Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Ondatra

Naprosto nádherný film o jednom z nejtalentovanějších hudebních umělců celé historie. Miloš Forman to opět dokázal! Opět se potvrzuje, že se jedná o jednoho z nejlepších českých režisérů. Dokázal krásně vystihnout život Mozarta od jeho útlého dětství až po jeho úmrtí. Do toho klasická hudba od Mozarta, která nikdy neomrzí. Jeden z nejlepších hudebních filmů všech dob. 9,5/10 ()

Šimpy

Nechápu..já to prostě nechápu. Jakpato, že jsem tenhle film ještě nehodnotil? Forman vytvořil geniální film, který mě oslovil hlavně vynikající atmosférou, doplněnou výbornými herci. Jistých 5 hvězdiček a režisérský sestřih je lahůdka sama o sobě. Svých 8 oscarů si tento film odnesl zcela zaslouženě! ()

Kolikokoli

Forman je úžasný a jeho snímky to potvrzují. Amadeus je asi nejlepší životopisný film, jaký jsem kdy viděla. A pokud si vás nezíská ani hudbou, ani scénářem, ba ani kostýmy, tak určitě si z něj zapamatujete minimálně "děsivě úžasný" smích geniálního skladatele... ()

mortak

K tomuto filmu mám schizofrenní vztah. Na jednu stranu obdivuji Formana, kterému se podařilo z divadelní hry udělat velkolepou filmovou podívanou, což je velice řídký jev ve filmových adaptacích divadelních konverzaček, sledovat herecké výkony hlavních představitelů neomrzí ani na po-x-té, jenže na druhou stranu je právě Shafferova hra tím nejslabším článkem celé adaptace. Amadeus totiž přesně zapadá do světa Kunderovy Nesmrtelnosti, do světa Goethova snu z tohoto románu, ve kterém hraje na loutkovém divadle Fausta, jenže diváci sledují jen jeho, protože jim je nějaký Faust ukradený, je zajímají pouze pikantní podrobnosti z geniova života - skutečné i vymyšlené. A těch se nám v Amadeovi dostane vrchovatou měrou. Tento film znají všichni, zatímco malokdy potkáte někoho, kdo z Mozartova díla zná víc, než jen těch pár provařených "highlightů". Shafferova hra je skvěle napsaná, ale jde pouze o skvělé řemeslo, nikoliv umění. To z něho dělá až Formanova režie, herecké výkony, kamera... Snad jen ten moderní balet (od hairovské T. Tharp) ve finále Únosu ze serailu působí trochu nepatřičně. ()

forsythia

tenhle film mi v jistém smyslu "otevřel oči" a moje životní zkušenost to jedině potvrzuje. Člověk by prostě někdy věci rád nacpal do jasných a černobílých škatulek, a ono to nejde. Ten přisprostlý a proti všem konvencím bouřící se Formanův Mozart má co říct každému, po kom se žádá, aby nevybočoval z řady, aby působil dojmem "slušného člověka" a přestal svoje okolí otravovat svými ztřeštěnými nápady a podivínstvím. A trpký osud takových lidí je možná někdy nevyhnutelný. ()

filmharmony

Film génia o géniovi. Dokonalá kompozice, kratší i delší verze jsou stejně vyvážené... nikde není možné říci ...too many pictures, emotions or humanity... Vynikající Abraham... Postava Salieriho je skvostně vypracovaná... jeho bolestná touha po dokonalé hudbě je plná bolesti... a divák to cítí velmi silně... "Pane proč jsi mi dal dar rozpoznat dokonalost, když ji sám nemohu naplnit... Viděla jsem film mnohokrát a mnohokrát mi v hlavě znělo... že jsem se právě skrze filmová políčka dívala na absolutní krásu... 8 oscarů, možná ještě nějaký chyběl... Celý tým (štáb) tvořil v duchu dokonalosti Mozartovy hudby... Děkuji vám ()

WolfR

Opravdu velký snímek o jednom malém-velkém muži. Ač je tento Mozartův život trochu zdramatizován, pořád se teda jedná o hodně kvalitní a vypiplaný životopisný snímek a já smekám před Milošem Formanem, Tomem Hulcem a lidmi, co se starali, o hudbu, kostýmy a podobné věci. To muselo dát sakra práci a sakra se to podařilo! Snad jen stopáž mohla být trochu osekána (ano, viděl jsem jen Director's cut), 4 hvězdy. ()

dr.fish

Amadeus je tak dobrý film, že baví i člověka, který neposlouchá klasiku. A to zdůrazňuji, že je to film vskutku hudební, tichých pasáží tu opravdu moc není. Precizně udělané, director´s cut na blu rayi si člověk opravdu užije. 90% ()

Mol

MOZART! MOZART, FORGIVE YOUR ASSASSIN! I CONFESS, I KILLED YOU! Tří hodinový epos, u kterého člověk přestane vnímat čas a tak film uplyne, jako příjemně ztrávená chvilka u ranního šálku čaje. Dlouho jsem otálel se shlédnutím tohoto filmu, protože jsem se obával jeho délky a námětu a je vidět, že mé obavy byly liché. Nedokážu si představit lepší zpracování tohoto umělce, než jaké nám naservíroval Miloš Forman. Všechny ty kostýmy, zima ve Vídni a Wolfgangův smích. Do toho všeho ještě neskutečně skvěle zahraná postava Salieriho. Film je svěží a příběh veselý, ale jen do doby než zemře Wolfimu otec. Od té doby jde film hodně do temné polohy. Amadeus začne moc pít, začne se z něj stávat pomatená troska a nakonec, když se složí v divadle a píše se Salierim poslední dílo Requiem, cítíte, že jeho konec je blízko. Neskutečný film. ()

KajusaK

Přes šílené 3 hodiny jsem se do filmu plně vžila. Perfektní na informace, krásné doprovázení hudbou a vynikající Tom Hulce. Skvěle Miloši! ()

FrankSusta

Víte, když jsem o tomto filmu slyšel poprvé (bylo tomu tak na youtubeprofilu Oscarů, kde jsem si hledal Formanovi výhry), tak jsem si myslel (a nechtělo se mi tomu věřit), že Tento skvělý režisér natočil sci-fi. A ještě k tomu Oscarové. Víte, v té době (bylo mi zhruba 10-11) jsem totiž ještě v informaci, že existuje jakýsi film jménem Prometheus (který jsem do teď neviděl) a viděl jsem ho úplně všude. No, a ono se mi to nějakou podobností v názvu spletlo dohromady, a... no, to by byl asi celý příběh.  --- film viděn v director's cut, a musím říct, že to bylo dobře. I přesto, že mě pokročilá stopáž občas nudila a na svém gauči jsem vystřídal přes dvacet sedících a patnáct ležících poloh (přesto že sedící existují zhruba 3 a ležící taky 3), jsem za ní rád, jelikož se mi dostalo na těch pár hodin opravdu skutečné filmařiny od neuvěřitelně návykového režiséra, která se jen tak nevidí. Miloš Forman dokázal neuvěřitelným způsobem zvládnout takto honosné davy v jetě honosnější výpravě, s úžasnou Mozartovou hudbou a úžasnou kamerou, a já to prostě miluji. F. Murray Abraham je vskutku neuvěřitelný herec a Tom Hulce sic chvílemi otravný (,,ten smích! já ho zabiju!'' říkal jsem si pro sebe), však já si ho oblíbil. Zkrátka pompézní film, u kterého věřím, že své hodnocení ještě o stupeň zvýším, a s navíc velice pokrokovou myšlenkou, která praví: ,,Děti, nepracujte, jinak se přepracujete, a umřete.'' ()

BoXBe

Druhé Opus Magnum nejen Miloše Formana ale celé historie filmové tvorby. Líp to nejde. Ikona. Viděno nejméně pětkrát a nikdy neodmítnu zas a zas. ()

E=mc2

K.O.ncert v podani nielen hercov ale aj Miloša Formana...Som rozpoltený..Čo viac. Andy alebo Wolfy..:) Miloš Forman sa týmto filmom pre mňa zaradil medzi najlepších svetových filmárov ako aj do mojej topky. Právom. Všetky moje predstavy o Mozartovy sú týmto filmom zničené. Uveril som. Toto nebol herec. Toto bol Mozart a Salieri takí, akí naozaj boli. A to je to o čom má byť film. Silný zážitok. Directors Cut ()

MJMilan

Jediné, co se dá vytknout tomuto filmu je to, že tvůrci spoustu věcí nemohli vědět a tak si jako hlavního padoucha vybrali Salieriho. Určitě nebyl asi tak geniální jako Mozart, určitě cítil silnou konkurenci, avšak nemyslím, že by mohl za veškeré neštěstí v Amadeově životě. Co se týče samotného filmu, je to určitě jeden z nejlepších velkofilmů. Vyberte lepší sountrack, když vám ho před několika stoletími zhotoví sám genius. Perfektní hlavní role, co se týče českého dubbingu musím pochválit jak Jiřího Langmajera, tak Ondřeje Vetchého. Nádherná podívaná, škoda té reality. ()

kubin.

Právě jsem shlédl Director´s cut tohoto velkolepého díla a byl to pro mě hodně silný zážitek. Když si pročítám komentáře, častokrát narazím na stížnosti, že je ten film moc dlouhý. Ale na to mám vysvětlení přímo z filmu. Pro někoho ten film opravdu mohl být dlouhý (měl prostě moc not), ale pro ty z nás, kteří se alespoň tváří, že filmu rozumí, to byl nádherný koncert od mistra Formana. Možná to taky bylo způsobeno tím, že mám rád klasiku, a několikrát mi hudba způsobila husí kůži. Co ale musím pochválit ze všeho nejvíc je, jak byla natočena hra na všechny nástroje. Všechno bez chybičky, všichni hráli to, co znělo a to dělá film tak vyjímečným, když si uvědomíme, že se tam hrálo od začátku do konce. U jiných filmů to tak nebývá a je to opravdu zvláštní a pro mě dost rušivé (asi že dělám do hudby). No jinak kostýmy, paruky, exteriéry, ale hlavně veškeré interiéry, to byla radost pohledět. Nejhezčí na tom je, že většinu z toho co se odehrávalo na plátně měli (až na vynikající herce) na svědomí šikovné české ručičky. Kdo nemá zrovna vřelý vztah ke klasice, nechť si pustí Amadea a uvidí, co s ním ta božská hudba udělá. ()

Noviik

Skvěle podaný příběh velkého skladatele, jak jsme si od Formana už zvykly. Mozart je zde zobrazován jako osobnost velmi lidská, se všemi vlastnostmi, které mohl jako zajímavá osobnost mít. Filmu vévodí zejména F. Murray Abraham. ()

Gavin87

Tento film je bezpochyby výborný, ALE dost mi na něm vadí vyobrazení Salieriho. Salieri se těšil mnohem většího zájmu a větší úcty a uznání než Mozart. Zdaleka nebyl průměr, Salieri byl vysoký nadprůměr. To jen špatný scénář jej nemilosrdně sesadil do šedi průměru (za to strhávám hvězdičku). Byl mistr, jen měl prostě ten pech, že byl současníkem právě Mozarta...:-) ()

smrt.ka

Kdyby se mě někdo zeptal, co je hlavním tématem tohoto filmu, řekla bych mu - sžíravá kombinace lásky a závisti zároveň, v srdci Antonia Salieriho. Místo klasického označení "pro ty jednodušší" - ten je špatnej, ten je dobrej, jak to u filmů častokrát bývá, jsme se setkali s krásným snímkem, jež nám dává na výběr, ba dokonce si s námi hraje a nutí nas nad ústředními postavami přemýšlet a srovnávat je. Kdo je padouch a kdo je oběť? Mám s tímhle filmem jediný problém a to je jeho délka. Nejsem si však jistá, zda by nějaké to "šmik šmik" filmu značně ublížilo, nejspíš ano. Děj je bohatý, jen možná obsahuje příliš "dobrých" scén, což znemožňuje vyšší pozornost každé dobré scéně jednotlivě. To, jakou atmosféru se povedlo panu Formanovi vydolovat, to je něco neskutečného. Dobové filmy jsou považovány za sakra tvrdý oříšek, nejen po finanční stránce, ale samozřejmě i po stránce pochopení společnosti, jejímu uvažování a celkové atmosféře doby a to vše se povedlo! Jedna velká filmová opera plná intrik a Mozartova kontroverzního smíchu. Není to film, jež by mě dostal do kolen, ale je to film, na který se ráda podívám v budoucnu ještě mnohokrát, protože vím, že v něm budu neustále hodně objevovat a užívat si ho. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa