Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Gulde

Po všech těch letech čekání, odkladů, a nakonec i tragické smrti původního režiséra Tonyho Scotta, jsem se konečně dočkal druhého dílu Top Gunu. Nutno dodat, že všechna ta chvála, kterou jsem na film do této chvíle slyšel, je na místě. Ve své podstatě se jedná o letecké orgie. Trochu jsem se bál přehnané patetičnosti, ale ta je tu servírována ve vcelku srozumitelný dávkách. Mou další obavou byl výskyt toho, co ničí celou řadu pokračování slavných filmů, a to je přehnané, ba až chorobné odkazování na díl předešlý. A to je v Top Gun: Maverick také velmi dobře vybalancováno, a to i přes to, že ty odkazy, ba až celé scény odkazující na jedničku, jsou tu docela dost četné. Dlouhá a náročná práce a veškerá příprava tohoto filmu je na něm dost dobře patrná. Koneckonců stačí si přečíst i sekci Zajímavosti k tomuto filmu tady na ČSFD - například absolvování stíhacího výcviku pro všechny herce. Je vidět, že pro Toma Cruise - tohohle akčního šedesátníka s vizáží elegantního čtyřicátníka - byl tohle srdcový projekt. Však právě první Top Gun byl vlastně to, co Cruise katapultovalo ke hvězdám. A tenhle film si určitě za rámeček může dát také. (Cinema City Liberec, 16.7.2022). ()

petikacka

První Top Gun byl pro mě ve své době pecka!!! Ovšem už takových 25 let se to pro mě stalo spíš červenou knihovnou šmrnclou náborovým videem pro piloty. Takže když jsem zjistila, že se točí dvojka, řekla jsem si, že Cruise už neví kde by nahrabal prachy a oprašuje své úspěchy. Pak jsem ovšem viděla ukázku v kině a řekla jsem si, že bych to chtěla vidět. Když jsem zjistila, že už film dosáhl dolarového miliardového zisku, jenom mě to pošťouchlo vzít človíčka a okamžitě jít do kina. A dobře jsem udělala. Toto se musí vidět a slyšet opravdu jenom v kině. Když stíhačky spustily motory, tak se nám třepaly sedačky na kterých jsme seděli. Připadala jsem si opravdu jako v nadzvukovém letadle. Děj už není tak červený a hlavně tam není tak jasně daný nepřítel, takže to nenahrává žádné cizí nenávisti což v dnešní době už nikdo fuuuckt nepotřebuje. Tom je tu sympatický i když ho vlastně moc nemusím, ale vlastně ani nevím proč?! Pro mě to hlavně vyhrávají šílené letecké scény a můj milovaný Miles Teller, který je prostě boží!!! Za mě 100% ()

Krayo

Ak by som film hodnotil bez zaverecnej akcie tak pribeh slaby, prevedenie nic moc, cele nemastne neslane, zaspaval som, proste na 2 hviezdy. Zachranovat to museli bojove sceny na konci ale tie boli vizualne fakt luxusne, nakoniec som bol rad ze som na to siel do kina. Suma sumarum fakt si staci pozriet poslednu polhodinu, zvysok je zbytocny. tu by sa hodilo 3,5 ale tak dam slabsiu 4ku no nech nezerem. ()

nonick1 odpad!

Jako dvouhodinové propagandistické video k náboru do amerického námořního letectva dobrý, ale jako film si tohle patetické holywůdské klišé vyloženě koleduje o další Žhavé výstřely. ()

krusty2

To nemyslite vazne s tymi nadsenymi recenziami. Ved to je predvydatelny patos a propaganda US Army. Tie keci o najlepsich pilotoch na svete zaberali mozno ked sme boli tzv. Totalita.Teraz su uz ine casy a aby ma film bavil nestaci hranie sa na pilotoch a urobit iba obycajnu kopiu prveho dielu. Tento film je priemerny a to vdaka obycajnemu scenaru, ktori ma vobec neprekvapil a ani neodrovnal v pozitivnom smere. ()

VictorMartel

Na tu nostalgicky žánrovou, melodramatickou naraci jsem přistoupil a s občasným arogantně intelektuálským protočením panenek si ji užil srdceryvnému balastu navzdory. Tom Cruise se tu ohlíží za celým jedním žánrem akčního filmu prodchnutého patetikou a má skvěle spočítané publikum. Paralelně s tím se jeho opět produkčně vybroušený holt vlasteneckému kýči loučí s americkou vojenskou hegemonií, která pomalu, ale jistě bere zasvé pod náporem Číny. Tato nová militarizující se velmoc Spojené státy uzbrojí a utopí je v dluhu, na který bude každá měnová politika krátká. I když bylo načase, aby břídilskému universalismu dolarového mesiášství sklaplo, radost mi to kupodivu nedělá. ()

TheSpearCZ

První Top Gun je pro mě jednou z největších srdcovek vůbec, proto jsem se taky, řekl bych opodstatněně, na záčátku dvojky bál, i přes fakt, že točil kvalitní Joseph Kosinski a vrátilo se nám pár postav z jedničky jenže pak po půl hodině přišla TA scéna, kdy Cruise nevěřícně kouká přes okno na Roostera, který vyhrává na klavíru Great Balls of Fire a já jsem věděl, že už v tom zase lítám, přesně jako u jedničky. Tohle je jeden z nejkvalitnějších a nejlepších sequelů vůbec, zaobalený v záživném old-schoolovém kabátku, kde intenzita a napětí jsou na prvním místě. 5* ()

kamil.i

To bola riadna nálož nostalgie. Zrejme väčšia ako by si predošlý diel zaslúžil. Je to nostalgia nielen za prvým Top Gunom, čo bol mimochodom mimoriadne tupý film, ale i za kariérou hlavných predstaviteľov, vrátane dojemného príbehu Vala Kilmera, a hlavne za spoľahlivými blockbustermi rokov minulých. Maverick prekvapivo funguje rovnako dobre ako akčný film o pilotoch a zároveň ako dráma o starnutí a zodpovednosti (mrk mrk Tom Cruise zachraňujúci svetové kiná). Našťastie všetok sentiment a technická brilancia prekryli ústredný dej, ktorý je porovnateľne blbý ako v prvom filme. Paradoxne totiž potvrdzuje to, čo chcel vyvrátiť - naozaj nastal čas upustiť od bojových strojov s pilotmi vovnútri a prejsť k bezpečnejším dronom. Ak to ale celé chápeme ako filmovú metaforu, je to v poriadku - ešte nenadišiel čas opustiť poctivé filmové remeslo budované praktickými trikmi a všetko investovať do CGI a ešte nie je čas, aby mladá generácia prevzala žezlo, hlavne keď starí borci utiahnu takéto veľkofilmy. Možno raz. Ale zatiaľ nie :) ()

mig20

Původně 4*, ale když jsem na to koukala znovu doma a bavilo mě to a mělo to stejnou atmosféru jako v kině, rozhodla jsem se změnit na 5*. Ano, je to plné klišé, ale nevadilo mi to. Navíc né moc často bývá pokračování úspěšného filmu stejně dobré nebo dokonce ještě lepší než první díl a tady se to za mě povedlo. ()

Flopik

Od začiatku do konca má Top Gun: Maverick presne to čo od filmu chcete a prečo filmy pozeráte. Po dlhej dobe opäť film , kde som mal husiny a akčné scény som si užil teda neskutočne. Vynikajúce postavy a Tom, ktorý je zas a znova perfektný. Skvelý soundtrack a finálna akcia je niečo, načo je ohromná radosť pozerať. Čistý choas, stíhačky, rakety, svetlica, riadené strely a réžia to zvláda tak, že len slintáte blahom. Dojímavé scény fungujú tiež na výbornú. Toto oživenie sa podarilo najviac ako sa dalo. ()

Johny303

Po přeslazené a nedospělé jedničce nám konečně naservírovali pořádnou akci, které vládne jen dobře stravitelná dávka patetismu, žádoucí minimum ubíjející romantiky, pořádný napětí a vynikající herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích. Tleskám. ()

rexino

Trip plný nostalgie. Ak si fanúšik prvej časti vymyslí v najbujnejšej fantázii, čo všetko by čakal od sequelu, to tam uvidí. Ak si kritik prvej časti povie, čo by urobil, aby bola lepšia, to v tomto filme bolo tiež. Všetko to doprevádza Hansov "nečakane" bezchybný soundtrack, ktorý sa Faltermeyerom nie len inšpiruje... on z neho žije. Príbeh je úplne jednoduchý a priamočiary. Všetko tu existuje iba a len pre poslednú pol hodinu, ktorá prezentuje absolútne akčné audiovizuálne orgie, ktoré sú prešpikované nostalgickými odkazmi na prvú časť a zakončené presne tak cheesy a sweet, ako to len na akčnák odkazujúci sa na 80. roky môže urobiť. Pre fanúšikov povinnosť vidieť na čo najväčšom plátne. Kosinski sa u mňa radí každým filmom vyššie a vyššie. Vie zvládať veľké rozpočty. Vie produkovať jednoduché príbehy, ktoré napriek tomu zasiahnu a hlavne vie ako potešiť človeka, ktorý chodí do kina pre audio-vizuálny zážitok. ()

TORTERAjirka

Měla jsem (i přes to, že jsem neviděla originál) vysoká očekávání. Letecké manévry jsou boží, ale nejsou jádrem filmu. Tím jsou dobře napsané a zahrané postavy a naprosto fenomenální atmosféra. Tento rok je to poprvé, co jsem u filmu zažila snad plejádu všech mých emocí. Jo jistě, ten příběh je jednoduchý. Ale rozkládá se zde množství podzápletek, které ani nestíháte sledovat, protože jste zatlačení do sedačky s každým obratem F-18. Závěr je už jen třešnička na dortu. Celkové tak skvělé. Hollywood se už o mnoho více vyšplhat nemůže. ()

MiniMinion

Asi jeden z nejlepších legacy filmů co jsem za dlouhou dobu viděl. Vše, co bylo na původním Top Gunu dobré, je tady také a lepší. Stíhačkové souboje opět fantasticky natočené a tentokrát trochu přehlednější, a v kině vás opravdu pošlou do vzduchu a posadí na kraj sedačky, potlesk pro Claudia Mirandu za kamerou. Scénář nijak nepokulhává, a především stojí za pochvalu vztah Mavericka a Roostera. Nové postavy jsou příjemné, sice jsou trochu klišé ale to není problém, nesou se v duchu prvního filmu a díky tomu právě fungují. Vůbec všechny ty paralely s originálem opravdu hřály u srdce, měl jsem leckdy úsměv od ucha k uchu. Snad jen Kelly McGillis jako Charlie mi tu chyběla, Penny v podání Jennifer Connelly mi zpočátku přišla nepřirozeně vecpaná do příběhu jako náhrada, ale rychle jsem si na ni zvykl a ve výsledku byla sympatickou součástí příběhu. No a samozřejmě Tom Cruise. Nepatří sice mezi nejšpičkovější herce, ale proto se na něj nechodí. Chodí se na něj, protože je stoprocentně oddaný řemeslu a jeho kousky nikdy nezklamou. A ani tady nezklamaly, je to obdivuhodná show. Letecké scény jsou místy až dechberoucí, a poctivost se pozná. Málo CGI, hodně reálného létání, a je mi jasné, že za to z velké části vděčíme právě Tomovi. Bravo. 9/10. ()

warrenur

Velmi vydarene a vcelku i zabavne, hoci obcas predvidatelne, pokracovanie. Tom je stale bohovsky sympos a pokial nepouzili CGI, tak na svojich 59 teda vobec nevyzera. Romanticka linia a i bar je este stravitelnym vystrelkom. Nebyt nahod, poslednych zachran a "blaznivej misie" v zavere, co sa vsak od tak "cooloveho" nametu dalo cakat, siel by som i na plny pocet. Kosinki si vsak rozhodne drzi kvalitu filmov na vysokej urovni. Na velkom platne vyzerali tie stroje a zabery vynikajuco. Odporucam. 80% ()

Aurus

11/10. Velmi pěkné překvapení. Za mě jeden zatím z nejlepších filmů tohoto roku. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou velmi sympatické, hudba je skvělá, akce tu je neuvěřitelně výborná, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je excelentní. Velmi povedený film pro mě. Zatím pro mě nejlepší film tohoto roku. ()

Batahst8

Jedním slovem Wooow, jako fakt kurva woooow. Jako miluju tě Tome Cruise, miluju tě a jseš totální Bůůůůh. Ano Top Gun: Maverick není, co se týče příběhu a scénáře perfektní film, ale všechno ostatní je na nepředstavitelně úžasné úrovni. První Top Gun mám jako film strašně moc rád, ale oproti tomuhle je to úplná nicka. To že film bude, co se týče audiovizuální stránky na perfektní úrovni a že mě urve, tak to jsem tak nějak čekal, ale že až tak moc mě urve, tak to jsem nečekal. Jako ta audiovizuální stránka je neskutečná, u každého startu leteckého motoru, u každého přeletu jsme prostě měl pocit, že se asi poseru, jako fakt poseru. A prostě díky Kosinski jseš frajer, děkuji ti. Hans Zimmer tady opět dokázal složit neskutečný soundtrack, který se mi opět zaryje do hlavy. Tom je opět skvělej a já ho prostě žeru, to jak dokáže skloubit to že je výborný akční herec, úžasný kaskadér, ale i skvělej dramatickej herec, to je jako neskutečný a já ho za to prostě miluju a je to prostě Bůůůh. Ale i zbytek castu je super hlavně opět výborný Miles Teller, ale i třeba Jennifer Connelly, která btw vypadá o 15 let mladší, než ve skutečnosti je. Boží. A fungují tady emoce? No, řeknu to takhle, dvakrát jsem se rozbrečel a ještě dvakrát jsem měl skoro namále. Neskutečný, neskutečný. A finální půl hodina lidi je asi jedna z nejlepších půl hodin, co jsem kdy viděl ve filmografii, prostě jsem nedýchal vyloženě, fakt jsem nedýchal a být to finále o 10 minut delší, tak by mi museli lidi asi zavolat doktora, protože bych tam zkolaboval. Já to kurva miluju. Tady není o čem jeden z filmů roku, da-li film roku, který se mi zaryje do paměti ještě na hodně dlouho a Batman má protivníka v souboji o film roku. Ano uvědomuji si, že má své mouchy, ale mně je to úplně u prdele, u mě rozhodují emoce a city, a ty tady byly prostě na maximum možného, co mohlo být. A chcu to vidět znovu, okamžitě. 10/10 ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí