Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

UFO-nec

Tak nevím. Nebylo to špatné ikdyž stopáž je zbytečně dlouhá. Chvílema mi to přišlo víc jako špionážní thriller než marvelovka. Uvidíme co se vyklube ze zimního vojáka, asi tam nebyl náhodou. PS: hláška o stoprocentně funkční klimatizaci byla fakt vtipná. ()

Epco

Výborný akčný film, ktorý sa drží svojej predlohy. Čiže po stránke deja človeka znalého neprekvapý. Našťastie dochádza k posunu celkového ponatia filmu oproti jednotke. Smola tohoto filmu vsak prameni prave v predlohe. Kým samotný Zimný vojak ako protipol dobráckeho Steva funguje a samotné začlenovanie Steva do súčastného sveta funguje tiež, tak organizácia stojaca za Zimným vojakom a jej exzistenica v sučastnom svete je viac ako pritiahnutá za vlasy. Tak isto zaverečné akčné inferno je sice velmi fajn, ale menej je niekedy viac. ()

Lostinside

Hmm no čo k tejto prekombinovanosti dodať. Moje nadšenie opadlo už v úvodných minútach. Aj keď je tempo snímky solídne, ide stále o súbor stokrát videných zvratov, hereckých polôh a rádobydramatických scén...hlavný hrdina síce nie je taký supermanovsky toporný ako v jednotke no stále je z neho ulízaný Chuck Norris o ktorého "kejhák" sa báť nebudete..Samuel L. Jacksonovi by som uveril i to že je beloch, ale ani on ani slizký (no predvídateľný) Redford film nezchánil. .poteší snáď len nejedna zvládnutá akčná scéna (ale i tak často over the top) a prepojenie so seriálom Agents of S.H.I.E.L.D. Ťažko povedať ako budú ďaľšie Marvelovky na túto nesúrodosť nadväzovať. Mimochodom scéna po záverečných titulkách potešila.. ()

steews

Je vidět, že styl se přiblížil posledním avangerům a Iron manovi, více vtipu, jenže už lehce okoukanýho, více akce, ale to jsme čekali, nic moc originálního a nic moc navíc film nepřináší... tedy až na black widow, která se mi líbily náramně a dávám za ni o jednu hvězdu nahoru (za mě hlavní hrdina/ka filmu) ()

mcclane412

Spoiler alert! ... Tak evidentně ty fámy, že naši učitelé oslovovali ředitele "Führer" a že jako knížku jejich dětství zvolili Mein Kampf nebyly úplný nesmysly, člověk totiž úplně žasne nad tím, jak moc je in v dnešní době být členem nějakého Německého sdružení, já jsem už dostal pozvánku na FB do "zvracíme na Oktoberfestu" a "klub přátel zvířecích farem". Kapitán big mac jde samozřejmě s dobou a brilantně takovou tajnou nacistickou organizaci zakomponoval do děje, jen by to chtělo ještě trochu vyšperkovat. Mohli jsme se třeba na konci dozvědět že Nick Furry je přestrojenej Hitler, kterého náckové šoupli k ledu (odpověď na všechno...), ty by byl twist! Proč by Hitler předstíral roky, že je jednookej negr? A proč ne? Dyť i winter soldier se ukázal jako kapův nejlepší, údajně mrtvý, kámoš (ten svět je fakt malej...(a ano, vim že to taklhe bylo i v komiksech, to ale nemění nic na faktu že je to samoúčelná debilita)). Když už tam byl německej vědec, coby umělá inteligence počítače, který není výkonnější než moje kalkulačka, tak tohle je ještě v rámci realističnosti naprosto věrohodné.... Já jen doopravdy žasnu kde jsou ti hnidopichové, co obyčejně tupý slátaniny tohodle kalibru schválně podhodnotěj, aby udrželi vesmírnou rovnováhu, protože ať se koukám kamkoliv, tak kde nic tu nic. Když pro jednou řeším něco, co obyčejně neřeším, tak najednou ten kdo to normálně řeší, nic neřeší... no neni to k posrání? ()

Isuzu

Chcela som dat 4* kvoli tomu americkemu patetizmu, ktoremu sa ani dvojka bohuzial nevyhla, ale za Winter Soldiera davama 5, lebo ten bol vazne super (a strcil by do vrecka Kapitana s prehladom)! ()

Jardinero

hlavu a patu to ma, prehnany mi to neprislo, steve rodgers dobrej, navic se mu vratil nejlepsi kamik, black widow scarlett no comment, a 3D v pohode i kdyz asi trosku zbytecne, tak proc ne za 5. ()

Kentus_

S tak pozitivním hodnocením si snad někdo dělá srandu, ne? Filmy tohoto typu měl bavily naposledy tak v 15 (pokud všem uživatelům CSFD je 15, tak to chápu). Právě kvůli vysokému hodnocení jsem se šel na film podívat, takže jsem čekal, že to bude něco, ale 85%?To je trochu krok vedle. Typická americká slátanina - příběhová fraška a 136 minut nudy. Ke konci jsem se musel přemlouvat, aby jsem z kina neodešel. Dávám * za efekty, což bylo asi tak jediné na co se dalo ve filmu koukat :) ()

Lisiana

Jak už jsem napsala k druhému Thorovi, Marveláci brutálně nabírají na obrátkách a upřímně si neumím představit, jaká bomba v tomto případě bude Age of Ultron. Jako milovnice Starkových hlášek a hnědých očí (obzvláště při záběrech jeho tváře v oné hi-tech protéze), jsem Captaina Mirka Dušína Rogerse nikdy příliš neobdivovala. To se ovšem po shlédnutí Winter Soldiera změnilo a troufám si dokonce říct, že se tady jedná o nejlepší Marvelovku vůbec. Po dvou hodinách strávených v Imaxu (ve vražedné třetí řadě, neboť nenávidím popcornožrouty s dvoulitrovou colou, neustále šustící a courající na toaletu) jsem měla chuť si ty brýle vůbec nesundavat a dát si to ještě jednou. Tohle je totiž opravdová akční lahůdka, řeže se to od začátku do konce a ani chvíli nenudí. Black Widow, ukazující také něco ze své lidské stránky je úžasná, Nick Fury, jeho oko a nadupaný Chevrolet také. Jinak Bucky není zas takový okouzlující padouch, jak jsem četla - je to spíš taková nešťastná laboratorní mlátička. Captain America: Návrat prvního Avengera je zatím to nejlepší, co jsem letos viděla. A dost mě překvapuje, že se asi zhruba 30% publika naučilo po těch letech konečně čekat na potitulkové scény. ()

hesonic

Mnoho diváků u každého filmu fňuká, že čekali něco jiného … ale pokud někdo hledá u komiksového díla něco víc než relax, měl by se vrátit ke studiu definic žánrů. Za mě a mojí kino-kamarádku jde o bezva relaxační film s vyváženou akcí i humorem, který stojí za opakované shlédnutí. Jediná, ale drobná výtka u mé kamarádky byla, že někdy nestíhala sledovat tempo akčních scén. U mě tento problém nebyl – asi se vyplácí trénink postřehu z online her. :-) ()

mbohdy1

Tak to byla paráda! Ve 3D určitě. I když někdy jsem ty rychlé pohyby až nestíhala :D Ale to nedávám jako mínus. Nechyběla tomu akce, bylo se na co koukat, Steve i Natascha jsou vážně k sežrání! A i celé to téma mě zaujalo, protože v dnešní době mi to ani jako science fiction nepřišlo. Možné je vše. ()

matej.perun

SPOILERY - Koketujem i s 5* (tie si necham az na druhu projekciu), hlavne za akcnu stranku, ktora bola proste nadupana na prasknutie (bez nejakych vaznejsich over the top absurdit ala Avengers). Takisto slusne vykreslene postavy a ich pozadie a hlavne Zimny vojak sa v prvej polovici prezentoval ako naozajstny prizrak, ktory sa dokaze vynorit tak rychlo ako vie aj zmiznut a zanechat po sebe skutocny strach z neznamej hrozby. No tieto pocity a vsetko drazdive mysticno okolo postavy sa rozplynuli s odhalnim jeho identity a sli o stupen dole v zaverecnom duele, ktory sa zmenil na slzopudne kamaradickovanie. Rovnako mi chybalo aspon trochu odlahcenia, no tam to zachranil aspon Kapov "zoznam veci, ktore musi dohnat". No i tak je druhy Captain America fakt slusny posun od rozjarenej prvej casti a vynikajuci dokaz, ze Marvel dokaze i z postav, ktore by niektoremu z divakov prisli az smiesne a urazajuce (predsa len, postava obliekajuca sa do americkej vlajky, ktora sa ohana stitom, sype zo seba patrioticke bludy a je po Supermanovi azda najvacsim dobrakom v nasej galaxii), vykresat sympatakov, pre ktore by som si (mozno) i ja nechal prestrelit lave koleno ;) ps - 3D projekcia opat absolutne zbytocna, dokonca zrazala zazitok z filmu svojou tmavostu o dobru polovicu ()

ELDoctorow

...a v druhom kole nečakane a prekvapujúco Thor vracia úder! Toto je naozaj nečakaný vývin zápasu, dámy a páni! Kým v prvom kole to bolo jasné K.O. a Thor bol zrelý na uterák v ringu, pred druhým kolom vymenil trénera a na jeho vlastné šťastie sa zbavil toho fušera Branagha, ktorý by súpera dokázal poraziť nanajvýš unudením do limba. Oveľa šokujúcejšie však bolo, že touto taktikou sa nechal inšpirovať aj Captain America a napriek tomu, že v prvom kole jasne zvíťazil, a to aj vďaka milej retro atmosfére, ktorú v ringu pomohol vytvoriť jeho tréner Johnston, tohto vymenil rovno za dvojicu, v profi ringu zatiaľ neodskúšaných, trénerov. Tatam je vďaka ich vedeniu onen retro náci feeling, ktorý mnohý, medzi inými aj komentátor tohto zápasu, oceňovali. Iste - zverenec si pod novým dohľadom neurobil žiadnu hanbu, bojoval húževnato a údery na súperovo telo mal tvrdé a presné. Tá show, to čaro čohosi nostalgického z minulosti, ktoré sme na jeho zápasoch obdivovali najviac sa však vytratila, čo je veľká škoda! Bola to jedna z mála vecí, ktorými sa tento bezpochyby talentovaný boxer odlišoval od ostatných zápasníkov v Marvel profesionálnej zápasníckej lige. Druhé kolo tak tesne na body vyhráva už všetkými odpísaný Thor. My tu v sále, a som si istý, že aj vy, vážení diváci doma pri obrazovkách, sa už nevieme dočkať tretieho kola tohto napínavého zápasu! Zostaňte s nami. Po krátkej prestávke, presne na zacenganie zvončeka, sme späť. ()

james11

O poznání lepší než první díl. Nevím jestli to bylo současností, SHIELDem nebo Scarlett Johansson, ale druhý díl představuje Kapitána Ameriku v mnohem lepším světle než díl první. Nevím jestli je to jen můj pocit, ale já v tom vidím takové mini Avengers, menší ohrožení světa, méně superhrdinů, ale působilo to na mě podobně a ono to celkem fungovalo. ()

flouny8

Oproti jedničce akčnější a celkově zajímavější. Navíc současnost ději rozhodně prospěla. Potěšila dějová spřízněnost se seriálem Agents of S.H.I.E.L.D. ()

jezku

Hmpf. Jsem z tohohle filmu taková rozpačitá. Asi k němu zaujímám prostě neutrální postoj. I když jsem se bavila, určitě bych přežila, kdybych o to v kině přišla, na druhou stranu, u televize bych usnula rozhodně. Začátek mi přišel poněkud nemastný neslaný, buď na mě byl moc pomalý, a nebo málo vtipný, nebo nevím, zkrátka se mi chtělo spát. Pak, když to začalo trochu bouchat a paranoidní zápletka se pořádně rozjela, mě to docela bavilo. Trošku mi to připomnělo dánský film Co nikdo neví (který sice nevybuchoval, zato z něj člověk odcházel dost v psychotickém rozpoložení). Těžko říct, proč jsem z druhého kapitána Ameriky taková zmatená. Nejspíš proto, že jsem měla velký problém se v akčních scénách vyznat, kdo je kdo a co se vlastně děje, a že megavybuchující konec odbouchnul i tu vážnější notu, kterou film nasadil zezačátku. Každopádně jako oddechovka v pohodě, v podstatě taková rutinní práce. Potěšil mě Robert Redford a taky fakt, že na sobě Kapitán zas tak moc nemá ten strašidelnej oblek. ()

snupko13

Záver pompéznejší, efektnejší ako jednička, dej menej predvídateľný ako jednička, napriek tomu všetkému s hodnotením nejdem vzššie ako pri jedničke. Priznávam však, že "Cap" mi je sympatickejší ako iné Marvelovky, a ak sa to výrazne neposerie, privriem oči. ()

Mukade

Nekonečne lepšie ako Thor 2 (a aj ako Capt Amer 1) Akčné sekvencie sú parádne, niektoré až dokonalé. Skvelý záporák (Bucky). Perfektný soundtrack. http://youtu.be/BHyO8ztfE8k?list=FL_8_OmsY5d425K2z4mY53dw , http://youtu.be/yhKHt85CFwI?list=FL_8_OmsY5d425K2z4mY53dw . A nemá to tú infantilnú atmosféru ako niektoré iné superhero filmy. Naprosto dokonalý moment v záverečnej časti ( ...till the end of the line) .........Update po opakovaných pozretiach (7.´14): Jeden z troch najlepších superhero filmov. Neviem momentálne ktoré sú ostatné dva, ale toto je určite jeden z tých troch.......Update: Najlepší superhero film ever..................................................update '17: je tam dokonalá dojemná časť, tzn. neprekonateĺná, nanajvýš dorovnateľná. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)