12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

jerry12

75%. Ani já se nevyhnu srovnání s Django Unchained, protože oba filmy jsou si povrchově velice podobné, ačkoli v jádru je každý v rámci svého žánru spíše opačný. Oba ukazují životy otroků, kteří se po svém vypořádávají se svou rolí. Tarantino je pan hračička, sebevážnější téma umí zpracovat s důvtipem a nebere svou režii příliš vážně, stejně jako svůj život, čímž vytváří specifickou a svým způsobem unikátní formu filmařiny. To Twelve Years a Slave je naopak vážnější, realističtější, ne tak zábavný, životopisnější a věrnější, a o to také emotivnější. Zábavy v pravém smyslu se tedy nedočkáte, ale to rozhodně ještě nemusí znamenat nic negativního. Oželel bych Paula Giamattiho, který ve vážných rolích prostě postrádá na důstojnosti, naopak bych snesl víc Paula Dana, který jako záporák exceloval. Ukázkovou roli měl sám producent Brad Pitt, který jako moudrý mesiáš nezklamal, stejně tak Benedict Cumberbatch jako otrokářský ochránce nebyl vůbec zlý. Chiwetel Ejiofor nijak zvlášť nepřekvapil, ale rozhodně nebyl zklamáním, byl prostě dobrý. Jako celek bylo Twelve Years a Slave představením možná trochu zdlouhavým a chronologicky nepříliš dobře uspořádaným, takže byste řekli, že šlo spíše o úsek dvou tří let, než o 12 roků, nicméně z pohledu pocitového to bylo představení na jedničku - emotivní, poučné, k zamyšlení a po filmařské stránce velmi slušně uchopené. Člověk si příliš neuvědomuje vážnost toho, co znamenalo otroctví, dokud to nevidí aspoň ve filmu, který je brán vážně a má ukázat skutečný příběh. To Django nedokázal a vlastně ani dokázat nechtěl, naposledy jsem něco podobného viděl epizodně v Cloud Atlas a teď mě v tomto ohledu nezklamal Twelve Years a Slave, se kterým si McQueen poradil skvěle. Skutečně se nejedná o nijak zvlášť zábavnou podívanou, ale to od filmu podle skutečné události nelze očekávat nikdy, naopak lze ocenit, že se tvůrci nepokoušeli vynucovat si mainstreamovou atraktivitu smyšlenými vsuvkami a drželi se autenticity předlohy, která už tak má co nabídnout. Jednoznačně oscarový kandidát. ()

Handle

I když jsem plný počet zvažoval, tak tomu ale asi nejde nic vytknout. Ačkoli je námět tak trochu sázka na jistotu, tak je to filmařsky precizní a příběhově velmi silné. Naprosto typická, ale opravdu kvalitní oscarovina. ()

ScarPoul

Film, ktorý od prvého momentu po ten posledný krásne vyvažuje emócie. McQueen vytvoril aspoň pre mňa, jeden z najsilnejších filmov s tématikou otroctva. Ejiofor podáva asi najsugestívnejší výkon vôbec. Sledovať bolesť, beznádej a zúfalstvo jeho očami je zážitkom. Herecké výkony sú to čo robí film takým silným. Niektoré silné osobnosti ako Cumberbatch, alebo Pitt si tu strihnú, len naozaj drobnú úlohu. Ale ich podiel na budovaní znamenitej katarzie je nespochybniteľný. Zároveň sa tu ukazuje asi najväčší filmový hajzel v podaní tradične dobrého Fassbendera. Ale film si ukorisťuje svojim zúfalstvo dokonalá Lupita Nyong´o . Ak uvážim, že je to jej debutová úloha, nemôžem inak, len utrieť si slzy a tešiť sa na jej ďalšiu úlohu. Film je naturalistický. Emocionálne vyhrotený. A nepustí diváka ani na chvíľu. Nehrá sa s ním. Len mu ukazuje chorý spôsob fungovania jednej spoločnosti. Pre mňa rozhodne najsilnejší filmový zážitok po naozaj dlhom čase. A rozhodne ho chcem mať vo svojej filmovej zbierke. ()

Luboshmir

3,5 max. Klasickej děj, nic tam moc člověka nepřekvapí, je to přesně tak, jako by to napsal člověk zlomenej timhle životem otroka. Brad Pitt a Benedict byli cool, jinak klasicky overrated film, kterej si na základě svýho scénáře dokráčí pro Oscara, stejně jako tomu bylo v posledních letech u filmů s americkou historií či armády. ()

6thSun

Amerika má stále krz otroctví černé svědomí, a protože to McQueen nijak zvlášť nezprasil, je jistý, že zadělal na oscarové žně. Jenže z čistě objektivního úhlu pohledu jsou tady na Oscara pouze herecké výkony, jinak je to průměr všech průměrů. ()

rawen

Zajímavý pohled na otroctví, tentokrát z perspektivy svobodného muže, který je nucen se poddat své nové roli proto, aby měl nějakou šanci na záchranu. Jak již tady psal uživatel Botič - film je po všech stránkách povedený (řekl bych až vypilovaný) - jako celku mu ovšem chybí "něco víc", divák je proto po shlédnutí spokojen, ale ne ukojen. 8/10 ()

PROROK14

Surové a kruté. Neviem si celkom dobre predstaviť, čo mali tí otrokári v tých svojich hlavách. Fassbender to hral ozaj skvelo a tá jeho závistlivá žena ma strašne iritovala. Ejioforovi by som toho Oscara doprial určite viac ako DiCapriovi. 8/10 ()

Gwaihir

Vtisknete-li do rukou jedné skupiny lidí úplnou moc nad životy příslušníků jiné skupiny, můžete si být jistí, že se budou dít ty nejhorší věci, jaké si jen dokážete představit. Snímek natočený podle vyprávění muže, jenž se stal otrokem, není ničím více, ani méně, než dosti syrovým svědectvím o společnosti, v níž vládne rasismus toho nejhoršího zrna. V klidném, místy takřka meditativním, tempu ukazuje nesmírné utrpení mužů a žen, kteří se stali oběťmi lidské touhy po nadvládě a kteří se nakonec do značné míry nechali zotročit i ve své vlastní mysli. Zprostředkovává některé fragmenty děsivého mnohaletého údělu nevolníka, někdy beze slov a jen pomocí obrazu, mezi něž vkládá záběry nádherné exotické přírody vytvářející k nim kontrast a dávající prostor pro zamyšlení a rovněž k chvilkovému uvolnění. Jeho největší devizou, kromě úžasné kamery, je bezpochyby působivé herectví, kdy prakticky všichni, známí i neznámí, předvádí skvělé představení. A závěrem si dovolím jen dodat, že vyčítat filmu jeho autenticitu, s ohledem na americké dějiny, je nesmysl. 100 % ()

Avalon820

Do tohoto filmu jsem vkládal velké naděje, ale ve výsledku byl pro mě jedním velkým rozčarováním. Na tak dlouhou stopáž působil až nezvykle mdle a zkratkovitě. Ano, bylo tu pár velice silných a emotivních scén, ale jako celek zkrátka nepůsobil konzistentně. Popravdě řečeno bych raději sledoval 130 minut ubrečené, patetické šarády o hodných černoších a zlých otrokářích, než takovýto pseudo-akademický patvar. Steve McQueen se umí s malým, niterným tématem epochálně rozmáchnout, s "velkým" (rozuměj mainstreamovým) mu to ale nevyšlo. Navíc jeho dlouhé (a vizuálně krásné!) záběry se zde překvapivě míjí účinkem - co vás obvykle do děje vtahuje, zde působí naprosto prázdně. A to je velká škoda. Co však mnohá negativa efektivně přebíjí, jsou herci - jeden vedle druhého podávají perfektní výkony a už jenom proto se stálo na 12 let v řetězech dodívat... Kvůli nim a standardně vynikajícímu Zimmerovi :) ()

bouncer

Bohužel, se Stevem McQueenem jsem si nesedl a ač je tohle jeho nejméně osobitý film (a nejvíce hollywoodský), tak to na výsledném dojmu nic nezměnilo. Už dlouho jsem nesledoval film, jehož název mi odhalí 90 % děje... ale nechci být jen kritický. Film má dobré momenty a příběh je dojemný. Bohužel natočený až moc sterilně podle oskarové šablony a bez větších zapamatovatelných momentů. Benedict Cumberbatch je všude! ()

Hwaelos

Jenom analýza plynutí času v tomhle filmu by stála za studii. Na McQueenovi je sympatické (a velmi nehollywoodské), že tam, kde by se jiný filmař s kamerou dávno odvrátil, režisér sleduje scénu (zpravidla ve statickém detailu) déle, než by člověk považoval za možné. ()

Terva

CITÁT - Tento film byl natočen podle skutečné události....... Je jasné, proč to dostalo Oskara. Je to ze života, je to o životě, je to kus Ameriky, je to černý americký sen. City a zase city. Tak proč to nezvolit. CITÁT - Seš otrok??........ ()

Johny_fork

Pro mě je jednoznačným vítězem otrokářského duelu Nespoutaný Django. 12 let v řetězech je určitě zajímavé vidět, věřím tomu, že v Americe se stane součástí hodin dějepisu. Musím ocenit vynikající kameru. Nicméně příběh je poměrně banální. Mám pocit, že úspěch na Oskarech byl dopředu zajištěn výběrem tématu a nikdo již neřešil výslednou kvalitu snímku. Film sráží snaha ukázat - hodné otrokáře, zlé otrokáře, zlé bělochy, hodné bělochy a největší úlet je "Pitt ex machina". Brad Pitt v roli, kterou si pravděpodobně sám napsal, se zjeví jako Jesus a spasí hlavního hrdinu, to jako fakt ne. ()

Agatha

Pokud si chce někdo přečíst můj komentář, tak ať si přečte ten co napsal "Malarkey". Napsal bych jinými slovy to stejné. Dodám jen to, že už ho nikdy víc nechci vidět. ()

ambron

Steve McQueen líči 12 ročné peripetie "otroka" Solomona bolestivým a neohrozeným spôsobom, ktorý bez zbytočného sentimentu vyvoláva silné emócie. Príbeh ponúka mnoho výborných scén, ale pre mňa sú silné dve: scéna, keď je Solomon zavesený na strome a tá, keď otroci spievajú nad hrobom ich mŕtveho spoločníka a postupne sa k ich spevu pridáva aj Solomon. Filmu pomáha, že nie je striktne akademický alebo historický, proste vypráva svoj príbeh, ale nepoučuje. Chválim prácu s kamerou, ktorá nekompromisne zaznamenáva brutálny a desivý osud slobodného človeka, ktorý je vlastne mementom o tomto kontroverznom období amerických dejín. ()

cjmafia

Snímek, který má pár velice silných scén a díky tomu hodnotím takto vysoko. Herecky je to extratřída kde nejvíc vyčnívá už klasicky Fassbender. Ejiofor dobrej, ale za mě na oscara málo. Osobně se mi sem hodila i Zimmerova hudba, která sice kopíruje Inception, ale jednou to Hansovi odpustím. 7,5/10. ()

MrCreosote

Je příjemné zjistit, že dva filmy, které na sobě měly nálepku "typical Oscar story", se nakonec proměnily v jedny z nejsyrovějších a nejméně konvenčních zážitků roku. Řeč je o Klubu poslední naděje a 12 let v řetězech. Nejdrsnější momenty jsou v téhle McQueenově naturalistické odysee pojaty v dlouhých záběrech, při kterých se nevychází vstříc zlenivělému divákovi zvyklému na úhledné korektní balení, ale naopak nás filmaři praští přímo do hlavy. Závěrečné bičování působí až absurdně realisticky, bolest cítíte i po odchodu z kina. Tenhle pobyt na Eppsově farmě plné patologických vztahů se může řadit k nejlepším americkým filmům loňského roku. ()

JohnCZ

Jednoduché, ale o to možná silnější a sugestivnější vyprávění ze života otroka. Skvělá filmařina a výborné herecké výkony hlavních i vedlejších herců, líbivá Zimmerova hudba, která nápadně připomínala jeden velice známý kus z jeho předchozí tvorby. Dlouhé táhlé záběry film možná trochu natahují, ale pocity smutku a totální beznaděje se do nich promítaly dokonale. Vůči násilí ve filmech jsem už vcelku imunní, ale bičování jsem teda musel vydejchávat. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST