Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Tomko87

Po všetkých smeroch lepší ako Prvý Avenger. Preniesol sa nám do súčasnosti, a začal hrať na vážnejšiu nôtu. Paradoxne zo všetkých Marvel filmov, mi príde najviac (ne)komiksový. Cap je ako vždy taký ťulpas. no o dosť sa zlepšil. Parádne vie nakopávať zadky. Tým narážam na akciu. Je prehľadne spravená, ako zrežirovaná, tak choreograficky vypilovaná. Hlavne prvý súboj Capa proti Zimnému vojakovi ma doslova pripútal k stoličke. Naposledy som tak čumel u Raid 2,a to je už sakra čo povedať. To ,,tajné,, dejové prekvapenie mi príde extrémne nedomyslené. Hlavne ak beriem do úvahy pár aspektov s predchádzajúcich filmov. Napríklad sliedenie Starka na Helicarrier, v Avengers. Trocha ma zamrzela nevyužitá Agentka 13. (V komikse je pre Capa dôležitá) Ale chápem, tvorcovia nechceli zatieniť Scarlettku . No napriek tomu, je Captain America: Zimný vojak špička medzi žánrom. ()

smetak30

Určite o úroveň lepšie ako jednotka, či už príbehovo, vizuálne alebo sympatickosťou hlavnej postavy. Taktiež filmu dopomohla prítomnosť krásnej Scarlett Johansson ale hlavne Samuel L. Jacksona ktorého bolo dobré vidieť konečne v nejakej akčnej scéne ( a že za to stála :-D ). Druhý kapitán je veľmi príjemná, effektná komixovka, na čo sme aj u Marvelu poslednou dobou zvyknutý. Teraz už nezostáva nič iné len sa tešiť na druhých Avengers :-) ()

Rian_witcher

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda dát pět hvězd... Ale vzhledem k tomu, že jsem prvního kapitána hodnotil 4 hvězdami a Návrat byl o třídu lepší, dávám plné hodnocení. A to i přesto, že ze všech Avengerů mi dosud přišel kapitán Amerika jako nejslabší komiksová postava. ()

LencaN

O 200% akčnější než první díl Captain America. Tady už není tím vystrašeným kuřetem, které poznává, co jeho tělo dokáže a naplno jde do všeho, co se mu postaví do cesty. Chris Evans byl v obličeji trochu sešlejší, ale tělo měl snad ještě vymakanější. Jeho postava je děsně zvláštní. Je to takový hodný kluk, který když nemusí, nevezme do ruky zbraň a jen kolem sebe metá tím svým zázračným štítem. Plusové body u mě získává svou jízdou na motorce. Udělá si i nového kamaráda, kterého jsem si docela oblíbila. Falcon - agent s mechanickými křídly vypadal v létacích scénách bombově a navíc to je chytrý sympaťák. Black Widow se taky hodně zapojila a strašně mě bavila. Je tak zvláštně oprsklá. Ona si to totiž může dovolit, protože jednak je kus a jednak umí kdekomu natrhnout šos. Akorát vznáším jedinou výtku a to jsou její vlasy. Jako hřebíky. Moc jí to neslušelo. Překvapivě se tu objevila i hvězdná tvář ve světě filmu Robert Redford a ku prospěchu všemu na sebe nestrhával příliš mnoho pozornosti. Jen vše krásně doplňoval. Děj byl komplikovanější než jednička. Je tu jedno velké spiknutí, které si žádá pořádnou bitku, která taky na konci opravdu byla. Jsem taky zvědavá, jak se dál bude vyvíjet "vztah" mezi Captain America a tím hochem s kovovou tlapkou, který tady představoval jednu z největších hrozeb. ()

klara.leb

Tak tohle byl totální nářez! Akční, zamotané, bez zjevně rozpletitelných zápletek, nejasný konec, vtipy.. fakt úžasný. Je to lepší, než jednička, o tom žádná, ale oboje jsou fakt perfektní. Miluju to! :) Mimochodem, Chris je neskutečně sexy a sladkej! ()

silvusaak

Juhu, tohle uz je jiny kafe. Chris je desnej fesak, ale Scarlett se mne tam vubec nelibila, tady ty supermansky role ji vubec nesedi. Hudba je uzasn plus kamera, efekty - zuzo podivana, sama sem byla prekvapena, ze sem se lekla a napeti se taky dostavilo, to se u me casto nestava. Ma to vsechno, vzpouru, vladu, umelou inteligenci, lidskej rozbitnej element, zavedeni do minulosti aj budoucnosti a trosku aj tej romantiky. Za me spokojenost a snad popve kdy 2 dil predcil pilot. ()

Dawydov

Viděno podruhé: jeden z těch serióznějších dílů, méně komediální, více dospělý a naléhavý. Až na nerealistickou "fyziku" štítu je to uvěřitelné. Baví to hlavně napínavostí, zápletkou, osudovostí, přitom ne nijak za vlasy přitaženým vývojem děje. V mezích žánru je to fajn, a vyložené nesmysly tam neruší. Herecké výkony a dialogy jsou dobré, postavy i vztahy mezi nimi fungují. Zpracování je skvělé, vizuálně i zvukově je to dostatečně intenzivní, jen těkavá kamera by mohla těkat méně. Celkově velmi dobré 4*, v rámci žánru tomu vlastně nic nechybí. Stopáž uplyne hladce. Proč ale žádnému Marvelu zatím nedávám pět hvězd? ... že by to bylo přeci jen tou absencí výrazné hudby? https://www.youtube.com/watch?v=7vfqkvwW2fs Je v tom něco víc. Prostě tomu pořád chybí něco, co emociálně pronikne opravdu hluboko... Ať už je to na tom povrchu sebelepší, pod kůži se to ne a ne dostat. ()

Eeve

V prvom rade musím povedať, že som film videla takmer 2 roky od jeho uvedenia do kín, tým pádom som, bohužiaľ, nechtiac popri rajzovaní po internete natrafila aj na info o identite Zimného vojaka, čím som sa pripravila o jeden z dôležitých prekvapivých momentových ťahúňov filmu....moja škoda :) No očakávania vývoja príbehu a postáv boli dostatočne veľké na to, aby moju pozornosť držali napätú počas celej vyše dvojhodinovej minutáže. Film sa posunul snáď tak blízko momentálnej realite, ako sa už ani nedá :) NWO, strata súkromia, slobody a identity sa nesie naprieč celým dejom a tak sa divák cíti (bohužiaľ) naozaj ako doma. To samozrejme pridáva na realistickosti deja, čomu nahráva aj fakt, že sa tvorcovia snažili použiť čo najmenej CGI, čo kvitujem - celkom príjemná zmena po tých neuveriteľných záležitostiach, ktorých sme za posledné roky svedkom. Už od začiatku dostávame krásne porcie akcií všeho druhu, kde samozrejme prím hraje Cap, no napriek tomu, že všeobecne obľúbená Furyho naháňačko/akčná scéna (konečne dostal viac priestoru na prejavenie sa) bola naozaj kvalitne spravená, nemôžem si pomôcť, mňa najviac bavili vzájomné bitky Kapitána Amerika a Winter Soldiera. Tieto scény, hoc s minimom efektov, sa pre mňa stali ťahúňom celého filmu a prezentujú podľa mňa jeho podstatu a tému najlepšie. Mimochodom, Stan by mohol kúsok popracovať na mimike tváre, najmä v scénach, kde sa snaží pôsobiť urputne frajersky, inak super voľba :) Scarlettin nový účes ma nejak neuchvátil, Mackie takisto dobrá voľba, ostatné postavy (okrem Redforda a Jacksona samozrejme) nedostali veľa priestoru, čo bolo niekde na škodu, inokedy našťastie. Scenár sa takisto mohol lepšie vydariť, scenáristi si ani v tomto diely neodpustili fádne frajerské frašky a hrdinské poznámky - čo už, prežili sme aj horšie. Finále troch helikariérov bolo epické, no škoda, že tak nemôžem povedať o celom filme - podľa mňa si takisto mohli odpustiť zopár scén, ako keby vytvorených len preto, aby sme ukázali, aký je Cap frajer a všetko dokáže...no proste, film mnohých protikladov, výborných i klišoidných scén, oplatí sa ho ale vidieť, už len pre nového záporáka/nezáporáka Winter Soldiera. ()

TesterX

Až na ten přemrštěnej konec zase, tak za mne super. Většina filmu je spíše špionážní thriller, akční scény jsou fakt vyladěné, moc dobře se na to kouká. Rozhodně zdařilejší dílko než poslední IronMan a paradoxně první Avenger. ()

Desmond04

Tak tohle byl nářez! Podle Marvelovské chronologie byla tohle za mě zatím nejlepší Marvelovka. Akce střídá akci, příběh má koule a napětí. Nové postavy jsou výborné jak Falcon, tak především Winter Soldier. Z něj jdou, především když je zamaskovaný, zimomriavky. Po odmaskování jeho mýtus krapet padá, ale furt je na úrovni. Bojové seance jsou výborné, v porovnání s tím, co se děje v Iron Manovi je to úplně nadpozemské. Je to možná tím, že Kapitán bojuje čistě se svým tělem a štítem a Black Widow je hotová MMA zápasnice...kouká se na to prostě dobře. Co se týče příběhu, ten je na vysoké úrovni. Především díky svému zasazení do jádra S.H.I.E.L.D.u. Divák má vážně pocit, že se děje něco vážného, něco velkého...a přitom nemusí jít přímo o konec světa. I když, kdyby se to celé pokazilo, tak by přeci jen svět určitým způsobem skončil. ()

PanPyzamo

Captain America: Návrat prvního Avengera je skvělé pokračování a plno lidí bere tuhle Marvelovku, jako tu nejlepší. Pro mě se jedná o nejslabší díl z trilogie, ovšem to neznamená, že se jedná o špatný film. Skvělý příběh, vynikající akce a i soundtrack byl fajn. Další povedený Marvel film, který můžu doporučit. 8/10 ()

Stan Borowitz

"Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až z Marvelu vypadne dobrý film." Siddhārtha Gautama (493 př. n. l.) --- „Nikdy nedej stejnou šanci blbovi!“ Svatý František z Assisi (pravděpodobně off the record, někdy kolem roku 1210 n. l.) --- Devětkrát jsem se spálil, ale i tak jsem dal podesáté šanci Marvelu a měl jsem tentokrát štěstí. Některé osvědčené marvelácké hvězdy se aktuální mise nezúčastnily (Thor měl chřipku a Strážci Galaxie dostali lístky na Book of Mormon) a zůstali Jenom sympaťáci..., co mají říz jako žvýkačky Hubba Bubba v ústech Scarlett Johansson a co umí skvěle zahlásit. ("Aha. On my left. Got it.") Aneb je tenhle film vůbec od Marvelu? Sympatické postavy s ryzím charakterem zahrané charizmatickými herci, příběh má drama, napětí i atmosféru, akce není duševně zaostalá a humor je suchý a ironický, používaný na správných místech, s minimem laciných momentů. Jen škoda kamery při soubojích - zabírány ze vzdálenosti cca půl metru s hromadou nesmyslných střihů (což je ale v posledních 20 letech bohužel normálka), takže spousta obstojné choreografie přijde vniveč. Jako celek velmi solidní. Začínám těm superhrdinským filmům přicházet na chuť. (Možná proto, že se poslední dobou skoro nic jiného netočí.) ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)