Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

arkie

S odstupom času sa mi ten film javí ako podarený, svojim spôsobom moderné poňatie fenoménu Amadea Mozarta. Škoda, že vďaka tomuto filmu sa len upevnil mýtus o Antonio Salierim, ktorý sa zrejme nezakladá na pravde. ()

criticson

Nová režisérská verze úplně změnila vyznění filmu a dala mu jiný smysl. Hudba je zde silnější, postavy stavěny až do nelidských situací,vystaveny tomu nejhoršímu ponížení. Panuje zde rivalita ještě hlubší a Salieriho modlitby jsou tak silné,že se z nich člověk rázem osype. Ať už původní verze či ta nově sestříhaná,jde o luxus nevídaných rozměrů. ()

dessa

Téměř tříhodinový epos o jednom závistivém skladateli, jenž prostě nepřenesl přes srdce genialitu přízemního zvířete. ()

Panacek

Story začíná pěkně zostra: Salieri se nenechá uchlácholit ani svým oblíbeným tiramisu a řízne se v návalu výčitek svědomí nožem na dorty do ohryzku. Je v koši odnesen do blázince, kde se setká s knězem, který má doma na CD z vážné hudby jen Malou noční hudbu. To starému Salierimu otevře stavidlo vzpomínek. Už první setkání hlavních hrdinů napovídalo, že to nemůže dopadnout dobře. Zatímco průměrný dělník hudby Salieri krade solnohradskému arcibiskupovi bonbóny, lehkomyslný génius v téže místnosti ocucává prsy frivolní dívenky a volá "eat my shit!". Samozřejmě pozpátku, jak je jeho zvykem. Jak běží čas, mění žárlivost Salieriho v démona, který navštěvuje Wolfiho převlečen za noční můru a neštítí se dokonce ani odmítnout sex jeho manželce. Není divu, že uštvaný japí, kterého postupně přechází chechot, nakonec v horečkách umírá a je nevděčnými Vídeňáky pohozen do neoznačeného hrobu. Předtím stačí ještě napsat Operu oper, kde si (symbolicky) vyrovná účty s krutým otcem. Forman a jeho štáb od začátku tvrdě útočí na Oscary, využívajíce snad všechna k tomu určená klišé, Amíci hrají v barokních krojích od Pištěka jak o život. Mají to, pravda, trochu ulehčeno tím, že Vídeň konce 18.století byla obydlena samými pitomci, pravděpodobně levobočky zdegenerovaného císaře. Nechybí ani humor k popukání, třeba když se Wolfiho landlady kácí s očima obrácenýma v sloup (klasická etuda ze základky) k nohám emperora. Ou majgád...oblíbená Formanova konfrontace výjimečného jedince s prostředností? Snad, je ale otázka, jestli byl Salieri ve své době průměrnějším umělcem, než Forman o 200 let později. Do odpadu ale tohle dílo nepatří, protože, řečeno slovy zdejší komunity: "tenhle film má nejlepší soundtrack všech dob!" ()

Arequipa

Genialita, žárlivost a intriky, výborní oba hlavní představitelé - Salieriho démoničnost, Mozartovo bohémství (ten smích!). Závěr je fantastický. Kvality tohoto díla jsou jasné a zřejmé. Přesto mi u většiny Formanových filmů něco nedefinovatelného chybí. Něco, pro co asi nebude nikdy patřit mezi mé nejoblíbenější režiséry. 9/10 ()

bull!nka

...tento film je moje srdeční záležitost, byla jsem před lety v povzdálí u toho, když se natáčelo v Kroměříži...úžasné, nezapomenutelné ()

Colour

Veľmi silný a emotívny príbeh o jednom z najlepších skladateľov sveta. Od začiatku, kedy Salieri spomína na príchod Mozarta do jeho života, začína sa jazda plná krásnej božskej hudby a smutný krátky život hudobného génia. Osud Mozarta vo filme ma chytil za srdce. Miloš Forman vedel, čo robí. Napriek množstvu nepresností vo vyobrazených vzťahoch - 5* ()

arinečka

po letech na ten film koukám, do noci, včera, musela jsem se odtrhnout, moc se mi líbí, např. z výtvarného pohledu, interiéry, kam se podíváte, tam je něco nádherného, taková výprava, to se nevidí. Samozřejmě příběh, člověka to drží a nepustí, výborní herci, líbí se mi to víc, než když jsem to viděla kdysi:-) A ta hudba je taky něco nádherného, obávám se, že momentálně je Mozart moje number one. Na bonusech si sir Neville Mariner (?) právem pochvaluje, co všechno tenhle film udělal pro propagaci Mozartovy hudby. Ale to taky není nejdůležitější, všechno to totiž funguje dohromady, je to perfektní, nenudíte se, střídání časových rovin, výprava s hudbou, výborný scénář, který provádějí výborní herci, prostě nemáte šanci. ()

