Namiesto evolúcie... revolúcia!
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Aj nevinné gesto plné súcitu môže viesť k vojne, aká nemá obdobu a dokáže premeniť Zem na Planétu opíc.
Mladý talentovaný vedec Will Rodman pracuje v prestížnej farmaceutickej spoločnosti Gen Sys a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí aj jeho otec Charles. Sľubný výskum však viazne pre nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré pokusné živočíchy vykazujú po aplikácii účinnej látky. Sklamaný vedec opúšťa výskum, odchádza sa starať o otca a ako bonus si tajne odnesie šimpanzie mláďa, ktorého rodičia zomreli pri jeho pokusoch. Dospievajúci šimpanz Caesar začne prejavovať vysokú inteligenciu a Will zjistí, že je to dôsledok pôsobenia jeho lieku. Začne mu ho znova podávať a nechtiac tým otvorí bránu ku skaze ľudstva. Čoraz inteligentnejšie zviera sa v dôsledku nedorozumenia ocitne uväznené v prírodnej rezervácii, kde sa postaví na čelo ostatných opíc a pomaly začne pripravovať vzburu proti tým, kto zabili jeho rodičov a jeho uväznili. A bude to vzbura proti celému ľudstvu! (TV JOJ)

genetique

Ako nie práve najväčší fanúšik opičej série som dával takmer nulovú pravdepodobnosť tomu, že sem po skončení filmu šmarím päť hviezdičiek. Jednému z filmov roku by bolo ale pokrytectvo z mojej strany, keby som tak neučinil. Veľmi vyzrelý snímok po všetkých stránkach. Režijne na vrcholnej úrovni, herecky priam autenticky zahrané, technicky vyblýskané, hudobne skvostné, príbehovo poučno-popcornové, jednoducho všetko, čo má správny trhák mať. Napätia habadej, citová zložka na výbornú, ale zo stopercentného zážitku ukojím kvôli emočne skoseného záveru. Ak by mala táto séria pokračovať v tomto duchu a kvalite a spraviť sa remake tej pôvodnej, určite budem za. V iných kombináciách je to odsúdené na zánik, čoho sme už boli svedkami. 95%. ()

Madison

90%. Fantastický filmový úlet, ktorý je zábavný, primerane dojímavý, chvíľami skrz detailné opičie pohľady krásne emocionálny a čo mnohí oceňujú, má rýchly dejový spád. Som zbláznená do nových technológií (najmä kvôli nim hodnotím tak vysoko) a ako fanynka virtuálnych svetov som si digitálne opice vychutnávala tak, ako naposledy kingkongovské megalomanské bitky s dinosaurami. Problém ale vidím v krátkej minutáži. Tú dokážem odpustiť prostoduchým popcorňákom ako "Limitless" alebo "Source Code", ale tu s opičím potenciálom, ma tá dejová skratkovitosť trochu ubíja. Kvôli tomu je snímka hlavne vynikajúcou letnou zábavou s kúzelnými efektmi, ale nedosahuje epickej veľkoleposti filmov Pán prsteňov, King Kong či Avatar. Mala by som sa uchýliť k 4*, ale Caesarom (ktorý vôbec nepôsobí ako počítačová atrakcia, človek má pocit, že sa díva na ozajstného živého tvora) som tak fascinovaná, že je to málo vzhľadom k tomu, že aj pre tieto vizuálne efekty filmy milujem z celého srdca. So svojím výpovedným výrazom v tvári, ktorý je dokonale snímaný z každého uhla, mi ten šimpanz ešte aj teraz behá po rozume a zamilovala som sa do jeho prenikavého pohľadu tak, ako sa Pomo zamiloval do Carterovej šimpanzích očí v Burtonovej Planéte opíc :) ()

StarsFan

Pokud byl dle Nietzseho člověk provazem nataženým mezi zvířetem a nadčlověkem, pak opice jsou provazem mezi zvířetem a člověkem. V mnoha ohledech člověku podobné, přesto lidmi nepřijímány jako rovné. Doposud se nad tím kvůli nižší inteligenci nepozastavovaly, jednou ale může přijít doba, kdy se proti tomuto typu druhové diskriminace (jakémusi modernímu rasismu) postaví a lidem vše vrátí i s úroky. Asi takový je podtext jednoho letního blockbusteru vycházejícího z úspěchu filmů, kde opice ovládly lidskou rasu. A to blockbusteru natolik kvalitního, že ačkoliv používá všechna žánrová klišé (tradiční rozvržení postav, nutnost závěrečné bitvy), v konečném důsledku působí tak přirozeně, že bych se nedivila, kdyby se časem stal podobnou klasikou jako třeba samotná Planeta opic. ()

Hakha

Po trailerech, které mě nechávaly chladným jsem ani v nejmenším tomuto projektu nevěřil, že by mohl mít úspěch… a jaké bylo překvapení, když s čistým svědomím mohu napsat, že se zatím jedná o nejlepší letošní film, který jsem viděl. Každá dialogová sekvence a postupný rozvoj děje a postav je natolik poutavě natočeno, že jsem se rozplýval blahem…Jak jsem u Transformers 3 při akci postrádal výraznější hudební doprovod, který by akční scény ještě více vygradoval, tak zde mě díky hudbě pumpovala krev v žilách přesně tak, jak si představuji. Mé hodnocení 4,5 hvězdičky… ()

LihO

Prekvapilo ma výborné grafické spracovanie, ktoré pôsobilo prirodzenejšie ako som pôvodne čakal. Znovu sa potvrdilo staré dobré, že menej je niekedy viac a film je plný emócií, z ktorých väčšina je vyjadrená len jednoduchými gestami bez zbytočných dialógov. Geniálne bolo aj postupné zosobňovanie jednotlivých opíc skryté v malých detailoch, ktoré držali celkom dobrú atmosféru a vťahovali diváka do deja čím ďalej tým viac (ošetrovateľ skôr ako väzanský dozorca, jazda na koni a mnoho ďalších) a celkom pozitívne vnímam aj zakomponovanie vedľajších dejových línií ako "chorý otec" či "románik Franco + Pinto" do deja. Vadil mi len príliš dlhý úvod a priveľa "prázdnych" scén v labáku. Určite sa však oplatí vidieť ;) ()

Ainy

Díky kapkám krve na košili vzteklého souseda mi hned došlo, jak vlastně došlo k zalidnění, resp. k zaprimátování planety Země. Geniálně to zapadá do příběhu Pierra Boulleho a úžasného filmového zpracování z roku 1968. Nicméně pokusy na němých tvářích nejsou mým šálkem houbičkového čaje, proto jsem poločas filmu trnula obavou o táhnutí se příběhu v duchu laboratorních experimentů. Nakonec mi bylo jasné, že bylo prostě nutné se vším prokousat od začátku, kdy se mládě narodilo, tajný přesun do Willova domu, jeho puberta a dospělost. Domácí chov šimpanzů není zcela obvyklý, kór, když se Cesar rozhodl vyřídit si sousedský spor po svém a dostane se tak do opičího pasťáku. Jak jsme viděli a s čím mnozí nepočítali bylo, že on ty ostatní svou inteligencí vysoce převyšoval. Jak já těm opičákům fandila! Zlý, zlý Malfoj u jehož postavy se nabízelo hned od počátku, že co zasel, v tom se také vykoupe. Takže hurá do sekvojového lesa! ()

Botič

Evolution becomes Revolution. Nenápadný blockbuster roku (!!!), který svou první půlkou poctivě dojímá Caesarovým vývojem a druhou zas nepřeberným množstvím nápadů, kterými se Rupert Wyatt ohání!!! Nečekaná oslava chytrosti a rozumu (ať už jimi vládne kdokoliv). Long live Ceaser. ()

3DD!3

Z nejpodceňovanějšího filmu letošního léta se vyklubal možná jeho nejlepší kousek. Caesarův příběh je úžasnou ukázkou poctivé filmařiny, která má na to stát se klasikou. Burton se může jít zahrabat. Triky zase posunuly laťku, opice jsou někdy emotivnější než samotní lidé. Chudák Franco je zhruba v půlce přesunut na vedlejší kolej a už se do čela nevrátí. Z lidských herců ještě zaujme chameleon John Lithgow a David "Rodney McKay" Hewlett, který chudák vyfasoval nejnevděčnější roli ve filmu. Opičí rebélie zaujme scénářem, který umí překvapit, ale i povedenou akcí. ()

