Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

Modular

Hra začíná, milý Watsone, hra začíná! Pokud jste někdy shledali Sherlocka podivným, nesympatickým a odpudivým člověkem, tak vás tento seriál v ničem nepřekvapí, ale za to vám dá skvělou interpretaci původních povídek pana Doyla do současnosti, což je nejen překvapivě, ale i nečekaně atraktivní! Postavy jsou spletité, herecké výkony fenomenální, scénář brilantní a soundtrack? Dodnes si ho pouštím čas od času, abych chytl ten správný "vibe". Česká televize nás ještě obdařila skvělým dabingem (Vojtěch Dyk jako Sherlock byl nečekaný, ale přitom geniální) a úpravou téměř všech anglických textů, což ještě dodává dojmu, že se o tento seriál vážně ČT staralo, což je jenom dobře. Doporučil bych naprosto všem, neboť se jedná o seriál, jenž by si zasloužil mnohem víc pozornosti. ()

Franki69

Prvotní nadšení nás někdy kolem druhé série opustilo. Přesto zvítězila zvědavost a pustili jsme se i do řady třetí. Jenomže ta byla vůbec nejhorší a utěšovali jsme se jen tím, že jsme škodolibě mysleli na anglány, kteří na to čekali 2 roky. Přes počáteční nechuť jsme si pak přeci jenom pustili díl s04e01 a ten byl překvapivě parádní! Takže jsme dokoukali i tu poslední sérii…a po posledním díle jsme si říkali..co tohle sakra bylo? Jestli tedy máte náladu na příběhy sira A.C.Doyla v moderním provedení, v seriálu Sherlock se to této kategorie vejde v podstatě jen S01. Pak už se většina dost točí jen okolo Sherlocka Holmese samotného a není to až tak dobrá zábava, jak si tvůrci mysleli. Celý seriál tedy hodnotím na 55%, shlédnutí doporučím jen na vaše osobní riziko a rovnou podotknu, že kdybych tenhle seriál neviděl, tak bych v životě o nic zásadního nepřišel. ()

KukulienkaHO

Ako by som charakterizoval Sherlocka? Seriál s fantasticky napísanými a zahranými postavami, najmä teda čo sa týka ústrednej dvojice - Sherlock Holmes a John Watson/Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Dovolím si povedať, že minimálne tretina (možno až polovica) úspechu seriálu leží na pleciach týchto dvoch dnes už hereckých hviezd. Toto sú skrátka postavy, ktoré im pristanú najlepšie. Jednoducho sa do takýchto úloh narodili. Zahanbiť sa, samozrejme, nedali ani ostatní zúčastnení. Menovite Mycroft/Mark Gatiss, Molly/Louise Brealey, inšpektor Lestrade/Rupert Graves či Mrs. Hudson/Una Stubbs. No a nemožno zabudnúť ani na legendárneho Sherlockovho úhlavného soka, Moriartyho, ktorého skvele stvárnil Andrew Scott. Ďalej tu sú výborne napísané detektívne prípady. Dostatočne psychologické, mysteriózne, zamotané, ale nie natoľko komplikované, aby sa v tom divák stratil a zas nie tak jednoduché, aby sa geniálny (mierne asociálny) súkromný detektív Sherlock nudil. Okrem vyšetrovania zločinov je tu aj výrazná osobná linka. Vzťah medzi hlavným duom je zrejme to najlepšie, čo seriál ponúka. Holmes a Watson sú maximálne protiklady, napriek tomu sa vynikajúco dopĺňajú a tvoria nerozlučných priateľov a postrach pre všetkých darebákov. Moderný šat detektívovi z 221B Baker Street velice prospel. Tvorcovia sa nebáli častokrát poňať známe príbehy iným štýlom, než sú podané v knižnej predlohe od A. C. Doylea. Pohľady do Sherlockovej mysle pri vyšetrovaní sú veľmi zaujímavým a veľakrát zábavným prvkom. Soundtrack je takisto neodmysliteľná súčasť seriálu. Úvod, záver, dramatické momenty, šponovanie atmosféry by bez hudby Davida Arnolda a Michaela Pricea nedosahovali takých grádov. Teraz by som rád zhrnul priebeh celého seriálu. Prvá a druhá séria sú perfektné. Majú všetky atribúty, ktoré som spomínal vyššie. Druhá séria je navyše zakončená grandióznym finále (The Reichenbach Fall), v ktorom je samotný Sherlock Holmes zahnaný do kúta. Bezmocnosť a strach, ktoré mu spôsobil Mr. Moriarty, sú niečo, čo sme dovtedy u nášho hrdinu nevideli. Tento geniálny psychopat ho postavil pred osudné rozhodnutie, ktoré aleže vôbec nebolo ľahké. Jednoducho sme sa dočkali najlepšieho vyvrcholenia, aké len mohli prvé dve série mať. Potom prišla séria tretia, ktorá stála pred neľahkou úlohou. Jednak musela nadviazať na level prvých dvoch, druhak bolo potrebné nejakým dôstojným spôsobom objasniť Sherlockovo zmŕtvychvstanie. Tak úplne dokonalo sa nepodarilo ani jedno. Každopádne, napriek tomu sme sa dočkali veľmi kvalitných príbehov. Tvorcovia ale tentokrát zaexperimentovali. Do tretej série dali viac humoru (a to bol Sherlock dosť zábavný seriál aj predtým) a riešila sa tu skôr osobná linka než tá detektívna. Prišla však posledná časť a znovu sa to zdramatizovalo. Na scéne sa objavil nový záporák, tentokrát génius s rovnakým myslením ako Holmes. Finále to bolo znova perfektné, akurát škoda, že sa dej nemal priestor dostatočne rozvinúť. No a nakoniec sme sa dočkali štvrtej a zároveň poslednej série, ktorá velice lákala na návrat Moriartyho. Samozrejme, ničoho takého sme sa v skutočnosti nedočkali a myslím si, že je to tak dobré. Každopádne, tu už bola citeľná strata kvality. Prvá epizóda The Six Thatchers je to najhoršie, čo nám seriál ponúkol. Dočkali sme sa niekoľkých absurdností (tvorcovia sa snažili zbytočne šokovať). Dej bol o ničom. Priateľstvo Johna a Sherlocka krachlo. Potom prišlo k miernemu zlepšeniu, no príbehy už neboli dostatočne dobre spracované a už vôbec sa nedali porovnávať s predchádzajúcimi sériami. Posledná epizóda sa síce snažila o dôstojné a zimomriavkovité zakončenie, hold, došli nápady (a bohužiaľ, nie so všetkými postavami sme sa mali možnosť rozlúčiť). Štvrtá séria bola síce ako súčasť Sherlocka nevydarená, avšak keby stála samostatne, mohla byť fajn. Trochu ma ale mrzí, že sa Sherlock a John od začiatku seriálu nijakým spôsobom charakterovo neposunuli dopredu. Ich spoločná cesta pokračuje v podstate tak, ako začala a oni sa vydávajú bok po boku čeliť novým výzvam. () (menej) (viac)

Prokop_Buben

🔎 Musím říct, že zasazení do dnešní doby nejznámějšímu detektivovi světa vůbec neuškodilo, ba právě naopak. Seriál Elementary to pak posunul ještě dál - asice z Londýna za oceán do USA. Nicméně mistru Cumberbatchovi sluší anglie. Příjemným zpestřením byl speciál Příznačná nevěsta, kde jsme se v myšlenkách přesunuli do minulosti. Při procesu dedukce přímo vidíme Holmesovi do hlavy a chytlavý soundtrack v hlavě ještě pěkné dlouho zůstane. ()

Predator77

No musím takhle dopředu říct že tohle moderní pojetí Sherlocka Holmese šlo celkem mimo mně a dostal jsem se k tomu až když už byli venku všechny série a já tak měl možnost to celé zkouknout najednou no a jak to dopadlo, první co musím zmínit je casting kde v hlavních rolích máme Benedickta Cumberbatche v roli Sherlocka a Martina Freemana v roli Watsona a musím říct že oba podávají dobré herecké výkony i když u Watsona v jedné jedné scéně jsem si říkal že celkem přehrává a já jsem mu to moc nevěřil v danou chvíli, a co se týče Sherlock tak zase některé scény sním byli vyloženě na přes držku za jeho chování ale to už tak nějak asi patři k jeho charakteru tak že se to dalo ještě snést ale co my naopak už hodně vadilo tak bylo neustále opakování toho že nějaká daná postava umře a najednou vstane z mrtvých a já bych s tím třeba takový problém neměl kdyby to bylo třeba provedeno jednou a dávalo to smysl ale bohužel to tak není a vy pak tím pádem ani nemáte strach o hlavní ani vedlejší postavy protože si řeknete jo ano umřely ale zase je oživí v jiném díle tak že logika jde někdy vážně stranou, dálo co mě taky nebylo úplně po chuti byla délka jednotlivých dílu kdy jsem si říkal že by to šlo zkrátit třeba na hodinu místo hodiny a půl protože v některých dílech se toho moc neděje a jenom se řeží blbosti a já se dost nudil, dále co se z mého pohledu taky moc nepovedlo tak jsou záporáci máme tady Moriartyho který je pro Sherlocka jeho hlavní nemesis ale tady byl ztvárněný jako otravný kokot a vyloženě mě spíš sral když se objevil na scéně ale kdo mě naopak celkem nadchl tak je postava Magnuse který byl skvělí ale bohužel o proti Moriartymu dostal hodně málo prostoru tak že celkem škoda, jinak co se týče ostatních záporáku tak ty bohužel ani nestojí za zmínku protože nejsou zajímavý a vy na ně dokážete hodně rychle zapomenout, tak že ve výsledku pokud bych to měl zhodnotit tak se z mého pohledu jedná o hodně nadhodnocený seriál který si rozhodně nezaslouží 91 procent a pro mě se spíš jedná o takový lehký nadprůměr který občas dokáže zabavit ale i nudit a za mě bych tomu dal ve výsledku 65 procent. PS:  ještě  jsem zapomněl zmínit vedlejší postavy které byly fajn a dost mě bavily konkrétně paní Hadsnová a Lestrade ;) ()

ReactLotus

Breaking Bad malo konštantnú vysokú kvalitu. Skutočne až neuveriteľne dobrý a kvalitný seriál. Myslel som si, že neexistuje lepší seriál. BBC má kvalitnú tvorbu a Sherlock je toho dôkazom. 4 dokonalé série (až na pár slabších epizód) o tomto slávnom fiktívnom detektívovi. Myslím, že som nevidel lepšie spracovanie. Dej sa odohráva prevažne v modernej dobe, čo prekvapivo funguje. Série majú po 3 epizódy (+1 bonusový film) a každá trvá 1h30min. Každá epizóda zobrazuje inú zmodernizovanú poviedku. Je fakt cool vidieť psa baskervillského v inom svetle. Smaug, prípadne Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) a Bilbo, prípadne Everett K. Ross (Martin Freeman) sú hádam najvhodnejší predstavitelia Sherlocka a Watsona, akí len mohli byť.   Sherlock je povahovo inteligentný, všímavý, no nie veľmi spoločenský človek. Vedie to ku komickým situáciám, no vážnosť seriálu sa dosť ohýba a nebojí sa (pomerne často) uvažovať nad smrťou (to asi u detektívky čakáte), no tu sa opakuje sj úvaha o konci vlastnou rukou. Povedal by som, že to je taký rodinný seriál, je tu humor, nie je to veľmi násilné, žiadne vulgarizmy,... Ok, priznávam, kecám. Ako som už spomenul, vraždy nie sú family friendly téna. Proste zaujímavé. Nejakým zázrakom Briti vytvorili niečo ešte lepšie ako BrBa… ()

Kecana

Moderní zpracování Sherlocka, vtipná chemie mezi Freemanem a Cumberbatchem, skvělé herecké výkony. Sherlock je klasika, která již byla zpracována mnohokrát. Tohle pojetí je každopádně moje nejoblíbenější. 10/10 ()

Kozlowski8

Případy legendárního detektiva a jeho věrného pobočníka doktora Watsona, zasazené do současnosti? Proč ne? Atmosféra správně tajemná i v moderním Londýně se skleněnými budovami ozářenými neóny a s dopravními zácpami, vytříbené dějové zápletky, nápadité zpracování plné originálních vychytávek, neskutečně propracované dialogy a naprosto výtečný Benedict Cumberbatch v titulní (životní?) roli. Ostatní herci v čele s Martinem Freemanem rovněž skvělí, byť poněkud ve stínu Cumberbatche a jeho Sherlocka. Seriál mne nadmíru potěšil a moc jsem se při něm bavil. Jednotlivé série : 1.-90%, 2.-90%, 3.-80%, 4.-75%. ()

PetrB

Po shlednutí prvního dílu jsem těžce zklamán. Herec hlavní role je snad nejméně vhodným kandidátem, co bych si dokázal představit. Jeho strojená samolibost je naprosto nevěrohodná. Grafické zpracování je zajímavé, stejně tak i zápletky. Nicméně i po shlédnutí zbývá spoustu věcí a souvislostí které nedávají smysl. Seriálu dám ještě šanci, doufám, že se hlavní hrdina trochu uklidní nebo se snažit rádoby bavit okřikováním ostatních a z jednoho škrábance dedukovat celou historii lidstva. Jeden McGyver stačí! ()

WHMMD

Luxusný britský seriál, ktorý klasický príbeh o Sherlockovi Holmesovi prenáša do 21. storočia. Zbytočné popisovať, musíte vidieť. Neviem sa dočkať 2. série. ()

marek.kral

Luxusní podívaná, fascinující tím jak se drží staré klasiky, kterou zařazuje do moderní doby. Britové jsou po sovětech (!!) druhým národem, který se perfektně vypořádal s postavou podivínského detektiva. Kam se hrabe Guy se svým počítačovm akčním pelmelem...méně je někdy více. Bravo tvůrcům ()

kpt.Marťas

1. Neuvěřitelná pecka! Tempo, příběh, postavy, obsazení, vtip, hudba, tomu snad nic nechybí. Neuvěřitelně povedená aktualizace nesmrtelné klasiky. V celku ještě lepší než verze od Richieho. 2. Klidnější episoda, která ovšem ve druhé půlce nabírá rychlost a spád. Především díky milé, vtipné a vystrašené Watsonově Mary. 3. Opět čistý průstřel! Malé případy mají obrovské tempo, které se v polovině láme, stejně jako Holmesovo pátrání. Ale pak se objeví Golem a rvačka v planetáriu (WOW!) a pádíme do finále. A finále včetně švihlýho Moriartyho je naprosto mimo kategorie. Tenhle Holmes má tak úžasné tempo, švih, vtip (!to nikdy holmesovky moc neměly!) a především takovou horu skvělých nápadů! Je úžasné, jak scénáristi převádějí klasiku do 21.století. I když musím uznat, že i v této adaptaci (stejně jako u Richieho) u mě má trochu navrch Watson Martina Freemana. Chci další! ()

Tomulka

Již dlouho jsem neviděl tak kvalitní počin na poli seriálů. Škoda jen,že jsou zatím pouze tři díly, snad již avízovaný nášup tvůrcům vyjde. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout herecké pojetí Martina Freemana, protože jeho ztvárnění Dr.Watsona je geniální. Hlavní postava Sherlocka je pojata Benedictem Cumberbatchem nadpruměrně dobře (ale na Freemane spíše nestačí). Dosti mne zklamala postava Moriartyho, představoval bych si jeho roly více důstojnou méně vulgární a hlavně, herec se vizuálně do role nehodil. Přízračná nevěsta je teda dosti slabá. Vzhledem k nápisu alternativní skutečnost jsem se polekal, že je to reboot celé serie a dost jsem se polekal. Bylo dost slabé. Oba hlavní představitelé jsou prostě tváře současnosti a nejen oni. A do minulosti se prostě nehodí nejen svým zjevem. Celý díl je tak na velmi nízké úrovni v porovnání s předchozími! Snad to byl pouhý krok vedle a dále čtvrtá série pojede v duchu sériích předchozích. ()

veere

Dobře vybrané tváře, šlapající herecké duo Freeman-Cumberbatch, jediné co mi nesedí je obsazení Moriartyho, a příliš mnoho "deduktivních keců" kvůli kterým jsem nikdy původního Sherlocka neměl rád. To že si hlavní představitel všímá hromady "maličkostí" je naprosto v pořádku; v pořádku už ale není, že hned z jedné blbosti neomylně "vydedukuje pravdu". Hele má nové hodinky a nepřenastavil si datum - to musel být na cestě kolem světa WTF? Příběhy jsou vybrané skvěle, zvlášť ten třetí je vážně nářez jak má být. Těším se na další. ()

rwa

Ano, je to opravdu výborné, aktualizace je to skutečně nenásilná, moc hezká homáž to je svým způsobem, Freeman jako novodobý Watson obzvláště skvělý, ale teď zklidnit a věcně - nedělejme z toho veledílo minimálně desetiletí. Určitá chtěnost (jak u autorů, tak u Cumberbatcha) je tady přeci jen cítit. Slabších pět... ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)