Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

veere

Ano, čekal jsem tupou variaci na Battle Royale a dostal celkem dobrý příběh. Je to sice určeno mladšímu publiku a trpí hromadou něšvarů, ale prostě dobrý. Mnohem víc se mi líbí ta první část ukazující dekadenci a kritiku reality show (jakož i život v Kapitolu vzhledem k bídě v okolních Krajích), než pak druhá v aréně, která byla nudná a předvídatelná... Po přečtení knihy dokonce lepší. ()

Alvin

Budu si muset přečíst předlohu, protože mám pocit, že tentokrát to zpackal mizerný režisér a scénárista v jedné osobě. Těšil jsem se aspoň na tu druhou "vyvražďovací" část, ale výsledek byl akční asi jako libovolná série z Trosečníka. Nad průměr to u mě vytáhla pouze přítomnost slečny Lawrence, kvůli které jsem ochotný podívat se i na pokračování. ()

Filatov

Prvně jsem přečetl knižní předlohu, takže můžu zhodnotit, že film jí velice přesně kopíruje až na to, že zcela logicky nemůže obsáhnout veškeré charaktery postav, či pocity Katniss tak jak je zachytila spisovatelka Collinsová. Film i přes svou délku utíká poměrně svižně, protože se nikde nezdržuje. Po vylosování následuje ihned odjezd do Kapitolu a to vše bez zbytečného zdržování. Hlavní hrdince to s lukem moc sluší a hodnocení snižuju proto, že pro neznalé předlohy bude film asi hodně těžko pochopitelný právě díky onomu vynechání charakterů či motivací Peety, Rue nebo jiných postav a taky mě mrzelo, že když došlo k řežbě u Rohu hojnosti, čekal bych nadupanou hudbu, která by dodala atmosféru, ale místo toho byly scény v naprostém tichu a tak to bylo i v jiných scénách ale jinak ve mně Hunger Games prostě vzbuzují emoce a mám je moc rád. Hlavně v části, kdy dojde k prvnímu náznaku odporu krajů po úmrtí Rue a kdy se objeví onen nám fandům známý povstalecký pozdrav takže ""Šťastné Hladové hry. Nechť vám přeje štěstěna!" ()

Rudla333

S kamarady jsme se rozhodovali jestli si pustime toto nebo Bondovku. Ja jsem byl pro Bonda a byl jsem prehlasovan. Tak jsem stastny ze me prehlasovali a videl jsem tohle veledilo ()

KREI

Během celého filmu mě víc zajímal svět v kterém se odehrává než film samotný, výkony herců(zvlášť těch hlavních) nejsou nic světoborného a tak mně v mysli z filmu zůstává jen to - Škoda že se nedozvím víc o tom světě. A to je určitě špatně... ()

2rady

Podobný prípad ako Django (2012). Začiatok skvelý a potom nuda, sem tam preložená zaujímavou scénkou. Hunger Games sú na tom predsa len o trošku lepšie, pretože ma začal zaujímať ďalší diel. Nabudúce pánové žiadne hranie sa v lese, ale ukážte viac z miest a toho režimu. ()

mirushbiatch

Nemozem si pomoct,ale bavilo ma to viac nez Battle Royale.Sam tomu nerozumiem.To sa mi nikdy nestava.Battle Royale mi vobec v danu dobu pozerania nesadol,asi tam tkvie problem meho pocinani :) A cakal som od Hunger Games rychlokvasny brak,ale bolo to pozeratelne.Strange.TO sa stava!A zbytocnejsiu postavu,nez dostal Toby Jones som uz davno nezaregistroval.Hehe ()

Ogneslaw

pozerateľné, je to teenagerský film, ale zabavil som sa. Nie je to naivné (v istých momentoch) a nastavuje zrkadlo... neviem čomu ale tento výraz sa tam hodí. Dávam hviezdičku za zabíjanie detí, je to porušenie istého filmového tabu (dokonca zomrie afroamerické dievčatko!). Páči sa mi kontrast medzi zhýralým (trochu cyberpunkovým? image obyvateľov hlavného mesta) a vidlákov z oblasti, odkiaľ pochádzajú hlavní hrdinovia. Aby som to zhrnul, trochu originálne, pozerateľné a teším sa na ďalší diel. (Knihu čítať nebudem, myslím že strata času) ()

spacefall

Film byl povedený, skvělé herecké výkony, Jennifer Lawrence opravdu skvěle zahrála postavu Katniss i když jí bylo 20 a podle knihy Katniss mělo být 16.. ještě bych dodal že se mi na filmu nelíbil asi jenom jedna věc a to že zápletka která měla být provázena celou trilogii byla trochu předvídatelná na rozdíl od knihy.. ()

ardeas

Tu sa na tento film zvalila krutá kritika. Ja by som ho zhodnotila celkom pozitívne, nakoľko je to opäť film podľa knižnej predlohy. Osobne som ho nečítala, avšak na rady priateľov, ktorý samozrejme zhodnotili, že kniha je lepšia (mne osobne sa ešte nestalo, žeby to bolo naopak), predpokladám, že nebyť filmu, väčšia ľudí by o nej nepočula ani z dosluchu. Na adresu motívu a hlavnej myšlienky tu odznelo mnoho, je to štandard, dobro zvíťazí nad zlom, ako vždy... mne sa však páči príbeh "zaľúbeného" páriku, ktorá v závere ukáže, že s každým systémom sa dá vybabrať, len treba vedieť ako. Samozrejme, to je námet podľa prvej knihy, ak chcete vedieť ako to skončí, pohľadajte knihy od autorky, no myslím, že jediným ťahákom v každej z nich je ústredná dvojica, ktorá sa ďalej rozrastie na milostný trojuholník a skôr toto je už klišé. ()

ssamo

Film ako taký by nebol zlý, ale tá strašná utrepaná kamera, absolútne vynechaný úvod a tragikomické herecké výkony (okrem hlavných hrdinov)... keby som si po pozretí filmu neprečítal knihu, tak ani poriadne neviem, o čo vlastne ide (knihu odporúčam)... tak jednu hviezdičku za námet a jednu za zvládnuté efekty... viac si to podľa mňa nezaslúži. ()

breebee

Jít na to do kina se mi nějak nepovedlo a tak jsem vyčkala až bude film k sehnání a pustila se do něj. Po asi hodinovém začátku jsem to vzdala a šla si po svých. Nevím s jak velkou časovou prodlevou, hádám, že to budou měsíce, jsem sebrala všechnu odvahu a jednoho znuděného večera se do té katastrofy pustila znovu. Dokoukala jsem to ale bylo to skutečně utrpení. A o to víc, podle toho jaký hit jsem čekala. Jo to je ta velká reklama, velké očekávání. Film byl špatně zpracovaný, vypadalo to hrozně nehezky. Naději ale vidím ve druhém dílu, jehož trailer vypadá dobře. Dokonce si pohrávám i s možností přečíst si knížky, až tak to s Hunger Games nevzdávám. Doufat, že závěr dvojky nabídne víc než konec jedničky je pošetilé, nic horšího než závěr jedničky už snad ani není možné. ()

Skye_Isis

Film tak trochu předvídatelný už od začátku. Takové to klišé, kdy víte, že hlavní hrdina neumře a za záchranou jeho života nebude nic převratného ale jen otřepaná nuda. Pokus o romantiku nevyšel, působilo to hrozně nevěrohodně a celkově mi připadalo, že Katniss lásku k tomu klukovi předstírá jen proto, aby se odtud dostala. Nevím, jak to bylo zamýšleno, knížku jsem nečetla a z filmu to jaksi dál nevyplynulo. Dějově teda nic moc, ale po technické stránce to bylo skvěle zpracované, u akčních scén jsem se nenudila. Jen mě trochu rozčilovaly scény, které byly úplně tiché, tak nevím, jestli to bylo schválně nebo mi vypadával zvuk... ()

Matt2626

Film nemôže byť nikdy dokonalejší ako kniha na čo nám dala história nespočet dôkazov (Twilight, Harry Potter...). Ale toto filmové stvárnenie Collinsovej má k tomu zatracene blízko. Nie je to však (a to asi ani nikdy byť nemôže žiadny snímok) tak detailne vyrozprávaná podstata knihy a ten čo ju nečítal to asi nikdy úplne nepochopí ale aj tak som si to užil. Veľmi sa teším na pokračovanie, obzvlášť na tretiu časť. 85% edit: Lawrencová pre mňa lepší výkon ako v Silver Linings Playbook za čo získala oskara. ()

mine.slayer

Málo filmů je jedinečných, Hunger Games rozhodně jedinečný je. Není to ale žádná filmová revoluce, nic méně více než jednou pobaví a to nejen díky příběhu ale i zpracování, herci jsou přesvědčivý, vše je tak nějak ideálně uspořádané a čím více krát Hunger Games shlédnete, tím více se pohoříte do toho všeho a film tak nějak zraje, no a pak je tu dvojka, ale o té jinde a připravovaná trojka. Jsem vlastně spokojený, ale plný počet prostě dát nemohu. ()

Gabushe

Na ony pověstné hladové hry jsem se ani moc nehrnula. Knížky jsem taktéž nečetla, takže milá maminko (Ježíšku) už vím co chci k Vánocům. Měla jsem dojem, že to budou jatka a představte si.. Vážně to byli jatka. Doslova s chutí jsem se vrhla na popcorn a sledovala jsem jak se vraždí navzájem. That's good. Film doporučuju všem co chtějí vidět hektolitry krve a těm ostatním taktéž. Opravdu zážitek, kterej si chci zkusit na vlastní kůži. ()

baran

Mrzí ma to, ale dosť som bojoval, aby som dopozeral toto dielo. Snažil som sa zaujímať o koniec a vyvrcholenie zápletky, čo sa mi miestami aj darilo, no predvídateľnosť naplnená podivnou gradáciou mi dodávala len túžbu po tom, kedy príde niečo, čo zjednotí ten chaos hlavných aspektov, medzi ktorými som nenachádzal žiadnu spojitosť a už vôbec nie logiku. Nedokončená, otrepaná a zvláštna romantika na konci filmu ma zabila tak, ako ma zabil Lenny Kravitz so zlatými viečkami. Čo ma však tešilo, bola Jennifer Lawrence, ktorá bola tak prirodzená, že som jej všetko uveril. Zvukové a vizuálne efekty boli v podstate kvalitné, no radšej film s nižším rozpočtom, ako film bez duchaplných dialógov a rozpoľteného scenáru. Tento verdikt je možno len úbohou obeťou môjho vkusu, ktorý prahne po veľkolepých zážitkoch, no verím, že existujú ľudia s kvalitnými úsudkami, v ktorých tento film vzbudil príjemné strávenie za obrazovkou. Aj keď by som si až tak celkom neprial vidieť tento film znovu, boli v ňom povšimnutia hodné momenty, ktoré boli..hm..pekné. Či už drozdajka, alebo častá streľba z luku. Je však možné, že je to film, ktorý je potrebné vidieť. Možno už len pre zaujímavú cestu hľadania vyviaznutia z chaosu. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)