Pobyt v talianskom väzení je len jeden z mnohých dramatických zvratov v kariére legendárneho hudobníka Cheta Bakera. Má čas obzrieť sa do minulosti a rekapitulovať svoj búrlivý život. V polovici šesťdesiatych rokov legendárny jazzový trubkár Chet Baker padá na samotné dno svojej kariéry, keď po bitke s drogovými dílermi príde o zuby. Hudobník s poškodeným chrupom nedokáže dobre ovládať svoj nástroj a  hrá ako začiatočník. V roku 1966 známeho hudobníka oslovia filmári s návrhom, aby v životopisnom filme, ktorý o ňom budú nakrúcať, hral sám seba. Pred kamerami sa stretne s herečkou Jane (Carmen Ejogová), tajomnou ženou, do ktorej sa zamiluje. Po mnohých rokoch znovu získava nádej, že porazí svojich vnútorných démonov. Napriek obrovskej fyzickej bolesti znova hrá na trúbku a skladá nové hity. Jeho spaľujúcu vášeň pre hudbu však naďalej sprevádzajú tvrdé drogy a neprestávajú mu ničiť život. Navyše má problémy s dodržiavaním metadonovej liečby a hrozí mu väzenie. Herečka Jane prežíva peklo nielen ako jeho partnerka počas nakrúcania filmu, ale tiež ako jeho milenka a matka dieťaťa. Vidí, ako sa umelec fyzicky devastuje a mrhá svojím talentom, ale nemôže ho opustiť ani zachrániť. (TV JOJ)

Dark.

Dlouho jsem se těšil na příběh o Eminemovi jazzu. Miluji jazz, Chet Bakera mám taktéž rád a možná proto se mi film extra nelíbil. Souhlasím s ostatními, že Ethan to zahrál skvěle a feťácké období mu člověk skutečně věří. Nicméně se jedná spíš o film pojednávající o odvykačce, kde je spoustu zbytečných a hluchých scén, které do celkového příběhu moc nezapadají. Historickou nepřesnost ani nepočítám, na tu je člověk připraven předem. Na druhou stranu závěr byl parádní a hodnocení převažuje alespoň na průměr. A jedno plus se ještě najde - herec, co zahrál Milese Davise je chováním i vizáží neskutečně podobný tomu skutečnému. Nicméně pokud budete chtít vidět film o jazzu, daleko víc doporučuji tento kousek. https://www.csfd.cz/film/8854-kolem-pulnoci/komentare/ ()

Chudobka

Má první a možná největší  jazzová láska Chet Baker. Před pár lety jsem slyšela jeho skladbu Almost Blue, která mě úplně uhranula. A pak přišly další skladby (jedna z nejznámějších My Funny Valentine zazněla i v tomto filmu). Bylo to v době, kdy jsem jazz teprve začínala poslouchat. Potom jsem poznala další velikány jazzu -Dizzy Gillespie, Charlie Parker... a dnes je pro mě jazz něco, bez čeho bych nemohla žít a co mi přináší nekonečné štěstí. Charlie Bird Parker angažoval Bakera do své kapely v době, kdy se jazz považoval za výsostnou sféru černochů. Bílí prý jen kopírují. Parker potom upozornil Gillespieho a Milese Davise, aby si dali na Cheta pozor. Je to prý kočka, která je ohrožuje. Bohužel závislost na drogách zkrátila život Birdovi, což je obrovská škoda. Divím se, že se Chet Baker se svou závislostí na heroinu dožil poměrně vysokého věku. Ethan Hawke byl v hlavní roli přesvědčivý. Pomalé tempo filmu bylo příjemné stejně jako Chetovy pomalé melancholické písně. Možná mohlo být ve filmu více hudby. (Dva černobílé plakáty Cheta  s trubkou mi visí u postele.) ()

ledzepfan

Tohle mi nevím jak docela dlouho unikalo.. A je to paráda.. Bakerovy bílé slaďárny sice nejsou můj šálek jazzové trumpety, ale ten jeho příběh a životem ošlehanej xicht je prostě něco co mě dokáže zaujmout.. Film je neuvěřitelně šťastně namixovanej. Hawke sice mačká písty poněkud mimo a nechápu jak s tím nátiskem co předvádí chce loudit z trubky smysluplný zvuk ( ale toho si všimne jen trumpeťák), ve všech ostatních ohledech však odvádí perfektní výkon a vlastně si asi nevybavím kdy v mých očích zahrál něco lépe. Trumpeta zde není fetišizovaná (což je občas nešvar trumpeťáckých filmů). Příběh je odvyprávěný nápaditě a vcelku vrstevnatě. Je zde hromada vedlejších ale důležitých motivů (Bakerův komplex z Davise. Vztah s otcem...)které z filmu dělají psychologicky uvěřitelný celek. atd atd... Má trumpeťáckofilmová srdcovka je Dingo a Miles Ahead je pro svou uvolněnost a technickou připravenost Cheadleho na druhém místě.. ale jak to tak vidím, tak třetí příčku obsadí Born to be Blue.. ()

Fiftis

Nenapadá ma jediná skupina divákov, ktorá by túto snímku ocenila. Neviem čo by tejto snímke prospelo najviac a či existuje niečo, čo by túto snímku pozdvihlo až na príjemný priemer. Príbeh inšpirovaný výstredným životom a kariérou legendárneho džezového trubkára a speváka Cheta Bakera, umelca závislého na heroíne. V 50. rokoch minulého storočia bol Chet Baker jedným z najslávnejších trubkárov na svete, umelec známy ako priekopník džezovej scény na západnom pobreží Spojených štátov a ikona pohody. Na hudbu si už absolútne neviem spomenúť a to tempo bolo neskutočne vlečúce. Aj dialógy boli absolútne nezáživné a celkovo scenár a príbeh boli jedno veľké sklamanie. Potenciál nebol využitý. ()

Dado

Tempo rozvláčne a pomalé ako džezová skladba znejúca v prítmí zadymeného klubu snímke, narozdiel od väčšiny kúskov oplývajúcich rovnakou vlastnosťou, vôbec neškodí. Ba naopak, dotvára jeho smutnú a ponurú atmosféru, v ktorej popri charakteristickej hudobnej stránke vyčnieva najmä úchvatný výkon Ethana Hawkea, ktorému neľahká rola "Jamesa Deana džezu" Cheta Bakera sadla ako uliata. Aj (no nielen) vďaka tomu sa z Born to Be Blue stal minimálne pre mňa nečakaný, no o to väčší filmový zážitok. (80%) ()

• Když si Ethan Hawke povzdechl svému učiteli hry na trubku, že nebude na natáčení filmu připraven, protože potřebuje alespoň rok, aby se na ni naučil, tak ten mu jen lakonicky odvětil: „Klidně pokračuj, na to, abys na ni uměl, potřebuješ 25 let.“ (sator)