Jodorowsky's Dune

Původem chilský umělec Alejandro Jodorowsky, o kterém lze bez nadsázky říci, že patří mezi všestranně se uplatňující persóny světového umění, měl svou ambiciózní vizi ohledně filmové adaptace kultovního sci-fi románu Duna Franka Herberta. Toto je příběh její neuskutečněné realizace. (blackJag)

Tomihiro

Knihu i Lynchovu verzi mám rád, ale co zamýšlel Jodorowsky a jeho válečníci to by bylo teprve něco. Pokud by Jodo dostal šanci (čti peníze) a svou verzi zfilmoval, byl by to kult! Nezbývá než zamáčknout slzu a ponořit se do světa Incalu, protože něco končí, něco začíná. ()

honelnik

Srdcervuci film. Jodorowsky je podla dnesnich meritok sice blazon, ale blazon sympaticky, logicky a schopny artikulovat svoju sialenu viziu. Je dost mozne, ze keby sa mu podarilo natocit Dunu, svet filmu mohol dnes vyzerat uplne inak. Pri zaverecnom vymenovani filmarov, ktori sa "inspirovali" Jodorowskeho Dunou mam chut rozlamat televizor a poslat Jodowi aspon 5ecok nech si to natoci. Smutne je, ze v case remakov a kazdeho manazerskeho rozhodnutia vyvazovanom peniazmi sme od sfilmovania Duny dalej nez kedykolvek predtym. Kazdopadne, kazdy filmovy fanusik by si tento dokument nemal nechat ujst. ()

Twat

Možné spoilery Jodorowskyho megalomanský masterpiece, který se zdál být naprosto nerealizovatelný, jen byste se podívali do obsazení. Film, v němž měl být obsazen Dalí a Mick Jagger. Film, pro který by muziku nahráli Pink Floyd a jehož uměleckou stránku měly na starosti ty největší kapacity tehdejší doby. Film, který měl duši, a který už pravděpodobně nikdy nemůže vzniknout. Naneštěstí by byl realizovatelný až příliš dobře, všechno do puntíku nachystané Orson Welles nakrmený. Jediné co projekt srazilo do kolenou byla nemesis zároveň Alejandra i Duny. Peníze. To, že se revoluční scény ze storyboardu objevily v tolika snímcích a staly se od té doby běžně používanými pouze dokazují, jaké by Duna měla koule. Jodův závěrečný proslov mě upřímně dojal. ()

Gumby

A teď bych ještě chtěl vidět dokument "Jak to bylo s Jodorowského Dunou doopravdy", protože tohle mi přišlo až trochu moc oslavný, jak podle šablony o geniálnim umělci, v pravou dobu, na pravym místě, s největšími umělci po boku a (téměř) herzogovským zápalem, kterému zlí hollywoodští účetní, co nemají špetku smyslu pro poezii nepřáli a hračky mu rozdupali. Ale musí se mu nechat, že pokud by ten film vzniknul, kinematografie by se vyvíjela uplně jinak (přinejmenším bez vetřelce, tím pádem bez blade runnera, tím pádem bez matrixu..., no o matrixu vůbec nemluvě :) ). A že předběhl svojí dobu. Minimálně, o tři roky a čtyři miliony dolarů ;) ()

agassi68

Úžasná na tom je tá možnosť, že by to bol jeden z najlepších scifi filmov vôbec. Ten chlap horel a preto mohol zapaľovať. Aj borcov typu Dalí, či Mick Jagger. Prečo nedostal šancu - odpoveď dostanete v tomto netradičnom dokumente.. ()

gazogazo

Oukej. Režisér ultra magor kvůli kterymu nevznikne Mega film si zaslouží trochu peklicka, ale myslím že teď už to má úspěšně za zády, to mu věřím. Hal dá ()

BaronDevil

Jeden z nejzajimavejsich dokumentu o filmu, ktery se nikdy nenatocil (a je to obrovska skoda) a presto ovlivnil vyvoj sci-fi filmu tak, jak jej vnimame. ()

MoWeL

Všetci významní umelci vytvorili svoje veľdielo na vlne predošlých neúspechov. Napokon sa však z neúspechu poučili a inšpiráciu hľadali vo svojich predošlých dielach z čoho napokon vzniklo majstrovské dielo. Jodorowsky na tom bol opačne. Jeho dielo sa mohlo ako unikát zapísať do histórie filmovej produkcie. A však unášaný so svojimi vysnenými predstavami napokon pocítil realitu neúspechu a nepochopenia od filmových štúdii pre ktoré sa javil tento projekt, až moc ambiciózny za tak veľký rozpočet. Samotný dokument opisuje veľmi zaujímavý ambiciózny surrealistický film, s perfektným, či už produkčným alebo hereckým obsadením, avšak chyba tohto snímku nieje v príbehu ale v jeho spracovaní. Celý dokument je dosť predvídateľný (chýba tam trochu mystéria) a možno tomu chýba aj hlbší pohľad do neuskutočneného snímku. Toto mi v tomto dokumente s tak veľkým potenciálom chýbalo. Tvorcovia si uľahčili o dosť prácu, keď len nechali Jodorowského vyrozprávať sa od začiatku po koniec pre-produkcie jeho diela a len pridávali prípadne zábery. Jednoduchá schéma. Škoda. ()

HarqAlAda

Rozpínavosť vesmíru sci-fi v našom svete mala kdesi prvopočiatok. Tento dokument do vás zaseje kvapku, semienko presvedčenia, že práve Jodorowsky a jeho ambícia, imaginácia, sila a odhodlanie spôsobila ten veľký tresk bez ktorého by sme nemali filmové diela aké máme teraz. Je mi jedno či to tak bolo alebo nie. Scenár je niekde tam vonku, to už nikto nezmení. Milujem Franka Herberta, milujem Dunu a myslím, že túto Dunu by som miloval rovnako. Jodorowsky je človek plný človečiny. Všetci fanúšikovia sci-fi a filmu a imaginácie ako takej by mali zhliadnuť. 5 hviezd, 100% ()

Ewík

Tolik energie a inspirace z jednoho cloveka, az to uchvati. A mucho se mi libila jeho English :-D Je videt, ze je to genius bez hranic. Nejvic me dostalo, co udelal svemu synovi...sice asi lepsi nez aby se nekde poflakoval, ale treba mel jine touhy...njn. ()

Rex_Crinitus

Prostě ten film nemůžu hodnotit ... forma "dokumentu" je nenapadnutelná, oživování kreseb z Jodorowského Duny pomocí animací je krásné, ale obsah dokumentu (hlavně ve finální fázi) je pro mě na odpad. Chápu, že Jodorowsky je považován za umělce par exellence (i když člen hnutí umění pro umění), ale jsem ve výsledku rád, že se mu to nepovedlo. Duna je moje srdcová knižní záležitost a jeho přirovnání ke znásilnění je trefné. Jsem rád, že díky němu se k filmu dostala taková jména jako Giger, ale konečná masturbace na téma "nebýt mě, tak není Matrix" mě celkem dostala. Jodorowskeho ego bylo něco, co mě odpuzovalo od začátku do konce. A Dalí jako Shaddam Corrino? To ani náhodou! ()

wege

Podle mě by tu dokonalou knížku posral ještě více než Lynch. Z těch úprav děje mě úplně jímala hrůza. Jediný, co by mě fakt zajímalo, je to, co by pro to složili Gilmour s Watersem. Obecně si myslím, že si všichni kolem toho projektu přisuzují více zásluh, než je záhodno. Celé to působí jako jedna velká nekritická sebeprezentace. To ovšem nic nemění na tom, že Jodorowsky vypadá jako dobře zažraný blázen a některé ty vizualizace jsou pěkné. No teď tu máme parádu od Villeneuva a kdyby se nehraje. ()

WhiteDuke

Žijící sen. Dokument, který se nesnaží manipulovat s divákem, neboť to Jodorowského nadšení zobrazuje i se všemi negativy plynoucí z vlastní megalománie, ale pořád tam zůstává ta neskonalá dětská radost a obětování všeho, jen proto aby jste ve svém filmu mohli mít vašeho ”soul warriora”. Závěrečné doznání o ambicích, filmech s duší a zdolávání vyšších cílů i za cenu jasného selhání, má sílu díky čitelnému dopadu na kinematografii, přesto že film nevznikl, bez Jodorowského nenaplněného snu by nespatřil světlo světa ani Alien, či Star Wars. ()

Kortexo

Jedna z těch uměleckých geniálních vizí, které nikdy nebyli uskutečnění, ale díky úžasným detailům, které dokument přináší, je to jako kdyby film realně existoval a vy jste ho viděli a zažitek a emoce jsou stejně nezapomenutelné... ()

farb

Mohl to být minimálně asi hodně zajímavý, či spíš úplně šílený film, i když podstatně dost jiný než předloha... Ale nevadí, alespoň díky tomu vznikla především skvělá Kasta metabaronů, která je pro mě vrcholem Jodorowského tvorby, v médiu, jenž mu šlo vždy nejlíp. ()

tomalakis

"Říká se, že jednoho dne přijde muž, kterého dar Duny obdaří vnitřním zrakem. Pronikne pohledem tam, kam my dohlédnout nedokážeme..." Třetí oko otevírající dokument o ultimátní adaptaci jednoho z nejoriginálnějších počinů literatury. Adaptaci, která jen tupě nepřejímá a pohodlně netěží z výdobytků jiných, ale že s materiálem poctivě pracuje, hněte ho a někam posouvá skrze vlastní, originální ohnisko. Neboť to je definice umění a vůbec jakékoli smysluplné kreativní práce a protože přesně tohle filmová Duna potřebuje jako sůl - víc než koření!... Hlupáci vidí jen Dálího hodinovou sazbu, hořící žirafu nebo Pink Floydy, ale o tom to fakt není. A jestli chcete důkaz, tak sáhněte po nějakém komiksu z Jodoverza. Ano, Jodorowský stvořil celý univers inspirovaný Dunou - budiž to dalším důkazem pro všechny omezence a samozvané, gaučové strážce odkazu Franka Herberta, že Jodorowský s Dunou pouze nevyjebával, ale že ho ovlivnila...co ovlivnila, doslova změnila na celý život, transformovala jak nějakého Kwizace Haderaka a že si jí nestrčil akorát pod prdel, ale že za ní nechal sakra kus práce, potu a krve. A dokud nebudete moct říct to samé, tak laskavě držte hubu... A budiž to nemilosrdnou fackou pro všechny korporátní konglomeráty, které si náhodou předevčírem vzpomněly, že se jim Duna hodí do krámu a chtějí, abych se spokojil s jejich prefabrikovanými, dietními srágorami na jedno použití, co nikoho neurazí, s kreativním imputem nula nula nic a ještě menším pochopením předlohy, které se mi mermomocí snaží natlačit pod nos a přesvědčit mě, že snad dělají Duně zadostiučinění. Kull wahád!  ()