Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

ledzepfan odpad!

Rolovaly se mi u toho nehty u nohou, krvácely uši,cítil jsem se neskutečně trapně za všechny co v tom účinkovali, jsou pod tím podepsaní a museli na to kdy koukat.. ()

nirvana91

Očakávania boli. Bodaj by aj nie pri tom obsadení. A ešte pri muzikále. Prvá hodinka dosť bieda. Najväčším svetlým bodom bolo prevedenie "I dreamed a dream" Anne Hathaway. Ostatné piesne boli na jedno kopyto. Ale Hugh na začiatku pecka, úplne ho zbedáčili (v dobrom slova zmysle). Russell Crowe mi prišiel strašne vtipný keď sa tam hral na drsniaka, čo spieva. Po tej prvej celkom rýchlo odbitej hodinke začal príbeh naberať grády. Francúzsko o niekoľko rokov. Malé chlapča Gavroche to celé osviežilo, črtá sa nádejný talent. A samozrejme nesmiem zabudnúť na Eponine! "I don't feel any pain A little fall of rain Can hardly hurt me now." Pridávam na môj imaginárny zoznam obľúbených hrdiniek. Úžasná žena (keď porovnáme, čo mala za rodičov, človek by čakal od nej iné chovanie). "Revolučné" piesne mali šťavu a až do konca si celý film udržal špičku u mňa.. zato neudržal slzy. ()

depony

Šel jsem na muzikál a ano, toto byl filmový muzikál. Tohle téma je pro mne téměř alfou a omegou mého prvotního setkání s muzikály. Les Misérables jsem miloval a milovat budu dále. A tak mě Anne dostala do situace, kdy i v kině utrousím slzu při její zpovědi, kdy vypadá jako oškubané kuřátko. Hooperovi velké díky za obsazení Heleny a Sachy, protože dali svým rolím nový rozměr - svou komičnost, hrubost. Prostě to byli oni, kdo bavil publikum v sále. Eddie Redmayne byl coby Marius zklamáním. Nezajímavý obličej, ukňourané zpívání ve výškách, které působilo legračně a pořád mám před očima jeho lalok, který se neustále chvěl. Javert i Jean Valjean byli příjemnou podívanou a oběma protagonistům - klobouk dolů. PS: nejlepším zpěvákem byl bezesporu Gavroche. Přesně pasoval. Dávám 85 % a jsem toho názoru, že rád uvidím znovu. ()

Cimr

Je těžké tento film hodnotit, protože jeho jednotlivé složky nejsou vyrovnané. Co jednoznačně ční nad ostatními, to jsou herecké výkony. Anne Hathaway, Hugh Jackman, ale třeba i Eddie Redmayne - předvádí velice sugestivní výkony, co vhání slzy do očí. Že je kvalitní hudba, o tom se asi nebudeme přít. Naopak hrozně podle mého názoru dopadla celková nálada či atmosféra Bídníků. Působí příliš roztáhle, kýčovitě (objímání sebe sama v dešti a zpívání o tom, jak mi chybí láska - ach můj bože, to je jako špatný klip z MTV) a hlavně - popisně. Když Hugh Jackman sedí sám ve tmě v křesle a zpívá "Sedím tu sám, ve tmě, v křesle" něco je špatně. Jako by film byla jen ilustrace hudby a jako by bylo jednodušší si pustit jenom CD a představovat si děj podle svého. Bídníci příliš kloužou po povrchu, jsou konzervativní, bez snahy aspoň trochu riskovat (komické duo samozřejmě nemůže hrát nikdo jiný, než Bonham Carter a Baron Cohen, co předvádí tisící variaci na jedno téma). Z Paříže začátku 19. století je udělané jakési Sin City kde různé epické přejezdy kamery jen zakrývají fakt, že děj, co se dá převyprávět ve dvou větách, je roztažen na bezmála tři hodiny. Občas je to vážně neúnosné, hlavně když někdo jen pět minut kouká do kamery a zpívá. Tohle snese jeviště, ale filmové plátno těžko. Takže, jak už jsem psal, je těžké tento film nějak objektivně zhodnotit. Je to taková hodně dobře udělaná filmová nuda. ()

baribal

Pozitiva: nadherna kamera a siroke zabery, ktere berou dech.. Negativa: zpev, ktery z prvotridniho materialu dela frasku, crowe zpivat neumi a pro me prekvapive ani jackman ne. Herci nepusobi charismaticky jako herci v drivejsich bidnicich, viz gabin, depardieu nebo malkovich. Zkratka hudba a zpev z takovyho hajzla jako je javert udelala celkem cloveka a to je chyba. Nemam rad muzikaly az na par vyjimek jako sweeney todd nebo moulin rouge, zde se to proste nevyplatilo a pro me je to zatim nejvetsi zklamani posledniho roku. ()

fannah

Hrozné, nudné, ale filmem to není, to ten muzikál je prostě slátanina.. Tím pádem nejlepší Bídníci jsou Les Miserables, Bille August, 1998. *** Musím doplnit.. dneska jsem si pustil soundtrack, a přehodnocuji to - největší průšvih celého filmu je chtít po špičkových hercích aby zpívali... fakt se to nedá poslouchat ()

maddy

Dôkaz, že nie každý inovatívny nápad sa aj vypláca. Rozumiem, že režisér Tom Hooper (vynikajúci King's Speech) chcel notoricky známy príbeh niečím osviežiť, ale tento krát sa muzikálové prevedenie s nápadom nechať hercov naspievať všetky repliky naživo priamo na pľaci a takto ich aj použiť vo výslednom filme míňa účinku. Áno, uznám minimálne jeden krát z toho dokázal vytrieskať famóznu scénu so sprchou emócii (Anne Hathaway – I Dreamed a Dream), ktorá by sa mala zaradiť k jedným z najdojemnejších a herecky najprecíznejších scénam histórie. Bohužiaľ, táto snaha je pri väčšine ostatných piesní absolútne zbytočná – prečo vlastne nechať vyniknúť nedokonalé vokály poniektorých zúčastnených (Russel Crow, občas aj Huge Jackman)? Odhliadnuc od tohto faktu, samotné spracovanie už nie je ničím originálne. Muzikál, v ktorom sú doslovne všetky repliky odspievané mi nevadí. Ich texty sú patrične vycibrené – miešajú sa v nich životné bolesti, múdra, názory ...akurát tým stratili na melodickosti, čo malo byť ich hlavnou prioritou. Počas niektorých „piesní“ tak nepríjemne reže do uší fakt, že momentálne nesledujeme/nepočúvame pieseň, ale len obyčajný rozhovor, ku ktorému boli silene, bez akéhokoľvek ďalšieho významu pridané noty a herci tento rozhovor prednášajú formou spievania neraz bez dodržiavania rytmu. Celé spracovanie tak pôsobí miestami až príliš umelo. Chápem zámer tvorcu, ale menej je niekedy viac. Odhliadnuc od predošlej kritiky, musím uznať, že príbeh má stále ten punc klasicky a dokáže svojou silou zaujať aj v dnešnej dobe. Je plný emócii a vystavaný s rozumom. Opierať sa môže o výborné herecké výkony a vynikajúce technické spracovanie. Tom Hooper si potrpel, na tento druh filmu, až na prekvapivo veľkolepé zábery (napr. úvod s Hugh Jackmanom na lodi), kamera strieda rôzne panoramatické zábery, s rýchlejšími nájazdmi až po ručné detailné zábery na tváre protagonistov. Digitálne dotvorené mestá, lode sú takmer nepostrehnuteľné, kostými a celková špina tejto doby do detailov zachytená. Prvá hodina mala spád, pútavosť, bohužiaľ v približne polovici po odchode Anne Hathaway zo scény a príchode dospelej Amandy Seyfried tempo postupne upadalo a samotný záver počas súboj s armádou bol až zbytočne naťahovaný a zdĺhavý bez patričného emočného dopadu. CELKOVO: 3,5* (ale tú pol hviezdičku prihadzujem čisto len za, nebojím sa povedať, DOKONALÚ scénu: Anne Hathaway – I Dreamed a Dream) ()

Krissty

Nemám slov. Asi jsem se zamilovala. A nejen do Eddieho, jak by se asi dalo čekat, ale do všech herců i hereček, jejich skvělých hereckých i pěveckých výkonů, do kamery, písní, příběhu, prostě do celého tohoto úžasného filmu. Měla jsem obrovská očekávání, která však Les Misérables s přehledem předčili. Nemám co vytknout, dokonce uvažuji o změne mojí TOPky, což se mi teď, když už se mi konečně ustálila, moc často nestává. No, ještě o tom raději popřemýšlím. V hlavě mi teď pořád hraje Do You Hear The People Sing.. ()

Hannibal92

První letošní film a opravdu parádní kousek. Jsem rád že rok začal zrovna Bídníkama. I když jsem věděl že je to muzikál, tak jsem nečekal že to bude opravdu úplně celé zpívané (ano moc na muzikály nekoukám), spíš jsem čekal písničky v množství jako má třeba Sweeney Todd, ale takhle to bylo perfektní. Russell Crow byl jednoznačně nejlepší z celého filmu a myslím že nikdo by tu roli nezahrál tak jako on. I když už jsem na něj pomalu začal zapomínat, protože se dlouhé 2 roky v ničem neukázal, tak nyní předvedl že na to pořád má a že je to herec který patří k současné špičce. [Cinestar Anděl - 1.1.2013] ()

Alqarin

Banda krásných naříkajících herců v drahých kostýmech dovádějících sólová pěvecká čísla takřka až k absurdnosti. Přesto to místy, většinou v davových scénách, docela šlape a občas se mezi přehnanou kumulaci patosu vyskytne i nějaká ta pravá emoce, která člověka probere. Bídníci pod prvotřídní technickou slupkou skrývají silnou emoční nevyrovnanost, ale Hooperovi a spol. nemůžeme upřít, že se snaží, a proto si přeci jen získali moje sympatie. ()

Vxxx

Ach jo. Jak těžké může být zhodnotit jeden film? Muzikál i hudbu jsem si zamilovala hned po prvním shlédnutí před pár lety. A když jsem se dozvěděla, že bude film, okamžitě jsem rezervovala místa na premiéru. Ale bohužel-zklamání. Právě jsem se vrátila z kina a nevím, nevím. Herecké výkony skvělé, ale chyběla mi tam nějaká jiskra. Prostě to nemělo tu šťávu, kterou trailer sliboval. Pevně věřím že ten "nedokonalý" zpěv (jemně řečeno) měl jen podtrhnout dějovou linii a dodat důraz té mizérii. Protože jestli ne, chci zbohatnou a zaplatit všem hercům pěvecký kurz. Myslím, že v tom filmu bylo víc emocí, než bylo potřeba. Slovy mého táty: "Přehnané emoce byli vystaveny na úkor zpěvu". Nemůžu nesouhlasit. Dávám 2 hvězdy, protože kamera, střih a hlavně kostýmy byli dokonalé. Hudbu je zbytečné hodnotit, protože o tu se filmoví tvůrci nezasloužili. Myslím, že se znovu na film nepodívám. ()

Greg

"I had a dream my life would be so different from this hell I'm living!" Další výborný film oscarového režiséra! Nikdy mi muzikály na stříbrném plátně nevadily, a tak jsem i k Bídníkům přistupoval s docela velkými očekáváními. A po odchodu z kina jsem naštěstí nebyl vůbec zklamaný. Byl jsem rád, že se tvůrci nesnažily ve scénáři dělat nějaké za každou cenu originální změny. Děj sice byl dost zkratkovitý (hlavně na začátku filmu), ale to je u muzikálu celkem běžná praxe. A většiny lidí ten příběh zná, takže mi to vůbec nevadilo. Místy mi sice film připadal spíše jako slepené pásmo většinou moc pěkných písniček, ale nebylo to často. Stejně jako soundtracku, i v samotném filmu se střídaly opravdu brilantní pasáže s trochu slabšími a méně záživnými. Hlavní roli ale ve filmu hrají písničky a s těmi jsem byl maximálně spokojený. Naprosto famózní byla samozřejmě Anne Hathaway a pro mě taky obrovské překvapení Rusel Crowe - vůbec jsem netušil, že umí tak pěkně zpívat. Pěvecky se mi líbila i Amanda Seyfried (ta má opravdu krásný hlas, je škoda, že nebyl ve filmu až tak využitý) a nakonec i Hugh Jackman. Trochu jako z jiného filmu působily Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter... ale je jasné, že ty postavy jsou napsané jako mírně komické figurky. Ale na druhou stranu, z hereckého hlediska můžu pochválit všechny. Bídníci, to není v žádném případě film bez chyb, ale na pěkné 4* to s přehledem stačí. EDIT: Po letech tu pátou dát prostě musím. ()

kareen

Filmové muzikály mám moc ráda,ale tohle je prostě jen divadelní muzikál převedený do filmu.Je to příliš melodramatické a statické,chybí tomu jakýkoliv filmový originální nápad.Na druhou stranu to není úplně špatné,herci hrají dobře,písně mají svoji sílu,výprava,kostýmy,masky-to všechno funguje jak má.Jen to zkrátka občas nudí. ()

MartinezZ odpad!

Byl jsem zvědavý, jak to nakonec dopadlo. Nutno podotknout, že muzikály nesnáším a nikdy jsem nechápal, proč se musí místo mluvení mečet. Nicméně to, co jsem nalezl tady, mě nepříjemně překvapilo, protože tady skutečně všichni kvičí i nepodstatný základní věty a slova, což vyznívá nejprve směšně, ale při představě, že to takhle to bude celou dobu, jsem to vzal, zahodil a utíkal od toho co nejdále. Byl bych ochotný skousnout filmové zpracování románu se zakomponovanými písničkami (sic), ale poslouchat "tohle" celou dobu oni omylem. Skutečně pěkně to vypadá, efekty, kulisy i kostýmy, ale nevydržet u dvouapůlhodinového filmu ani dvacet minut nemůže ani tu jednu hvězdičku znamenat. Prosím přetočit a nechat herce mluvit, děkuji. ()

javak810i

Celkem rozporuplné hodnocení zde na ČSFD a do jisté míry i rozporuplný film. Bídníci se ale u mě řadí k těm mála filmům, jejichž sledování mi přineslo to pravé divácké potěšení - šimrání v žaludku, mráz v zádech a občas i to oko zasvědilo. Zkrátka film je plný scén, které spolu rafinovaně míchají velkolepé kulisy Ludvíkovské Francie, procítěné herecké výkony a epickou hudbu doprovázenou povedeným zpěvem. Tímto tak tvoří ten pravý elixír, který útočí na vaše smysly a emoce. O muzikálech rozhodně nemohu řici, že by patřily k mým oblíbeným žánrům, ale hudba a písně muzikálového zpracování Bídníků jsou prostě tak skvělé, že mi vůbec nevadilo to, že se za ty necelé tři hodiny vlastně nedočkáme mluveného dialogu. Z herců musím kromě ústřední dvojice Jackman-Crowe, mezi nimiž to opravdu vřelo, vyzdvihnout i Anne Hathaway, která do své role a zpěvu dala skutečně všechno, a krásnou Samanthu Barks, která je sice nováčkem na poli filmu, ale s účinkováním v muzikálu má už své zkušenosti a bylo to vidět (a slyšet). Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter se také vyřádili. Jejich scény byli vtipným odlehčením. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotný závěr, který se nese v duchu Titanicu od Jamesa Camerona, a chladného nechá snad jen toho největšího necitu. Takže nehleďte na nesmyslná dvou a méně hvězdičková hodnocení lidí, co jim vadilo, že se v muzikálu zpívalo, a udělejte si cestu do kina. Nebudete litovat. ()

Lamiczka

Krásný, epochální výlet do krajů Hugova slavného románu právě začal a jak brzy zjistíte, tak i skončil. Ale pěkně od začátku. Úvodní scéna s galejníky je jednou z těch úchvatných scén, které dělají filmy velkými. Pár dalších se ještě najde, ale bohužel ne moc. A tady vidím první zádrhel. Na druhou stranu, kdy jindy máte možnost si pěkně zblízka prohlédnout ušmudlané obličeje skoro všech hlavních postav pěkně v klidu si spočítat vše potřebné? Je to fajn, ale po čase otravné. Rovněž je dobře, že se občas podíváme i jinam, než na jednu barikádu nebo do zabahněné ulice plné prostitutek a žebrajících lidí. Ale těch možností mělo být víc. Herecké obsazení je výborné (jistou averzi vůči Eddiemu Redmaynemu tentokrát nechám stranou, je čistě osobní), ale pěvecky už to tak perfektní nebylo. Zhruba od poloviny filmu mě začal nebavit zpěv Hugha Jackmana, u kterého jsem počítala s top výkonem. S tím, jak jeho hlas byl čím dál víc monotónní a bez náznaku nějaké změny, tím větší nutkání jsem měla, aby už konečně přestal zpívat. Kdo mě mile překvapil, byl Russell Crowe, u kterého jsem pro změnu čekala mnohem horší přednes. Nejlepší výkon podle mě předvedla Samantha Barks, která v roli Eponiny vystoupila kromě filmu i v divadelní verzi muzikálu. Ostatní herci, ať už malí nebo velcí, zpívali hezky, ale stejně si myslím, že by se nemělo moc motat herecké a pěvecké povolání dohromady (samozřejmě, že se najdou výjimky). Nedá mi nevyzdvihnout duo Helena Bonham Carter & Sacha Baron Cohen. Tihle dva blázniví a řádně vykutálení podvodníci uměli vždycky, když se objevili na scéně, vykouzlit úsměv, což je při sledování Bídníků přinejmenším úctyhodný výkon. Poslední, co mě trošku trápilo, byla délka filmu, která byla zbytečně natažená a posledních 20 minut jsem si přála, aby to skončilo. Souhrnem se jedná o čistě filmové zpracování velmi úspěšného muzikálu bez (zbytečných) scén okolo, které svého divadelního bratra ničím zásadně nepohorší. Pokud milujete muzikály a Bídníky, tak jste rozhodně na správné adrese. ()

Praxis

Hodně moc zpívání, do toho sexy Annička i Samantha, trhlá dvojka Cohen & Helena a tak nějak si celkově myslím, že jsem asi viděl spoustu lepších filmů. 60% ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)