Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

prome

Mno nevím tedy. Trailerová kampaň byla výborná, ale z výsledku jsem lehce zklamán. Líbí se mi přesun z nostalgické vlny na lehce špionážní, jenže v akčních scénách to občas pokulhává. Největším záporem celého filmu je příliš zběsilý střih, který kazí dojem z akčních scén. Ty se poté stávají nepřehlednými a matoucími. Je to pro mě stejné, jako u druhého Thora. Občas prostě není poznat kdo s kým a proti komu. Doufám, že s tímto trendem Marvel u svých filmů skončí. Jinak ve výsledku je to taková jednohubka, která neurazí. Příště klidně méně akce (nebo alespoň ne tak zběsilý střih) a ještě více odklon ke špionážnímu thrilleru s přidáním trochy krve. ()

Lucasion

"This isn't freedom. This is fear." Po třech dlouhých letech jsme se dočkali plnohodnotného pokračování mého nejoblíbenějšího Avengera a superhrdiny ze studia Marvel. Kapitán je zpátky a skočí (doslova) do akce, rychleji než kdy předtím. Evanse já prostě můžu a jako Kapitán je to stále sympaťák. Opět jsem se dočkal výborných a trefných poznámek na jeho věk. No co říct k Winter Soldierovi. Výborný prolog s během kolem památníků (Turn left) a ještě lepší skok do akce. Bouřka a infiltrace na loď je prostě na jedničku. Čím ale film odsýpá, tím moje nadšení klesá. Příběh je tak neskutečně překombinovaný, že to je jedno velké klubko "rádoby" překvapení. Těžko říct, zda by mě jednomyšlenkovitá akce bavila víc. Určitě ne a to viz. Thor 2. Který leč byl vtipný, tak příběh měl nulový. Vzpomínám, jak jsem před lety četl kritiku na Dark Knight Rises a všude se psalo, že děj je překombinován, pak musím říct, že to není vůbec nic oproti Návratu prvního Avengera. Na druhou stranu je akce výborná, i když místy trochu nepřehledná. Jsem ale rád, že Kapitánovi zbyl humor i síla do finále. Za mě je to tedy důstojné pokračování, ale bohužel je to tak, jednička byla lepší. Měla lepší atmosféru i styl. I přes to všechno jsem si ale nového Kapitána Ameriku užil. [Viděno v 4DX] (85 %) ()

Morholt

Ale jo. S timhle bych se spokojil. Kapitán Amerika sice zůstává asi nejprotivnějším marvelákem a ten jeho obleček je fakt moc BDSM, ale když člověk přivře oči, dá se v tomhle případě tenhle US patriot přežít bez újmy na zdraví. Tvůrci se tentokráte oprostili od zbytečné dávky patosu (ačkoliv ne úplně) a vsadili především na akci. A ta byla parádní. Spousta honiček, efektních rvaček, všude létaly futuristické éroplány a občas se tu mihnul i ten prvek ženského šarmu v podání Scarlett Johansson, která se mi tady překvapivě líbila. I zápletka, která navazovala na předešlý díl, mi připadala sofistikovanější, ačkoliv samozřejmě nešlo o nic složitějšího. Ale ten špionážní nádech se mi líbil. Nebýt tam KA, tak bych hodnotil snad i výš. 65% ()

Sawy

Rozhodně bych nesouhlasil s tím, že druhý Captain America je nejlepší marvelovka. Co mě na něm ovšem velmi baví a čím mě příjemně překvapil, je jeho naprostý odklon od hrdinova originu. Jak se z nejstylizovanějšího marvelovského filmu dokázal Captain proměnit v moderní konspirační thriller, to je fascinující. A nejsem si úplně jistý, jestli na to ta postava má, protože film v mnoha ohledech docela skřípe, jeho snaha o realistickou fazónu od počátku neměla naději na úspěch kvůli potřebě točit pořád ještě komiksový film. A vážná tvář filmu, ponejvíce symbolizovaná zápornými postavami, je znevažována povinnými humornými vložkami. Ale nebylo by fér přehnaně film kritizovat kvůli tomu, že měl vyšší ambice, než jaké mohl splnit. Naopak, Marvel si za podobný pokus zaslouží pochvalu, tohle je stylově opravdu hodně jinde než jejich ostatní filmy. Druhý Captain z nich má navíc suverénně nejlepší akci, které je tu opravdu hafo, ať už jde o komorní rvačky, přestřelky v ulicích ála Heat nebo velkolepé vzdušné finále, které je sice při své délce malinko únavné, pořád mu ale po stránce toho, jak je natočené, nejde nic moc vytknout. Díky postavě Winter Soldiera pak na konci konečně zafungují i emoce. Jakkoliv je tak pro mě Captain America nejméně zajímavá marvelovská postava, z jeho samostatné série roste to nejpestřejší, co MCU nabízí. Zatímco Tony Stark je už čtyři filmy plus mínus pořád stejný, o Thorovi nemluvě, Steve Rogers se vyvíjí. Jakkoliv mám tedy i tentokrát výhrady, už jen za to lehké vybočení ze zajetých kolejí a první upřímnou snahu posunout některého z hrdinů skutečně dál, je třeba Návrat prvního Avengera chválit a postavit jej nad úroveň prvního dílu. 75 % ()

TheJokerCZ

Po prvním díle jsem byl hodně zklamaný, tudíž jsem druhý nijak zvlášť nevyhledával a nevěnoval mu pozornost. Trailer jsem viděl a ani po něm jsem se o tento projekt extra nezajímal. To prolomily až první recenze a začal jsem se těšit a teď vím, že jsem neudělal chybu. Pro mě zatím nejlepší a nejdospělejší Marvelovka. Hodně povedené akce, které je dost, drží film po celou dobu ve vysokém tempu a to skončí, až po závěrečných titulkách. Je to trochu guilty pleasure a těch 5* je fousových, ale já je prostě dát musím. 9/10 ()

ScarPoul

Druhá fáza Avengerov je sebaistejšia, komplexnejšia a obohatená o zaujímavejšie a nové postavy z Marvel Universa. Captain America má veľa silných momentov pri dialógoch a mnoho nápaditostí pri akčných scénach. Trocha škoda, tej premrštenej finálnej. Nebyť toľkej nepriehľadnosti bolo by to za 5. Evans omnoho lepší ako v prípade prvého dielu a Samuel Jackson a Scarlett Johansson mu perfektne sekundujú. Každý z nich dostáva tentoraz viacej priestoru ako v iných častiach a prvýkrát sa dá hovoriť o vyváženosti medzi hlavnou a vedľajšími postavami. Čo tu úplne nefunguje je záporák. Ten je bohužiaľ príliš priamočiary a jeho posun niekam inam sa odohrá až úplne na konci. A chýba mu tá démonickosť Mandarina, alebo Lokiho. Inak je to myšlienkovo prepojenejšie z hlavnou líniou pôvodných príbehov, ako napríklad Iron-man 3 , alebo Thor 2. Veľmi ma potešila úloha Emily VanCamp - chcem ju vidieť už v poriadnom filme. Mám taký pocit, že na staré kolená sa znova u mňa formuje platonická láska. Mackie je do pohody a Jackman ako skladateľ nadväzuje tam kde Silvestri skončil. Dokonca je osobitejší aj keď menej epickejší. Rozhodne nadpriemerné pokračovanie, ktoré podtitulkovými sekvenciami navnadilo zo všetkých filmov najviac. Som veľmi zvedavý na prepojenie Guardians of Galaxy a Avengerov 2. ()

Lacike

Zapletka je super. Nie je to sice nic inovativne, ale to vôbec nevadi. Funguje bezchybne. Hlavne tato Marvelovka konecne nepôsobi ako chatrna kostra na ktoru navesali jednu akcnu scenu za druhou ale zapletka ma pointu ku ktorej sa postupne logicky dopracujeme. Prvy mierny nedostatok spociva v postavach. Kladne su skvele. Evans, Johansson, Jackson sa uz citia ako ryby vo vode a od prvej sekundy im fandite. Konecne Jackson dostal poriadny priestor a cely film si uziva. Novacik Anthony Mackie tiez od prvej sekundy zaujme. Lenze zaporaci su iba priemerny. Frank Grillo alebo Callan Mulvey nemaju poriadny priestor a su iba za namakanych poskokov. Najviac ma to mrzelo kvôli Callanovi Mulveymu, ktory aj v ulohe prakticky radoveho drsniaka bez dialogov si kradne film pre seba. V jeho pripade sa to da pochopit, kedze tu este nie je za hviezdu. Ale to sa coskoro zmeni. ;-).Sklamanim je hlavne ucast Redforda, ktory mi pripadal neskutocne nevyrazny. Zaporaci boli doteraz slabinou skoro v kazdej Marvelovke. Hlavnym dôvodom preco som dal iba 3 hviezdicky su akcne sceny. Je ich dost, su rôznorode, su prevedene kvalitne, ale mna neskutocne iritoval strih. Nie je bleskovy ale napriek tomu je pre mna neprehladny a vdaka nemu som si neuzil ziadnu akcnu scenu. Co ma fakt neskutocne stvalo. Inak by som filmu dal 4 a mozno aj 5 hviezdiciek. Ale mne bohuzial tento chaoticky strih nesedi a preto davam len 3 hviezdicky. 7/10. ()

GeusX

Akční, zábavné a rychlé jak TGV bez zbytečných zastávek. Vzal si inspiraci z posledních batmanovek (a tak trochu i z Mission Impossible). Velmi příjemná podívaná. Zpočátku mi jen vadila snad až příliš rychlá kamera při soubojích, jinak bez námitek (krom toho, že nebylo těžké ihned odhadnout, kdo je tady hlavní krysa...). Ve 3D vyniknou závěrečné titulky, ve filmu dobrý, ale ne nezbytné. edit: po druhém shlédnutí jsem uvažoval "jen" o 4 hvězdách... 90% (kino ČSFD projekce, 3D s tit. & DVD 2D CZ) (viděno: 2x) ()

6thSun

Nejsem ani trochu cinklej Marvelem a přesto jsem se bohatě bavil u (dvou ze tří) Iron Manů, Thorů nebo Avengerů. Zde jsem se až příliš času nechytal nebo nudil. Navíc absentuje humor a těch pár pokusů o hlášku nemá ani jednu kouli. O zbytečnosti 3D škoda mluvit. ()

maseer2

po sterilních pokračováních Iron Mana i Thora je druhý Kapitán jednoznačně posunem k lepšímu, a to především po dějové stránce.. přesto se i zde po výborném rozjezdu plném hlášek, popichování mezi Rogersem a Black Widow a spousty skvělých akčních scén (scéna ve výtahu a zejména pak bezkonkurenčně nejlepší moment celého filmu - Furyho úprk v autě) někdy během druhé poloviny začne dostavovat pocit ve stylu "no jo, vcelku dobrý, ale ať už to je za náma a naservírujou nám ty druhý Avengers".. první půle tedy skvělá, druhá o něco slabší a ve finále víceméně jisté 4* ()

Gwaihir

Zimní voják hraje poněkud nečekaně na vážnější strunu než vyprávění o kapitánově původu, což vnáší do celé mstitelské série opět trochu čerstvého vzduchu, zejména pokud jde o napínavou atmosféru nejistoty a odhalování skutečnosti, která sice nakonec přechází v klasickou digitální akci, ale přesto dává, nejen první polovině, značný náboj. Všechny souboje Kapitána s Vojákem, stejně jako i některé další scény, jsou navíc plné velmi zdařilé fyzické akce, v nichž zdaleka nezahálí ani Černá vdova, přičemž oživením je také přítomnost hláškujícího okřídleného parazáchranáře Falcona, jenž v mých očích tak trochu nahrazuje poměrně překvapivě nepřítomného Starka. 80 % ()

Silence

Zábavná a skvěle natočená akční smršť. Mám jen dvě poznámky, které mi vrtají hlavou. Ta delší vypichuje fakt, že po Avengers, kdy světu hrozila globální katastrofa a bylo třeba sjednocení všech dosud představených hrdinů, v navazujících sólovkách vždy světu hrozila.... globální katastrofa! A v tu chvíli nějak nemohu přestat myslet na to, kde je Iron Man, kde je Hulk, kde je Thor, aby ochránil Natalii před jisto jistým označením "určeno k likvidaci", kde je Jeremy Renner s lukem a šípy... Filmaři mají pochopitelně pocit, že je třeba přicházet se stále osudovější a působivější hrozbou, zpětně to ale degraduje hrdiny v předchozích filmech. Ještě chvilku a Kapitán bude schopný na vlastní pěst odvrátit invazi z New Yorku za jedno odpoledne. Zadruhé se jen krátce pozastavím nad tím, že pokud bychom z filmu, který v názvu nese jméno Winter Soldier, vystřihly všechny scény této postavy, o nic zásadního z děje bychom vlastně ani nepřišli... A vznikla by verze s přijatelnější stopáží. ;-) 7/10 ()

st.ranger

To bylo naposledy, co jsem si nechal doporučit i přes počáteční předsudky. Kdo už v první půlhodině neprohlédne mizerné hraní, myšleno ve smyslu, kdy záporný charakter předstírá kladný, užije si film jistě neskutečným způsobem, pro mě to ale byla předvídatelná nuda bez známky inovace, která byla navíc tragicky dlouhá. ()

CiTrus007

Nový Kapitán není ani tak pokračováním starého Kapitána jako spíše vykleštěním Avengers. Samozřejmě, film se na správných místech na svého předchůdce náležitě odkazuje. Je ale také o dost akčnější, dynamičtější a epičtější, čímž zmíněný pokladní trhák přinejmenším připomene. Rozšíření herecké sestavy mu podle mého názoru také velmi prospělo. Dobře totiž na plátně fungují Samuel L. Jackson i Scarlett Johansson. Na snadě je tedy otázka, zda v té epické změti události a postav na starého dobrého Kapitána zbyl vůbec nějaký čas. Já myslím, že ne. Takovou chybu totiž udělal již předchozí film a velmi mu to uškodilo, protože i přes všechno to americké vlastenectví je Kapitán sám o sobě jen nudnou figurkou. Marvel tedy dovádí svůj prototyp univerzálního superhrdinského filmu do dokonalosti. Ukazuje se, že už vůbec nezáleží na tom, jak se film jmenuje, nebo o čem v něm běží. S rostoucími hodnoceními, podle kterých se v Marvelu zřejmě řídí, klesá originalita, a tak jejich nová produkce postupně začíná připomínat ony legendární Baťovy cvičky. I když se však jedná o masovou produkci, musím uznat, že tento kus se povedl. 8/10 ()

jh666

Tohle je nejen nejlepší sólovka z MCU, ale nejlepší sólovka od Marvelu vůbec. Ten film prostě nemá chybu. Akce, napětí, herci, všechno na 100%. Skvělé potitulkové scény, na konci té první mě až zamrazilo a opět skvělé grafické titulky. Prostě všechno skvělé. 110% ()

Terva

Když si kapitán Amerika na úvodu příběhu zapisuje Troublemana jako další neprozkoumanou věc, je v jeho zápisníku na posledním místě nápis Rocky II. DIALOG: ČERNÁ VDOVA (Scarlett Johansson) - Nazdar chlapci. Nevíte, kde je tady Smithsonův institut? Prý jim utekla nějaká fosílie. KAPITÁN AMERIKA (Chris Evans) - Moc vtipný........... Příběh je pojat celkem smutně, ne depresivně,, ale prostě smutně. Steve Rogers se tu potýká s minulostí a s tím, co je správné, co není správné a hlavně za co chce bojovat. Svět se změnil a to je problém.. Je to dobré nebo špatné? - To byl CITÁT. Fury (Samuel L. Jackson) má taky problém. DIALOG: FURY - Aktivuj letový mód. AUTO SHIELD - Letový mód poškozen. FURY - Spoj mě s Hillovou. AUTO - Komunikace poškozena. FURY . A co tu není poškozené?!?! AUTO - Klimatizace. Ta funguje na 100%.......... Jenže vytvoření nového světa někdy vyžaduje zbourání toho starého. Ledy se hnuly (bez ironie i Iron mana) a Kapitán Amerika má zase práci. Scéna ve výtahu okolo 47 minuty je toho důkazem. CITÁT - Než začnem.....chce si někdo vystoupit??....... Finální souboje je opět famózní. A povedené jsou také černobílé předzávěrečné titulky. Po nich je ještě dovětek. CITÁT - Ti mrtví budou pohřbeni tak hluboko, že je nenajdou ani jejich vlastní duše.......... A jak to tak bývá zvykem po bíločerných závěrečných titulcích je opět něco na víc. CITÁT - Hail Hydra!!!!!!.... ()

Johny_fork

Oproti prvnímu dílu ustupuje snama o smysluplný příběh stranou před efekty. To je škoda, protože první Captain America byl pro mě zajímavý právě tím, že působil jaksi "realističtěji" než ostatní marvelovské filmy. ()

Ouwen

SPOILERY: Totální strop - masterpiece! Naprosto špičková akce, každej detail mne tam bavil, každej maličkej prvek! Úžasné exploze, excelentní Jui-jitsu a ačkoliv se jedná o PG13, tak přestřelky jsou taky vynikající, obří plejáda automatických pušek a pistolí, akce je dynamická, drsná a některé souboje jsem si pouštěl několikrát. Do toho ta nadupaná muzika a zbytek rámuje inteligentní příběh napumpovaný trefnými hláškami, úžasným vizuálem a hereckým ansáblem! Evans konečně badass, takhle v pohodě jsem ho snad ještě neviděl, v akci mu to šlape úplně mega kruťácky, vždycky když nabíhal a kosil nepřátelé na x způsobů, mohl jsem se zesrat! Johanssonová šílená kočka, miluju rudovlásky a ta její postava, prcatelná i v akci! L. Jackson rozhodně nepostrádá smysl pro humor a potěšila verbální střílečka s mluvícím Jeepem. Anthony Mackie naprosto výbornej, potěšil mne v Ant-Manovi a s Evansem tvoří výtečnou chemii, skvělé vzájemné popichování! Frank Grillo totální zvíře, buldok, šéf, pán, profík jak má bejt, pryč jsou ty časy, kdy hrál chudáka Nicka v Prison Break, on by si zasloužil vlastní akční sólovku.. (škoda, že skončil doslova Ugrillovanej :-D) Sebastian Stan a jeho kulervoucí comeback, v jedničce mne vůbec nezaujal, zde mi ho celkem bylo líto a na tu práci s nožem bych se mohl dívat celej den! Vysvětlení jak přežil a proč se stal záporákem naprosto dostatečné a dává to smysl. Robert Redford asi poslední postava, která mne nějak zaujala, ale záporák v jedničce byl rozhodně lepší. Zbytek nemá dostatek prostoru, nedá se však říci, že by mi někdo vadil. Potěšila vsuvka s Carterovou, plno emocí a naprosto pečlivě dotažen konec + další linie pro další pokračování otevřeny a těšim se na další dávku. Bitka ve výtahu s tou monstrozní hudbou v pozadí, anebo celá akce na silnici pod mostek masakr totální, či bitka na lodi ze začátku mezi Evansem a Georges St-Pierrem a ten backflip, WTF, FUCKING AMAZING!!! Pak ještě souboj Johanssonové proti přesile v kanceláři u konce, Grillova práce s nožem a následné získání bouchačky a i ta automobilová honička stála za to! A finální souboje supr! Takže jsem skutečně nadšen, za což může i perfektní tempo, úžasná story a stropová akce. Totálně jiné o proti jedničce, je to jinde, levelost jako prase, totální nabušenost!!!! Kurva, nechci věřit, že mne takto rozsekala Marvelovka. Bez ohledu na klišé o spáse světa, se to i drží při zemi a nepotřeboval jsem ani to Rko. No nic, musim utřít fapesníčkem monitor, nějak jsem se nechal unést :-))))))))))))))))))))) 100% ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)