Jodorowsky's Dune

Původem chilský umělec Alejandro Jodorowsky, o kterém lze bez nadsázky říci, že patří mezi všestranně se uplatňující persóny světového umění, měl svou ambiciózní vizi ohledně filmové adaptace kultovního sci-fi románu Duna Franka Herberta. Toto je příběh její neuskutečněné realizace. (blackJag)

Mr. Lobo

Masterpiece... to mohl být. Nejpřevratnější film všech dob... kdyby. Raping... with love. Finále, které ukazuje, jaký měla nenatočená Duna vliv, byly vlastně kapitolou z dějin sci-fi filmu. ()

corpsy

Keby Jodorowsky došiel do cieľa, filmový svet by sa dočkal technicky najväčšieho filmu histórie. A bol by ním až doteraz. Pri sledovaní tohto úchvatného dokumentu je vám až ľúto, že tento ´´iný´´ režisér svoju víziu nenaplnil. ()

ledzepfan

Dojemné....dojemné, srdcervoucí a inspirující.. Manifest ambiciózní vášně pro skutečné umění..hluboké, absolutně nikomu se nepodřizující, umění které má moc otevřít mysl, bourat staré vzorce, měnit svět. Jodo je spirituální válečník....ve světě filmu jeden ze statisíce(možná z miliónu).. Rozumím mu a klidně se podepíšu pod všechno co tady řekl.......................... Jen škoda, že už nestihli Moebia..-no co už -that´s life. Tleskám, klaním, děkuju. ()

schizmo

Vážně nevím, jak se k tomuhle dokumentu postavit. Nevím totiž, jestli prezentuje Jodorovského jako ambiciózního, megalomanského a možná až šíleného umělce nebo spíš jako egoistického maniaka, jehož plány byly tak monstrózní až z nich nic nakonec nebylo. Alejandro měl geniální vizi, udělat nejzásadnější film všech dob, na motivy Herbertovy Duny, film s posláním, měnící myšlení lidí. Přesvědčil na tu dobu největší a nejšikovnější umělce jako byl Giger, Dali či Mick Jagger, udělal obrázkový scénář o několika tisíci stránkách a nabídnul to všem studiím. Překvapivě se to všechna filmová studia do jednoho zalekla z megadíla nic nebylo. Je celkem dramatické pozorovat Jodorovského, jak o sobě sebestředně mluví jako o nepochopeném vizionáři, jehož záměr a plány zůstaly podceněny, nepochopeny a zároveň ho vidět i po tolika desítkách let zlomeného tím osobním neúspěchem. Na druhou stranu vysoké cíle často znamenají drsný pád, takže zatímco Jodorovsky plánoval nesplnitelné, jiní režiséři s menšími nároky vesele točili zásadní a v té době realizovatelné věci jako byla třeba Vesmírná odysea nebo Alien. Tak či onak, je drsné vidět, že spousta nápadů (a bylo jich určitě desítky) obsažená v obrazovém scénáři byly bez ostychu vybrakovány a použity v jiných dílech jako autorské, přestože o jejich původu existuje nepopiratelný důkaz... Tohle je opravdu nevšední bizarní dokument pro všechny filmové a především sci-fi fanoušky! ()

maddy

Jodorowsky rozhodne nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov, videl som od neho len jeden film (zo šiestich celovečerných, hraných ktoré za 40. rokov natočil), ten najznámejší The Holy Mountain z roku 1973, ktorý však považujem za slušne povedané „umeleckú sračku“. Odhliadnuc od toho ma tento dokument veľmi príjemne prekvapil svojou vyrovnanosťou. Jodorowskeho zaslepene neprezentuje ako nepochopeného génia, ale ani nad tým kriticky neláme hůl ako nad starým bláznom. Áno, je to umelec srdcom aj dušou = čiže v podstate v tomto svete taký svojský šialenec. Ale šialenec prekvapivo veľmi sympatický, schopný rozumných myšlienok, ktorý vie presne čo robí a do najmenšieho detailu vie rozumne popísať svoju víziu (pre ktorú nemá problém obetovať ani vlastného syna :). Dokument sa nikomu a ničomu nepodriaďuje a v podstate až do záveru príjemne neutrálne vykresľuje cestu jedného skutočne ambiciózneho, avšak nikdy nezrealizovaného projektu. Chápe obidve strany – či už Jodorowskeho nadšenie alebo odmietanie štúdii (je si potrebné položiť otázku, či by do niečoho podobného akokoľvek vizionárskeho niekto vložil vlastné peniaze, keďže návratnosť v podobe nadšeného priatia verejnosťou by bola viac ako otázna). Obidva pohľady sa primárne nevylučujú, ani jeden nie je kritizovaný. V svojej podstate však tak smutná vizitka toho, že skutoční vizionári, ktorí sa nepodriaďujú aktuálnym trendom ostanú večne nedocenení, resp. aspoň počas ich života. Pôsobivý, netradičný, nestranný dokument pre každého filmového/sci-fi fanúšika, ktorý sa o filmy zaujíma aj trocha hlbšie. V závere už trocha silene všetkými možnými, nasilu vynútenými cestami prezentuje ako Jodorowskeho odkaz prenikol do rôznych ďalších filmov (Matrix, Alien, Blade Runner, Gordon atď.), nie v každom prípade sa však musí jednať o inšpiráciu jeho Dunov (teda aspoň ja s tým v niektorých prípadoch nesúhlasím, vynútený „odkaz“ sa dá nájsť všade). Akurát neviem čo je lepšie. Ak by tento projekt skutočne vznikol (a ja by som si ako v prípade Holy Mountain s Jodorowskeho réžiou zase raz nepotykal, prípadne by z toho vzniklo sci-fi béčko s nepochopeným spirituálnym odkazom v závere) alebo pokiaľ si ho na základe Jodorowskeho rozprávania a úžasných Moebiusových storyboardov poskladá každý v hlave sám podľa vlastnej fantázie. Mám pocit, že tá druhá forma je vlastne lepšia. CELKOVO: 4* (8/10) PS: a idem dohnať resty v podobe Fincherovej Duny, ktorú Jodorowsky síce zniesol pod čiernu zem, ale zato veľmi inteligentne a neurážlivo ()

kobejn

Na jedný straně - AJ je tvůrce, na jehož filmy se nedá koukat, takže se ani nedivim, že se mu těch 15 milionů co potřeboval zdráhal někdo poskytnout, přeci jen, to co natočil předtim byly totální magořiny, tak jak moch čekat, že mu někdo v Hollywoodu jen tak vysolí 15 melounů? Na druhý straně, se předtím i od tý doby natočilo takovejch blbostí, za který se vyhodilo tolik peněz, že nechápu, že s tím dělali takový cavyky a někdo mu ty prachy prostě nehodil do klína, nějakej náhodnej milionář, jenže náhodní milionáři nejsou zrovna zapálený do umění, že? Mě osobně je fuk, že to Jodorowsky nenatočil a rozhodně tady nebudu jako ovce opakovat po ostatních, že to je "nejlepší film, který nebyl natočen". To se nedozvíme, ale soudě podle toho, co natočil předtím než se na Dunu chystal, se mi nechce věřit, že by jeho Duna byla něco úžasnýho, pravděpodobně by to byl stejnej paskvil jako Krtek nebo Svatá hora, které ale někdo zbožňuje. Já ne. Možná, že by jeho Duna byla jiná, ale to jsou jen spekulace, proto vznikl tendle dokument, aby se spekulovalo o "nejlepšim filmu, kerej nikdo nenatočil". Ale proč jsou jeho ostatní filmy tak děsně nudný? A potom mám věřit, že Duna by byla úžasná? Možná jo, možná ne. ()

GodComplex

Fantasticky dokument o snu jednoho ambiciozniho umelce bojujicimu s filmovym prumyslem o realizaci sveho filmoveho snu. Tohle mohlo byt nadcasove sci-fi veledilo, epicka knizni predloha, Giger art, Pink Floyd hudba, reziser, ktery do toho vkladal komplet vsechno, vcetne sveho syna. Bohuzel to nevyslo, ostatne stejne jako nasledny Lynchuv boj s producenty, ktery skoncil nepopularnim strihacim fiaskem a Duna tak zustava masterpiecem pouze v literarni sfere. 9/10 ()

Kaluž

Asi takhle, pan Jodorowsky je nejspíš fajn člověk se zdravým přístupem k životu, co má na pažbě spoustu geniálních zářezů i ujetých podivností... ale na tu Dunu bych mu nedal ani korunu. Zajímavý dokument o člověku a jeho nezkrotných uměleckých vizích. ()

Derek

na ziadny z jodorowskeho filmov by som sa asi nedokazal pozerat pat minut v kuse (na zaklade kuskov co som videl) ale ako rozpravaca a zaujimavy charakter si ma absolutne ziskal. alejandro je napriek svojmu pokrocilemu veku stale culi a plny energie co prenasa i na tento dokument (ktory je dobry i po technickej stranke vdaka zapojeniu animacii ktore ozivuju storyboardy a reziser prichadza i inymi paradickamy). jodorowskeho duna nikdy nevznikla (co je mozno dobre, lebo si vazne neviem predstavit publikum co by na to do kina islo) ale nastastie dokument o tejto megaprodukcii odkazanej uz pred zaciatkom nakrucania k neuspechu to bohato vynahradzuje... ()

JohnMiller

Dune od Jodorovského by som si po zhliadnutí tohoto dokument z radosti pozrel. Sám tvorca načrtol scény a podrobne rozobral obsadenie hercov, kosými, príbehy a dianie okolo toho všetkého. Bolo to výborné ale v mojej mysli sa miešajú dve pocity. A to pozitívny a negatívny. Vizionársky pohľad na sciene-fiction okorenený filozofiou a metafyzikou by bol úžasný ale nemyslím si že by to v tom roku (1976) vyzeralo tak ako by to on sám chcel. Myslím si že to bolo od Jodorowského troška naivné že si myslel že mu MGM alebo iný Hollywoodsky filmový vydavateľ poskytne obrovské milióny na surrealistický film. Herecké obsadenie ma vyviedlo z miery. David Carradine, Orsol Welles, Salvádor Dalí či Mick Jagger to je najabsurdnejšia ale zároveň aj najprekvapujúcejšia zostava akú som kedy videl. Ilustrátor H.G Giger a Dan O´Brain takisto ukázali to najlepšie. Neskôr spolupracovali na dnes už legendárnom Votrelcovi. Najúžasnejší bol koniec keď si nahnevaný Jodorowaký vytiahol s kapsy balík peňazí a začal doslova kričať že toto, bez emócií bez mysle, rozhoduje o všetkom, iba štus papierov.. A má pravdu. ()

Hamaradža

"Duna je ako Paul. Duna bola podrezaná. Film nebol natočený, zabili ho. Ale viete, v niektorých filmoch môžete počuť: Ja som Duna. Ja som Duna." ()

Dont

Podle ukázek z tvorby Alajandra Jodorowskyho nemám pocit, že bychom o něco přišli :-), ale faktem je, že jsem žádný jeho film dosud neviděl, takže mi jeho dílo nepřísluší hodnotit. Pozoruhodný dokument o nikdy nenatočeném velkofilmu, který mohl být legendárním a mohl se stát kultovním. Námět z pera Franka Herberta působí nesmírně nosně, ta Jodorowskyho vize byla téměř fascinující, jeho zápal pro věc příkladný, už jen plánované obsazení slibovalo nevšední podívanou. A když tedy zamýšlený film nikdy nespatřil světlo světa, jako bonus mě dokument nalákal alespoň na Lynchovu verzi Duny z roku 1984. ()

Necron

Film musí být takový, jaký jsem si ho vysnil. Snímek musí být přesně takový, jaký si ho vysnívám. Je to sen. Neměňte můj sen. Hluboce věřím, že lidé v Americe tento film nenatočili, protože se ho báli. Báli se jeho představ, myšlení a báli se, co jim to udělá. A myslím, že to je ten pravý důvod, proč to nikdy nebylo natočeno, protože se lidé báli. Tento systém z nás dělá otroky. Bez důstojnosti. Bez hloubky. S ďáblem v naší kapse. Tyto úžasné peníze jsou v té kapse. Tyto peníze. Tento nesmysl. Toto nic. Tento papír, na kterém nic není. Filmy mají srdce. Mysl. Moc. Ambice. Něco takového jsem chtěl udělat. Proč ne? Bylo to zrušeno, když veškeré plánování bylo na papírech. Byli jsme připravení začít natáčet. ___ Duna je svět jako sen, ale sny také mění svět. ___ Myslím, že Duna by byla fantastická, kdyby někdo vzal scénář, a vytvořil animovaný film. Teď je to možné. Já mohu zemřít, oni mohou natočit můj snímek. ___ Krasna zpoved ambiciozniho nadsence a zaroven velka skoda promrhani takoveho usili a energie :-( ()

Lischai

Jako dokument z české perspektivy je to lehce nevyvážené a příliš idealizující - ale nevadí to. Ani trochu. Tenhle film je povinnost pro všechny, kdo se živí nějakou kreativní prací a mají sny o tom, že v ní budou dobří. Nic nečtěte, po ničem nepátrejte, prostě si sežeňte Jodorowsky's Dune a pusťte si to. Hned. Je to inspirativní nálož motivace a naděje, která určitě zanechá stopu ve vaší křehké duši. "I am Dune!" ()

Joe321

Krásně zrekonstruovaná varianta budoucnosti. Všechno na papíře vypadá umělecky a povznášejícně, ale zároveň jasně zprostřekovává ještě o trošku méně mainstreamovou Dunu, než jak dopadla ta Lynchova, která by měla ještě menší šanci na globální úspěch stejně jako jiné Jodorowskyho filmy. ()

Martrix

Tak to byla přesná trefa do srdce. A nikdy bych nečekal, že se to povede prostřednictvím dokumentu. Smutek a lítost, že neuvidím film, který by se stal ve své době fenoménem a nejspíš by měl zásadní vliv na další vývoj sci-fi v kinematografii, ještě násobí důvody, proč k jeho realizaci nedošlo. Tolik vynikajících talentů, které dokázal pro svůj projekt Jodorowsky nadchnout, tolik nadšení a vůle...a vše skončí na buřtipáněch, kteří jsou ochotni investovat desítky milionů na nehorázně debilní filmy, ale jak jde o něco nového, dají ruce pryč. A že by šlo o fenomenalní film, to jsem si jistý. Zaručovala to osoba Jodorowskeho, která snad nemá v historii kinematografie obdoby. Angažování Mika Jagera, Pink Floyd, Orsona Wellese, Dalího a spousty dalších postaviček...to vše by přispělo ke vzniku filmu, na který by se třeba jen ze zvědavosti, podíval každý. Velký respekt pro všechny, kteří dokáží podobným způsobem pracovat na plnění svých snů. ()

zette

Moc jsem netusil, do ceho vlastne jdu. Dokument o priprave vysneneho filmu, ktery nikdy nevznikl, ale dokazal inspirovat... A je to velmi zajimava podivana. Hlavne ta vasen, nadseni a zklamani Jodorowskeho, je radost ho sledovat. ()

okkac

Skvělý dokument. Až jsem si opravdu přál, aby ten film opravdu vznikl, jelikož by to opravdu bylo něco, co by opravdu poznamenalo vývoj kinematografiie. Tu knihu náčrtů a storyboardů bych velmi rád prolistoval, nebo jak říká samotný Alejandro na konci: Could be fantastic, no? Ať to někdo veme a udělá z toho scénáře a návrhů alespoň CGI animák. ()

alchac

Film o filmu, který nesměl nikdy vzniknout, aby se stal legendou. Po zhlédnutí tohoto dokumentu bych však přece jen byl raději, kdyby se stal legendou díky tomu, že vzniknul. Ovšem to by se Holý úd nesměl zase jednou obnažit v plné své (pr)ohnilosti. Takto holt musím zůstat u Metabaronů... ()