Revenant Zmŕtvychvstanie

• Česko REVENANT Zmrtvýchvstání (viac)

Severoamerická divočina bola v 1. polovici 19. storočia miestom , kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Film, ktorého autorom je úspešný režisér Alejandro González Iňárritu, získal 12 nominácií na Oscara, napokon sa mu podarilo premeniť 3 z nich. (RTVS)

Honzua

*SPOILER* Tak nějak se v tom náruživém plivání slin a oscarových ambicích bohužel ztratil příběh. Nezpochybnitelnými kvalitami Revenanta zcela určitě zůstanou práce s kamerou a režie v prostoru. Úvodní sekvence byla neuvěřitelně intenzivní stejně jako boj s medvědicí, která divákovi doslova slintala na záda. Pozitivně lze určitě hodnotit i naturalisticky minimalistický závěrečný souboj s Fitzgeraldem, ale tím výčet pamětihodných momentů končí. Největší problém, který s Revenantem mám, je jeho určitá bezradnost. Přijde mi, že Iñárritu strašně moc chtěl tomuhle v zásadě přímočarém příběhu o houževnatosti a přežití dodat hlubší obsah, ale vůbec nevěděl jak. K čemu vlastně byly všechny ty metafyzické scény s kupou kostí a lebek nebo vypáleného chrámu, vyjma reminiscence na zemřelou manželku? Úplně stejnou funkci v Gladiátorovi plnily snad nanejvýš dvě scény. Chápu, film by jinak ztratil svůj "artový" přesah, avšak všechny tyto snahy o povýšení jednoho revenge/survival příběhu na symbolistický vražedný střet několika kultur podléhající svým nejzákladnějším pudům, jsou neskutečně povrchní a ve výsledku jen odvádějí pozornost od příběhu nikam. Můj původní dojem z traileru, že půjde částečně i o novou adaptaci Srdce temnoty od Josefa Conrada v indiánském koloniálním prostředí se tak bohužel nepotvrdil. Taky mi vadilo, že film, který se snaží tvářit nesmírně realisticky, obsahoval tunu neuvěřitelných náhod, chyb a nelogičností - proč byl vzkaz na zabitém Poníjovi v angličtině, když jej zjevně zavraždili francouzští trappeři? Jak otevřel Fitzgerald trezor v pevnosti kapitána Henryho? Chápu, že kdyby se nevydali sami ve dvou za Fitzgeraldem, nemohl by Revenant skončit tak působivou scénou jeden na jednoho, ale vážně, kdo by šel sledovat nebezpečného vraha a zloděje na útěku, co nemá co ztratit, ve dvojko, když jste kapitánem a máte k dispozici x mužů se zbraněmi? Mám dokonce pochybnost i o Hardyho hereckém výkonu. Ten sice vyšel ze souboje s Dicapriem určitě vítězně (Leo měl jednoznačně dostat oscara za Djanga, od té doby u něj nějak postrádám autentičnost), ale na rozdíl od Mad Maxe tady hodně přehrával. Nevím, do jaké míry za to mohl scénář či Iñárritovo vedení, ale podobně jako v Drop jsem mu toho bělošského lowlifa nevěřil. Tenhle problém jsem měl ale s většinou protagonistů. Nemůžu se zbavit pocitu, že tu herci (hlavně Leo) vlastně ani nevěděli, co mají hrát. ()

Yoda sama

Tak som si zašiel na nového Lubezkiho a som ohúrený a vyčerpaný ako nikdy. Samozrejme, že to malo zvučné mená okolo, skvelé trailery a hype kvôli oceneniam, no najlepšie na tom je, že dokázali z tak desivej produkcie vykresať rovnako desivý film. Filmový klenot na všetkých frontoch. ()

hroubek

Na Zmrtvýchvstání jsem se těšil hodně moc. Na režijním poctu Alejandro González Iñárritu, za kamerou geniální Lubezki a před ní DiCaprio s Hardym. Ke všemu ještě zajímavý příběh. Co víc si ještě přát?? Já jsem ze Zmrtvýchvstání hodně moc nadšený, ale čekal jsem to malinko lepší. Očekávání bylo obrovské a já jsem rád, že se to nakonec ukočírovalo, takovým způsobem jakým to nakonec vidíme. Byl to hodně náročný projekt a je to na něm vidět už od první do poslední minuty. Iñárritu se s námi moc nemazlí a ani nám nepodlézá, tak jak bych čekal u filmu za 130 mega. Už od prvního dlouhého záběru(jsou tam střihy, ale ty jen tak neuvidíme), který já osobně považuji za geniální jsem byl zvědavý co nám režisér ukáže. Proč to neříci hned. Začátek je to nejlepší co z filmu uvidíte. Je to boží. Je to strhující, kulervoucí, napínavý a nic lepšího by nám daný svět neprodalo, tak dobře jako tento úvod. Ještě jednou to zopakuji, začátek je geniální. Totéž platí i pro setkání s medvědicí, což je další scéna, která mě totálně přišpendlila k sedačce a já jsem jí skoro nedýchající, sledoval s otevřenou pusou. Zbytek filmu pak nabízí desítky skvělých momentů(pád s koněm a následné přespání v něm, ošetřování ran střelným prachem, závěrečná nahánečka a samozřejmě samotný duel), které jsou fantasticky natočené, ale nevyrovnají těm dvou zmíněným scénám. Leo DiCaprio jde na to hodně fyzicky. Dává do toho všechno a já mu to věřil bez nejmenších problémů. Trošku přehrává, ale to je podle mě jen malinka chybička na jeho výborném výkonu. Tom Hardy podal perfektní výkon a jeho postava není černobílá. Dokonce jí lze chápat, a i v jistém okamžiku ospravedlnit to co udělá. Hardy ze své postavy udělal pragmaticky uvažujícího muže, který je trochu zbabělec, ale rozhodně to není hlupák. Velkou radost mě udělal Domhnall Gleeson, kterému jeho role dost sedla a ukazuje, že na to má, aby patřil mezi áčkové herce. Největší překvapením pro mě byl výkon Willa Poultera, který mě ukázal, že to není jen trouba z Millerových na tripu, ale dobrý herec, který má co nabídnout. Co se týče vizuální stránky filmu, tak to je kapitola sama pro sebe. Ty prachy jsou tam vidět. Od kostýmu, rekvizity až po samotnou hudbu s kamerou. Kamera od Lubezkiho je neskutečná. Takhle nádherně prodanou přírodu a její živly, jsem snad nikdy neviděl. Je to pastva pro oči plná detailů, díky kterým je to o to intenzivnější zážitek. Když prší, mrzne, nebo hustě sněží, tak jsem měl pocit, že jsem tam s hrdiny. A další věc je to jak jsou ty záběry na stříhané, protože to perfektně pasuje. Ale, abych pořád nechválil. Film je zbytečnou dlouhý, klidně mohl být o dvacet minut kratší. Nemuselo tam být tolik spiritistických halucinacích a více jsme se mohli dozvědět o hlavním hrdinovi. Zmrtvýchvstání je film, který by se měl vidět v kině, kde velké plátno ukáže pravou krásu media jménem film. ()

VasaX

Tohle byly dvě hodiny potemnělé zimy a šera, doprovázené občasnými dialogy a jídlem pochybné kvality. A na plátně to nebylo o moc lepší. DiCaprio se plazit umí, to už nám dokázal u jiných rolí, ale tohle je jeho mistrovské dílo. V plazení, ne v herectví. Jo byl skvělý, vždyť je to přece Leonardo, ale už byl i mnohem lepší. Jestli za tohle dostane konečně Oskara, tak to bude ironie. Revenant se mi hlavně líbil díky drsné divočině, tématu a snaživým hercům. Velmi zdařile natočené, avšak děj by se dal shrnout do několika málo slov. Celkově jsem spokojen, ač bych se nezlobil, kdyby to bylo o něco kratší a já se nemusel v kině tak dlouho choulit pod kabátem jak zimou (což mi přišlo vzhledem k filmu jako další prostor, takže prominuto), tak napětím. V jednoduchosti je občas i krása, a Revenant si našel komplikovanost spíše ve významu/poselství, než v zápletce. Za mě tudíž... fajn. ()

Brain-D

Syrové, surové a mrazivé drama. Cesta pomsty vyzobrazená jako jedna z nejhlubších v historii kinematografie. Hudba, obrazy přírody a tempo jako od Terence Malicka. ()

Všivák

Špinavý prostředí divokého západu. Velkolepá výprava, kde postupně sledujete nastoupení zimy v drsné přírodě. Skvělá kamera zabírá akční scény pěkně zblízka. Ne, že by jich bylo moc. Film se nebojí naturáliích. Všechno je tady dost drsné. Prvotřídní muzika tomu dává korunu. Super film. Přesně to co jsem chtěl. Další potvrzení, že Dicaprio se od buzíčka posunul mezi mé nejoblíbenější herce poslední doby. Maxe bych tady v roli záporáka ani nepoznal. ()

Nyck

Za odvahu tvůrců jít do takhle náročného natáčení, za DiCapriův, ale také za Hardyho výkon, za úžasné záběry krajiny, za strhující souboj s medvědem a za minimalistickou, ale údernou hudbu. Za tohle vše dávám plnou palbu. ()

lucascus

Úchvatné. Jak hudba, tak kamera, brilantní herecké výkony (nejen v podání Leonarda). Už dlouho jsem očekával film plný mrazivého sněhu, indiánů, krve a dechberoucí přírody - a to vše jsem dostal naservírováno v jednom filmu. Člověk, odkázaný pouze sám na sebe, bojuje ne s lidmi, ale se samotnou matkou přírodou - s tou se víceméně vypořádá, ale život mu przní zase jen ta lidská chamraď. Oči přivírám pouze nad jedinou nedokonalostí - a to, že zde jsou zase frantíci jako ti zlí, indiáni jsou zde až na výjimky taky vylíčeni docela jednobarevně, a neohrožený DiCaprio přežije prostě všechno - jako správný americký supermuž. Ale to už je prostě USA. Mimochodem - scéna, kde LD leze do mrtvoly koně je opravdu luxusní, stejně tak jako úvodní pasáž, bitvy v lese a posléze na vodě - zpracovaná zřejmě beze střihu. Nádhera. ()

Trustme

Příběh opravdového člověka, který dokáže přežít až příliš moc zranění na jednoho chlapa v chladné pustině. Podrobí se tolikrát zmrtvýchvstání, že i komiksový hrdina by byl dávno na kaši. DiCaprio ukazuje, že být hercem je v určitých žánrech velká řehole, zejména pokud vás děj filmu nechá brodit v blatě, žaludku, mrazivé vodě a vlastní krvi. Obávám se, ale, že za to se Oscaři nedávají. Funět, křičet a spát v koňském spacáku to udělá kdejaký bezdomovec za polívku. DiCapria osobně nesnáším a nikde mě ve filmech nepřesvědčil, že jeho role mohou být mužnější, než mu jeho chlapecký obličej dovolí. Zde ohastrošen vizáží lesního hejkala se konečně kamufloval do podoby, kdy mu uvěřím, že udrží kentuckou pušku, sežere syrovou játrovku a může hrát průvodce trapperů. DiCaprio se touto rolí pokusil přiblížit k tolik diskutovanému (ne)získání Zlaté Sošky, jak jen mohl. Jenže uprostřed nehostinné Louisiany se objeví Tom Hardy a jen tak si zahraje bezcharakterního zbabělce a vysekne ho famózně bez větší námahy, než musí Leonardo obětovat svému Hughovi Glassovi a tím docela srazí jinak skvělý DiCapriovic výkon. The Revenant jede v duchu syrových, drsných westernů jaké na přelomu sedmdesátých let tvořila italsko-španělská studia. Filmařsky nelze nic vyčíst, jde o špičkovou práci kameramana, maskérů, vlásenkářů a dokonalé zachycení divoké doby a surovosti země, kdy člověk přežil jen zázrakem. Všichni jsme divoši ()

Timak

Byl to sakra dlouhý film. A Leonardo to prakticky celé táhne sám. Už mu toho plešouna prosím dejte - protože jestli ho skoro dostal Hanks za Trosečníka, tak Leo ho musí skoro jistě dostat za tohle. Tom Hardy je excelentní a Poulter se neztratil. Bavilo mě to. Ale ten konec mě trochu nadzvednul ze židle - proč? Po takové stopáži si zasloužím jasný konec! Nemám tohle rád, a proto nemůžu být maximálně spokojený. ()

swe

Leo se ve sněhu a zimě plazí pro jistého Oscara, Hardy nadále dokazuje, jak skvělý je ve vedlejších rolích, příroda je nádherná a režisér / kameraman z toho těží... Pátá hvězda padla nikoliv za (občasné) Iňarritovy psychedelické scény ve formě halucinací / snů hlavního hrdiny. Ty mi nevadily. Vadila mi (občasná) přílišná "hollywoodskost" filmu - tj. tlačení na pilu stylem "jen se podívejte, jak jsme byli na ty indiány kdysi zlí" + obtížná uvěřitelnost některých akčních scén. ()

Master19

Je to zvláštní, v podstatě není co vytknout, ale na pět hvězdiček to není. Co chybí? To charisma a vtáhnutí do děje, které dokonalé filmy mají. První hodinu to tam je, ale v tomto případě se jedná jen o první třetinu a pak se to začíná táhnout, jako Hughova pravá noha... Přál jsem si být znova strhnut a současně se štítil té zimy, která mě tedy opravdu nelákala. :-) Bezpochyby musím vyzdvihnout fascinující záběry přírody, věrné podání syrovosti a bezmoci, nebo bezvadné akční scény (medvědice, či útok indiánů). A Lenny? Asi by si ho za tento film nezasloužil, ale v letošní konkurenci bych mu toho oskara přál. ()

ZeroCZ1233

Musím říct, že Leova postava v tomto filmu toho vydržela celkem dost. Když si to tak vezmete, tak už jenom jak s ním ten medvídek dvakrát škubl, by klasický člověk asi hodně těžce snesl a to nemluvím o tom co se stalo potom. Nevím jestli měl pan Glass stejnou hojící schopnost jako Wolverine, ale v pomalejším měřítku, nebo prosté dřívější američtí chlapi toho vydrželi více. Na filmu se mi hodně líbila kamera, která byla zvládnuta výborně. Je tam i pár nezapomenutelných scén jako "útok indiánů", již zmíněný "souboj s medvědem" nebo i "útěk bizonů". Jak také všichni víme, tak za tento film dostal Leo konečně oscara. A musím říct, že zaslouženě. Proto dávám 4* ()

fefee

Samoliečba v prírode aneb ako zotrvať a nájsť pomstu... Natočené bravúrne, no akosi ma to nechytilo za srdce, a to som mohol pri tom aj dýchať, na rozdiel od Leonarda. (3,5*) ()

MikeZ

Kdyby se vystříhaly všechny ty povrchní pokusy o art, mohl z Revenanta být úderný survival thriller (bez Oscarů) a ne dvouapůlhodinové martyrium (s Oscary). Iñárritu ale chtěl zaplnit volné místo na poličce a podle toho to vypadá. Pokud bylo jeho záměrem zprostředkovat Leův úmorný zážitek divákovi 1:1, tak to ale zvládl na výbornou! Na konci jsem se taky cítil, jako bych přežil vlastní smrt. 5/10 ()

zdenny

Komentář k tomuto filmu odkládám už skoro čtvrt roku. Vůbec se na něj netěším. Protože pro mě je to takový ten paradoxní a střetový film. Byl mi totiž co nejvřeleji doporučen kolegou "earl hickey" s tím, že je to pro něj film roku. Já narozdíl od něj ve svém prožitku tak vřelý nejsem. A to jsou zrovna ty momenty, kdy musím sáhodlouze vysvětlovat, proč tomu tak u mne je. Nemohu se toho přece zbavit pár větami, když je tu někdo, kdo čeká na mé odůvodnění jiného názoru na věc, kterou on považuje za srdeční. Úvod filmu na mne vyvalil indiánský útok a já si jen rochnil řka své manželce: "konečně je tu režisér, který natočí film tak syrově, jak jen skutečnost syrová mohla být a kašle na věkovou přístupnost, kdy nižší by mu pravděpodobně zajistila vyšší příjmy". Následuje útok grizzlyce a já říkám, že tak to má přece být - je to velmi potěšitelně reálné. Viděl jsem kdysi dokument, kde bylo popsáno, jak se člověk má zachovat, pokud jej napadne medvěd. A Leo to dělal přesně tak. Takže jsem se jen těšil na další syrové a hlavně reálné scény. Jenže po jakéms takéms zaházení na smrt raněného Lea v provizorním hrobečku to pro mě ztratilo ten úvodní náboj. Exteriéry byly pořád vynikající, jenže kamera už tolik ne. Připadá mi, že když se rozhlížím po skutečné krajině, vidím ji tak nějak naplocho, ne do oblouku stylem jakéhosi rybího oka. To mi připadalo umělé. Korunu všemu ale začaly nasazovat tzv. snové scény, kdy Leo vzpomíná na manželku nebo s ní i snad mluví. To já nemám moc zapotřebí a navíc, když se to děje opakovaně, odtrhává to od reality a celé se to tak nějak brzdí. Když pak ještě přijdou scény, které by Terminátora zabily již v polovině filmu, jež ale na dvacet procent zdravý (anebo na osmdesát procent raněný) Leo přežije, začíná to vše jít prostě do kopru. Toto jsem schopen přehlédnout u spousty režisérů, ne však u Iňarritua. Vím, že je film inspirován legendou o skutečném lovci (či stopaři), který po útoku medvědice dokázal urazit přes tři sta kilometrů. Zřejmě i proto, že ovládal indiánskou medicínu. Jenže k překonání všeho, co Iňarritu naházel Leovi pod nohy, žádná medicína nestačí. Takže bych si v tak dlouhém filmu představoval spíš ukázání způsobů, jakými Leo dokázal všechny tyto nevšednosti přežít než například, že vylezu po hodinové koupeli z řeky, která má tak nula až dva stupně a okolní vzduch minus dvacet až třicet, a vše vyřeším tím, že si na břehu rozdělám ohýnek. To jen pro příklad. Těch neuvěřitelných kousků tam samozřejmě bylo víc. A zřejmě za ně dostal Leo Oscara. Jinak si to ocenění neumím vysvětlit. Natočil totiž dost jiných filmů, za které by si sošku zasloužil víc. Zde jen chroptěl a plazil se - ale v minus třiceti. Závěrem snad: dokážu pochopit film znázorňující nezměrnou touhu člověka po odplatě. Na to ztvárnění ale napotřebují Iňarrita a skoro tři hodiny. ()

VanTom

Kde absentuje obsah (i když zde si minimalistický děj s nadbytečným spirituálním přesahem vystačí), musí nastoupit forma, což se bezezbytku stalo. Neskutečně nádherné, sugestivní obrazy a kompozice, předlouhé záběry, nájezdy, mrazivě čarokrásná krajina, kamera občas tak blízko protagonistům, až se mlží jejich dechem. DiCaprio se prezentuje spíše "fyzickým" herectvím, na druhou stranu zdaleka nejde jen o jeho show, vedlejší charaktery také dostávají přiměřeně prostoru, a hlavními "hrdiny" se stejně ukazují býti režisér, kameraman a drsná, zamračená, neprostupná příroda. Lepší 4*. ()

dANo

Možno, keby to malo max. 2 hodiny, tak tomu dám aj 4*, ale takto proste nemôžem. A Leo dostal Oscara za celoživotné dielo a nie za herecký výkon v tomto filme! ()

ravalah

Slušný film DiCapriem, za který byl Oscar hodně nezasloužený. DiCaprio má lepší role a lepší filmy. Tohle by bylo daleko lepší, kdyby to byla třeba komedie. To by ta DiCapriova nepodchladitelnost a neinfekčnost měla logický základ. 7/10 PS:asi nejlepší napadení medvědem na filmovém plátně. ()

Sany33

Príbeh: Keď ťa nezabijú Indiáni ani medveď, zničí ťa cesta za pomstou! Herecké obsadenie: Leonardo ako vždy úžasný. Ten chlap zahrá všetko. Paradoxné je, že z môjho pohľadu toto nie je jeho najlepší výkon vo filme a aj napriek tomu za neho získal cenu akadémie. No čo, ak si ťa ako herca nevšimnú nechaj sa dotrhať medveďom. O niečo horšie je na tom ale Hardy, ktorému poloha zloducha v tomto filme veľmi nesadla. Ale to je iba môj subjektívny pohľad na danú vec. Prevedenie: V tejto kategórií by som chcel pochváliť hlavne kameru. Tú som si vyslovene užíval. Veľa robili aj krásne exteriéry ale práca s kamerou bola jednoducho na jednotku. Pocity: Film vo mne nevyvolal to, o čo sa tvorcovia snažili. Ani scéna so synom ani cesta za pomstou. Pripadalo mi to okukané a tým pre mňa ľahko zabudnuteľné. Pridaná hodnota: To, že sa príbeh opiera o základy siahajúce do skutočnosti ej vždy plus. Pridáva to na emócií a na pocite z prežitia z hlavným hrdinom. U mňa sa ale finálny efekt nedostavil. 83% ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (viac)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (viac)