Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

m4ynard

Nadšenie z filmu by mohlo byť ovplyvnené aj tým, že klasickú hudbu študujem a pozerať takéto filmy je väčšinou zážitok. Ale pri Amadeovi ovplyvnený niesom...o tom svedčí aj vysoké miesto v top 200 rebríčku. Miloš Forman spravil geniálnu prácu. Hlboko som mu zaviazaný za to, že je to istý druh propagácie, teraz už hudby populárnej, len u istej hŕstky ľudí. Verím, že po zhliadnutí si nejeden človek má chuť vypočuť aspoň Mozartov requiem, alebo pozrieť Dona Giovanniho. Klasická hudba..to je matka všetkého, čo sa teraz človeku v hudbe môže páčiť. A nepatrí tam len majster Mozart. Je veľa mien, ktoré napísali kúzelné diela. Škoda, že nevznikol tak kvalitný film o každom dobrom skladateľovi. Je škoda ako sa stráca klasika zo života normálnych ľudí (mám na mysli ľudí, ktorí sa klasikou nezaoberajú profesionálne). Stojí za to ju poznať. Síce zápletka bola vlastne vymyslená (Salieri s Mozartom neboli nepriatelia) a Tom Hulce sa na Mozarta veľmi nepodobal, ale myslím, že gro Mozartovej povahy, jeho osoby, je zachytené výborne. ()

conductor

Tak tady neni co resit. Herecke vykony, vyprava, kamera, scenar, kostymy a vubec vsechno ostatni- podle me 5hvezd a 95%. Mimochodem, original je original, ale Jiri Langmajer nadaboval Wolfiho excelentne! ()

Sindymindy

Nevzalo mě to a zároveň sejmulo. Nebylo to špatné, ale nadšená nejsem. Čekala jsem něco zcela jiného. Do dneška jsem měla o Mozartovi trochu jinou představu. Ten smích... ten tahá za uši a zároveň podmaňuje. Moc dlouhé, těšila jsem se, kdy už to skončí. Emoce se chvílemi táhly jako vystydlý smažený sýr. Hudba úžasná, ale ve filmu podivně zasazená, nedostatečně naservírovaná - nejlepší byl závěr, kdy Salieri pomáhá Mozartovi zapsat na smrtelné posteli jeho Requiem - jednotlivé části skladby znějící v hlavách obou skladatelů, pak jejich spojení, uhánějící kočár - to bylo to, co bych chtěla vidět ve filmu častěji. Můj dojem - tragická groteska, která Mozartovu postavu v mých očích dost snížila. Ale jaký tedy skutečně byl? Na jedné straně nespoutaný skladatel, na druhé rozmazlený blázen, jeho bohem seslaný talent proti konvencím doby. Nebyl mi sympatický ani nesympatický. Režie dobrá, ale ne výborná. Herecké výkony zdařené, ale... Něco mi na tom prostě chybí. Když vidím ta pětihvězdičková hodnocení, tak si říkám, že asi nejsem dneska v náladě. Ale zdá se mi, že samotná hudba puštěná na CD by mi obohatila mysl mnohem víc, než celý film. ()

Esquirol

Přiznejme si, že Mozart ve své době asi nebyl tak strašně uchechtaný, jako v tomto filmu. Ale to je také asi to jediné co se filmu dá vytknout. Kostýmy, hudba i výkon Toma Hulca se proplétají v jedinečné symfonii, které ve vás na dlouho zanechá hlubokou stopu. Velmi vystihující film ze života Mozarta i jeho doby. A při záverečné scéně, doplněné hudbou samotného mistra opravdu běhá mráz po zádech! ()

LUKUC

Po shlédnutí přeletu nad kukaččím hnízdem jsem si myslel že Forman nemůže natočit lepšího.To platilo do doby,než jsem shlédl Amádea.Strhující od první sekundy.Geniální Formanova režie,výtečný F. Murray Abraham,skvělí Tom Hulce,ůžasná mozartova hudby,kostými,kamera to vše zařadila Amádea do mé top nej filmů.Všech 8 oscarů naprsto zasloůžených. ()

filiperros

"Když tlustí upocení Italové při zpěvu zvedají oči v sloup, tomu říkáte láska!?" Takhle nějak zněla Mozartova věta v Amadeovi a ta je opravdu výstižná. Mozart byl nejlepší, jen škoda, že si to nemohl víc užít. Třeba tak, jako já si užívám film Amadeus. ()

lapatata

Výborný film, opravdu excelentně a nadčasově natočený. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že jde o nějaký pár let starý film a ne o snímek natočený před sedmadvaceti lety. Výborná výprava a scénář. Z herců se mi nejvíc líbil Tom Hulce, který podal naprosto dokonalý výkon. Obětovat Amadeovi ty tři hodiny určitě stojí za to. ()

Svadbos

Abraham zaslúžene získal Oscara za úlohu skladateľa Salieriho, ktorého hudba nikdy neprekročila hranice priemernosti, zatiaľčo hedonistický mladík menom Mozart prejavoval hudobného génia takmer bez akéhokoľvek úsilia. Gramotný film, inteligentný, skvelo natočený (v Prahe Miroslavom Ondříčkom) ... ale fatálne natiahnutý a postrádajúci dramatícký zápal, ktorým sa Shafferova hra vyznačovala (Shaffer ju pre film prepísal). Hodné povšimnutia: Jonesov báječný výkon v úlohe hudobného diletanta, cisára Jozefa II. Výber hereckého obsadenia sa Milošovi Formanovi vskutku podaril. Výber Hulceho (dovtedy málo známeho a sotva klasického hollywoodskeho hrdinu) na post hlavnej postavy nebol tradičný výber pre hlavnú produkciu, ale Hulce svoj charakter nasýtil úžasnou chlapčenskou hravosťou a naivitou, ktorú si hra vyžadovala. Keďže sa nedalo do filmu vtesnať všetky Mozartove diela, Forman sa zameral na najpopulárnejšie. Ale vedľa Mozartovej hudby, režírovanej Neville Marinerom (použil také zbory ako Academy of St. Martin-in-the-Fields, Academy Chorus, Ambrosian Opera Chorus, a Westminster Abbey Choristers), zaznela aj hudba Salieriho či Pergolesiho. Originálna hudba bola natáčaná v Dolby stereu. V kinách boli reproduktory uložené okolo javiska, aby sa zdôraznil účinok hudby, ktorá mala obecenstvo obaliť. ()

Segundo

Film o Mozartovi, ve kterém je hlavní postavou Antonio Salieri, jeho konkurent a domnělý vrah. Dílo mistrně využívá Mozartovu (i Salieriho) hudbu (geniální scéna, kdy Amadeus diktuje Salierimu své Rekviem), zobrazuje Mozarta jako geniálního skladatele, zároveň však jako poněkud povrchní, dětinskou a samolibou osůbku. Salieri je pak znázorněn jako pouze průměrný skladatel, který je však hluboce zbožný, pilný a oddaný jen hudbě. Je jen logické, že Salieri se cítí Bohem ošizen, a proto se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Film skvěle vystihuje jak konflikt průměrnosti a geniality tak i atmosféru soudobé Vídně, ačkoliv byl celý natočen ve znormalizované Praze. ()

tuberatanka

Historická (historizujúca?) dráma miešajúca realitu, fikciu a mystifikáciu. Jeden z tých dobre natočených filmov, ktorý šiel mimo mňa. Napriek výbornému spracovaniu, ktoré chytí aj ľudí bez vzťahu k Mozartovej hudbe, film je v podstate bežná "čiernobiela" dráma, vzostup talentovaného človeka vs. zloduch, ktorý ho chce zničiť, génius vs. priemernosť. Pridanou hodnotou je v tomto prípade (netrúfam si posúdiť, do akej miery pravdivý) pohľad do zákulisia Mozartovej tvorby, ako i do vtedajšieho "šoubiznisu". Rozpor medzi géniom a jeho okolím však podľa mňa Forman lepšie spracoval v Mužovi na Mesiaci - Amadeus je v porovnaní s ním myšlienkovo značne priamočiarejší, prehľadnejší a jednoznačnejší. ()

MrClansman1

Miloš Forman opäť nad očakávania. Tie tri hodiny mi zbehli ako jedna jedina minúta. Ešte dlho po skončení filmu si zrejme budem púštať klasickú hudbu a oddávať sa geniálnym súhram jej jednotlivých tónov a krásnych melódií. Toto dielo, a celkovo život Mozarta, ma inšpirovali v jednej z mojich najväčších záľub. Rozhodne viem, že od tohto momentu musím viac čvičiť v hre na gitaru, aby som sa teda aspoň z jednej milióntiny mohol poddať improvizácií pri hre na gitaru ako Mozart pri hre na klavíry. Určite tento film moje oko zhliadne ešte neraz. ()

chlievik

Hoci sa mi pri sledovaní tohto filmu niekedy zdá, že je kúsok gýčový, namaľovaný, niektoré scénky prehnané, jeho smiech, a je tiež urobený tak, aby sa páčil širokému publiku, aby dostal ocenenia atď, no mne sa páči taký aký je, myslím, že je to jedno z najlepších diel Formana, ak nie úplne najlepšie. Pred týždňom som videl Prelet, a ten bol predsa len kvalitnejší, ale aj tak je táto moja dnešná rozpomienka na Amadea v spracovaní Formana príjemnou vecičkou. Príbeh žiarlivosti priemerných, ich žiarlivosti na Majstrov, príbeh žiarlivosti a lásky, podvodov a intríg, poníženia avšak napriek tomu veľkej lásky...a krásnej hudby v pozadí počas celého filmu. Niektoré detaily som si emočne všimol až teraz, až po tomto zhliadnutí mi doplo v niektorých momentoch, ako si Salieri pýta sexuálny styk s Konstanz, ktorá podvolí, kvôli manželovmu miestu učiteľa hudby, slabý zisk za veľké poníženie ich lásky, hoci sa nič napokon nestane, Konstanz bola ochotná to urobiť, a tak sa viní, je zničená a plače - pre ňu príde odo mňa jedno veľké odpustenie v tomto zmysle úplne jednoduchej, ale roztopašnej ženy, Elizabeth Berridge s rozkošnými očkami, pobavenými pohľadmi, no jedna krása nad krásu, výnimočné zvýraznenie neznámej alebo menej známej herečky v skvelej ako uliatej úlohe... Mozart po celý dej nevie, ako Salieri hrá na dve strany, dvornými kapelníkom a riaditeľovi divadla hovorí jedno, Mozartovi druhé, chce mu zviesť manželku, ktorá nakoniec ponížená hoci nepoškvrnená odchádza, a Mozart mu ešte ďakuje. Film nebol síce tak fantasticky vykreslený, lebo sa príliš musel venovať komerčnej stránke a najmä zobrazil veľa hudby a opier....... ale keďže som si akurát uvedomil, že som videl Director's cut, a pritom som si šiel počas filmu urobiť jedlo, neuvedomujúc si, že mi uchádzajú dôležité scény, ktoré som predtým, a teda vlastne nikdy nevidel, idem si znechutený ľahnúť do postele, veď je už neskoro. p.s. Requiem je Mozartovo najlepšie dielo!! Ešte raz: BOZK pre Elizabeth Berridge... ;-) p.s.2 Moment keď Mozart veľa pije, ale predsa robí veselé opery pre komorné ľudové divadlo, a vedľa neho sedí láskavá a milujúca "pokladníčka" Konstanz, je krásny, a myslím, že Mozartovi Konstanz skutočne závidím cez okno stroja času (najmä v podarí Liz), a závidím mu ju aj napriek tým promile v krvi a mladíckej smrti... :-( ()

nickymilka

Vzhledem k tomu, že jsem z oboru, musím upozornit na fakt, že Saliery vůči Mozartovi choval respekt a ne nenávist. Dále pak, že opera Don Giovanni měla premiéru v Praze - odtud také pochází výrok Mozarta: Mí pražané mi rozumějí. Jinak je to ovšem strhující podívaná a já jsem mega vděčná za to, že existuje film, při kterém hudební laici dokážou bez dechu naslouchat hudbě, která tvoří velkou část mého profesního života. Díky Miloši :) ()

Tominko12

Geniálne, geniálne, geniálne...ešte som nevidel film, pri ktorom by som dokázal takmer 3 hodiny iba nemo sedieť pred obrazovkou a s otvorenými ústami sledovať každú ďalšiu scénu. Klobúk dole pred tvorcami, hercami a pred všetkými, čo sa na tomto filme podieľali. Dokonalé umelecké dielo... ()

krijka

Salieri sice neodpovídá historické postavě (tady ze mě promluvil historik ), ale v rámci tohoto díla je to geniální postava. Nemůžu sice souhlasit s tím, co dělá, s tím, jak se snaží zničit génia, ale na druhou stranu ho chápu. Musel si všechno vydobýt sám, nic nedostal zadarmo, prosil Boha o jediné, aby uměl skládat hudbu. Na každou skladbu se nadře, ale myslí si o sobě, že je dobrý. Hudbě obětoval vše. A najednou se střetne s člověkem, který všechno, co on vytvoří v potu tváře, zvládá levou zadní. Snad by to i pochopil, kdyby se jednalo o člověka stejně zbožného a zapáleného. Jenže Mozart je úplně jiný, je to skřet s děsivým smíchem, beze špetky taktu, schopný urazit kohokoliv, včetně císaře. To Salieri musí cítit jako plivanec do obličeje, jako boží výsměch. Ale i Salierimu chybí pokora, by přijal boží záměr a rozhodne se zničit toho, kdo je podle něj urážkou lidství, urážkou hudby. Jenže pak s tím neumí žít. Toto všechno je zabaleno do filmařský bezchybného kabátu, kdy se člověk nenudí, i když se tři hodiny dívá na film o vážné hudbě. A všechno podtrhují fantastické herecké výkony. Prostě klasika. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa