Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

krt7236826 odpad!

tak to bol teda odpad :D :D polka filmu nuda potom došlo na akciu kde zlyhal kameraman zatiaľ čo v strižni nikto nebol... asi ho nemali z čoho zaplatiť a zvyšok filmu nelogické správanie postáv ako z lacnej hry devadesiatych rokov. atmosféra úplne mimo áááá ešte niečo? ani pekná herečka v hlavnej úlohe takže hodnotenie by mi nik nemal mať za zlé. a že zlé efekty ? tam dáke boli? ku*va ved je rok 2012 a musel som sa pozerať na nechutné sračky ktoré som dúfal že v novom miléniu neuvidím ()

Monika22

Někdo vidí podobnost s Twilight ságou či Harry Potterem, ale vážně jsem nenašla jeden jediný společný bod... Film nebyl zas až tak tragický, znám horší, tento u mě dokonce vzbudil zvědavost, takže jsem si našla, jak celá trilogie skončí, ale i tak jsou Hladové hry nezajímavé a tuctové. Pokud děj náhodou dává v knize větší smysl, při hodnocení filmu je to jedno. Dvě hvězdy Liamovi... ()

RKBoy

Toto ,že je thriller? To toto, je ten megahit čo zarobil 600 milionov? TO AKO FAKT? Obyčajná detská vykrádačka všetkého možného , plná klišé , tuposti a nelogickosti.Cez jednanie postáv , dej až po nulovú atmosféru.Umieranie tých parchantov bolo...nudné...bez nejakého napätia alebo lútosti nad ich smrťou.Ako som písal je to plné nelogickosti a tuposti , ide o to prežiť a zabiť , popritom hlavná postava si behá poza chrbáty svojich protivníkov s !!!LUKOM!!! a jediné čo ju zaujíma je ako vyhodiť do vzduchu jedlo..miesto toho aby ich jednoducho zabila sa tam takto piple s takouto chujovinou ( takýchto podobných dementných scén je tam plno , a to nehovorím o "srdce trhajúcom" umieraní malej 12 ročnej sopliačky)...a tá romantická zápletka...och moj bože...na svete je nový "Twilight".A to som sa tešil ,že som sa toho starého konečne zbavil.Velmi slabé 2* za...ani neviem prečo. ()

Ondrew

Myslienka dobra, spracovanie na urovni, ale najma zdlhavost z toho celeho robi cosi hrozostrasne, svojim sposobom. Pocas prvej hodiny som stihol vylustit niekolko krizoviek a porobit zopar dalsich veci. Bohate mi to stacilo vidiet raz, viackrat ani omylom. 50%. ()

Bruce_cz

Viděl jsem v kině, přečetl předlohu, viděl na BR a musím přidat hvězdu. Hodnotím z hlediska adaptace. Film výborně nakládá s předlohou, příliš se od ní neodklání, je velmi dobře sledovatelný i bez znalosti knihy, ale právě znalost předlohy umožňuje lépe sledovat celou atmosféru, herecké výkony jsou rázem o dost výraznější a přesně to do sebe zapadá. Když jsem viděl film poprvé, tak mi velice vadila rozkývaná ruční kamera, ale napodruhé jsem ji ocenil. Ve chvíli kdy přesně znáte souvislosti (například povahu lásku mezi protagonisty), hledáte v adaptaci detaily, které by jinak unikly. Kniha je krátká, úderná, dokonalá ve své jednoduchosti, podobně je na tom film, nevysvětluje více než musí, ale nepřináší mnoho otazníků, pouze jen rozvíjí jednu stejnou myšlenku pro změnu vizuálním zpracováním a dohromady tvoří s knihou perfektní symbiózu. Možná nejsou "hladovky" přelomové, natřískané efekty a vizuálnem a dech beroucí podívanou, ale jsou komorní a skvěle zvládnutou adaptací velmi zajímavé knihy (nehledě na to, že s dalšími díly se příběh pěkně rozjíždí). ()

dthwinter

Takto nějak by mohl vypadat svět bez konceptu lidských práv. Lidská povaha je taková, že klání na život a na smrt je přitažlivější než všechny sportovní události roku, jak osvědčily i staletí minulá a Hunger Games jdou ještě dál, když snížili vyvražďovací věk. Knihou jsem zatím nedotčen, takže co se týče námětu a děje celkově, absolutně nemám výhrad - přes dvě hodiny jsem byl přilepen k obrazovce. Obě poloviny filmu měly spád, každá nabídla něco jiného a celkově mi film nedal vydechnout. Ta kritika tady...osobně si nedokážu představit, co víc bych od toho filmu chtěl. A přirovnávat to k Twilight nebo dokonce k Eragonovi, což je u mě asi nejpromarněnější potenciál knižní předlohy všech dob, podle mě není na místě. Styl kamery přesně zapadl do atmosféry, dialogy v aréně, kde je pravděpodobné, že do pár hodin zemřete, asi nebudou příliš vznosné a oduševnělé a co se týče délky, pro mě to bylo tak strhující, že mi vůbec nevadila. *** Stejně tě uvařím. *** 90 % ()

benqsiemens

Začátek nuda střašlivá a když už se tomá rozjet, tak přijde nuda jak sviň. Dokoukat to chce fakt odvahu, já ji neměl. Zas další film co jsem vypnul pár minut před koncem. Je fakt, že je to filmek pro děcka, ale copak si caparti nezasloužej něco trochu duchaplnějšího, nezasloužej, já vim. Ztráta času. ()

kuře.gril

Nemůžu říct, že by mi ten film byl vyloženě nesympatický, ale nějak mi nesedl. Pokud bych si zpětně měla vybrat, mnohem raději bych sáhla po knize. Země Panem mi přišla až moc divná, očekávala bych, že v knize některé věci vyzní lépe (např.- a to nechci přeceňovat svoji představivost- takové "hořící šaty" by v mé hlavě vypadaly určitě lépe). Moment, kdy začíná hra, je rozhodně působivý, ale tam někde jsem se sama sebe začala ptát, jak moc mě baví sledovat vzájemně se vraždící děti... Ze závěru se člověk vlastně taky nějak nemůže radovat. Prostě- celý ten námět je docela solidní téma k zamyšlení nad tím, jak by se člověk v takové situaci zachoval, ale sledování tohoto příběhu už tak super není. ()

JackieBliz

„Když je nemůžete zastrašit nabídněte jim něco čemu fandí!" - "Například?" - "Mladou lásku!" Ano, ano - mladá láska, ta prej na nás romanticko-lyricko-epický lidi vždycky zabere. Prej. Prej jo. Na mě prej ne. Shrnutí filmu: Kamera příšerný, hudba ještě horší, ale celkově průměrný american-made film s originální (???) zápletkou. Knížky jsem četla, takže žádný velký překvápka tam nebyly. Josh Hutcherson vypadá v blond strašně ulísaně (romantYk), Liam Hemsworth zase v hnědé jako idiot (kámoš, kterýmu Katniss nedá). Jennifer Lawrence má úsměv tzv. "na cihlu" (silná to dívčina). Herci jsou to víceméně povedení. Takže celkově silnější tři ***! Pozn. Psala mi Suzanne Colinsová, že pokud nedám aspoň jednu hvězdičku za námět, napíše další knížku. Tak jsem se obětovala pro společnost. ()

Vala

Na knižní sérii se teprve chystám,ale film se mi velice líbil.Nenudil,byl napínavý a ten nápad,je sám o sobě zajímavý.Zkažená společnost bavící se zvrhlou reality show...Když si člověk představí,že by to mělo být doopravdy,tak je to masakr. Po nějakém čase bych asi mocipány s tím jejich "...Ať váš vždy provází štěstěna" poslala do patřičných míst.Přát někomu štěstí,když všichni ví,že jde v podstatě na smrt... Jinak pěkně natočený akční\dobrodružný thriller.Pokud akceptujete,že moderní společnost je trochu extravagantní,je to velmi příjemná podívaná. ()

onemanga

Tak jsem se skoro po 7. měsícich odhodlal podívat se na titul Hunger Games.... a dobře jsem udělal že jsem si dal načas. Perferkní nápad na večerní popkornový biják který Mr.Ross zmršil takovým způsobem že to ani vyjádřit nemůžu. Snaha o emotivní začátek filmu aneb jak jsem měl hodinu zvukovou kulisu u práce. Po této hodině kdy začínájí vlastní Hunger Games, skrz na skrz ničené nelogickým až se stupiditou hraničícím chováním hlavních postav. Do toho snaha o romantickou zápletku při které mi vztávaly i chlupy na zadku a to vše završuje nejstupidnější scénář který se dá předvídat pomalu slovo od slova. Nějak sem u toho vypnout mozek nedokázal i když jsem měl, soutředit jsem se na film plně taky nedokázal tíky tupostem při kterých jsem ani sedět v klidu nemohl. Nemastné, neslané, nezajímavé. FIlm samotný je na 1* , nakonec však dávám dvě díky soundtracku který se mi narozdíl od filmu velmi líbil. Hodnocení : 40% - 2* a pro mně zabité 2 hodiny života. ()

Evbad

Svět, v něm elita pase po krvi podrobeného národa prolévaného v aréně. To už tu snad jednou bylo, ne? Tyto gladiátorské hry budoucnosti jsou ale jiné, tady se totiž nemilosrdně vraždí vylosované děti. Pokud by byli v hlavních rolí dospělí, byla by to celkem obyčejná vyvražďovačka, takto je to ale posunuto o několik levlů výš. A přestože film míří k očekávanému konci hodně okatě, je hodně zajímavou podívanou. A popravdě si nemyslím, že v blízké budoucnosti až tak nereálnou... ()

Cvachetka

Spousta lidí to srovnává s filmem Batlle Royale (který mi nepřišel až tak dokonalý...jo, zabte mě, dávám vyšší hodnocení filmu, který není tak kvalitní "umělecké" dílo), ale to mi příjde jako blbost. Už i proto dávám vyšší hodnocení, protože mi to tak špatné nepříjde, vydržel jsem se vcelku rád dívat do konce. Jennifer v hlavní roli je vynikající a u Joshe člověk neví celý film co si má myslet. Myslím, že se role oba chopili dobře. Za mě 80%. ()

fafejt001

NĚJAK MNE TO OSLOVILO , ASI PROTO , ŽE JSEM OD TOHO NIC NEOČEKÁVAL A BÁC HO . ZAJÍMAVÝ FILMEČEK . ALE JE PRAVDOU , ŽE JSEM JEJ MUSEL SHLÉDNOUT AŽ NA TŘETÍ POKUS , NĚKDY JE LEPŠÍ POČKAT NA TU SPRÁVNOU CHVÍLI . JE TO JAKO V ŽIVOTĚ . TAK TAK . ()

Ruadek

Zvláštní filmové zpracování zajímavé knižní předlohy, kterou jsem přečetl jedním dechem. Režisér bohužel potenciál knihy nevyužil naplno, jen průměrně zfilmoval příběh a udělal z něj povrchní, nijak emotivně hlubší dílo. Základní kameny tohoto příběhu filmový divák nepobere, jsou tu pouze okrajovou záležitostí. Akce, kterou kniha rozvíjí, přitom jako by byla přímo stvořena pro film - přesto se nepodařilo z předlohy vymáčknout skoro nic. Výborně vymyšlená aréna je totiž nekonečným jevištěm pro nápady, které filmový tým neměl. Herci průměrní, hudbu jsem vnímal asi dvakrát za celý film (zcela bez nosného motivu), scénář mohl zapracovat více a udělat děj zajímavější. Nakonec musím konstatovat, že přepálených 142 minut se úmorně vleče a není jediná věc, kterou by mě tu někdo příjemně - filmově - překvapil. Přesto se těším na dvojku s lepším režisérem protože knižní potenciál je potřeba konečně využít. ()

pcarogers

Bomba. Ta atmosféra future světa byla výborná, hudba výborná, hlavní hrdinka výborná. Jak to říct. Vím, že hodně lidem ten film nic neříká, koneckonců hlavní hrdinka mladá holčina a pak takový jako normální typický průběh. Já jsem byl ale stržen tím zvráceným podivným světem a syrovou atmosférou a to je pro mě základ. Určitě jedno z nejlepších sci-fi za poslední rok. ()

Kybela

Tak to na mě fakt zapůsobilo. Chceš si zachránit kůži? Tak zahraj divákům pořádný divadýlko a povraždi ostatní děti... Mimochodem, nemyslím si, že sdělení filmu spočívá v tom zabíjení, je tam poměrně dobrá metafora, kterou buď chcete nebo nechcete vidět. ()

Tempest

Výborný film. Dokázal mě vtáhnout do děje hned od začátku. Mladá Katniss se dobrovolně místo své mladší sestry přihlásí jako tzv splátce do Hunger Games, kde 24 chlapců a děvčat z 12 krajů bude bojovat o život. A vítěz je jen jeden. Je to také všemi sledovaná reality show, kde kamery sledují úplně všechno (trochu jak v Truman show). Ale Katniss je jiná než většina účastníků. Mezi účastníky jsou v podstatě profesionálně vytrénovaní zabijáci (jako z krajů 1 a 2), řada vysloveně dětí, které v podstatě nemají žádnou šanci (jako Rue z 11 kraje) a pak takový jako Peeta, Katnissin společník z kraje 12. Katniss na sebe upoutá pozornost hned od začátku, při veřejném představení splátců, kde získá přezdívku "Dívka v plamenech". Ale rozhodně nehraje podle pravidel tvůrců a režisérů hry, má svoje vlastní, a časem se stává symbolem a hrdinou i pro ostatní kraje (silná je scéna po smrti Rue). A nejsilnějším rysem jejího postoje je vzdor, vzdorovat tomu šílenství kolem ní a jestli má vyhrát, tak po svém. A tím se stává nebezpečnou i pro vládnoucí elitu. A její vztah s Peetou, těžko říci, co je pravda a co případně předstírá (je to přece jenom reality show), je to boj o život a v něm i láska může pomoci. Film zajímavě rozšiřuje knižní předlohu, kde je veškeré dění podané jenom z pohledu Katniss. Jennifer Lawrence je v hlavní roli úžasná, přesně tak si představuji Katniss podle knižní předlohy. ()

kaculinka777

Tento film je docela dost dobře stejný jako knižní předloha, která nechala vzniknou tomuto přenádhernému dílu. Už jsem se bála, že když skončí twilight a harry potter, už nebudu mít žádnou sérii na sledování. Ale tenhle film dalece překročil mé očekávání, doporučuji všem, 95%- bylo to sice skvělé, jen by se mělo trochu víc zapracovat na detailech. Kapitol má být cukrkandlový ne popelavě šedý. ()

MiniRecenze

Hunger Games nebo-li Hladové Hry je film průměrný a často má tendenci být ještě podprůměrný.Celková pointa je prostě blbost sice se má jednat o knižní předlohu ale i tak mě to příjde "nemorální".Kulisy jsou "kartonové" a většina kostýmů je udělaná jak na klauniádu.Film vyplnuje hlavní hrdinka,která zvládá svoji roli a získá si většinu Vašich sympatií. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)