Vnútri Llewyna Davisa

• Česko V nitru Llewyna Davise (viac)

V nitru Llewyna Davise je příběh ambiciózního a talentovaného mladého muzikanta, který se snaží získat si trochu uznání, v době obrody folkové hudby, v New Yorku roku 1961. Ačkoliv se jeho život zdá být nekonečným řetězem smůly, Llewyn se nevzdává a pevně si jde za svým snem. Bez peněz a trvalé adresy se protlouká životem a přespává u stále se snižujícího počtu kamarádů. Jako šance na záchranu se jeví cesta do Chicaga, kam se vydává s nadějí na získání nového manažera a s vyhlídkou na překonání své smůly. (Blue Sky Film)

cachina

Bratři Coenovi začínali jako nezávislí tvůrci. Ale v polovině jejich dosavadní filmografie se přeorientovali na hollywoodskou mainstreamovou tvorbu. Společným znakem obou jejich období je fakt, že natáčejí vynikající filmy. Ať už se jedná o absurdní komedie anebo snímky s vážnějším tónem (či kombinace obojího, jak jsme u této dvojice zvyklí), vždy je to výjimečný filmový zážitek. Ačkoliv nyní tvoří žánrové středoproudové snímky, V nitru Llewyna Davise je jakýsi úskok zpět do alternativnější podoby tvorby. Jedná se o hudební drama, které sleduje poměrně krátký časový úsek hlavního hrdiny hudebníka. Ten se snaží vypořádat se svým osudem, jenž mu není zrovna nakloněn. Bez peněz, bez střechy nad hlavou a bez svého přítele a pracovního partnera v jedné osobě se protlouká životem, jak se jen dá. Jde od jednoho k druhému a potkává nejrůznější postavy (či kočky), které ztvárňují známí hollywoodští herci. Ti se ale dlouho na plátně neohřejí, jak rychle se objevili, tak také rychle zmizí. Nejsme svědky zásadních životních situací hlavního hrdiny, ale spíše jeho denní rutiny, kdy zrovna neví, kde večer složí hlavu. Coenové diváka zavedou do pochmurného a sychravého New Yorku začátku 60.let s tragikomickou atmosférou. Snímek má spíše epizodní charakter a hlavní hrdina se nachází v začarovaném kruhu, čemuž odpovídá začátek i konec filmu. ()

Torimmer

Příjemný film. Sympatický Oscar Isaac, dobrá hudba a ne zas tak "coenovský" příběh. Spíš až ta pointa, kterou zjistíte na konci, nebo možná i dřív, je typicky "coenovská". Pěkná atmosféra (zimní New York, hudební klub). A i když film běží hodně klidně, je v něm zkrátka ta syrovost skutečnosti, jaké to je být folkovým zpěvákem, když se chce prosadit a dvakrát mu to zrovna nejde, a to přesto, že má ve svých písních krásné texty a líbivou melodii. Já teda nemám s tímto osobní zkušenost, ale takhle nějak bych si představoval, že to tak chodí. Možná jen těch 105 minut dlouhá stopáž mi přišla moc, a to 105 minut není nijak hodně. Asi bych ubral 20 až 30 minut. Trochu zdlouhavé. Ale jinak, Coeni natočili "odreagovačku" troufám si říct, ale hloubku snímek rozhodně má. ()

nameadel

Já ani tolik nemám co vytknout, miluju tu kočku (ty kočky), ale vlastně se tam nic nestalo a spíš to tak nějak uplynulo a nezanechalo nic než, že když jsi v háji, tak to je blbý. Každopádně hudba perfektní. ()

klukluka

Coenovi, jak je mám rád, a ne jak ta jejich srágora s Georgem Clooneym. Z té se snad nikdy nevzpamatuju. Postava Llewyna parádně prokreslená, člověk je tady skutečným člověkem- chybujícím, ale snaživým a určitým způsobem poctivým (např. potrat). Moc se mi líbila scéna, kdy se Llewyn prezentuje chicagskému producentovi. Jeho hodnocení: moc prachů v tom nevidím" jistě neotřáslo jen mnou. Showbyznys je holt tvrdej byznys. Pokud to má fungovat, tak musí city stranou. Ten, koho to živí, by k tomu měl zkrátka přistupovat jinak, než fanoušci. Líbilo se mi to, přesto dávám jen 3 pecky. Na víc mi to přišlo moc jednoduché. Nemůžu si pomoct. Pěknej film, ale pro režiséry typu Coenů pouhé cvičeníčko, zívačka. A teď by mohlo následovat něco pořádného. ()

Hanys_

Jednohubka o looserovi, který chce něco dokázat, ale boužel posere, na co sáhne a potkává samé podobné existence jako je on sám. Rozhodně spíš to slabší z Coenovic dílny. 5.5/10 ()

farfalla

Jako je ´Life of Brian´ (1979) o Ježíši, tak je ´Inside Llewyn Davis´ o Bobu Dylanovi. Veselé vyprávění o nešťastníkovi své doby, který se objevil po boku někoho, kdo se stal slavným. Na začátku 60. let 20. století přijíždělo do New Yourku mnoho mladých lídí, kteří se chtěli prosadit jako folkoví zpěváci. Na jednoho úspešného jich připadli desítky neuspěšných. Bratři Coenovi se ´velmi volně´ inspirovali autobiografií folkového zpěváka Davea Van Ronka a jeho příhodami a vytvořili všeobecný portrét. Llewyn Davis (Oscar Isaac) je bývalý námořník, který se momentálně životem jenom protlouká. Každou noc přespí u někoho známého. Kamarádka Jean Berkley (Carey Mulligan) chce jít na potrat, protože nechce mít dítě s Llewynem, ale se svým manželem Jimem (Justin Timberlake). Díky tomu se Llewyn spojí se známým gynekologem a doví se, že má už asi dvouleté dítě. Dialogy mezi Jean a Llewynem jsou opravdu peprné a vysvětlují, proč se Llewyn nemůže uchytit. Nemá štěstí a svým chováním si znepřátelil mnoho lidí. Carey mu řekne, že ´na co sáhne, to se promění ve sračky, je něco jako retardovaný bratr krále Midase´. Desky, které natočil, se neprodávájí. Jednou přespí u kamaráda-muzikanta a zjistí, že i on má krabici svých neprodaných desek. Ve filmu zazní několik ikonických folkových písní té doby. Objeví se i čtveřice iských zpěváků v bílých svetrech, kteří evokují The Clancy Brothers, kteří ovlivnili mnoho folkařů a byli Dylanovými kamarády. Llewyn nemá koncerty, ani žádné peníze. Když se mu naskytne příležitost levně cestovat do Chicaga, tak to spontánně přijme a tajně doufá, že uvidí své dítě. Tento výlet bude opravdu epický. Llewyn má ještě pár přátel, kteří ho rádi přijmou na večeři, ale on už nemůže vystát takové milodary, protože s lidma pak musí konverzovat a zazpívat své písně, i když na to nemá náladu. Návštěva u táty také nedopadne nejlépe. Ani se sestrou nevychází. Rozhodne se tedy zanechat zpěváckou kariéru a vrátit se do šedého průměru, k zaměstnání námořníka. Poslední peníze mu však seberou odbory, jako splátku dluhu na členském. Nakonec zjistí, že po prodeji domu rodičů mu sestra vyhodila krabici s věcmi i s jeho námořníckou licencí, a tak nemůže nastoupit na loď. Při usmíření s Jean ho ona překvapí informací, že mu sehnala vystoupení ve folkovém klubu. Vystoupení má úspěch. Při odchodu z klubu Llewyn sleduje, jako mladý Bob Dylan začíná svoji část programu. Venku je pak Llewyn zbit manželem zpevačky, z které si dělal předchozí večer legraci a zkazil ji koncert. A zatím unitř seděl novinář, který napsal pochvalný článek pro New York Times o Dylanovi a ten se toho večera stal slavným. ()

SpaceOdyseus

Z na prvni pohled nezajimaveho nametu se podarilo natocit hodne zabavnou a hodne cernou/horkou komedii. I kdyz dojde na nekolik folkovych pisni zahranych od zacatku do konce, nemusite byt fanousek folku abyste si film uzili. Je to hlavne diky skvele dobove atmosfere, diky vybornym hereckym vykonum (Oscar Isaac vali) a hlavne originalni coenovske rezii s artovymi nuancemi. ()

kolemjdouc

když už se nedá umělecky vytvořit ponurá bezútěšná atmosféra děje tak se nasadí filtr na kameru a je "umělecky" vyřešeno.Celý film bez slunce,denního světla,jen kouř a zaplivané špeluňky.Ještě že ten kocour měl světlou zrzavou barvu ()

F.W.Colqhoun

Like king Midas's idiot brother! Aneb kotlíkář, který nebyl. Coenovi představují suterén světa hudebního průmyslu v podobném duchu jako jiné sféry předtím i později: Zabydlený figurkami, freaky, loosery, blbci na jedné straně, a na straně druhé vědoucími postavami bez jakékoliv moci cokoliv změnit. Klíčovou osobou zde je Llewyn Davis - slušný muzikant s dobrým hlasem, dobrým vkusem a slušnou poetikou v textech, který jaksi zákonitě nedokáže, na rozdíl od i prostších kolegů, "navázat kontakt s publikem". Jeho protloukání se je rozkošnou sérií smolných epizod, nedorozumění, zbytečností a až božích znamení, vymykajících se ale jasnější interpretaci. Zábavní průmysl, jehož požadavkům se pokouší dostát, je zde s jistou láskyplností prezetnovaná sračka, ale to o něm ví každý, kdo se občas snaží z jeho hlubin vytáhnout něco poživatelného. Jak se má hudebník cítit, když tím, jenž jeho vrcholný výkon okomentuje slovy I don't see a lot of money here, je trefně obsazený F. Murray "Salieri" Abraham? Coenové konstruují utrpení mladého hudebníčka se sadistickou pozorností k detailu hodnou autorů knihy Jób. (Všimli jste si, jak ironické je založit personalistický portál job.cz?) Jedno je jisté: Už nějaký čas jsem neměl z filmu tak absolutní pocit. Prostě perfektní. Oscar Isaac, zde hořkost sama, je herec podobně zneuznaný, jako Llewyn Davis kotlíkář. Executive music producer T Bone Burnett. ()

aquiver

Skutečně nádherný a uvnitř smutný film. Formálně i hudebně skvost, celkové vážné vyznění se mi hodně líbilo, stejně mistrná je atmosféra, avšak své nejlepší scénáře bratři Coeni nepřekonali. 80 % ()

Perverz

Víte, chápu když to pro někoho bude nuda. Ale mě se to líbilo. Ze začátku jsem se zakoukal a občas se nudil, neboť jsem čekal co z toho vyleze. No nevylezlo z toho nic. Lépe řečeno: není to příběh začátku a konce, ale krátký úsek života nedoceněného hudebníka, kterému jeho život určují spíše vedlejší postavy, které mu podkopávají nohy. Ale najednou jen ležím a koukám a baví mě to. Hlavně hudba, že ano, to drží v kuse, John Goodman potěšil. Šedesátá léta, Davis se snaží, pořád se potlouká a furt se něco sere, nedaří se mu a divák pozoruje marnost, v životě jsou chvíle kdy nemáte na kafe a cigárka, a v té chvíli máte možnost poznat lépe sám sebe. ()

valasek.m

Teda, velké překvapení letošních oscarových filmů, super herecký výkon hlavního hrdiny, páni řežiseři si také dali záležet a k tomu ta skvělá hudba. Pro mě 95%. ()

angloumene

Pravdou je, že jsem ještě neviděla příjemnější vyložení života zkrachovalé existence, která má dost sil jen na to točit se pořád dokola a plivat ostatním do obličeje, zatímco ti jdou někam dál. V nitru Llewyna Davise není film, který by dokázal ohromit, ale krom báječné hudby přináší trochu jiný pohled na svět a to je fajn. ()

dormouse

Film má úžasný soundtrack, tedy pokud máte rádi bluegrass. Příběh samotný už značně pokulhává a nezachrání jej ani úžasný John Goodman, božská Carey Mulligan či nerozpoznatelný Justin Timberlake. Ani s hlavním hrdinou nemůžeme moc sympatizovat, je to takový obyčejný loser, který opravdu podělá, nač sáhne. Ale možná právě proto, že je film "obyčejnější", než na co jsem od režisérů zvyklá, zanechává ve mně hlubší stopu, než se zdálo bezprostředně po shlédnutí filmu. Coeni vlastně zobrazují postavu Dave Van Ronka, folkového zpěváka irského původu, který zemřel v roce 2002. Oscar Isaac se snaží vypadat jako Dave, film se jmenuje podle jedné jeho desky Inside Dave Van Ronk. Ale jinak, kromě známosti s Bobem Dylanem, který se objeví na konci filmu, se mi nepodařilo zjistit víc podobností mezi skutečnou a filmovou postavou. Oba bydlí ve Village, ale Dave Van Ronk se zdá být silnější jak fyzicky tak psychicky, v 60. letech byl skutečně důležitá postava newyorské hudební scény a na svém kontě má 23 desek.. ()

Piškotka

Nudila jsem se. Děj statický, konec víceméně otevřený, L. Davis outsider na začátku i ve finále. Drobným osvěžením byla kočka a těhotná kamarádka. Herci průměrní. ()

DannyBoy80

Slabší dílko Coenovic. Celý film plyne v jaksi nepřítomném čase s nepřítomným hrdinou. Pokud je nejvíce vzrušující část s kočkou a pasáž s Goodmanem (který filmu dal mnohem víc než hlavní hrdina), pak je to trošku málo. Ten film je víceméně o ničem. Sledovat celý film průměrného folkaře jak se plácá od ničeho k ničemu není zrovna šálek mého thé. Navíc je tam opravdu poskrovnu klasického Coenovic humoru. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (viac)

Oscarové nominace 2014

01.01.2014

V Cannes vyhrálo šokující lesbické drama

V Cannes vyhrálo šokující lesbické drama

29.05.2013

Explicitní sex mezi herečkami Adele Exarchopoulos a Leou Seydoux samozřejmě není jediným důvodem, proč porota pod vedením Stevena Spielberga udělila Zlatou palmu filmového festivalu Cannes dramatu o… (viac)