Vladajsoucna

Historicky velmi nepřesné, zato filmařsky jedinečné vrcholné dílo Formanovy tvorby. Tak jako v Shaferově předloze se nejedná o pietní biografii (proto ty historické kiksy), nýbrž o alegorii střetu geniality s průměrností. Forman, Ondříček, Pištěk, Černý, Hulce, Abraham a mnozí další rozhodně mezi salierovské umělce nepatří, proto vytvořili jeden z nejlepších filmů všech dob. Amadeus je bohužel i důkazem, že Forman po něm začal stárnout nejen věkem. Jestliže v Goyových přízracích většina scén včetně těch z mučírny (!) jsou natočeny jako plochá televizní inscenace, v Amadeovi se Formanovi dokonce i ze zdánlivě nudného výjevu ze psaní Mozartova Requiem podařilo vytřískat strhující zážitek. Tak doufejme, že Forman zase někdy filmařsky omládne.. ()

krizi

Nejlepší Formanův film. Opravdu mě chytil, i když jsem hudební analfabet. Pokud jsem přemýšlel o jiném hodnocení než o tom nejvyšším, tak jedině proto, že z Mozarta udělali až moc velkého cvoka... ()

High.Hopes

Jak obvykle neholduji klasické hudbě, po každém shlédnutí mám vždy nutkání zamířit na nějakou operu nebo do obchodu koupit cédéčko s Figarovou svatbou a kochat se géniem. Miloš Forman je novodobý "Amadeus". ()

Rudyamon

Většinou se snažím hodnotit filmy, které jsem právě shlédl, protože hodnotit film, který člověk viděl před několika týdny nebo měsíci asi není to pravé. Amadeus je světlou výjimkou. Tento film jsem viděl pouze jednou a to před něco víc než dvaceti lety, ale dodneška mám v sobě ten neuvěřitelný pocit, jaký jsem měl když jsem tenkrát vyšel z kina. Nepochybně jsem ten den a několik dní poté viděl a hlavně slyšel svět nějak jinak. Amadeus ve mně probudil zájem o klasickou hudbu, který už nikdy nevyhasl. Dnes bych už pochopitelně nedokázal popsat děj filmu, ten se mi zachoval jen v hrubých rysech. Dal by se shrnout jako boj dobra, geniality a krásy se zlem, průměrností a temnem. Antonio Salieri, dvorní skladatel císaře Josefa II. si zakládá na svém umění a má sám sebe za velikého skladatele. Jednoho dne pozná mladého Mozarta a ten den změní jeho život. To, na čem on pracuje roky, Mozart vytváří jen tak mimochodem na posezení s neuvěřitelnou lehkostí a ještě se u toho baví. Salieriho postavení u dvora je ohroženo a on musí udělat cokoli, aby to zarazil. Jistě, že film nevypráví a nekopíruje historické události, ale podává je neskutečně poutavým způsobem a vše podkreslené geniální Mozartovou muzikou, ekcelentními výkony hlavních hrdinů a bravůrní réžií. Miloš Forman právem patří mezi nejlepší režiséry světa. Jeho Amadeus je klenotem mezi historickými a hudebními filmy. Vždyť jen to opravdu kvalitní dokáže v člověku zanechat tak úžasný pocit i po všech těch letech. ()

Mira90

Stoosmdesátiminutová verze je přeci jen příliš dlouhá a utahaná, navíc velice rychle ztrácí na tempu. Ale i přesto jde o úžasný příběh. Ať se na to dívám jak chci, jsou to 4*, ale přeci jen, jednou bydlím v Kroměříži, tak k tomu přihodíme ještě jednu za ten náš krásný zámek ;-) ()

dauni1

Silný filmový zážitek. Pro mě se tento film stal branou do vážné muziky. Už to pro mě není jen nějaké skřípání na housle a melodie vycházející z piana a dalších hudebních nástrojů. Je to hudební zážitek a člověk k tomu musí postupně dospět a mentálně vyzrát. ()

BigBang

Krásný film s poučením: setkání s chytřejší a talentovanější osobou budiž nám obohacením, ne důvodem k marnému intrikování, kterým nakonec stejně uškodíme sobě. Film zahrnuje řadu geniálních postav, obzvláště miluji postavu císaře. Doplnění: director's cut na mě působí jako hodně jiný film, též krásný. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa