvážný a režisérovi muselo být jasné, že tím hodně diváků nasere.Upřímně, kdyby stvůra vypadala jako Tim Curry v Legendě a příběh nabyl jiného směru a opravdu se jednalo o nějaké prokletí města a ďábla, asi by tu bylo víc procent a víc spokojených hororových fanoušků, ale i tak si tenhle malý horor zaslouží pozornost.Bál jsem se a bavilo mě to, škoda toho neukočírovaného konce.69%. ()

SOLOM.

O existenci toho filmu jsem až do nedávna neměl ani tušení. První zmínku o něm jsem zaregistroval až v jednom z komentářů u filmu The Woods (2015) a jelikož mi podobná témata jsou docela po chuti, neodolal jsem a musel si tento kousek co nejrychleji pořídit. Nejen Evropa, Austrálie, Afrika či Asie mají své bájné tvory, kteří údajně žijí na těžko dostupných místech, ale i Američané nezůstávají vůbec pozadu. Děkovat za to můžou především původním obyvatelům tohoto kontinentu. Kromě „legendárního“ Bigfoota je nejčastěji vzpomínán kanibalský netvor Wendigo. Právě tento netvor/zlý duch je nejčastěji zmiňován v souvislosti s Dark Was the Night, přesto si myslím, že s tvorem který se zde objevil, měl pramálo společného a jde spíše jen a pouze o divácké spekulace. Scénárista Tyler Hisel si však při vymýšlení svého monstra potažmo celého příběhu nevedl vůbec špatně, jenže vizuální realizace už dle mého zas až tak dobře nedopadla. Režisér Jack Heller však nejvíce zapracoval na samotné atmosféře, která se mu mimochodem opravdu povedla téměř na výbornou. Pochmurné prostředí i dramatické okolnosti okolo hlavní postavy (šerifa), to vše bylo v pořádku. Dokonce i fakt, že si coby divák musím vystačit po většinu filmu jen s náznaky strachu a všudypřítomným mysteriózním nádechem jsem samozřejmě přijal s nadšením. On totiž režisér moc dobře věděl, že kdyby nám ukázal to odpudivé digitální „cosi“ hned v první scéně, tak by se na jeho dílo asi moc lidí nedodívalo. ()

JASON_X

Dlouho jsem se radoval, že jsem namísto očekávaného průměrného videobéčka dostal nadprůměrné videoáčko, ale po děsivě vymrvené poslední čtvrtce dávám s bídou tři. To, že dějová rovina s windigem musela být čas od času prolínaná dějovou rovinou rodinných trampot šerifa Shieldse, jeho ženy a jejich otravně přehrávajícího spratka, bych ještě tvůrcům odpustil. Ale tu snůšku klišé a banality v kostelním závěru už ne. A tak milý dédy šerif v lůně domu Páně ochránil nejen svou rodinu, ale i všechny "svoje" lidi, řekl "everything's gonna be fine" (ještě že nedošlo na "ajlavjú"), jeho neméně statečný zástupce si definitivně získal náklonnost jisté diblíkovité zmejkapované krásky, no a já musel běžet znechuceně vyzvrátit svou delikatesní večeři, což mě teda fakt nepříčetně rozčílilo. Sice mi pak zase trochu spravil chuť nečekaně vtipný poslední záběr a hodně pěkné závěrečné titulky, ale to už bylo bohužel pozdě, půl kila frankfurtskýho s deseti nenávratně v hajzlu... Jo a mimochodem Kevin Durand přesvědčil, že by lehce zvládl i nějakou psychologicky náročnější dramatickou roli, sympaťák. ()

Morholt

Atmosféra hodně dobrá, slušné napětí a výborný Kevin Durand, jemuž se s přehledem dala věřit i ta linka otce, kterého stíhá pocit viny za smrt potomka. Oceňuji i fakt, že to rodinné drama se sem hodilo a nepůsobilo jako uměle naroubované, takže obvyklý scénář "v tom lese něco je" příjemně osvěžovalo. Přesto mi chybělo trochu větší tempo a ztvárnění monstra bylo až příliš béčkové, což se sem z mého pohledu nehodilo. Heller tu svůj talent určitě potvrdil a ukázal, že Eneter Nowhere nebylo náhodou. Ale čekal jsem něco víc. Tak snad příště. 60% ()

oLí

Jestli muzete minimalisticky horory, tak Vas to potesi. Hodne atmosfery, malo prisery, Durand i Haas sympataci, trosku nevyuzitej Nick Damici, jinak urcite mrknete. Je to pomalejsi, tahly, ale atmoska to drzi.. predchozi reziseruv film se mi libil krapet vic ale pekny 3* s prehledem. 6/10 ()

Khalesi

Normálne by som hodnotila tromi hviezdičkami, ale ten koniec ma rozsekal. Vlastne veľká časť filmu je o chlapoch so zbraňami, ktorí behajú po lese a hľadajú krvilačnú beštiu. Pobavil ma lovec, ktorý vybehol nariekajúc z lesa a zúfalo líčil, ako beštia zabila jeho kamarátov, tiež lovcov, a aké to bolo strašné všetka tá krv, strach a umieranie...nie že by predtým nevraždili a nesposobovali by presne toto všetko oni nevinným zvieratám. Vždy sa mi páči, keď sa minca obráti a z lovca sa stáva korisť. Aspoň vo filme občas títo zbabelci dostanú to, čo im patrí. ()

JohnCZ

Dokud se jede v náznacích, tak to funguje velmi dobře. Klasické neznámým zlem terorizované maloměsto je jistota a tady to po stránce atmosféry šlape jak hodinky. Jakmile se odhalí původ, už to takové terno není a naháněčka je to spíš průměrná. A ten cheesy závěr, který tvoří asi posledních 5 sekund, si mohli teda klidně odpustit úplně, to bylo dost pod úroveň filmu. ()

Astaroth12

Celkom vydarený film. Tu všetko zavisí aj padá len na jednej postave, vidíme jej zožieranie, útrapy, súcítime s ňou, keď má zlý deň, máme ho aj my. Film sa sústreďuje hlavne na atmosféru a to jej aj vychádza. Film má pomalé, niekedy až uspávacie tempo, sem tam je vyplnený nejakou vypätejšou situáciou, ale veľa sa snaží vyťažiť z prostredia a práve to vytvorilo dosť hustú atmosféru. Je tu dobre vyvinuté mysteriózno okolo toho tvora aj keď indícii je tu veľa, čo je pravda sa dozvedáme až neskor. Ale sila je v tom, že ten tvor sa len objavy, hlavne v kostole to bolo dosť nezmyselné a nepravdepodobné, ma svoju výšku i hmotnosť a aj tak je ako duch. Preto nemám rád film, ktoré chcú ojebať diváka aj keď ozruta bola dobrá dávam len 3* a to som skoro do konca zamýšľal nad 4*, no škoda. ()

maddy

Dark was the Night, Boring was the Movie. B-éčkový monster horor, ktorý sa snaží byť atmosférickým kúskom s postupne budovaným napätím, ale v závere sa celá tá snaha rúca ako domček z karát. Zo začiatku to ešte fungovalo, malebná dedinka, večne zamračené počasie, hustý priľahlý les a v ňom niečo zlovestné. Pomalé, nikam sa neponáhľajúce tempo a postupné náznaky. V tom je film najsilnejší. Bohužiaľ, postupne sa zameria na neustále riešenie obohraných rodinných problémov, až nakoniec divák zistí, že sa v ňom vyše hodiny nič nestalo a celé to dianie je vyslovene o ničom. To sa film snaží dohnať v záverečných pätnástich minútach, kde dôjde na hororové akčné finále, ktoré akoby vypadlo z iného filmu. Odhalí sa ohavne digitálne monštrum a celý film sa zmení až na také lacné monster C-éčko, ktoré sa už ani na sekundu nedá brať vážne. Vo výsledku tak úplne lacné ako monster horor v závere a úplne nezaujímavé ako pokus o atmosférický kúsok z predošlých minút kvôli neustálemu odbiehaniu k riešeniu nepodstatnej rodinnej drámy, navyše tieto dva prístupy k sebe absolútne nepasujú. Pokiaľ by sa pracovalo len s náznakmi, ktorý by sa postupne zintenzívňovali mohol Dark Was the Night dopadnúť omnoho lepšie, stačilo keby si Jack Heller zobral príklad zo svojho predošlého filmu Enter Nowhere, ktorý nepotreboval žiadne CGI a dokázal pracovať iba so samotnými postavami. Takto vlastne ani neviem čo chcel režisér v prípade Dark Was the Night natočiť, pretože film tak nefunguje ani v jednej rovine. A ten trápny záver, pri ktorom som už strhol aj tú zamýšľanú druhú hviezdu radšej ani nespomínam, to už bolo vyslovene na smiech. CELKOVO: 1,5* (3/10) ()

kaylin

„Dark Was the Night“ vůbec není špatný film, spíš je takový nenápadný a jeho největším problémem bude to, že prostě není originální. Ale je natočen dobře, je natočen tak, že vás to bude bavit. Navíc je zde monstrum, které se v podstatě celou dobu neobjeví, vidíte z něj jen náznaky, anebo pouze to, co po sobě zanechalo. V tomhle ohledu je to dobré řemeslo, které stojí za to skouknout. ()

stration

Film, který sází spíše na atmosféru, než na komplikovanost děje a akční sekvence. Není to vyloženě na škodu, atmosféra je temná, lesy dostatečně pusté a městečko přiměřeně vystrašené. O to víc je škoda, že se tvůrci asi nechali platit od firmy na CGI, protože se v závěru rozhodli ukázat víc, než by si film s tak pečlivě budovanou atmosférou zasloužil a celé to v na konci sklouzne do jakéhosi survivalu s kladným hrdinou v čele. I tak je to ale celkem příjemná podívaná, na kterou se při zhasnutých světlech a o samotě dobře dívá. ()

AlistairMir

Velmi příjemné překvapení. Kevin Durand pro mě poprvé v hlavní roli a hned mi dokázal, že na to má. Hodně atmosférický horor s hutnou atmosférou, parádním prostředím, znepokojivou hudbou/zvuky a hlavně nejsilnější zbraní - důkazem, že divák se často nejvíce bojí toho, co nevidí. TO, co se celou dobu skrývá v lesích, proniká do města a útočí stále agresivněji, uvidíme až ke konci filmu, ale zkuste mi věřit, že to vůbec nevadí. Ten pocit že někde poblíž číhá COSI, co zaručeně nebude člověkem a hodně parádních scén (synovo tvrzení, že venku NĚCO je, stodola, srna na silnici, stopy ve městě, tři lovci, spatření NĚČEHO z auta a následné pátrání v lese, návštěva v domě atd atd) Vám zajistí mrazení v zádech. Finální odhalení možná zklame vizuálem, ale já na to kašlu. Film to pro mě neshodilo a finále v kostele má opravdu grády. Plná palba a díky za první hutnej horor viděnej v tomto roce. ()

Caminzind

Námět. Ten je kamenem úrazu tohoto horrorového příběhu s půvabným názvem, který i v doslovném překladu zní stále stejně poeticky Temná byla noc. A atmosféra je zde opravdu temná, byť se časem trochu omrzí. Režie výborná a invenční. Skvělá hudba. Kamerové filtry, které vůbec nemusím, zase tolik nevadily. Herci jsou zajímaví. Vykreslení postav je bez chyby, ikdyž ne zrovna originální. Ale ten námět... Někteří tady snímku vytýkají nevyužitý potenciál. Ale dle mého tady ani žádný potenciál nebyl, chyběla prostě látka. A kdo si osvojil základy Aristotelovy fyziky, tak ví, že bez látky není co u-tvář-et. To vše k velké škodě tvůrců. 51% ()

bourec

Další z tvůrců ,kterýho asi bude radno sledovat.Pvní film dobrej,a i tenhle má solidně ponurou,depresivní atmosféru.Monstrum jsme asi vidět nemuseli,dost to ubralo na atributech samotnýho hororu.A finále mělo bejt víc našponovaný.Ale jinak hlavně první část dost ujde.60%. ()

Rodriguez

Celý snímek si až do samého závěru držel velmi slušnou temnou a tajemnou atmosféru. Čekal jsem s nadšením na toho vraždícího parchanta a když jsem se dočkal, ehmm, no byl jsem trošičku zaskočen. To že se jim nepovedl bych ještě rozdýchal, ale co ten závěrečný záběr na kostel? To si tvůrci mysleli že jsou cool?! 50% ()

dubinak

Dark Was the Night je velice příjemná, neurážející monster jednohubka, která potěší svou tajemnou šedavou atmosférou, která je ověnčena spoustou emocí a znepokojivé aury. Hodně lidí tu vytklo, že se film bere na svůj žánr až příliš vážně, to mi tentokrát nijak nevadilo, ani mě to neotravovalo. Kevin Durand se tu sice po celou stopáž tváří jako kdyby mu ulítly včely, ale do role mi příjemně sedl. To, co mě trošku víc zaskočilo byl spíš zjev monstra, jenž by s přehledem mohl být o něco víc strašidelný nebo alespoň úplně na jiné bázi. To je asi jediná věc, kterou bych tu brala jako velké mínus. Jinak je tento snímek opravdu dobře stravitelný, jen to není nic objevného. Průměr, který za rok zapomenu, ale není škoda ho vidět. ()

Pod

Takhle poctivý béčkový monster horor se dnes už zkrátka nevidí. Ušitý mě akorát na míru, atmosféra městských legend, postupné budování napětí, prostě dokonalost. V dnešních dobách, bych už nečekal, že někdo něco takového ještě může natočit. (Jen to trošku moc přehnali s filtry.) ()