12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

de_FACTO

Ten oscarovej hype filmu jen škodí. Bez toho je to totiž jen skvělej a důležitej film, kterej zdůrazňuje myšlenky a emoce, na který by se nemělo nikdy zapomenout. A zaobírat se tímhle filmem především jen jako subjektem, kterej figuruje v nějaký soutěži, odvádí pozornost. McQueen už není jen režisérská naděje, je to jméno. A bůh ví, že se jménem Steve McQueen je kurva těžký si vydobít pozornost natolik, aby nás při jeho zmínce napad někho jinej, než jen Steve McQueen, jeden z největších frajerů z šedesátejch, sedmdesátejch let. Ale povedlo se. ()

major.warren

12 let v řetězech mohlo Oscary vyhrát, ale cenu za nejlepší film by měl získat někdo lepší. Po filmařské stránce není příliš co vytýkat, značně rozporuplnější je otázka tematická. Film má silný základ ve skutečném příběhu Solomona, jenž prožil dvanáct let života v roli otroka na amerických plantážích. Rasismus, otroctví, nesvoboda, násilí na černých, to vše zde hraje svou roli a dohromady film jako celek funguje a působí velmi dobře a přesvědčivě, fakticky je nezpochybnitelný. Přesto se dá Oscar za nejlepší film roku přeložit jako Oscar za korektní dílo, které vyhovuje spíše svým společenským tématem nežli převratnou filmařinou, jež by budila úžas. Opakuji: Je to moc hezký film! Rád si jej pustím i na potřetí. Především kvůli silnému lidskému příběhu a také hereckým výkonům. Chiwetel Ejiofer v hlavní roli Solomona je jednoduše výborný, typově přesný, uvěřitelný i plný emocí. Michael Fassbender je zase skvělý v roli zlého otrokáře. Dále pak Lupita Nyong'o, Benedict Cumberbatch, či Brad Pitt, který film navíc ještě produkoval. Kamera je velmi působivá; celé je to krásně nasnímané, zejména co se týče scén na bavlníkových plantážích. Hans Zimmer složil prostou, přesto opět nádhernou hudbu, jíž dominují úžasné housle. Co mi vadí, je, že od začátku do konce se 12 let v řetězech drží v neměnné atmosféře, která se nevyvíjí ani s přibývajícími zvraty. Konec je dost natahovaný, ale zato poměrně výrazný a emočně silný. 75%. Tři Oscary za nejlepší adaptovaný scénář, vedlejší herečku a film. ()

salalala

Typicky akademický film, který mimo jiné představí talentovaného Steva McQueena širšímu publiku. A je to dobře, protože ten tu potvrzuje, že je výtečný režisér, což je vidět snad na všech scénách. Je fascinující, jak se dokáže opájet nádhernou přírodou a zapojit malebnou kameru, která vskutku chvílemi bere dech. A to je paradoxně i to, co film sráží lehce dolů. Extrémně dlouhých záběrů je tu opravdu až moc a některé jsou dost možná trochu samoúčelné a mohly klidně zůstat na podlaze střižny. Na druhou stranu je dobře, že McQueen zůstal svému stylu věrný, protože pak takovýhle zdánlivě tuctový film vypadá a působí trošku jinak. Je možná překvapivé, že silných scén tu tolik není, ale když už se objeví, fungují stoprocentně a jsou výtečně zvládnuty (bičování Tibeatse a posléze černošské ženy z hlavy jen tak nevymizí). Chiwetel Ejiofor je v hlavní roli úchvatný a zcela přesný, ještě lepší je ale Fassbender, který si roli sadistického otrokáře vysloveně užívá a chvílemi z něho běhá mráz po zádech. Větší camea Cumberbatche a Pitta jsou fajn, ale víc k nim říci nejde. Je opravdu škoda, že tvůrce tak čtvrthodinku nevystřihl, protože místy je to opravdu hodně dlouhé a až na hranici únosnosti. Když tedy odhlédnu od toho, že těch dvanáct let tu vlastně není skoro poznat a vše se klidně mohlo odehrát během dvou až čtyř let, je 12 let v řetězech výborný film plný výtečných výkonů, který ale vyžaduje trošku divácké tolerance. 70% ()

cineman

Nečekal jsem, ze se mě takový příběh absolutně emočně nedotkne. Přerod hlavního hrdiny ze svobodného občana na řetězy svázaného otroka je nepochopitelně odfláknutý a slabý stejně jako hlavní hrdina v přímém srovnání s některými vedlejšími až epizodními rolemi. Film navíc nemá čím překvapit a je lehce předvídatelný. Silný příběh, slabé zpracování. ()

JohnMiller

Príjemné prekvapenie na to že som voči "skutočným" príbehom tak trocha predpojatý ,a radšej sa im vyhýbam, ma to celkom bavilo. . Nespravodlivosť tu pomerne silne udiera bičom na city. Partia southerner buranov prišla na to ako si dokážu privyrobiť na slobodných negroch severnej Ameriky. Proste ich unesú a predajú dole na juhu. Takto dopadne aj hlavný hrdina umelec hudobník ktorý sa dostáva do rúk plantážnikov hrajúcich sa na bohov. Páčila sa mi tu podobnosť v interiéroch a exteriéroch s Tarantinovým Django Unchained. Buď Tarantina Steve McQueen kopíroval alebo išli obidvaja podľa historických údajoch. Takto sa človeku naskytá pekný obraz drsného a krutého juhu. Výstupy Michaela Fassbendera nemali ďaleko od DiCapriovho Calvina Candieho. škoda iba jediného.... že dej bol vlastne iba zlomok ťažkého života tých 12 rokov sa zdalo akoby išlo o jeden či dva roky. Pojem času tento film stráca. Takisto koniec a záverečné rozuzlenie mi prišlo nevygradované ešte jednu hodinku by som vydržal. ()

Hamaradža

Také hviezdne veľkoobsadenie vyplýtvané na tak politicky korektnú, bezpečnú, ničneriešiacu banalitu. Ešte aj ten sám-seba-vykrádajúci Zimmer je otravný. ()

dom156

Filmové zpracování jednoho neuvěřitelného příběhu před občanskou válkou v USA. I celkem dlouhá stopáž není na škodu, scénář byl totiž velmi solidně propracován a i když můžeme být svědky dlouhých záběrů, tak to utrpení a bezmocnost a touha vrátit se k rodině od hlavního představitele je tak urputná, že člověk se nemůže od obrazovky odlepit. Jsou zde i dost surové záběry. Výborný výkon Ejiofora, musím skutečně smeknout, co dokázal ze sebe při natáčení vymáčknout. K tomu podmanivá hudba od Zimmera a to vše dělá film neskutečně dobrým. Plné hodnocení je zde na místě. ()

Ignus.cz

Hlavně o hereckých výkonech Fassbendera a Cumberbatche. Silně ovlivněný a inspirovaný jinými snímky na podobné téma a prostředí, ale přesto solidně zpracovaný. ()

Dont

Očekával jsem s ohledem na jméno režiséra, herecké obsazení a mediální ohlasy, které uvedení tohoto snímku provázely, podstatně větší pecku. Už to tady zmiňují i jiní, že ve srovnání s loňským Tarantinovým filmem dotýkajícím se tematiky otrokářství se v plné nahotě projeví všechny nedostatky letošního oscarového kandidáta. Nespoutaný Django má úplně jiný drive, v každém druhém dialogu to jiskří, neustále se něco děje a jedna parádní scéna navazuje na druhou. Dialogy ve 12 let v řetězech nejsou špatné, ale ani nevynikají, nehrají si se slovy, nevyvolávají tolik emocí. Události jsou vyprávěné překotně, mnohdy na sebe jakoby nenavazují, ve výsledku to vůbec nepůsobí jako 12 let, ale tak dva roky. Osobně jsem měl raději Steva McQueena více vzdáleného od mainstreamu, jeho režie byla v mnoha ohledech nápaditější (Stud, Hlad), i když filmy nebyly tak divácky úspěšné. Nicméně abych jen nekritizoval, příběh Solomona Northupa je dostatečně nosný, řemeslně kvalitně zvládnutý a herecky skvěle obsazený. Není tam ale bohužel nic navíc, kvůli čemu bych si měl film oblíbit. ()

TominoLa

Po Hladu a Studu jsem se na nový film Steva McQueena moc těšil. Z kina jsem však odcházel docela zklamán. Nevím jaká je kniha, ale věřím, že je to určitě silný zážitek. Ve filmu tomu tak nebylo. Byli tam scény, které byli silný, ale jako celek to moc nefunguje. A, když vidím, ty nominace a ještě, že je to jeden z favoritů na Oscara tak je mi z toho smutno, že Rivalové jsou bez jediné nominace. :-( ()

Aleee89

Slabší čtyři hvězdy. Horký oscarový kandidát mě tolik nenadchnul a musím si přiznat, že jsem to docela čekala. K filmu, o kterém jste moc neslyšeli, ale najednou do světa kinematografie vtrhne jako uragán a všichni jej adorují, aniž by se na něj podívali střízlivým okem, jsem si od začátku vypěstovala mírnou averzi. Po celou dobu se tam jakoby nic nestalo, vše působí jako okamžik, plyne to tak nějak poklidně (a ta normálnost i klidnost mi u tohoto dramatu zkrátka vadila, sakra, je to drama!) a ani vás to moc nestrhne, protože tušíte, jak to asi dopadne. Objevné to taky moc není, zda film cíleně útočí na divákovy city a zkostnatělost společnosti, těžko říct. Pokud to McQueen chtěl natočit, protože je černoch a protože prostě chtěl, tak budiž. Nežeru mu to, ale neříkám, že je to špatný film. V rámci svých mantinelů nevybočuje ani k dokonalosti, ale ani k opačnému extrému. Takový kvalitní standard. ()

Skip

Představte si, že jste v luxusní restauraci, přinesou vám drahé jídlo, které dobře vypadá, krásně voní, chutná, a přesto cítíte, že v něm něco chybí, ale nemůžete přijít na to, co to je. Přesně takový je tento film. Líbilo se mi to, působilo to na moje emoce, ale pořád jsem někde vzadu v hlavě cítil, že tomu něco chybí, něco málo, ale prostě chybí. Ale z restaurace jdete nakonec spokojeni a spokojenost může být i s tímto filmem. ()

L_O_U_S

Je zajímavé sledovat, jak McQueen pracuje s tím, co na plátně není vidět (loď s unesenými černochy není nikdy zabrána jako celek). Po herecké stránce příjemné, emocionálnímu dopadu by možná víc prospělo, kdyby byl časový rámec čitelnější - takhle totiž dvanáct let uplynulo ani divák nevěděl jak. A ty, Zimmere, běž už do řiti, pokud nejsi schopný přijít s něčím jiným než se svým ohraným čtyřakordovým přechodem - celou dobu jsem měl nepříjemné tušení, že tenhle film skončí pohledem na točící se káču. (918., 12. III. 2014) ()

kajas

Nejúspěšnější McQueenův film má paradoxně více chyb než jeho předchůdci (které všechny spojuje božský Fassyho výkon). Touha po zlatých soškách se projevuje příliš násilně, nemohla jsem se zbavit dojmu, že každá druhá scéna je dělaná na efekt (typické dlouhé záběry atd.). Ejioforova nominace mi nyní připadá nepochopitelná, po většinu filmu vlastně jenom tak nějak zarputile zírá. Poprvé mě zklamala Zimmerova hudba, podobnost s motivy z "Inception" byla nepřeslechnutelná. Neškodilo by také lépe vyjádřit časové určení příběhu, jak dlouho strávil Solomon u toho kterého otrokáře. Vychválit ovšem musím trio Fassy (jak taky jinak), Benedict a Brad (maličká, ale tak významná role!). A některá mučení byla opravdu tak sugestivně vyjádřená, až by člověk sám cítil na zádech údery biče. 3* jsou málo, 4* zase moc. Jsem považována za mírného člověka, tak tedy zaokrouhlím ;). ()

Fanucci

Silný příběh. Dobrá kamera, dobré herecké výkony. Vyloženě mne to ale nenadchlo...film mohl mít o dost větší spád, délka je extrémní. ()

fallangell

Nejvíc mě zklamalo, že jsem v průběhu musel 2x kontrolovat jestli jsem tento film již neviděl. Film zkrátka přináší jen 20x viděné. ()

stuntmanMIKE

Film od čierneho o čiernych pre čiernych. Keď teraz vidí triezvo mysliaci biely človek film ako tento, musí si položiť otázku: "Kde sme kurva urobili chybu ?" Film totiž ukazuje ako boli kedysi negri nerozdrapení, neuškriekaní, nenosili gate s pudlami, neokrádali bielych (a keď áno dostali čo preto), nehrali všetko na rasovú kartu... skrátka dalo sa s nimi žiť dokonca aj na jednom pozemku. Tak sa znova pýtam...kde sa stala chyba ? To sa už asi nedozvieme, ale pri pozeraní tohto filmu, som dostal neskutočnú chuť skočiť si s bičom do Harlemu, ale vďaka "pokrokovým" chujom to nejde... No a k filmu. Takže musím povedať, že film ma nejak extra nezaujal, ale ani nenudil... dalo sa to aj napriek stopáži sledovať až do konca. Inak tieto filmy "bejsd on trú story" začínajú byť zaujímavo podobné... chcelo by to inovovať... ()

Huntelaar

O filmu podle skutečné události o dvanácti letech v řetězech jsem si původně myslel, že se bude jednat o epický příběh utrpení a vykoupení, než jsem si po pár minutách uvědomil, že na režisérské sesli sedí Steve McQueen a od nějž se mi dostane hlavně expresivních výjevů a famózního Fassbendera. Vedle všech těch slavných jmen se sluší vzpomenout i do tohoto filmu neznámá Lupita Nyong'o, která byla v roli Patsey Fassbimu více než rovnou spoluhráčkou. Jak mám rád McQueenovi předešlé filmy, tak se mi tato sonda do nejtemnější části historie Spojených států amerických velmi líbila. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST