Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Darren98

Při nezbytné obnově postavy se ztracenec v čase nalezl v 80kovém akčním thrilleru; stejnorodě pojatý příběh o neočekávaných posunech v ději však dává okatě najevo svůj šťastně nalezený žánr, takže divák na škodu očekává klasické zvraty. V chudším obsahu nás aspoň charismatičtější pacifista provádí občasně nápaditými a choreograficky výbornými akčními sekvencemi. ()

Ahsoka

Vcelku vydarená marvelovka. Zápletka bola slušne ušitá, čím chcem povedať, že to síce nebola provoplánovka, ale zase ani nezašla príliš ďaleko od plytčiny. Oproti prvému dielu  v určitých oblastiach vnímam zlepšenie hlavne, čo sa týka rozvoja charakteru Kapitána, aj keď k dokonalosti tam toho ešte dosť chýba. Jasné máme to tonu akčných parádičiek a ohňostrojov, dej je veľmi rýchly, možno až prirýchly, a ako by tam niečo chýbalo a pritom tam potenciál úplnosti bol. Možno práve spomalenie je to, čo chýba, pretože prináša hlbší atmosférický zážitok a v tomto prípade, mohol priniesť viac temnoty. Aj samotný poster filmu tú temnotu naznačuje, ale reálne sme zostali v ružovejšom svete. Čo je škoda. 3,5* ()

Radek.SCH

Jít podruhé za sebou na tohle do kina by asi byla svatokrádež. Jednoduchý popcorn, hype nechápu. Ze začátku to drhne míň, ke konci víc (na křeč kolem Winter Soldiera a Falcona se nedalo místy ani dívat). ()

Krchy

Měl jsem z toho celkem obavy, protože Winter soldier je jeden z mých nejoblíbenějších příběhů vůbec a podle trailerů to vypadalo, že jediné, co z předlohy zůstalo, je jen a pouze Winter soldier sám. Ono to tak nakonec i bylo, což o to, ale příběh se scénáristům povedl, Black widow oproti očekávání vůbec nevadila, ba naopak (půl hvězdy navrch za hlas Scarlett :) ) a k nějakým logickým lapsům nedocházelo, pokud tedy jako lapsus nebereme celý koncept Hydry, že ano. Každopádně akce parádní, nepřestřelená a hlavně přehledná, humorem zde taky nešetřili a občasné dušínovské hlášky jsou holt nutností vzhledem k historii a době vzniku postavy Capa. Snad je ten konec boje s Winter soldierem nemusel být až tak ušlechtilý, zde bych uvítal raději doslovný přepis originálu (a taky by to znamenalo víc agentky 13, což by bylo jenom dobře :) ). Když to shrnu, tak vzhledem ke kvalitě filmu, faktu, že Cap je moje nejoblíbenější postava Marvelu a výše zmíněné půlhvězdě navrch to dělá krásných pět. ()

Hapretor

Jestli jsem dal prvnímu Kapitánovi Amerika jen dvě *, tak tomu druhému právem náleží jen jedna. Přišlo mi to mnohem horší. Strašně nudné a debilní. Nikdo tam nehraje normálně. Jediný, kdo tam nevypadá jak kokot, je Scarlett, která je prostě kočka a dobře se na ní dívá. To je ale stejně fakt málo. Jaký má smysl nazvat film podle komiksové postavy, a přitom z toho udělat jen obyčejný hraný thriller ??? - tady se někdo úplně seknul žánrem. Ve výsledku z toho vznikla jen stupidní a nezáživná podívaná, kde je jen dobrá akce a triky. Herců a hereček mi bylo upřímně líto, protože zde vypadali všichni jako totální idioti a navíc hráli mizerně - ono vlastně není co hrát, když se sází na akci a triky - no jestli jim to za ty prachy stojí ?! - radši měli poslat finanční podporu do Somálska. U mě hrůza. Očekával jsem "komiksovou" zábavu s nápady a vtipy, dostal jsem paskvil, který neví, čím chce být. Fakt hrůza, co vyrábí dál a dál, a nakonec ty jednotlivé komiksové postavy tak doprzní, že i liberální fandové komiksů je všechny spálí - po přečtení ?! ()

Kopi1

Tohle se bratrům Russových vážne povedlo, většinou pokračování bývají horší, ale zde je nový díl mnohem lepší. Mnoho akčních scén a opravdu skvěle provedených, výborná režie, velmi slušná hudba, opět povedené vtípky, konečně větší využití Furyho a délka přes 2h se vůbec nezdá. Jenom co mi prostě vadí, je to, proč se tam prostě nemohou vyskytovat i ostatní hrdinové. Chápu, že ty filmy jsou zaměřeny jednotlivě, ale v každém filmu jde o konec světa nebo o převzetí moci nad celym světem a každý to řeší sám, přitom kdyby se tam ostatní objevili, dávalo by to filmům ještě mnohem větší šťávu... ()

char_t

Nejlepší sólovka od Marvelu, aspoň zatím. Konečně se někomu podařilo zachytit komiksovou atmosféru akčních scén - všechno je pěkně frenetické a zběsile rychlé, koneckonců perou se tu nadlidi, ale přitom netrpí přehlednost. Přičtěte na Marvel netypicky temnou atmosféru, prsatou Scarlett, odvahu totálně rozbourat pár klíčových institucí univerza, a je z toho nečekané překvapení. Po slušné, ale dost prvoplánovité jedničce jsem tohle fakt nečekal!. Škoda jen, že v jistých částech (bunkr) trochu trpí příběh, deus ex machina kouká na každém rohu, ale film jako celek je tak zábavný, že to vem čert. PS: První potitulková scéna fajn, druhou hodnotím jako nejzbytečnější potitulkovku vůbec. Kvůli tomuhle jsem proseděl 5 minut titulků? Pche! ()

Matthew01

Začátek je slibný, silná zápletka, co slibuje nejedno překvapení a vyšší potickou hru o "čistou rasu", kdy pokračuje sen nacistů. Trochu to připomíná Indiana Jonese. Jenže pak začne klasická marvelovská velkolepost, kdy vzduchem krom Kapitáná lítají i tuny železa a všeho možného i nemožného materiálu a film jde dolu. Jde dolu tak moc, že už ta akce ani nebaví. Vše, se jako vždycky povede a můžeme se těšit na další díl. Továrna na peníze pokračuje. 70% ()

Poupe

Na rozdíl od prvního dílu i přišlo, že tento díl je víc nabitý akcí a boji. Odehrává se v přítomnosti, zápletka sice taková hodně přitažená za vlasy, ale na druhou stranu skvěle zapadající do schématu Kapitána Ameriky. Co se mi opravdu na tomto díle líbilo, že jsem se smála po většinu filmu a to díky skvělým hláškám, které film obsahuje. Myslím si, že vtipné průpovídky tomu filmu, vedle akčních scén, dodávají spád a ani mi nepřišlo, že jsem v kině už dvě hodiny. Scarlett Johansson opět výborná, stejně jako Samuel L. Jackson. Co se týče role Roberta Redforda, sedla mu a jeho výkon je tam naprosto úžasný. A ano, hlídač v muzeu se svým "I am so fired for this" je nezapomenutelný. Kdyby šlo dát více hvězdiček, tak to udělám. Teď jen doufám, že na další díl nebudeme muset čekat moc dlouho. ()

Ydrosten

Pokud jsem snad unáhleně dal prvnímu filmu o Kapitánovi z Ameriky 4 hvězdy, tak tady musím plácnou plných 7 ( tedy + 2 v hodnocení hvězdama ), protože druhý film je asi o 5 levlů výš než první. No to mně teda poser, ale úvodní akce na lodi mi dala vědět, že tohle bude pecka. Sice mi tam moc neseděl Falcon s křídlama + zápletka z Hydrou ( kdo viděl chápe ) byla nějak odfláknutě řečená jakoby mezi řečí. Jsem zvědavý na to, co vymyslí z organizací S.H.I.E.L.D. v Avengerech 2 a v dalších Marvel filmech. Začíná to být docela povedená série filmů. WOW ! ()

BazzoxCZ

11.04.2014 Cinestar Opava...Už je mi aji trapně jak jsem s každé Marvelovky totálně nadšen a totálně odrovnám každou marvelkovkou lepší vyspělejší uvěřitelnější.... Když se takový film objeví v kinech je to známka zaručené kvality .... ()

dave14

Marvelovky nijak moc nemusim, ale tohle se povedlo! Samuel je ztělesněním definice slova cool, Scarlet je nádherná jako vždy a samotnej Evans jako kapitán už není tak otravnej jako v Avengers. Přidejme symmatickou Cobie "Robin" Smulders a chladnokrevného Sebastiana Stana a máme o zábavu postaráno. Hlavně bych asi vyzdvihl roli Redforda, který si svého záporáka musel vychutnávat každou vteřinu. Jo, takhle by se měly dělat oddechový akčňáky. Oproti Thorovi 2 je tohle opravdová pecka. ()

Gaia.M

Samozřejmě, přikláním se k názoru, že dvojka je mnohem lepší film, než první díl. Zároveň, ale nesouhlasím s tím, že by to byl lepší snímek než Avengers. Návrat prvního Avengera bych zařadila někam mezi. Musím říct, že mě takové zlepšení skutečně překvapilo, film pěkně plynule běžel a dvě hodinky utekly, ani nevím jak. Co velmi oceňuji je ta provázanost, jak mezi filmy, tak se seriálem! Opravdu, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. není ztrátou času, zvlášť k tomuto filmu se velmi hodí. Hydra je tam mnohem víc vysvětlena a ukázána. U tohoto filmu prostě nemám, co vytknout. Velmi mile mě překvapil a ráda se na něj ještě někdy, při maratonu Agentů podívám :) ()

Qeo

Pana velkou hvězdu nemám příliš v oblibě. Přijde mi jako tupý, naolejovaný voják, který postrádá rozhodovací schopnost a výlučně se řídí jen pravidly. Až zase tak úplně tomu není. Společně s Natashou vytvořili působivý tandem, který jel na plátně jako tank a nezastavil se před ničím. Rozbití a zkáza monstrózní organizace, která ale stejně nebyla nikdy moc vysvětlena, bylo působivé a nečekané. A ten záhadný zimní voják? Bezobsáhlá figurka, bez které by se tento biják obešel. I tak super podívaná. ()

figliar

Čoho som sa nedočkal v pokračovaní Thora, to mi v podstate vynahradil Captain 2. Film si zachováva formu, akú dostal v prvej časti, ale ponúka toho omnoho viac. Viac akcie, efektov, prekvapení, ale aj nezmyslov. To však nezabráni v tom, aby film urobil na diváka dobrý dojem, a podľa mňa nadšencov Avengerskej série určite nesklame. Aj keď Evans nepatri medzi mojich obľúbencov, počas celého filmu podáva slušný výkon a jediným rušivým momentom zase ostáva Nick Fury. Prepojenosť medzi jednotlivými Marveláckymi filmami je vymyslená parádne, tak som zvedavý, čo bude ďalej. ()

P.J.2

Typický příklad perfektního Blockbusteru, který nemá slabší místo a na který je radost pohledět, konečně je vidět že rejžové maj vizi a jsou pořáedně kreativní. Z největšího looseru marvelovské stáje je stal horký kandidát na frajera roku. ()

lasonic

Typicka Marvelovka, uz ma to ani nebavi pozerat, ci je to Iron man, Thor, Kapitan Amerika, Avengers, vsetko je to na jedno "kopyto". Aspon, ze ta akcia a hudba tu za nieco stala. ()

Sorry

Vim, ze je to akcni hollywoodsky pocin, a taky jsem se k tomu tak stavel. Ovsem u nekterych veci to proste nejde, v takovych momentech mi nezbylo nic jineho nez se pousmat nad pitomosti filmu. Ctvrtou hvezdicku pridavam kvuli fyzicke akci, kterou ja rad. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)