Revenant Zmŕtvychvstanie

• Česko REVENANT Zmrtvýchvstání (viac)

Severoamerická divočina bola v 1. polovici 19. storočia miestom , kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Film, ktorého autorom je úspešný režisér Alejandro González Iňárritu, získal 12 nominácií na Oscara, napokon sa mu podarilo premeniť 3 z nich. (RTVS)

Fanak

Už dlouho jsem se u filmu takto nenudil. Vypadalo to, jako by režisér propustil scénáristu a jeho gáži věnoval kameramanovi s pokynem, aby na jejich výletě do severské přírody točil vše, co ho napadne. Možná, kdyby film měl o hodinu méně, dalo by se to vydržet. Kde jsou ty časy, kdy se většina filmových děl vešla do 90 minut? ()

ostravak30

Tři důvody jsem měl, proč jsem se na film těšil. Leonardo DiCaprio, americký film westernového typu z doby, o které se dnes už tolik netočí a fakt, že se jedná o skutečnou událost. A snímek nám dává na frak už od počátku. Absolutně reálně vypadající scény masakrů, průzkumu nebo útoku medvědem jsou skvělé. Vše vypadá tak reálně, že je divák absolutně vztažen do děje. Vše působí chladně, ale autenticky a to i v momentě, kdy postava jen zkoumá budovu. Kamera vlastně nesnímá herce, ale putuje po celou dobu s ním. Samotný útok medvěda je drasticky reálný, takže divačky asi budou mít menší problém. Leonardo je samozřejmě pan herec a asi jsem ho nikdy neviděl ve špatné roli. Způsob, jakým nám předkládá utrpení je syrově věrohodný. Dlouhé minuty, kdy Glass nemá s kým promluvit a DiCaprio si tak musí vystačit pouze se svou mimikou, gesty a chladnou krajinou jsou opět skvělé. Pak je tady ovšem stránka Glasse jako hrdiny. Musíme si uvědomit, že ho ohryzal medvěd a spadl na něj. Z toho se sice nějakou dobu kurýroval, ale pak se stovky kilometrů plazil. Následně si zaplaval v ledové vodě, spadne z obří rokle. Nejen, že vše přežije, ale je dokonce schopen prakticky ihned pohybu. Po příjezdu si vůbec neodpočine a rovnou se pustí za pomstou. A odpočinutý, nezraněný chlap po tuhém boji prohrává. Nutno zmínit, že on Glasse opět bolestivě zranil. Znám jen jednoho hrdinu, který by to dokázal a Chuck Norris už má přes osmdesát. Přeci jen se ale z amerického divokého západu dnes už tolik filmů netočí a ty dřívější jsou spíše romantickou vidinou snílků. Revenant je ale úplně jiný. Mě zážitek kazilo pouze to, že rozmluvy mezi indiány a mezi Hughem Glassem a indiánem byly nepřeložené. Což vzhledem k množství je opravdu reálná chyba. Jinak se ale jedná o výborný film, který bych přeci jen možná kapánek zkrátil. Za chvíli už se budou točit tří hodinové filmy. ()

adamix

Až časom a opakovanými pozretiami dochádzam k názoru, že je to prakticky dokonalé, aj keď ukrutne zdĺhavé. Až teraz mi to nevadilo. Práveže som si prial, aby to trvalo ešte dlhšie. V kine som tento vzácny film nedokázal vystáť a nudil ma, až kým Glass nenašiel po ceste utrpenia Fitzgeralda a nedošlo k režbe. Tie dlhočízne scény, za ktorými stoja pretrpené opakovania a prípravy v mrazivých podmienkach, sú proste famózne. Každý záber na severoamerickú divočinu je nádherný, autentické zvuky a podmienky cítiť cez plátno/obrazovku a zdokonaľujú už tak unikátny zážitok, čo vyzdvihuje tento film na špičku survival trileru. Dej však tiahne pomsta a prekonanie seba samého vrátane boja s nekompromisnou divočinou, hladom, omrzlinami a ranami a samozrejme s minimom šancí na prežitie. Rovnako intenzívny zážitok, kde dokážete aspoň trochu precítiť bolesť je Gibsonovo Umučenie Krista, aj keď to poníma o niečom úplne inom, než je pomsta. Leovi som fandil, aby sa doplazil na ceste po zlatú sošku a vlastne prvý krát aj Iňarritovi a vydarilo sa. Hardy tu hrá nebezpečnú kreatúru, človeka, ktorý ide po zisku ale tiahne si zničenú minulosť zo sebou a to ovplyvňuje to, kým je a to ho robí viac než solídnym záporákom. Vlastne jedného z najlepších minulého desaťročia. Film Revenant je priekopníkom vo svojom žánri, ktorému musíte dať minimálne aspoň raz šancu, ak ste po jeho pozretí zostali sklamaný. Je to dlhá cesta za vykúpením, plná beznádeje a utrpenia, fyzického i psychického ale i expozícia nádherných scenérii vyznačujúcu moc, krásu i nekompromisnosť prírody, ako aj výdrž a silu ľudského ducha. Ak toto divák dokáže oceniť, odpustí jej tú prehnanú stopáž, pričom aj tá má svoj účel - prehĺbiť zážitok. Čo preboha mi bráni dať tých 5*?! ()

PlysovyMacko

Dej je jednoduchý - hlavný hrdina Glass musí prežiť napadnutie medveďom a vykonať pomstu na mužovi, čo mu zabil syna. Atmosféra je drsná a špinavá. Kamera sníma dlhé zábery a divočina je nádherná. Scéna útoku indiánov je veľmi realisticky a surovo natočená.  Najviac sa mi páčila postava Toma Hardyho. ()

Standaa

Začalo to slibně a první cca hodinka mě fakt bavila, ale v momentě kdy Glasse nechají na pospas osudu se to hrozně vleče a místy jsem se dost nudil. Film Alfa z roku 2018 má dost podobnej námět a o hodinu kratší stopáž, což by prospělo i tady. Chyběl mi i lepší konec. Leo je ale pan herec. Hodně silné tři hvězdy. ()

McMurphy

Veškerá očekávání se naplnila. Největší předností filmu kromě 2 hlavních herců, je syrovost. Ačkoliv je příběh prostý, sledujeme tu 2,5 hodiny dlouhý boj o život, jehož provedení bych díky výborné práci s kamerou, střihu a zvukovými efekty, přirovnal k Apocalyptu Mela Gibsona. Režisér Iñárritu tu narozdíl od Birdmana nebyl omezen pouze na divadelní prostředí a dostal před sebe otevřenej svět a to, že si s tím pořádné pohrál, jsem poznal už v červenci z prvního teaseru. Vybrané lokace berou dech a budí respekt, atmosféra není temná ani mystická - je prostě reálná, stejně jako psychologie postav. Nemohu zkrátka přijít na jedinou věc, kterou bych filmu vytknul, při sledování jsem totiž měl ten správnej pocit, kdy víte, že před vámi běží něco opravdu jedinečného, něco, kvůli čemu milujete filmy. Poctivá filmařina ve všech směrech. A Oscar pro DiCapria? Vzhledem k pečlivé přípravě na film a tomu, že ho utáhl i bez kecání (úplný opak Vlka z Wall Street) by si sošku už zasloužil. Je to pro mně největší záruka kvality v Hollywoodu, co si prostě umí vybírat projekty, do kterých vleze. ()

Karlos8

Všechno co jsem od toho sněhem zasněženého snímku čekal, jsem také dostal. Viděl jsem hlavního hrdinu rozpáraného na kusy, který se nevzdal a bojoval až do poslední minuty. Viděl jsem zápornou postavu, která snad namohla být ani lepší. Tom Hardy, kterého jsem nemohl ani poznat odvedl skutečně skvělou práci. S poznáním jednotlivých osob jsem měl problém především díky skvělým maskám, které jsou na té nejvyšší úrovni. V neposlední řadě pochválím přirozenost tohoto snímku, která je cítit až k vám do obýváku. Myslím, že úmorné přírodní podmínky stály za to vydržet, jelikož výsledek opravdu stojí za to! ()

Hezonja7

Tak to bylo něco!! moc sem se těšil na spolupráci mezi Tomem Hardym a Leonardem, už od začátku je nasazena největší latka, doufám že budou oceněni tak jak si zaslouží, záběry krásne nature perfektně vyplnují části filmu těsně před tím než se stane nečekaná údálost. Alejandro González Iñárritu byl ten správný kdo se toho ujal a bylo to na výbornou. Po filmařské stránce se tomu letos vyrovná máloco, kamera bere dech, jedná se tedy o zážitek jak medvěd! ()

Jadro

Zvraty priam neuveriteľné, scéna nenahraditeľná, no nejako tá celková dĺžka nekorešponduje so stopážami. Celé je to hlavne v druhej polovici nejako divne poprepájané a vlečie sa to. Filmovo je to pecka, ktorá zarazí a potom aj prípadne uspí. Škoda, že všetko s najväčšou váhou sa deje v prvej polovici, potom to je len dojazd nekonečnej trate. 75%. ()

darkphoenix

Revenant sa na tú svoju výnimočnosť len veľmi nevýnimočne hrá. Premrštená stopáž by až tak neprekážala, avšak skutočnosť, že film za veľkú divácku investíciu (časovú aj psychickú) príliš veľa emocionálneho angažovania neponúka, už áno. Inarritu sa neustále pohybuje v snahe byť originálnym, ale opak je pravdou. Jeho rukopis tento krát príliš pripomína Mallickove filmové básne, avšak jeho emocionálnym vrcholom sa vyrovnať nedokáže a vďaka bohu sa o to ani nesnaží. Napriek tomu je ťažké hľadieť na takmer tri hodiny dlhý, hoci nádherne natočený film od tvorcu tak emocionálne živúcich kúskov ako napríklad 21 gramov, ktorý vás nechá absolútne chladnými. Revenant je film, ktorý vás nadchne svojou úžasne poctivou filmárčinou, krásnymi obrázkami a drobnosťami, ktoré sa dnes už tak nevidia (ako ten monštrózny rozpočet v opozícii s cieľovým publikom), ale pod kožu sa mi nedostal, hoci som sa naň tešil a nato, že som ho sledoval som zabudol skôr než na druhý deň vyšlo slnko. Leonardo si však tento raz víťazne príde po oscara. Aspoň v to verím. Jeho tiché (vo väčšine filmu takmer nerozpráva) herectvo a utrápená, utýraná cesta zamrznutou divočinou je to jediné čo ma skutočne zaujalo. ()

DonBraso

Rambo by záviděl.Ano přesně takhle jsem si připadal,že koukám na prvního Ramba,jen ještě víc v neuvěřitelném podání jaký nám Iñárritu naservíroval.Co Glass v podání zas skvělého Leoše dokáže a co hlavně,přežije útok grizzlym,pád z vejšky na zem,že by ani Predátor nestihnul včas udělat manévr,je prostě největší nešvar celého filmu.Survival spíše pro né zrovna reališe kluky z hor,ostatní koukají,že i v tak docela dlouhém filmu je tempo naprosto skvěle dávkováno.Ano je tu skvělá ta kamera,kterou už známe.Hudba rovněž parádní a co víc Tom Hardy ještě lepší,kdy bych mu sošku za vedlejšák poslal i z věnováním.Bohužel jak jsem psal na začátku,některé přepálené sekvence už jsou spíše do doby 80tek a ne do současnosti. ()

Fathe

Fantasticka zimni jizda drsnou krajinou... Klobouk dolu... Jestli za tohle nebude oskar tak uz nevim za co jineho. By to melo byt... Hezky hudebni podkres... Osamelost jsem temer fyzicky citil, uzasna prace s kamerou... Jdu si zalezt nekam do tepla... ()

sodomex

Na 5 to uplne neni, ale Leo hodne chce Oskarka. Je to vynikajci film, ktery ale nema nejaky wow efekt, ktery by me znicil. Jinak dobra prace. ()

maniacxl

Bez diskuse,výkon Di Capria byl na oscara!Neskutečný dechberoucí scény,hlavně pak ta s mědvědem!!(znásilnil ho i teda,nebo ne??)Masakr,co musel všechno vytrpět,a to kvůli jedné jediné pomstě.Pravda,příběh nebyl úplně z nejsilnějších,ale to jak nám to tenhle Alejandro González Grizzli Iňarrritu nandal, dává filmu něco fakt výjmečnýho.Ať už to byl výběr lokací,vizuál(ten hlavně),kamera,střih,nebo samotnej výkon Lea!.Jasně pár otázek by tam bylo,třeba,že to všechno prostě nešlo přežít,a když jo,tak by byl dosmrti chudák,a on místo toho,hned jak se dotrmácí do špitálu ke svaté Ance,tak se vydává zabít dvoumetrovýho,dobře nažranýho a hlavně nepromrzlýho chlapa.Ok.mohla aspoň dva dny počkat...Na závěr nemohu nezmínit asi jednou legendární scénku s koněm!Aááááááá,kurvááááá,prdéééééél.85%. ()

BradleyT

Jako kratkometrazni by se tento snimek mohl ujmout. Jinak je to roztahany, bez nejakeho bohateho deje, vetsi akce nebo aspon poradne ukazky jak prezit. Jenze namisto toho mate pocit, ze je DiCaprio proste nesmrtelnej, coz samozrejme funguje pri agentovi 007, ale tady ej to proste nuda a vy navic vite, jak to cele dopadneuz na zacatku filmu, a to je proste spatne, moc spatne. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (viac)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (viac)