Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

mgerlich

Rozměrný film ukazuje souboj mezi od boha talentovaným, bohémským skladatelem, s průměrně talentovaným dříčem. Tento konflikt bude vždy aktuální a zobrazen je tu pravdivě včetně hořkých konců obou protagonistů. Nevím proč, ale přesto, že snímek nemá vadu na kráse, nedám 5 hvězd asi jen proto, že mne vnitřně neroztrhal. ()

Klemi

Nechci zde odpírat tomuto filmu jeho řemeslnou kvalitu. Ta je zcela určitě prvotřídní, nicméně si myslím, že by hodnocení a recenze měly odrážet i osobní pocity diváka. A bez mučení přiznávám, že jsem se nejen nudil, ale postihla mne absolutní antipatie k hlavní postavě. Takže "filmová povinnost" splněna. Hodnocení 70%. ()

(fjw)

Jestli se to někomu může zdát nudné a zdlouhavé, tak je asi z marsu:) Tohle je pravý filmový požitek:) Bravo Miloši:) ()

umim.cist

Amadeus je bezesporu jedním z nejlepších filmů světa (u mě osobně je mezi dvěma nejlepšími, co jsem kdy viděla). Pravda, není úplně 100% historicky přesný, ale který kvalitní film je? Není tu přece od toho, abychom se z něj učili k maturitě a každý průměrně hudebně vzdělaný člověk ví, že si Requiem u Mozarta Salieri neobjednal a už vůbec ne tak děsivým způsobem. Toto dílo popisuje a shrnuje do dokonalého celku rozdíly mezi Mozartem a Salierim - na jedné straně veselý, rozverný, velice nadaný mladý muž (nebo dokonce ještě chlapec), který měl štěstí jak na otce, tak na manželku a hudba ho napadá ani neví jak a na straně druhé velice zbožný a vážený pán, který se na své místo musel sám tvrdě vyškrábat a jehož hudba v sobě nese úsilí mnoha dní a nocí, jež jí věnoval na úkor sličných děv a číší s vínem. Skvěle vypointované scény, přesvědčivé herecké výkony, silný příběh - co víc si přát? Klobouk dolů před Formanem a všemi, kdo dali vzniknout tomuto skvostu! ()

infernet

Nádherná výprava, moje oblíbená klasická hudba a korunu tomu nasazuje Salieri jako "otec všech průměrných" a Wolfgangův smích. Jóó, střet hrubé obyčejnosti s genialitou není žádná legrace! Nicméně udělat z diktování not scénu, při které vás mrazí v zádech, to prostě není normální. Bravo! Jediné, co mi hodně vadilo, bylo to, že byly některé opery nazpívány v angličtině a ne v jazycích, v jakých byly napsány (viz. Kouzelná flétna), ale to bylo asi nutné, aby to "zkousnul" i běžný divák v USA. Jinak jasný plný počet, takovýhle filmů moc není. Napodvacáté ohromný zážitek. P.s.:Nebojte se dabingu, v tomhle případě neubírá, Boris byl třída! Edit 15.11.2019: Napoosmdesáté a furt stejně dobré! Tenhle film zraje jako víno. ()

route60

Geniální film o géniovy klasické hudby natočen mitrovsky Milošem Formanem, Tom Hulce v roli Amadea je nezapomenutelný totéž lze říci o F.Murray Abrahamovi jako Salierim i když ne vše odpovída historickým skutečnostem jedná se o výborný divácký zážitek.100% jinak dát nemohu ()

BAADRAAM

Tento životopisný snímek o géniu jménem Mozart jsem viděl asi pětkrát. (Neustále nám ho pouštěli ve škole). Dost lidí oslovil, mě si však nezískal. Nevím, zda je to hereckým obsazením či režií pro někoho nedotknutelného českého ,,génia", ale v každém případě se nejedná o nic vyjímečného. Ocenil bych tak možná kostými v klasicistním (či ještě barokním?) stylu. Amedeus byl jedinečný, tento film však jedinečný zdaleka není. ()

megajalec

Nemám rád klasickú hudbu, o Mozarta som sa veľmi nezaujímal. Až doteraz. Po vzhliadnutí filmu Amadeus mám chuť počúvať len jeho a len klasiku. Skvelý životopisný film a géniovi. Výborná réžia ()

carl.oesch

Tak s tímhle filmem mám problém. Zejména vizuálně nesporně velice působivý, idea podle Shaffera taky dobrá (střet génia s průměrným podlízavcem, který génia zničí), skvělý Murray Abraham, velký obdiv a respekt k Miloši Formanovi, ale....kdyby se onen génius nejmenoval Mozart a onen zloduch Salieri. Nemám rád, když umělecké dílo, byť samo o sobě sebekvalitnější šíří nesmyslné pomluvy a dehonestuje nějakého člověka. Že byl Mozart trochu jiný (rozhodně ne onen roztomilý a kladný pankáč) by mi nevadilo - jeho hudba je dostatečným argumentem, ale udělat ze Salieriho zákeřného a zkomplexovaného vraha je trochu moc. Tenhle člověk byl ve skutečnosti průměrný (ovšem z našeho dnešního pohledu a hodnocení klasické hudby) skladatel a vynikající hudební pedagog, který učil "muziku" třeba Beethovena, Schuberta a Liszta (a mnoho dalších) a taky (hře na klavír) Mozartova syna. Talenty učil bezplatně a byl zakladetelem hudebního školství ve Vídni. Protože mám hudbu rád, tahle dehonestace člověka, který takový ve skutečnosti nebyl a navíc má svoje (byť méně okázalé zásluhy o rozvoj hudby) mi prostě požitek z filmu hodně kazí. A kazí mi je i další opakování "mýtů" - například o chudém Mozartově pohřbu (Mozart měl ve skutečnosti pohřeb na úrovni své stavovské příslušnosti - pod pojmem pohřeb se v té době myslel hlavně obřad v kostele), uložení do hrobu bylo výsledkem josefinských reforem a předpisů....a pokračovat by se dalo dál a dál. A dokonce ani dramatik Shaffer nebyl původní - podivná teorie o vraždě Mozarta Salierim ze žárlivosti byla na základě konspiračních teorií majících kupodivu původ v Praze rozvinuta umělecky Puškinem a Rimskij-Korsakov na toto téma dokonce napsal operu. Pravda byla ovšem někde úplně jinde. A jen tak na okraj - ve své době byl Salieri jako skladatel nejen známější, ale i uspěšnější. Každý film má vždycky nějaké vyznění - a to, které na základě nesmyslných a pečlivě léta rozvíjených a udržovaných fám nemohu přijmout. Přes všechny nesporné kvality díla, takže - za 50%. No a na závěr - další fámou podle mně je, že tenhle film přispěl k tomu, že lidé začali poslouchat Mozarta. Znám a mluvil jsem s řadou lidí, kteří film viděli a kteří film mají rádi, ale ani jeden se nestal na jeho základě fanouškem Mozartovy hudby. Takže další fáma s poměrně tuhým životem. Ale, názor má každý jiný a když se člověk podívá na hodnocení tohoto filmu a mnou naopak velice obdivovaného filmu Nehynoucí láska, je zde rozdíl a nejvíc zamrzí, že Nehynoucí láska životopis Beethovena je a to velice poctivý a Amadeus má se skutečným Mozartem a Salierim společného málo a životopisem není ani v nejmenším, byť ho tak řada lidí bohužel přijímá a chápe. ()

LuckyK

Dokonalé po všech stránkách. Takové propojení výpravy, lokací a především hudby s ejen tak nevidí. Hudba může odvyprávět příběh. Scéna, kdy umírající Mozart diktuje Salierimu v posteli noty na Requiem a při každém vyslovení nástroje a tempa se opravdu v podkresu jednotlivé nástroje začínají ozývat, je jednou z nejlepších scén celé kinematografie. Podobně silná je scéna pohřbu do hromadného hrobu. Pro našince je pěkné vidět známá pražská zakoutí a domy hrající Vídeň. ()

loki_Pn

Bravo. 5 hviezdičiek za takmer dokonalosť. ALE, je pochopiteľné, že sa nepáči každému. Opäť raz nie úplne univerzálna záležitosť, avšak, ak ste ten divák, pre ktorého to Forman natočil, možem Vám garantovať absolútny filmový zážitok. ()

Kornout

Nadčasové dílo! Film, který nestárne. Tenhle film není o Mozartovi, jak si mnoho lidí myslí. Je o střetu průměrnosti s genialitou. Forman vytvořil strhující film, který odsípá závratnou rychlostí a tříhodinová stopáž uteče jak voda. Vyzdvihnout musím především brilatní výkon F.M.Abrahama v roli Salieriho. Právem za to dostal Oskara a je hrozná škoda, že nikdy v žádném jiném filmu takto nezazářil. A když jsme u těch Oskarů. k těm 11 nominacím (a osmi vítězně proměněným) bych určitě přidal i Jeffreyho Jonese za roli císaře Josefa II. Nechápu, proč nebyl nominován, dle mého názoru zde podává skvělý výkon a jeho pojetí císaře mě hodně bavilo. ()

Rick

Stará legenda, tradující se od časů Puškina a která jistě notně ztrpčila poslední roky života velké osobnosti hudebního života Antoniovi Salierimu. Jeho proklamovaná hudební demence je zřejmým mýtem (kromě opravdu stupidního "pochodu", který je ovšem fikcí zaznívající ukázky rozhodně nepřesvědčují o jeho neschopnosti), ostatně, kdyby byl opravdu tak neschopným skladatelem, asi by se k němu nechodili učit Schubert, Beethoven či Liszt. Stejně tak je velmi nepravděpodobné, že zavraždil Mozarta - jeden hudební historik dokonce poznamenává, že jestli měl někdo důvod toho druhého vraždit, tak to byl spíše právě Mozart. Ostatně jediný solidní důkaz nevraživosti máme právě od Mozarta (který se ve svých dopisech, stejně jako další italské hudebníky na dvoře, svěřuje s podezřením z intrik proti své osobě). Ale zde nejde o objektivní historiografii, nýbrž o účelnou fikci scénáristy (a autora původní divadelní hry) Schaffera a režiséra Formana. Výsledkem je působivý, výpravný velkofilm s ústředním tématem geniality a průměrnosti, která zde koresponduje též se společenskou konformitou. Mozart se na povrchu jeví jako pubescentní floutek, který se vyžívá ve vulgaritách. Ve skutečnosti je v jeho nitru dostatek upřímných emocí, které se projevují v jeho hudbě, jež nicméně vzniká samovolně, téměř jako přírodní jev. Salieri to není schopen pochopit a považuje Mozarta za zradu od Boha (Amadeus znamená "bohem milovaný" a Salieri považuje svoji hudební kariéru za "božský dar" věnovaný výměnou za ctnostný život). Přivede jej to k sérii úkladů a na povrch vyplyne jeho znechucený cynismus, s nímž prakticky bezdůvodně poníží Mozartovu manželku, zosnovuje několik neúspěšných spiknutí a nakonec se sám rozhodne Mozarta sprovodit ze světa, aby se mohl pak přiživit na jeho slávě... Svůj boj však prohrává a zatímco Mozartovo tělo končí v bezejmenném hrobě (dodnes se vedou spory o tom, kde je vlastně pohřben), on sám sebe odsuzuje k zapomění. Krásný film, kterému na přesvědčivosti ubírá jen historická nedůslednost a přílišné zkarikování některých historických postav (jako císaře Josefa II., Glucka aj.). Nebohý Salieri se musel během udílení (jinak jistě zasloužených) Oskarů hodně otáčet v hrobě. ()

natalie15

Od prvej chvíle, od prvého tónu, som cítila ako ma film vtiahol do svojho vnútra a už ma nepustil. Videla som Director's cut a boli to tie najúžastnejšie skoro 3 hodiny strávené sledovaním filmu. Mala som možnosť spoznať Amadea Mozarta skrze hudobnú výchovu a CD Malej nočnej hudby. No len cez tento film som si k nemu naozaj dokázala vytvoriť vzťah. Mozart bol geniálny a úchvatný, no aj drzý a podivný, Tom Hulce ho zahral bravúrne a ja ľutujem že za túto rolu nedostal Oscara. Fatálny stret geniality a priemernosti, Mozarta a Salieriho. Úžasný film, ktorý si nezaslúži iné hodnotenie ako ***** a 95%. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa