Vrchárka

• Československo Horalka (viac)

Mladá vdova Cesira (Sophia Lorenová) se rozhodne opustit i s dvanáctiletou dcerou Rosettou (Eleonora Brownová) bombardovaný Řím a ukrýt se v rodné vesnici v horách. Tady se připojí k vesničanům i uprchlíkům – vesměs obyčejným lidem, které válka nezbavila humoru a chuti do života, ale ani chamtivosti a pokrytectví. Z obyvatel vesnice se vyděluje intelektuál a idealista Michele (netypická role Jean-Paula Belmonda), který se s oběma ženami sblíží. Cesira jej přitahuje jako muže, ale duchovně založené Rosettě je útěchou a inspirací, učitelem, který jí ukazuje dosud nepoznané hodnoty. Temperamentní, hubatá Cesira se řídí selským rozumem a útrapami války prochází se vztyčenou hlavou. Má jen jedinou Achillovu patu: svou dceru. A ironií osudu v době naděje a osvobození zasadí válka Cesiře poslední ránu právě do tohoto nejcitlivějšího místa…
De Sica natočil Horalku podle stejnojmenného románu Alberta Moravii. Na rozdíl od naturalistické předlohy však De Sica projevuje větší empatii vůči obyčejným lidem a jejich jednoduché touze: přežít. Sophia Lorenová se své role zhostila s vášní a vehemencí a byla za ni celkem dvaadvacetkrát oceněna – mimo jiné se stala první herečkou, která dostala Oscara za roli mluvenou jinak než anglicky. (oficiálny text distribútora)

SAINTS

Majstrovske spracovanie Moraviiho romanu.Sofia Lorenova aj Belmondo tu predvadzaju skvele herecke vykony.Ludia na vidieku kam Cesira aj s dcerou ušla su vykresleny vierhodne,zabavny ale aj chamtivy a pokritecky,Vynimkou je idealista Michele ktory sa s vdovou aj zbliži.Vrcharka ma silny a emotivny zaver so skvelou poslednou scenou a zaberom. ()

PlysovyMacko

Sophia s dcerou odide zit na vidiek. Musi zhanat zakladne potraviny, schovavat sa pred naletmi a odolavat viznaniam J.P.Belmonda. Cudovala som sa ze sa sama len dcerou neboji chodit po tych prasnych cestach, ked vsade naokolo su vojaci. A dojde na moje slova. ()

johnny01

Velmi realistické ztvárnění války. Příběh je však slabší a postavy nejsou propracované dostatečně do hloubky. Jiné filmy téma zpracovaly lépe. Chybí i znalost bližšího zapojení Itálie do války. ()

biletarka

I půlstoletí po natočení tento skvělý protiválečný film podle stejnojmenného románu jednoho z nejčtenějších spisovatelů mé generace, Alberta Moravii, působí se stejnou silou. Vittorio De Sica potvrzuje svou pověst jednoho z největších režisérů neorealistické éry italské kinematografie. Největší pozornost na sebe po zásluze strhává krásná Sophia Loren, která se v pouhých 26 letech skvěle vypořádala s postavou matky dospívající dcery a po zásluze získala za svůj mimořádný výkon - jako první herečka v neanglicky mluveném filmu - Oscara. Je paradoxní, že postavu pro ni nepřijatelného, neboť příliš mladého ctitele vdovy Cesiry , idealisty Michela, hraje Jean-Paul Belmondo (skoro k nepoznání v intelektuálských brýlích), který ve skutečnosti je o rok starší než Sophia Loren. ()

vodkasesemte

prej "úpadek morálky" a dneska je co - její vzestup, ne? morálka jen podléhá době! nic víc, nic mín. to, že pro jednoho je evidentně neúnosné vypalovat vesnice partyzánských zmrdu, neznamená, že druhý nad tím bude ohrnovat nos jako v místních potravinách, když už fakt neví, co si má vybrat v cenový relaci, aby to v prvé řadě žral i pes, a taky to vydrželo do kraje týdne! ()

Delmondo

Výborný přepis mé nejoblíbenější knihy, jakože žádnej velkej čtenář nejsem ale tohle dílo je po všech stránkách paráda. Nejinak tomu je i co se týče filmu, nekompromisní, tvrdý a zcela reálný příběh matky a dcery a jejich těžce zkoušené osudy za války. Vittorio De Sica udělal moc dobře že obsadil do hlavní role nádhernou Sophii Loren protože ta předvedla neskutečný herecký koncert plný emocí a po zásluze dostala oscara. Netypickou roli dostal Jean-Paul Belmondo jindy frajer, bourák chlap zde hraje také velmi přirozeně věřícího mladíka s brejličkama, kterej se do ní zamiluje. Nejlepší protiválečnej film co jsem kdy viděl a dost možná i nejlepší italskej film. ()

BlackMesa

Možná jsem zatížena knižní předlohou, ale film mi přišel trochu krátký a maliko prázdnější. Knížka se dost vleče, ale natahování pasáží, které zachycují nesnesitelně dlouhý pobyt v hladovějící horské vesničce, a nekonečné čekání na mír má své opodstatnění. ()

Cycake

Výborný román výborně zpracovaný. První film, který jsem se Sofií Loren viděla a tehdy mne úplně uchvátila jako krásná temperamentní žena s vnitřní silou býka. ()

Lucyane

Realistické zpracování novely Alberta Moravia s úžasnou Sophii Loren v hlavní roli. Na pozadí druhé světové války je zde vykreslen vztah matky s dcerou, neuvěřitelná vnitřní síla a urputnost jedné ženy a v neposlední řadě i energičnost italské společnosti. Dech beroucí film, který diváka vtáhne do děje a ten je tak nucen veškerá příkoří prožívat spolu s hlavními postavami. ()

Woyczek

Sohia Loren je dobrá. Až moc dobrá - a je si toho vědoma. Jak píše Salinger v knize Kdo chytá v žitě: "Když je někdo moc dobrej a ví o tom, hrozně to jeho projevu ublíží." V některých scénách jsem prostě nemohl nevidět, že zkrátka jen hraje. Jinak je to pěkná podívaná, ale rozhodně nepatří k filmům, který člověk musí vidět než umře (což neznamená že by jej vidět neměl). 70% ()

gizi

Film mě bohužel moc neoslovil, i když je to dobře odvedené dílo, České titulky (žluté, ČT 2012) se špatně čtou. 9.9.12 za 65%. ()

evangelik

Určitě výborný film, ale zase ta časová (ne)přenositelnost. Na dnešního dvacátníka nebo třicátníka zapůsobí úplně jinak, než před šedesáti lety... ()

Leila75

Horalka,silná žena ochraňující svou dceru v těžké poválečné době,země plná bolesti,zrady a nenávisti v kontrastu horské vesničky,kde drží lidé spolu.Bohužel ,ani zde svojí dceru nedokáže ochránit před zvěrstvem,které válka s sebou nese... ()

bambiz

Hned od začátku jsem byla překvapená - průzračností a čistotou obrazu filmu (ať už obsahově, nebo formálně), netypickou rolí Belmonda a silou emocí, kterou mě film jako matku zasáhnul. De Sica umí! ()

Monika95

samozřejmě opět s knížkou se to nedá srovnat, ale chtěla jsem se na to mrknout. Sophia Loren - nádhera, ale teda krásnou Rossetu jsem si představovala krásnou. :) ()