Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Skalda

Už jsem pochopil že Abraham je PAN herec - jeho výkon (protože to už snad ani není role) je geniální asi nejlepší ze všech zůčastněných - ale vadí mi ty parkovací pruhy na silnicích ... ()

Alf

podívaná samozřejmě za plný počet bodů, nějak ale nemůžu překousnout tu skoro až nechutnou manipulaci s historickými daty, kdy jeden z předních skladatelů té doby - Salieri, aby bylo jasno - je stavěn do role průměrného závistivého dvořana, který dokáže akorát tak opisovat noty diktované umírajícím géniem, umělecky dokonale ztvárněná lež - kdepak jsme to už viděli ? Křižník Potěmkin ? Triumf vůle ? ()

dehlie

priemernosť kontra genialita. skvost svetovej kinematografie. nič viac a nič menej. a tá mozartova hudba...nádhera. skvelá pocta, pán režisér forman. ()

AlchENEMY

Rozhodně jedno z vrcholných Formanových děl. Výborně zpracovaná závist Salieriho na Mozarta a celková atmosféra filmu je přesně taková, jaká k tomu patřit má - atmosférická, stejně jako mnohdy Mozartova tvorba. Další hvězdičky si zaslouží výtvarná stránka filmu, kostýmy,kulisy. Navíc tento film nechá v člověku dojem - při poslechu samotného Mozartova Requiem se mi pokaždé vybaví scény k dané skladbě z tohoto filmu.Tento film si rozhodně zaslouží minimálně 4 hvězdy i od člověka, který neholduje vážné hudbě. ()

hammerhead

Výborný film na němž bych rád ocenil zejména perfecionistické režisérské umění a výtvarnou stránku s kostýmy T. Pištěka. Hudba je vzhledem k scénám skvěle vybraná, konspirační teorie Mozartova života je divácky vděčná. Mozartův konec, který se Salierimu poněkud vymknul z rukou - místo katedrály jen hrob s dezinfekčními prostředky - je neskutečně působivý a mrazí při něm v zádech. Čtyři plus a tentokrát - solidní výběr akademie. ()

r.deshain

Amadeus je opravdu nádherný film, který se sice nezáklada na přesných historickych údajích, o to víc ale vystihuje skladatele v jeho životních obdobích. Díky tomu nemá tak daleko k životopisnému filmu, protože přesné informace o životě Mozarta, které se tam nedozvíme, jsou bohatě vykoupené přesným zpracováním úspechů, nadějí a křivd skladatele. Po této stránce se dá vytknout pouze příliš vyostřený rozpor mezi Mozartem a Salierim, kteří se ve skutečnosti osobně téměř neznali, a o tom druhém pouze věděli. Film je opravdu mimořádně působivý, a 34. místo si pně zaslouží ()

aLPaC

Neskutečně skvělý film. Pamatuju, že poprvé jsem ho viděl, tak cca před pěti lety a pamatuji, že mi strašně dlouho trvalo dokopat se k tomu kvůli oné dlouhé stopáži. Nicméně za celé tři hodiny jsem nenašel jediné slabé místo, takže to uteklo jako voda. Dnes jsem si Amádea pouštěl podruhé a musím ho ocenit ještě více. Nejvíce samozřejmě zaujme fantastická Mozartova hudba, která je nám servírována takřka nepřetržitě. Operu rád nemám, ale tady bych se na ní mohl dívat ještě déle. Oceňuji samozřejmě i skvělé herecké výkony hlavních představitelů, výbornou Formanovu Režii, ale zejména kostýmy pana Pištěka. Dlouho jsem přemýšlel a stále mě nenapadá film, ve kterém bych viděl lepší kostýmy. To panečku muselo stát. Pro mě nejlepší Formanův film. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - Antonio Salieri: To byl Mozart! To chechtající se nemravné stvoření, válející se po podlaze. ()

Ollie235

Jeden génius natočil film o druhém a vyšlo to parádně. Ani nevím co tomu vytknout, jedině, že to prostě nebylo pro mě. I tak ale zajímavý zážitek. ()

Movie Gourmet

"Na rozdíl od jiných filmů Miloše Formana se Amadeus hrál v Československu ještě za komunistů. Stala se z toho tichá demonstrace. Na konci běžely nezvykle dlouho titulky. Diváci seděli úplně zticha, nikdo neodcházel, a když dozněla Mozartova hudba, začali tleskat. Většina lidí to v kině zažila poprvé a naposledy." (Nečada P. 2004, magazín DNES, číslo 19). Závidím autorovi této chvályhodné recenze, že tento zážitek mohl, jak patrno, zažít na vlastní kůži. Plně s ním souhlasím. Jedná se o výjimečný skvěle režírovaný a skvěle zahraný snímek. Verdikt: 5* a 90 %... a 8 OSCARů za rok 1984. ()

ADIO45

Perfektní atmosféra, šílený Amadeův smích, nepřekonatelný závěr. Úžasně silný příběh o patronovi průměrných. Zkrátka film, který je zaslouženě slavný a oceňovaný po celém světě. ()

jarmik

Jeden z nejmistrovštěji urobených filmů... Miluji Mozarta a stejně tak Formana, takže tohle řadím hodně vysoko. V TOPce ale dávám přednost Přeletu, emocionálně je pro mne silnější. ()

patrik221

Predstavte si najkrajšiu ženu na vašej posteli, najrýchlejšie auto vo vašej garáži alebo plantáže... :D V Boha ako takého neverím ale pri tomto filme som ucítil jeho dotyk... Je to ako droga a Miloš Forman je môj oblúbený díler :) ()

laepus

Tenhle skvost ani nemá cenu komentovat. Jen se nechat unášet. Snad jen ve zkratce: je neuvěřitelné, jak dokáže ta víc než dvě stě let stará hudba být stále aktuální, navíc dokáže neuvěřitelně posouvat děj... No prostě tohle je esence toho nejlepšího, co kdy vzniklo na poli nejen životopisných filmů. ()

mira007

Film českého reřiséra M.Formana ověnčeného nejvzácnějšími filmovými cenami. Velice výpravný film, který zaujme kvalitou všech filmových řemesel od herectví až po výtvarnou stránku. Perfektní kostýmy T.Pištěka a exteriéry výborně přiblíží atmosféru doby, nicméně pro milovníky historie předkládá nepřesný obraz hlavních postav a obzvláště skladatel Salieri je zde vykreslen velice negativně. Nejedná se o přesný životopis, ale o fikci M.Formana. Pro ty, kteří si myslí, že Formanovi filmy znají pouze cizí filmoví odborníci a všichni vlastenečtí Češi, budiž fakt, že tento film byl parodován celým jedním dílem Simpsonů 18 let po premiéře . ()

Garch

Hodnotit? To snad ani ne. Jen info, jak si nejlépe užít, neboť Miloš Forman je filmový Bůh 1) Formanovy filmy mají vynikající "filmy o filmu". Ideální je shlédnout před projekcí samotného díla. (viz, 2) 2) U Formana opravdu stojí za to vidět "directors cut" verze. (dvoudisková WB veze AMADEUS budiž příkladem, o Přeletu nad kukaččím hnízdem není třeba diskutovat, to je koncert sám o sobě. Ve Formanových filmech o filmu se častokrát úžasně odhalí herci nebo spoluautoři, aniž by tušili, jak. Ale vše natočeno s grácií a citem, který jsem naposledy zažil u českého filmu Století Miroslava Zikmunda. 3) Cokoli se převede na Blu-Ray = nový zážitek. Forman má úžasné oči a tak najdeš jen další skvělé detaily. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa