Pět let Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) vytrvale hledal malé neteře Lilly a Victorii, které po násilné matčině smrti zmizely i s otcem neznámo kam. Jeho pátrání, hraničící s posedlostí, narušuje i vztah s přítelkyní Annabel (Jessica Chastain), ale Lucas se nakonec dočká satisfakce. Obě dívky se najatým pátračům podaří najít v opuštěné chatě stojící uprostřed hlubokých lesů. Dívky jsou zubožené, sociálně velmi zaostalé, ale naživu, což si nikdo neumí vysvětlit. Protože jejich návrat do civilizace proběhne nečekaně rychle, může Lucas zažádat o jejich svěření do své péče a spolu s Annabel se jim snaží nahradit harmonickou rodinu. Postupně si ale oba začínají klást otázku, zda si s dívkami nepřivedli domů i někoho dalšího. Někoho, kdo Lilly a Victorii pomáhal celou tu dobu přežít a teď se jich nechce vzdát. Zvlášť Annabel nese narůstající dusno provázené znepokojivými jevy hůře, protože je zjevné, že si mateřskou lásku obou dívek bude muset vybojovat proti soupeři, který používá dost děsivé zbraně... (oficiálny text distribútora)

ScarPoul

Takéto druhy filmov môžem. Del toro má nos na magické príbehy a aj keď tento spadá viacej do kolonky horor, koniec mu dodáva akýsi punc takého toho milého nadprirodzena. Mám rád, keď sa zlo ukáže ako nie až tak veľmi zlé. Film tak má v sebe takú zvláštnu nádej, ktorá sa do podobne ladených filmov nehodí a zároveň ho niečim obohacuje. Napätie funguje dokonale, rovnako sa tu aj všetky postavy chovajú hlúpo - čo filmu ako žánru ako obvykle prospieva. Pravdou je, že veľa dejových línií je nedokončených - sen z Lukovým bratom, alebo ako rodinka vysvetľovala polícií, že duch zabil dvoch ľudí, hlavne keď obidve postavy mali záujem na tom aby dievčatkám bolo dobre? Film má svoje logické kiksy a hoci je herectvo Chastainovej aj Coster- Waldaua na úrovni, bohužiaľ žánrové vymedzenie im nedovoľujú sa veľmi vyhrať s charaktermi. Dievčatká ako obvykle do počtu k ostatným dievčatkám a chlapčekom s hororových filmov. Možno nie dokonalé a určite nie tak strašidelné ako Insidious, ale svoj účel to splní. Muschietti je rozhodne talent s veľkým citom pre atmosféru, takže som zvedavý s čím príde nabudúce. Plus scéna na útese mi prišla paradoxne vo filme najobohacujúcejším dojmom. ()

Khalesi

Tak skvelý začiatok a tak neskutočne debilný koniec! Bola som teda tak naštvaná, že som až odmietla plniť manželské povinnosti a manžel preto šiel do postele bez večere:) Teraz však vážne-malo by byť snáď trestným činom takto naladiť diváka, pripraviť ho na perfektne brutálne a napínavé divadlo a potom ho odbyť akousi podivnou levitujúcou morenou... Žiaľ, tvorci dovolili, že sa zo sľubného hororu vyklubala fraška! ()

maseer2

horor, který po zajímavém atmosférickém úvodu úplně ztratí tempo a není vůbec strašidelný.. a aby toho nebylo málo, tak to všechno pak následně ještě podtrhne naprosto otřesný závěr.. po vydařeném kraťasu velké zklamání... ()

BoPo

Nebývam často kritický...(pauza pre smiech)..., ale tentoraz sa neubránim. Tuctovo tuctová duchárčina, kde je bubák ako z Burdy. Potom tu máme dve malé dievčatá. U tej staršej je dosť jasné, že až bude veľká, bude škaredá ako noc. A tá druhá simuluje, že má rázštep chrbtice. Škoda, že Jessica Chastain nespávala naostro, lebo stále lietala hore dole v noci, tak to mohla byť zaujímavá Pobrežná hliadka. Scenár napísaný podľa halloweenského príbehu zo zadnej strany cereálií. No a skvelý záver. Ten bol teda naozaj dojemný, teda pardon, naozaj dojeb*ný. ()

Tommassi3

"Nedívej se na ni !!" Ochranná ruka del Torova je znát, a tak Španělé znovu troubí hlasitě do světa, že horory umí jako málokdo.. Ovšem tentokrát marně !! Moc mě sice zaujal ten motiv vlčích dětí, která by už sama o sobě dovedla utáhnout i jiný solidní film mimo žánr, ovšem zamrzí už jen fakt, že se už asi nikdy nedozvíme, co že se to stalo s maminkou holčiček a zejména s tatíkem, Lucasovým identickým dvojčetem, jemuž dozajista hráblo, než si s ním pohrála malá milá animovaná Mama.. A ta podle mě celému snímku podráží nohy svým zpracováním zcela fatálně, navíc jasně ukazuje, kde se nám Muschiettovi inspirovali.. Vykrádání Kruhů a Nenávistí bije do očí, ovšem původních kvalit ani zdaleka nedosahuje.. Režisér se velmi slibně pracuje s napětím, skvěle užívá mimo vizuál i potenciál hudby a zvuků, což však bohužel v okamžiku, kdy přestáváme sledovat Mamu rozmazaně očima malé Victorie či umně pomocí tmavých prostředí či hry stínů, a na scéně se objevuje v celé svojí kráse - Hloupoučký CGI bordel(mamá).. - přichází v niveč.. A ten příšerný animovaný a patetický konec prostě a jednoduše té vší báječné a hravé předchozí snaze dává knock-out.. Smíšené pocity a promrhaná šance na solidní duchařinu.. ()

Litsarch

Jedno z největších překvapení za poslední roky a emotivně laděný konec mi naprosto nevadil, naopak. Muschietti umí skvěle pracovat s atmosférou a některé momenty filmu působí opravdu znepokojivě. Mama je zde použita pomálu a velmi vhodně. Až do konce jí málokdy člověk vidí v plné "kráse". Spíše jsou zde situace, kdy divák ví že tam Mama je, ale jak jí nevidí, tak to pocit a atmosféru jen umocňuje. Proti příběhu nemám sebemenší protesty. Čekal jsem sice něco jiného, ale toto je daleko lepší. Trojice scénáristů se v tomto případě osvědčila a nabídla mi dobrý příběh, bez nějakých větších blbostí. Chybky se totiž dostaly do filmu až při natáčení, ne kvůli scénáři. Herecky je snímek moc dobrý. Od začátku mě dostala malá Victoria (Megan Charpentier) a svůj status si moc dobře držela až do konce filmu. Její filmová sestřička Lilly (Isabelle Nélisse) se více projevila až později ve filmu. U Lucase (Nikolaj Coster-Waldau) ani moc není co komentovat. Naopak jeho přítelkyně Annabel (Jessica Chastain) velmi překvapila. Skvělá byla její proměna od počátečního ne extra zájmu, po závěrečnou mateřskou lásku. Tím se dostávám ke konci, který řadím mezi velice dobré a upřímně jsem skoro nevěděl, na které straně mám být. Velmi emotivní, což v hororech není moc časté, ale sem to velice sedlo vzhledem k příběhu. Na mě to prostě fungovalo perfektně (asi proto, že jsem ženské znamení) a za mě se jedná o jeden z nejlepších hororových závěrů. A že v něm bylo trochu více efektů? Čert to vem. Koukalo se mi na to velmi dobře. Velké překvapení v žánru duchařských hororů a doufám, že v Muschiettim se zrodil nový kvalitní hororový režisér. ()

Terva

CITÁT - Bylo, nebylo......... To by nebyl Toro, aby si sem tam nesáhl k někomu jinému pro inspiraci. Zde se mu hned na začátku vkradla chata z Evil Dead a v ní démon. Del Toro je divný a jeho posedlost dětma je známá. Zde má hned dvě a tak si bude hrát. Kritizovat umí každý, a až se podívám mohu soudit. Dvd je vloženo, plátno staženo - jedem. Naštěstí má režii Andy Muschietti a tak ty kopírace snad moc nebude. CITÁT - Podívej, třešíňka........... Tak jsem sledoval osud dvou dívek, které zůstaly sami v chtě u jezera skoro pět let s duchem, kterému říkají Mama. Ale ta inspirace jinými filmy je znát. Našel jsem tu podobnost ze Silent Hill (stěny baráku), Mlčení jehňátek (můry v ústech), Evil Dead (chata a duch), Stáhni mě do Pekla (chování posedlé mladší dívky) nebo třeba trochu i z filmu Sirotčinec. Prostě od každého trochu. A protože nemám moc rád scény ve tmě a baterky co najednou nefungují, už na příběh koukám jen kritickým okem. A ty baterky stejně nedokáží nic osvětlit, tak ať klidně zhasnou. No, jsem skoro nasranej. CITÁT - Takže oknem ne, dveřmi jo.................A ten konec mě dostal. CITÁT - Vrať nám ji..................... ()

Idée_fixe

Tož takhle má vypadat perfektní hororový konec! Žádný typický happy end (nic proti němu), ale ani opak - "Všichni jsou mrtví, Dejve". Prostě něco na způsob o nažraném vlku a celé koze (tu spíš vlčici a vlčeti). Jo, a to před tím bylo taky hodně dobrý. :-) ()

JohnCZ

3* hlavně kvůli slabší hororové atmosféře. Samotná Mama je dost drsný bubák (ne nepřipomínající Polednici), ale čím více se objevuje, tím méně jsem z ní měl strach a závěr je jedno velké CGI, kde se strach vytratí úplně a místo toho film dostává lehce poetický pohádkový konec, což však spíše beru jako plus, protože je to v rámci duchařského hororového subžánru něco nového. ()

corpsy

Snímok vynikajúco zalieza až do morku kostí, je to jeden z umelecky najvydarenejších hororov posledných rokov. A čo je dobré, herecké osadenstvo ( hlavne to detské ) tu podáva skvelé výkony. Titulná mamička má síce niekoľko neoriginálnych fyzických znakov, zato je ale riadne strašidelná a technicky vynikajúco spracovaná. Táto žánrová perla by nemala ujsť žiadnemu fandovy hororov. ()

Ajinka126

Já buďto postrádám jakýkoliv mateřský cit, anebo španělům, kteří jsou v hororech jednička, dochází síla. Mama je totiž velmi průměrným slabým lekačem. Ze začátku jsem se na ty klišé lekačky, které sází pouze na hlasitost doprovodných zvuků, chytala.. ale pak už to bylo jen otravné. Ráda oceňuji detaily, kterých si divák musí sám všimnout, ale když ke všemu nacpou "děsivou" hudební vložku, je po všem. Nehledě na to, že ta Mama nebyla vůbec strašidelná, neopřádala ji žádná zajímavá záhada.. Nic nevysvětlili a konec to jen vše završil. Nebudu už prozrazovat víc, ale Mama je pro mě zklamání, které upadlo do průměrné šedi. ()

liquido26

Mrazivý, atmosférický a nápaditý horor, který mi kazilo jedině to, že jsem předtím viděl necelé Scary Movie 5 a to mi určité příběhové věci prozradilo dopředu. Co se mi hodně líbilo, tak byl fakt, že hlavní hrdinka není žádná rodinu milující domácí puťka skládající dementní písničky na klavír, ale že hraju na basu (to je to se čtyřma strunama) v punkový kapele a ty děti vůbec nechce. ()

Ten Druhy

V španielčine sa tento film v skutočnosti volá Mamá (nie mama), čo v preklade znamená "mamička" a podčiarkuje jeho miestami melodramatický charakter. Replikami o duchoch ("Čo je to duch?") pripomína známy horor Guillerma del Tora Princ bez kráľovstva (2001). Pokiaľ ide o príbeh, je dobré a prínosné, že nie je príliš vysvetľujúci a polopatistický, najmä v návratoch do minulosti využíva skratku. Podstatne jednoduchším a predvídateľným, ale takmer vždy účinným spôsobom, vytvára hrôzu. Záver, ktorý sa nesie v duchu patetickej myšlienky: "najsilnejšia sila vo vesmíre je materská láska" ma síce nedojal, nechytil za srdce, ale zato ani neurazil. Musím však vyzdvihnúť imidž tej mamičky, ktorá sa vymyká z radu stereotypne vyzerajúcich španielskych alebo ázijských duchov súčasnosti. ()

paulieM

Spoilers: Samozřejmě že má Mama spoustu chyb. Jsou to dost zvláštní motivace jednotlivých postav - příkladem za všechny Annabel - těžko jí věřit tak náhlou náklonost k dětem. Nechápu proč se všichni táhnou lesem do chatrče, ve které se evidentně straší, jen za tmy. Nelogický je, proč Mama chce skočit do vody s dětma až po x letech, vždyť to je to, co ona chce, aby došla klidu na věčnost. Přesto dávám 90%. Já do kina nešel na epickou bombu, já se šel bát, vylekat a to jsem taky dostal. Bylo tam spoustu opravdu povedených pasáží. Společně s Ženou v černém a Sinisterem nejlleší horor za poslední rok. ()

PauloZ

Trošku nadsazuju a pálim po 4*, ale možná si to brzo rozmyslím na 3*. Mama je svým způsobem velice nápaditá hororová žánrovka. Režisérův osobitý rukopis, který nejede podle těch typických hororových šablon se mi dost zamlouval hlavně díky postavě Jessici Chastain, jejíž charakter "nezávislé" rockerky je pro tenhle žánr celkem netypickým, ale absolutně funkčním aspektem. Žádné klišé v podobě přecitlivělých a hloupě se chovajících postav a to je nezapomenutelné plus. Děj se nikde zbytečně nezdržuje, což je v pár místech citelné, ale oplácí to tím, že buduje atmošku, kdy sotva dýcháte a několik scén byly opravdu silné momenty, ze kterých mi snad běhal mráz po sádech. No a hlavně se Muschietti nebojí všechny hororvé taháky pořádně prodat a mamu samotnou ukázat v celé své kráse, což je z efektního hlediska velmi příjemné. Samotný závěr ale jakoby přepne do hororové fantasy pohádky a na veškeré žánrové libůstky, lekačky a nápinky strachu v tu ránu zapomenete. Mama bezesporu funguje jako osobitá mrazivá jízda, ale jen ve 3/4 filmu, protože konec všechno nějak ubíjí a odlehčuje, i když je v rámci žánru povedený a svůj. 3,5*. Já jsem se chtěl na konci prostě posrat strachy :-)) PS: del Toro z toho jde cítít, hlavně v tom závěru. ()

Marsik

Horory jsou obecně spíše nízko hodnoceny, zpravidla se pohybují v "modrých" procentech, ale Mama se svými 68% (+120 fanoušky) se dotahovala do "červených" pater. Tak jsem měl za to, že to bude horor, který bude něčím vynikat nebo se lišit. Ani jedno z toho jsem nezaznamenal. Pár lekavých scén vyvolané opět hlasitých zvukovým efektem mi sice tep zvýšily, ale po celou dobu jsem si říkal, že tohle jsem už vyděl milionkrát. Takže po hodině a půl jsem se jen utvrdil v tom, že jsem se originálního hororu, který mě posadí na prdel, znovu nedočkal. 60% ()

ConanVJ

Pěknej atmosférickej horůrek s nějakou tou lekací scénou. Španělský horory jsou poslední dobou hodně povedený. Zlej duch je hodně povedenej a bláznivý děti taky ujdou. Mě se to hodně líbilo a dávám tomu 85% :) ()

schizmo

Nerad bych to zakřiknul, ale mám pocit, že to jde s úrovní hororů (minimálně po stránce atmosféry a celkové funkčnosti) pomalu, ale jistě nahoru. Vemte si například nedávno uvedené filmy Kletba z temnot nebo Sinister - filmy s více či méně velmi kladným dopadem na diváka i celou novodobou hororovou scénu. Mama budiž zatím pomyslným vrcholem snahy hororových tvůrců poslední doby, což ostatně už poodkrýval poměrně dost navnazující trailer, Torrova produkce byla vlastně také určitou známkou punku (čti: kvality). Mama je, při troše rouhačských myšlenek, takovou současnou odpovědí na Kruh dnešních dnů. A to nejen poměrně příbuznou dějovou linkou (křivda v mládí, jež neustále hledá kontakt se světem živých, i když ani primárně, ani aktivně zlo nepáchá), tak především parádně makabrózní, zlověstnou a mysteriózní atmosférou, která mi nejednou způsobila mráz běžící po zádech (no uznejte sami, komu se to kolikrát v poslední době přihodilo?). Celý film je parádně graficky zpracován, z hlavního bubáka lze sednout si na prdel a to se také často nevidí. A ještě jedna kruhovská paralela na závěr - ten emociální konec v závěru filmu jsem opravdu nečekal..., když nad tím tak přemýšlím - ten film je po všech stránkách jednoznačný top horor poslední doby! Pro milovníky mysteriózních věcí povinnost!!! ()

ledzepfan

Vůbec to není špatné. Herci krajně sympatičtí, v jednotlivých scénách to má slušnou atmosféru a pár obrazů bych mohl označit jako"znepokojivé", ale jako celek se to jakoby nemůže rozhodnout čím to chce být. Na jednu stranu to má potenciál a ambice pro nejlepší duchařinu roku, na druhou stranu ale divák vidí, že ono zlo vlastně není tak úplně zlé, pár teoreticky nepříjených scén v praxi vyznívá až roztomile a hravě a všichni tuší, že pointa bude mít pohádkový charaktér... No proč né? Ale, když pak pohádka skončí v mých očích nepohádkově, je výsledek takové nevyhraněné cosi, co nikoho neurazí ale vlastně asi ani opravdu nenadchne....... Bavil jsem se ale znovu to vidět asi nepotřebuju. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Nadějně rozjetý Andy Muschietti, režisér původem z Argentiny, si v Hollywoodu udělal jméno efektivními horory Mama, To a To kapitola 2. Právě tento čtvrtek do našich kin vstoupil i jeho nejnovější… (viac)

Druhé To nabírá obsazení

Druhé To nabírá obsazení

14.04.2018

Studio Warner Bros. se adaptace hororu To bálo do takové míry, že vyhnalo původního režiséra Caryho Fukunagu, který film nechtěl natočit za pouhých 35 milionů dolarů. Jeho náhradník Andy Muschietti… (viac)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Horor To je zpátky ve hře

Horor To je zpátky ve hře

20.07.2015

Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru,… (viac)