Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

Mallinali

Když při vraždě echt důležitý postavy natuti víte, že neumřela a že vám jejím automatickým oživením zkazej poslední část filmu, tak to není pro Marveláckej vesmír dobrý vysvědčení. To samé v bledě modrém platí o Winter soldierovi, kterým se prostě musel stát ten jediný, kdo z Kapitánova týmu umřel v minulém díle, anžto jeho kámoš... A když vám k tomu naservírují černocha s ultratrapnejma nerezovejma křídlama, kterýho ty nejvražednější stroje na světě nemůžou sestřelit ani za zlatý prase (ona zasáhla pozitivní diskriminace i protiletadlové kanóny?) a dokonce pocukrují návratem největšího moru prvního dílu - dementní Hydry jež zastínila druhou světovou - tak to věru zážitku nepřidá. Je toho samozřejmě víc, třeba za celou dobu nikoho nenapadlo - přes několikanásobné pomrkání - zeptat se Iron Mana a Redford byl průhledný padouch od první věty. Počty mrtvých byly taky přes čáru, na konci to vypadalo, že při záchraně umřelo víc lidí než Hydra plánovala zabít. A potěšilo by mě, kdyby někdy banda Avangerů řešila jiné protivníky, než "překvapivé" zrádce z vlastních řad, nebo emzáky. Ale zas to zabavilo, občas i mile překvapilo a i když závěrečná bitka byla digitálně sterilní, řežba v ulicích byla vyložená chuťovka. Taky Scarlett v zrzavém provedení je konečně šťabajzna a celkově mě postava Kapitána Ameriky překvapivě dost baví (závěrečná snaha o záchranu kamaráda byla vážně dojemná). Úsměv vykouzlila i návštěva muzea a potěšila i relativizace Shieldu. Přes to všechno mě malá dávka koulervoucnosti, nápaditosti, logiky a hlavně odvahy nedovolí dát lepší ohodnocení. Ale i tak je to o hvězdu lepší, než minule. Tak snad příště. ()

KosiR_ksr

Dvojka Kapitána Amerika mě příjemně překvapila a v mých očích jednoznačně překonala jedničku. Svižná zábava, která nedělá Marvelu ostudu. Stejně jako u ostatních "poavengerovských" marvelovek se divák nesmí ptát, kde jsou ostatní, aby pomohli. A v případě Kapitána Ameriky je potřeba mít trochu tolerance k šíleným nacistickým konspiracím à la Indiana Jones. Když člověk vezme tato fakta na milost, pak si (snad) stejně jako já užije nabitou komiksovou jednohubku. 80% ()

MAJkLSON

Uz jsem z tech komiksu nejak unaven. Je to stale dokola, nikdo neumrem furt se vsichni mlati, same vybuchy... celkem nuda. Dalsi Avengers komiksy v kine uz ne. ()

spoonman

Nemůžu se zbavit dojmu, že tím, že si Marvel udržuje svůj "vesmír" se jeho adaptace podobají jako vejce vejci...a vajíčka jsou to klišovitá, kýčovitá a hlavně, bože, hlavně tak nudná ()

Gastovski

O dost lepší, než předchozí zrůdnost, ale pořád nic oslňujícího. Krom Avengerů samotný film jednotlivý hrdinové od M(a)rvelu prostě neutáhnou, a kapitán už vůbec ne. Akční sekvence jsou super a cool záporák (tedy do té doby, než jeho mysterióznost tvůrci rozprášili návazností na první díl), to jsou dva silné plusy. Vše ostatní je jen taková vata, na kterou si už druhý den ani nevzpomenete. ()

warrenur

Bavil som sa o cosi viac ako pri trapnej jednotke. Predstavujuc si nieco na sposob Mission Impossible (nech mi Tom odpusti) sa to dalo. Mojou komixovou antipatiou, ci nedoverou to vsak nezatriaslo. Nebyt talentovanej a oko tesiacej Scarlett, ci Mackieho, slo by to opat na dvojhviezdie. Jackson tu pasuje, kym Redford ani najmenej. Som s nim zvyknuty na kvalitne veci. Tuto proste nesedi. Blbe kecy a zachrana v hodine dvanastej a dalsie znaky tohoto americkeho "zanru" mi pridu hlupe a divacky rusive. Vizual a choreografia close-combat scen bola zaujimava a miestami i napadita. To treba ocenit. Ako celok vsak slabsi priemer na zabitie nudy. Cenu listka v kine by som vsak za toto vedome nezaplatil. ()

TaanStari

I přes podtitul The Winter Soldier je Zimní voják jen druhořadý záporák. Proč? Každou chvíli zbytečná deus ex machina. Proč? Aspoň, že se akce povedla, policejní honička s Nickem Furym byla jedna z nejlepších scén v celém MCU. 3.5* ()

malypivo

To, že bude komiksový akčňák dobrým filmem, je už v dnešní době samozřejmost. V tomto konkrétním se mi pak obvzlášť líbila akce Nicka Furyho a pěstní souboje kapitána, které doprovázely hluboké zvuky, které dodaly bitce potřebnou těžkost a tvrdost. Už aby byl další marvelský film - konec filmu probudil příliš mnoho otázek... ()

Saur.us

Kapitán America patří v současných spinoffech (nepočítám Hulka) Avengerů určitě k těm nejslabším snímkům a Winter Soldierem to jedině dokazuje. Zatímco i Thor v Temném světě dostal konečně kvalitní nástup a Iron Man se drží nahoře už tři díly, Kapitán sice Winter Soldierem zkvalitněl, ale stále ne natolik, aby se dostal na úroveň svých bratrů ve zbrani. Děj těžce předvídatelný, spousta hluchých a ukecaných míst, malá nápaditost, když už humor tak slabý a často špatně načasovaný, a slabý záporňák. To byl i Red Skull lepší. Alespoň ve velkoleposti přidali a nasypali do CGI víc peněž. Ale to je asi tak vše. ()

killpunker

"Pamatujete jak v Avengers skoro spadla ta obří letadlová loď z oblohy. To bylo dost cool. Ale víte co by bylo ještě víc cool? Kdyby spadly tři!!" A to mi někdo tvrdil, že tenhle díl je chytrej.... ()

Brusíček

Tak nebývá obvyklé aby druhý díl byl o poznání lepší než díl první, ale tady je to skutečností. Efekty, zvuk, akce, "vedení" se přelévá z jedné strany na druhou, smekám, to se povedlo. 85%. ()

drozdy1

Surová civilní řežba s vynikající kamerou a kvalitně napsaným scénářem. Winter Soldier je skvělá postava, která má dostatek prostoru na to ukázat svůj potenciál a potřebý respekt. Víc takovýchto Marvelovek a méně potrhlých rádoby vtipných marvelovek (jakou je např Thor). Byl jsem příjemně překvapený. Hodnocení: 86% ()

Blackhawks

Jednička se mi líbila opravdu hodně,ale dvojka nemá chybu. Neřekl bych, že je to akčně nejlepší Marvelovka, to asi ne,ale podle mně je společně s X-Men: První třída nejlepší, pokud jde o příběh. Velice se mi líbila ta parafráze, kdy S.H.I.E.L.D. má být odraz organizací jako jsou C.I.A. a NSA. Jejích praktity jsou myslím dobře známy, a i když se jedná o akční film, vůbec bych se nedivil, kdyby spojené státy takovéhle stroje již dávno měly. Vím jistě, že tenhle film v nejbližších týdnech uvidím ještě několikrát a kdo ho doteď neviděl, tak velice doporučuji :-) ()

frolish

Velkolepost utrhnuta z retaze. Akcia a efekty su vyborne, ale hold, menej je niekedy viac a pri tejto stopazi sa toho clovek jednoducho presyti. Keby to bolo kratsie, lepsie vyvazene dialogmi a s trochu desivejsim zaporakom, bola by to dokonalost. Celkovo ale stale o cosi lepsie ako jednotka, nabuduce sa snad podari najst vhodny balans. Silne 3*. ()

Wawer

Prvnímu kapitánovi jsem dal 4*, protože to bylo fajnové béčkové retro, které mělo dostatek nadhledu. Druhý kapitán už je o něčem jiném. V jeho případě nelze přimhuřovat oči nad příběhem ani přehnanou akcí. Druhý kapitán se už regulérně tváří jako vážně míněný film, který má ambice být politickým thrillerem, s nějakým tím přesahem, plným intrik a zvratů. Vzhledem k tomu, že film nesnese měřítko nadprůměrné zábavy prakticky ve všech disciplínách s výjimkou řemeslného zpracování akčních scén, nemůžu mu dát více než 3*. A i ty jsou s odřenýma ušima. ()

ASSBURGER

Steve Rogers (Chris Evans) ty čo to poznajú vedia kto to je,bol jedným s prvých super hrdinov od MARVEL. A fandovia od toho filmu očakávali trocha viac no nuž im to nejak nevyšlo dúfajme že neurobia takú istú chybu aj pri Captain America Ciwil War. Ale inač to nebolo až také zlé, síce som od toho čakal viac preto že som dúfal že sa im to podarí napríklad ako Avengers, Guardians of the Galaxy,X-men......Ale nuž čo sa dá robiť a áno mnohých možno zaujíma prečo som dal štyri hviezdy. Dal som ich po prvé za fekty ktoré až také zlé neboli,naopak boli celkom dobré. Po druhé za kostýmy ktoré boli ešte lepšie než som čakal. Po tretie za to že to je MARVEL. Po štvrté za scenár ktorý nebol až taký zlý nato že to je akčný film. No a teraz som vám už vysvetlil prečo som dal štyri hviezdy. Vážne som od MARVELU očakával oveľa viac.No ale nevadí. Dúfam že si na tom pri trojke dajú zaležať viac. No ale to uvidíme až o dva roky. A ešte na záver som chcel podotknúť to že mali celkom dobrý zvuk, ktoré ten film tak dobre vystihovali. A ešte prostredie skoro by som bol zabudol to bolo oveľa horšie a v prvej časti. Ved si to vezmite všetky filmy sa odohrávajú v NEW YORKU a to je chyba nech si berú príklad zo Strážcov Galaxie (guardians of the galaxy). ()

Košoun

Několik zjištění po zhlédnutí filmu: Captain America má sice svaly, ale ty jeho sluníčkové prupovídky o míru, cti, svobodě bla bla mi lezou krkem. Scarlett Johansson prostě není má oblíbená herečka. Robert Redford herecky zachraňuje, co se dá. Krásně se na to kouká, i když mám raději temnější komiksárny, než tyhle barevné (a to se dle anotace jedná o temné špionážní drama, ehm, no... ne!). Bavilo mě to, ale jednou stačilo. ()

sirien

Autoři mě naučili sympatizovat s Kapitánem Amerikou - není to tak epické jako kdyby mě naučili abych měl rád Supermana, ale i tak dost dobrý. Odlišná špionážní atmosféra filmu a postavám - včetně Kapitána - VELMI sedly a moc se mi to líbilo. Takže mě dost mrzelo, že druhá půlka (poslední třetina) se od toho odervala do tuctovější podoby. Nic proti těm super-hero kouskům co tam postavy předvádí, to ke komixu patří, ale jejich zasazení a posun ve stylu příběhu mě prostě trochu zklamal. Bohužel, film byl částečně dost předvídatelný a byla tam dvě klišé, která mě zklamala - zaprvé identita hlavního záporáka byla průhledná jak sklo, což bolelo - proč to nebyla třeba ta Furyho sekretářka? Hlavní záporák mohl zůstat klaďák s odlišným (k postavám konfliktním) přístupem k řešení věci, bylo by to MNOHEM víc cool. Druhá věc - vztah Cpt. Ameriky a hlavního "polního" záporáka (Winter Soldiera)... Proč to tam vůbec bylo? Průhledné, předvídatelné, nudné. Tyhle dva detaily a ta změna tempa tomu filmu hrozně uškodily, nebýt nich, mohl to být jeden z nejvíc epic filmů roku. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)