Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

+sfinx+

A máme tu Hladové hry - jako upomínku na krutosti válek a aby se nic podobného už neopakovalo (protože války jsou opravdu kruté a hloupé), hodíme 24 dětí do arény, aby jedno vylezlo živé. A protože tu musí být rovnoprávnost žen, hodíme tam holky proti klukům. Netuším, koho něco takového mohlo vůbec napadnout, ale soudě i podle vizáže obyvatel Kapitolu, kteří vypadají snad ještě hůře než lady gaga, asi normální nebyl. Ve jménu míru zorganizujeme soutěž, kde umírají malé děti :-) .. vtipné. Pro diváka asi také není nejlepší, když by hlavní hrdince nejraději dával každých deset minut pár facek (výbuchy vzteku, rádoby hrdý postoj). A pak nastane ten trapný moment, když první hodinu čekáte, kdy se konečně dostaví akce a ono nic ani v té druhé hodině. A když už nevíme co ještě podělat, náhoda nám pomůže - náhodou třeba objevíme holčičku na vedlejším stromě, kde asi týdny čekala na moment, až nás bude někdo honit a my přiběhneme zrovna tam, náhodou je na mém stromě hnízdo geneticky upravených zabijáckých vos, které zabijí zrovna toho, kdo má luk, který by se nám náhodou velmi hodil. Náhodou pak v celém širém kraji šlápneme na naši drahou lásku, která nás náhodou dříve zachránila, pak se ztratila a pak navzdory předpovědím o umrznutí ležela v klidu několik dní u vody. Úžasné. A když jsme opravdu v úzkých, tak se objeví naprosto cizí kluk přesně tam a přesně tehdy, kde nám hrozí smrt a pomůže nám, no není to dojemné? Není! Je to pitomé! Je mi líto, ale kdybych hledal tupější film, musel bych opravdu důkladně zapátrat hluboko v paměti (a to jsem měl včera puštěnej Děsnej biják..). ()

sun.eagle

Mix všemožných žánrů, zjevná isnpirace od výborného Battle Royal jen jako obykle ukázkově zmršená. Polovina filmu dělá velkolepé promo hře která celou distopickou společnost drží na vratkých zakladech. Pomáhá si přitom extravagantními oblečky a účesy a vlastní propracovanou mytologií. Jenže jak se hra spustí tak místo vyvrcholení v podobě akce a konečně nějakého tempa je z toho laciný survivor aby nakonec zasahla deux ex machina. Celkem nechápu ten poprask kolem filmu. Pokračování snad bude lepší. ()

endemit

Jedna velká nuda. Nechápu jak mohla taková hovadina vydělat tolik peněz. Lidi na to asi chodili, protože dali na reklamu. Když pak šli z kina, tak museli být pěkně nasraní. ()

matkoslav1

Dobrý námět s výrazně pokulhávajícím zpracováním. Koukat se na to dá, až na tu zamilovanou linku, ta mi tam hodně vadila... Jo Jennifer Lawrence je v tomhle snímku výborná! ()

anousek

Po neustálých upoutávkách a dobré kritiky od přátel jsem si řekla, že se na to podívám ale stačilo mi několik minut a už jsem to nevydržela. Závěr, komu se to líbí, tak prosím ale já asi nepatřím mezi ty, kteří by se na to dívali pořád dokola. Kdybych se na to musela koukat na celé, tak jednou je ažaž. ()

pauledgecomb

Neuvěřitelně dlouhá a snad ještě neuvěřitelněji průměrná scifárna. Zařadit kamkoliv love story nemusí být vždy ku prospěchu, nemluvě o tom, že by se film dal zkrátit klidně na 40 minut a divák by nic zásadního nepoznal. ()

Regeindy

Tam kde autorka knihy Suzanne Collins boduje při vytváření atmosféry plné pocitu beznaděje, hladomoru, žízně a strachu, a využíva kontrastu s kapitolem jako moralitku. Tam bohužel film selhává na celé čáře. Přitom by stačilo pár záběrů na vyhublé lidi, koncentrační kulisy, pláč, nebo vyschlé rty, které by film vůbec neprodloužily. Nic proti Lawrence, ale typově mi vůbec na podvyživenou lovkyni nesedí a z Harrelsona vytěžili žalostně málo. A co ty zle vygenerování rotvajleríci co je tam honily? Promarněná šance Gary. ()

Daf

Ať si říká kdo chce co chce, mně se to líbilo. Tedy až na několik nudných a nezáživných scén. Rozhodně jich u mě ale bylo méně než u průměrného diváka, jak tu tak čtu ty komentáře... ()

CZechi

Ó ano, antiutopie jest mým pastýřem. Chci zde vyzdvihnout naprosto geniální myšlenku, námět a jejich zpracování. Pomineme-li malou dějovou linii hlavních postav motající se trochu moc okolo stereotypu (nasazování svého krku za někoho slabšího, ano je to chrabré, není to špatné, ale přece jen krapet stereotypní a místy přeslazené), jde o skvělé zpracování antiutopické společnosti vymyšlenou autorem knihy. A co víc, hlavní nápad reality show o vyvražďování se puberťáků mezi sebou různými taktikami… Klobouk dolů. Systém vládnoucí v tomhle světě oplývá originalitou plynoucí z našeho kolektivního vědomí, což má za následek to, že ačkoliv je to originální, není třeba se s touhle originalitou příliš moc seznamovat a věnovat tomu víc času, než by se nám chtělo. Jde to samo. Je to skvělá analogie toho, jak to chodí na některých místech i v našem světě, za což autora a tímto i celý film velice chválím. Co se týče kamery, nejraději bych kameramana, který natáčel souboje, klepl trubkou přes prsty. Do prdele, když se někde bojuje, tak musím snad mít přehled o přesném dění, chci vidět, kam přesně dopadají pěsti a nože namísto kamery, kterou drží epileptik ve své chvilce. Také střih je při některých soubojích pěkně mizerný. Rychlejší než moje ranní stolice. Díky bohu to nebyla zas tak výrazná a veliká chyba, která by příliš překrývala a znevažovala ostatní kvality snímku. ()

kakttus

Ne, ne, ne. Z knižní předlohy by se dalo tolik vytřískat a tohle je jen slabý odvar. Film nepřináší (a to i v případě, že jste nečetli knihu) nic nečekaného, pouze otravnou hlavní hrdinku, jejíž charakter spočívá v tom, že ji všichni bůhví proč milují, zatímco ona na ně zvysoka plive. V aréně nastává vyvražďovačka, jejíž výsledek je znám předem a romantická linka je to jediné, co by se dalo hodnotit jako sci-fi. Víc než tři hvězdičky si tohle nezaslouží. Není to úplně ztracené, přebývá jen Jennifer Lawrence a happy end. Takže vlastně všechno, protože na těchhle dvou (vratkých) podpěrách je to celé postavené. ()

weelska

Tak tohle byl fakt úlet. Bylo to všechno, jen ne to, co to být mělo. A jestli jsem tam měla vyčmuchat prvky thrilleru a nějaký tý akce, tak myslím, že by i sebeinfantilnější reklama na komáry tohle strčila do kapsy. Zrovna ve chvíli, kdy se to trochu jevilo podle mého gusta (což bylo teda až v půlce filmu!) se zjeví ta pitomá absurdita, která ale teda nemá s žánrem sci-fi co dělat, a sice, když se Jennifer snaží uříznout tu větev tím megakopáčem. I orientační běh s buzolou s žáky čtvrté třídy základní školy by byl větší trhák.. a ještě 3 další pokračování? No, pěkný.. ale chápu.. prostě už nejsem cílová skupina. ()

Cumacbegyc

Mě se to docela líbilo - dobrý námět i zpracování. Hodně mi však vadily některé zbytečné natahované a zdlouhavé scény, které kdyby byly zkráceny , tak by měl film podstatně lepší dynamiku a nespadal do někdy až monotóního děje. Proto dávám 3* ()

vitek11

Tento film je pro mě velké zklamání, opravdu jsem čekal víc. Ve finále o nic lepší než Twilight. Nad odpadem to drží jen Jennifer Lawrence. ()

Awesome

Kde začít? Shledal jsem v tomto filmu prvky z Rallye smrti, ale také Alenky v říši divů, což sice nejsou žádné trháky, stále toho ale mají do sebe mnohem více než tady tento, řekněme, pokus o akční sci-fi podívanou. Rádoby charkterní postavy a děj, jehož podstatnou část by dokázal předvídat prakticky jakýkoliv průměrně inteligentní jedinec. Kýčovité, neoriginální, nezajímavé. ()

kacenkin

No to byla tedy megaslabota. Asi je tenhle "trhák" zacílen na mládež, na střelenou mládež a potom to nemám co hodnotit já čtyřicátník :-) Ale přesto si to dovolím. Nechápu, co na tom všichni vidí? Slaboduchý, skoro debilní, scénář. Otřesná kamera. Masky na poblití. Tuny nelogičností. Přespolní běh s lučíkem jako boj o přežití ? No dvojku nechci vidět. Jako platit za to v kině tak se picnu :-) ()

KristKrist

Od filmu jsem moc nečekala . Do děje jsem se vžila a místy to bylo až stresující. A protože jsem teenarger, líbilo se mi to. Nebylo to dokonalé,ale zajímavé ano. ()

welena

Jsem dost překvapená z komentářů, které tento film popisují jako filmovou katastrofu. Musím nesouhlasit. Viděla jsem až poté, co mi doporučila moje kamarádka a když se mě udiveně zeptala: "ty jsi neviděla Hunger Games?", připadala jsem si jako ignorant. Víte, pro mě je dobrý film takový, který vzbudí emoce a u kterého se ztotožním s hereckým výkonem hlavních postav. Film pro teenagery? Těžko. Hodně se tu srovnává se Stmíváním a názory jsou rozličné, ale za mě je mezi těmito dvěma ságami jeden obrovský rozdíl a ten je ve zpracování knižní předlohy. U Smívání z knihy udělal film frašku a herecké výkony snad ani nemusím komentovat. U Hunger Games je to přesně naopak. Mě osobně kniha naprosto nezaujala a to proto, že je napsaná velice jednoduchým zpúsobem (u Stmívání nevadil - holka se zamiluje do upíra, proč to psát jako V. Hugo?) a hlavní hrdinka se chová jako pipka, která těžko zažila smrt svého otce a hladomor své rodiny. A pubertální myšlenky o druhém pohlaví a zbytečně předramatizované výroky mě neuvěřitelně vytáčely. Knížka je pro teenagery (tak jim teď všichni říkáme). Film si vzal z knížky jen příběh, NAŠTĚSTÍ si však z knihy nevzal chování hlavní postavy a její myšlenky("ježíííš, podíval se na mě ve škole na chodbě? bože, co to asi znamená? no nebudu to řešit, teď mě chce zabít" - zvracím), Katniss je ve filmu dospělejší, nepůsobí jako mladá holka, roztřesená kamera dodává dramatičnosti a o to víc se film vzdaluje "teenage" podobě knižní předlohy. K filmu jako takovému: výborné a zamilovatelné herecké obsazení, zajímavý příběh (no tak je okopírovaný, no bože), hudba při které vám běhá mráz po zádech( v dobrém), skvělé kostýmy a vyobrazení společnosti v Kapitolu, jako zmalované, vymóděné smetánky ze dvora krále Ludvíka, což jen dokresluje její morální úpadek a povrchnost k pozvracení. Pro mě osobně zlomový okamžik, kdy Katnisse pozvedne ruku v pozdravu do kamery v lese - takové okamžiky dělají dobrý film. Na závěr: Hunger Games určitě má své slabé stránky a hluchá místa (např. nepřesvědčivé vyvražďování v aréně), každopádně viděla jsem i druhý díl a tento první je tím, čím měl být. Začátkem. A ten přece může být roztřesený a nejistý. ()

swater137

Jak Running man k barvám od Karlíka z čokoládovny přišel. Film si mě získal ZLÝm černochem který trhá malou bílou holčičku od sestry a nepoužitelné matky asi alkoholičky. Woody Harelson je krásnej je opilej a má špinavý nehty na nohách. Pak samozřejmě následuje plejáda hodnejch a hodnějších a šikovnějších a chytřejších a ohleduplnějších černochů. Běloši jsou zase zlý. Já chápu že to tak musí být protože bílá je zlá kdežto černá je dobrá to ví každej ))). A kdo ne tak se to tady dozví. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)