Jodorowsky's Dune

Původem chilský umělec Alejandro Jodorowsky, o kterém lze bez nadsázky říci, že patří mezi všestranně se uplatňující persóny světového umění, měl svou ambiciózní vizi ohledně filmové adaptace kultovního sci-fi románu Duna Franka Herberta. Toto je příběh její neuskutečněné realizace. (blackJag)

Radiq

To jeho nadšení pro věc je nakažlivé. A je dobré vidět, jak se k němu připosranej Hollywood otočil zády. Mohla to být bomba, ale možná to taky mohla být sračka. U Jodorowskyho člověk nikdy neví... ()

noriaki

Duna je natolik komplexní, epická a přitom myšlenkově bohatá, že ji považuji za nezfilmovatelnou. To koneckonců potvrdila i Lynchova verze. Jakkoliv je to režisér pružně ohýbající realitu a rutinně rozpitvávající zákoutí lidské psychiky, tak si na díle Franka Herbera vylámal zuby. Kouzlo knihy leží v precizně vykreslené civilizaci, fungující na tak odlišných základech, až to až bere dech. Představte si společnost, kde jsou genetika, sociologie, filosofie, psychologie a rétorika exaktní vědy. Společnost jenž zavrhla techniku a zaměřila se na rozvoj potenciálu člověka. Hrdinové z Arrakis jsou od nás dále než jsme my od australopitéků a jejich schopnosti se vymykají našemu poznání. To svérázný Chilan úplně opomíjí a místo toho rozvíjí svou vlastní představu, zaměřenou na duchovno a jakousi pseudonáboženskou tradici, jen velmi volně se inspirující Herbertovým eposem. Když jsem poslouchal jak živelně režisér sbíral svoje "spirituální bojovníky" a jak mu projekt pomalu přerůstal přes hlavu, získal jsem dojem, že Jodorowského osobitá, čtrnáctihodinová vize by dopadla téměř jistě katastrofálně. Nejenže by nezměnila dějiny sci-fi a nenahradila Hvězdné války - ty byly naopak fenomenálně úspěšné díky svojí jednoduché stravitelnosti a nekomplikovanému příběhu, ale dost možná by vznikl nesrozumitelný mišmaš a finanční katastrofa. Obava z toho druhého, byl koneckonců ten pravý důvod, proč mu studia nevěřila. Jodorowsky dokáže nadchnout i z dokumentu a ani se nedivím že svým nadšením strhl velikány své doby ke společné práci, ovšem jeho projekt byl už ze samé podstaty předem odsouzený k neúspěchu. Pokud by ale nějakým zázrakem opravdu vznikl, za vidění by určitě stál. Top 10 za rok 2013. ()

VanTom

Jaká by byla Duna podle osobitého všeumělce Jodorowského? Z výpovědí zainteresovaných (kteří na preprodukci v 70. létech skutečně pracovali) vyplývá, že rozhodně originální, vizionářská, provokující, spiritualistická a výtvarně překračující všechny dobové standardy (jak chtěli pořešit triky, to ovšem nezmiňují). Také dozajista těžce stravitelná, nedivácká a předlohu "znásilňující". Stoprocentně by však stála za vidění. V zajímavém dokumentu o přípravách nikdy nerealizovaného snímku (v závěru poměrně neskromně skloňovaného jako zásadní inspirační zdroj pro celý průmysl) mě stejně nejvíce fascinovala samotná osobnost vzpomínajícího 84letého tvůrce. ()

zigíš

Překvapivě víc zábavné než informativní, ponejvíce zásluhou rozpustilého a dobře naloženého Joda trousícího moudra jak z čínského koláčku štěstí (!) permanentně nadšeného a snílkovsky umanutého ..to, že se z projektu filmového stal nakonec projekt comicsový dává dokumentu další -mě blízký rozměr- a fakt, že tím comicsem byl Incal na pozitivních pocitech nic nemění :) ()

spikey1

vizionář. Extrovert, který prožívá každou vteřinu života a tvoří z něho obrazy k zapamatování, hrající divadlo života i pro dokument. Ješitný ve své pravdě "že on věděl lépe jak filmy natočit" a jen tak s pomrknutím ukazuje techniky, které pak Hollywood zrecykluje pro jiné realizované snímky. Jasné "must" pro fanoušky sci-fi. ()

Reanimated

Těžko se to hodnotí. Pro mě je Duna neuvěřitelnou pokladnicí zážitků, která zasáhla spoustu médií a forem zábavy. Stejně jako Jodorowskyho vize, spojující talent úžasné skupiny umělců, zanechavší nesmazatelnou stopu napříč celou budoucí kinematografií. Ten chlap je blázen, ale jedno je jasné... Jeho Dunu bych chtěl vidět. ()

Firebug

Výborně uchopený dokument o jedné z největších filmových událostí všech dob. I přes fakt, že výsledný snímek nikdy nevznikl, jeho ozvěna zní filmovým světem stále. Ať už si o Jodorowskym myslíte cokoliv (dokument ho neprezentuje vysloveně jako geniálního umělce ani jako megalomanského blázna), nemůžete mu upřít, jak skvěle dokáže lidi nadchnout. Ke konci mi bylo regulérně hořce smutno, že mě ta zpropadená filmová studia ochudila o ten nadčasový zážitek. Zcela vážně bych chtěl nakouknout do paralelního vesmíru, kde TOU první velkou sci-fárnou nebyl Star Wars, ale Jodorowskyho Duna se Salvadorem Dalím, Orsonem Wellesem, Mickem Jaggerem a s uměleckým dotekem Christophera F. Fosse a H. R. Gigera... 4,5*______ p.p.č.: Knihu jsem mimochodem nečetl (jako skoro nikdo, kdo se na adaptaci podílel:-) ()

adamulefa

Frustrujúco fascinujúce či fascinujúco frustrujúce ale zároveň plné inšpirácie a motivácie. I LOVE IT ! This sleeper will never awaken... ()

Melios

Najambicióznejší projekt, ktorý nikdy nevznikol. Aj takto by sa dal opísať strastiplný príbeh Jodorowského "znásilnenia" Duny Franka Herberta. Očarujúci dokument vás chytí za srdce strhujúcim rozprávaním pána režiséra, skicami H.R. Gigera a dychberúcimi animovanými konceptami, ktoré sa nikdy nedočkali svôjho plného potenciálu. Možno je nakoniec dobre, že film nikdy neuzrel svetlo sveta. Vďaka nemu k nám prišlo mnoho známych klasík, ktoré sa priamo (či nevedomky) týmto projektom inšpirovali. Dúfam, že sa toho časom i tak niekto chytí a podľa Jodorowského priania z toho vytvorí animovaný film. ()

zencitizen

Dokument je díky Jodorowskemu opravdu zábavný a o jeho verzi Duny se samozřejmě krásně sní. Ale ať si nikdo nedělá iluze, že by ten film byl prost všech neduhů ostatních Jodowých filmů (kolísavé, nebo očas spíš žádné tempo, dost dřevěná práce s rakursy a pohyby kamery, excesívní přepálenost herců atd.). Jodorowsky je vizionář, básník, mystik, šarlatán, trochu hysterka (ovšem s nádhernou vše prostupující energii, která člověka nakopně) ale není to v pravém smyslu filmař. Dotažený a vyvážený tvar díla je to poslední co ho zajímá. Duna klidně mohla skončit jako béčko-déčkový propadák (ještě horší než ta Lynchova) a všichni by se jí jen smáli (ostatně ten akcent na spirituální rovinu by jistě mnoho lidí iritoval). Ale takhle? Takhle je to vlastně lepší. Stačí jen snít. ()

Devadesát Dva

"This system make of us slaves. Without dignity. Without depth. With the devil in our pocket. This incredible money, this money, this shit, this nothing. This paper, who have nothing inside. Movies have heart, bum-hum-bum, have mind, chhhhhhhhhh, have power, have ambition. I wanted to do something like that. Why not?" (...) "Why dont you have an ambition? Why? Have the greatest ambition possible. You want to be immortal? Fight to be immortal. Do it. You want to make the most fantastic art movie? Try. If you fail, it's not important. We need to try." (Alejandro Jodorowsky, Jodorowsky's Dune) ()

SpaceOdyseus

Jako milovnik Duny a Jodorowskyho komiksu mi bylo celou dobu cim dal tim vic tezko z toho, ze film nevznikl. Jak dokument postupne odhaluje informace a materialy o chystane Dune, i ne-fanouskum scifi musi byt jasne, ze jsme prisli o vyjimecny snimek. I po formalni strance je dokument velmi dobry. Citlive davkuje rozhovory se zucastnenymi a ukazky z preprodukcnich praci, az jsem si rikal, jaka je skoda, ze dokument skoncil. ()

Scevola

Tak popri tomto reziserovy este aj Lynch vyzera uplne normalne. Nakoniec som rad ze sa mu to nepodarilo natocit, lebo by nevznikla moja oblubena Duna z 1984. 8/10 ()

Disease

Že je Jodo tak trochu pošuk mi bylo jasné, když jsem kdysi viděl El Topo a následná četba jeho komiksů mě v tom utvrdila. Ale entusiazmu má na rozdávaní i v 85 letech, až to sálalo z obrazovky. Kromě toho nadšení a lehce zastydlého klukovství je ovšem potřeba ještě někdo, kdo to zaplatí, což se nestalo a je to škoda, protože ta špička ledovce v dokumentu dává věřit, že by to byla fakt bomba. ()

simply

Musím přiznat, že Jodorowského tvorbu jsem před dokumentem neznala. O samotném dokumentu jsem se dozvěděla až teď při pročítání dění kolem nové Duny. Za mě je obrovská škoda, že se tato vize nerealizovala. Na druhou stranu těžko říct, jestli by výsledek byl tak skvělý jako na papíře. Připomnělo mi to Terryho Gilliama a jeho téměř 20letý boj o Dona Quijota, kde návrhy předčily samotný snímek. ()

Klajnik

Plakáty, design lodí a argichektury i obsazení působilo naprosto šíleně v tom nejlepším možném slova smyslu. Je však nutno trochu mírnit Jodorowského pěv na vlastní genialitu a největší film všech dob, který jako prorok otevře lidem oči. Kdyby to vzniklo a jistě by to byl vzácnej projekt, kterej by měl v kultuře velké postavení, ale rozhodně by to nebyl film, kterej by změnil svět. Jedno umělecké dílo světem nepohne, ani kdyby bylo jakkoliv geniální a "velké". Audiovizuálně by to však bylo šíleně působivé, atraktivní a nevídané. Přesto je nutno říci, že i když by Jodorowski mohl točit Dunu se všemi těmi umělci, tak by to ve výsledku nemusel být tak dokonalej film. Předpokládám, že by nebyl, protože Jodorowski umí být pěknej kokot. Jeho film El Topo (Krtek) má i přes jistý půvab mnoho chyb a výsledný dojem po skončení filmu byl vyloženě hrozný. Děj byl kostrbatý a divně poskládaný, různé scény působily amatérsky, stupidně či nevěrohodně, záběrování a choreografie v akčnějších pasážích byla špatná a do toho on sám v hlavní roli. Myslím, že jeho přesvědčení o vlastní genialitě (o které mě v předchozích filmech nepřesvědčil, ač Holy Mountain mám rád), jeho entuziasmus a emocionalita mu může zatmívat střízlivý úsudek. Bůh ví, jakej by jeho vlastní syn vůbec byl v té hlavní roli. Možná by to byl stejný fail, jako obsazení sebe sama do hlavní role v Krtkovi. Protože tento dokument neukazuji, jak přesně by se jeho Duna odvíjela scénu po scéně, dialog po dialogu, tak nelze tedy říci, jak dobře by Jodorowski zvládl jednotlivé scény, jak dobře nebo zle by natočil akci a souboje, jak dobře by vypadaly efekty, jak dobře mu byl film fázovaný, sestříhaný, jak kvalitní by byly dialogy, jestli by to v některých momentech nebylo nevkusně afektované, melodramatické či do sebe zahleděné, jak dobře by si Brontis Jodorowski poradil s rolí Paula... Těch faktorů je moc a Alejandro Jodorowski mi připadá jako někdo, kdo by byl schopen s obrovským nadšením vytvořit nepříliš dobrou splácaninu, ale bude tvrdit, že se mu podařilo do díla zachytit přesně ten pocit, který chtěl a že umění má být naprosto volné. Ke každé dobré práci patři ale jistá uměřenost a vyměřenost. Technická rovina věci není zanedbatelná a tyhle citové a tvrdohlavé povahy mohou často přestřelit. Komu se taky Jodorowski občas během interview nezdál autentický? Komu se zdálo, že některé nápady jsou píčoviny? Proč by do pevnosti Barona Harkonnena měla vést cesta, přes kterou by horizontálně švihali meče? Co to je za infantilní nápad? I kdyby to ale nebyl vcelku dobrý film, beztak by z něj všichni čerpali, protože by to mělo úžasný design, hudbu by dělali skvělí hudebníci a další tvůrci by z toho jistě čerpali. ()

Spacecore

Určitě by to byl největší film všech dob, to bez debat. Kdyby to šlo natočit. Každopádně spíš než o film asi Jodorowskemu šlo o nějaký velký psychomagický signál vesmíru a vesmír ho zkrátka odmítl a zarazil, protože co je moc, to je příliš. To, že je Jodorowsky renesanční člověk, kterému se podařilo sjednotit neuvěřitelnou squadru umělců, aby vytvořili koncept a projekt je umění samo o sobě. Je to jako konceptuální umění. A to možná znamená ve finále více než kdyby se Duna natočila. Nikdy nevíme jak by vypadala, ale to, že vznikl takový záchvěv tvůrčího génia je samo o sobě impozantní. Jodo je nadpřirozeně dobrý umělec, ale není úplně zakotven v realitě. A některým jeho podobným génium se podařilo prosadit své ideje do reality a nakonec se to Jodowi podařilo, ale v tomhle případě to nevyšlo. Každopádně solidní dokument! ()

husokachna

Ježíš díky bohu, že to nenatočili. To by byl podle mě průser daleko větší, než jak ho předvedl Lynch. Dokument super hlavně díky tomu, o čem a s kým je. Je super slyšel mluvit Gigera, jak ho to nadchlo, je boží vidět Jodorowského, jaký je fanatik a upřímný umělec. A tu knížku tu bych teda hodně chtěl. Jinak ale, až na pár okamžiků je to přehlídka mluvících hlav a s takovým námětem, to snad ani nešlo natočit špatně. A hlavně je logické, že nejlíp placený herec na světě tam chce hořící žirafu...to dává smysl. ()

kamil.i

Výborný dokument, témou podobný Stratený v La Mancha. Toľko k hodnoteniu dokumentu, teraz k jeho objektu. Je naozaj na škodu, že Jodorowsky nedotiahol Dunu k samotnej výrobe? Ako fanúšik prvého dielu Herbertovej ságy i kvalitných blockbusterov som presvedčený, že to bolo šťastie. Dokument mi to nenútene dokazuje rozborom pováh a zámerov tvorcov. Malo to byť epické dielo, explózia umeleckej tvorivosti a legálna náhrada za halucinogénne drogy. Zo záberov naplánovaných na papieri a v Jodorowského hlave je však jasné, že by šlo o surealistickú niekoľko hodinovú epopeju, ktorú by okrem neho nikto nepochopil. Bola by to síce veľkolepá, no k divákovi bezohľadná ukážka režisérových predstáv a nápadov veľmi vzdialených predlohe. Duna mala zoskupiť najväčších umelcov doby a tým pritiahnuť a inšpirovať mladých ľudí. V praxi by to bol len sled nesúrodých cameo roličiek, ktoré by viac slúžili marketingu ako umeleckému zámeru. Welles, Dali, Jagger i Jodorowsky sú inšpiratívni umelci, ale aj egomaniaci, ktorých viac ako kniha zaujala netradičná umelecká exhibícia, či dokonca len osobný prospech. Okrem nich Dunu nečítali ani poprední členovia štábu a samotný Jodorowsky priznáva, že predloha slúži skôr ako inšpirácia a väčšinu scén si vymyslel. Hlavne plánovaný záver ide proti knihe a pripomína akýsi drogový rauš. Vzhľadom k tvorcovej sebarealizácii ignorujúcej predlohu mi príde ako vrchol pokrytectva, keď kritizoval holywoodske štúdiá, že neboli ochotné financovať jeho projekt, pretože ho považovali za nerentabilný. Vzápätí to prepojil s kritikou doby závislej od peňazí a z vlastného vrecka vytiahol stovky eur, ktoré označil za bezduché. Nuž, trocha sebakritiky by nezaškodila. Najväčšou devízou nezrealizovanej Duny je fakt, že tento projekt pritiahol k filmu a spojil ľudí ako H.R. Giger, Moebius, či Dan O'Bannon, ktorí pod Scottovým dohľadom o pár rokov neskôr vytvorili nesmrteľného Votrelca. ()