hellstruck

Téma inteligentních primátů a celkově starší filmy o planetě opic mi vůbec nic neříkají a říkat nebudou. Do tohoto dílu se mi tedy pochopitelně moc nechtělo, ale překvapivě musím říct, že film má na rozdíl od svých předků DUŠI!Určitě by se našly nějaké ty mezery postrádající logiku (především chování policistů ke konci filmu bylo prostě směšné), ale celkový dojem je prostě skvělý a zůstane mi také skvělý divácký zážitek. První polovina je o něco lepší, to vás Ceasar ještě dojímá a ohromuje, zatímco v té druhé půlce už se bojíte jeho zlého pohledu a celé to moc nápadně směřuje ke "starému dobrému" tématu "PLANETA opic", což je sice pro tenhle film nevyhnutelné (vím,přečetla jsem si název:-D), ale bez toho by to bylo daleko lepší!Jinak musím vychválit výkony Franca,Lithgowa (Dexterův Trinity),Freidy i Feltona, moc se mi do svých rolí hodili. ()

Kaka

Fenomenální pecka. Vyladěné po všech směrech. Film který má vizuální efekty, které používá přesně v těch správných místech a detailech (obličeje opic - emoce), výtečná a dynamická akce, strhující dramaturgie, překvapivě komorní nádech. Kdo čeká velkorozpočtovou akci a miliony opic v bitvě proti lidské populaci, bude zklamán. Nové opice jdou úplně jiným směrem. Výrazně sofistikovanějším a zábavnějším. Je to sice stále popkorn a film dělaný hlavně pro "zábavu", ale invence a zanícenost tvůrců pro danou látku nelze přehlédnout. Palec nahoru, znamenitá práce a film který opravdu baví od začátku až do konce. ()

Lavran

Ve světle probíhajících arabských revolucí, nepokojů v ulicích britských měst a vášnivých demonstrací v řadě jihoevropských států, na které nejtíživěji dolehla prohlubující se ekonomická krize, se Zrození Planety opic jeví jako nebývale aktuální film. „Evolution becomes revolution“ (či méně výstižně „Místo evoluce… revoluce.“) hlásá úderné heslo na oficiálních propagačních plakátech, naznačující, že mezi evolucí a revolucí existuje mnohem hlubší než lingvistická spojitost. Není ostatně bez zajímavosti, že otec evoluční biologie Charles Darwin rozvíjel svou teorii o přírodním a pohlavním výběru zhruba ve stejné době jako Karl Marx svou koncepci dějinného vývoje, založené na ideji věčného konfliktu. Caesarovi na plakátu, kde bojovně pozvedá levici nad (r)evoluční masou primátů, schází už jen pověstný commandanteho baret a doutník. Nebo darwinovský plnovous – záleží na úhlu pohledu. Asi málokdo by pochyboval o tom, že evoluce je procesem přirozeným, kdežto revoluce nikoli. Co se však stane, když obě "voluce" splynou, nebo si vymění pozice? Více zde. ()

akisha

Musím se přiznat, že nesnáším opice na jakejkoliv způsob, původní Planetu jsem viděla asi v šesti a koncept mám spojenej tak leda s vystoupením Troye McClura a jeho písničky "Doctor Zaius, doctor Zaius." Proto mě ROTPOTA velmi příjemně překvapil tím, že jsem začala soucítit s opicí. Výborný triky v kombinaci s příběhem opičího hrdiny, kde není nouze o přiměřeně dojemný scény (napadení souseda, první slovo...) nebo skvěle propracovaný záběry. James Franco a Freida Pinto byli taky fajn, ale je pravda, že děj se víc soustřeďuje na opice, než na lidi. Na 5* to sice u mě nebylo, zato mě to navnadilo na původní Planetu a film rozhodně doporučuju. Líp Planeta snad ani oživit nešla. ()

Falko

Uz trailer pred par tyzdnami mi napovedal, ze sa mam na co tesit, ale to som ocakaval, ze pre narocnych uzivatelov CSFD to bude len taka letna priemerna slatanina, avsak mylil som sa, co ma tesi. Je to prijemne prekvapenie tohto leta. Uz hned na zaciatku to malo smrnc a action, potom sa to trosku ukludnilo, pricom divat sa na digitalneho Andyho Serkisa bol jednoducho pozitok. Mne osobne sa strasne pacia digitalne efekty od cias Gluma - PANA PRSTENOV (2001 - 2003), cez KING KONGA (2005) az po AVATAR (2009). Teraz prislo opät nieco krasne vizualne, ale aj po scenaristickej stranke uzasne, aj ked mnohym uzivatelom trosku vadi, ze je to predvidatelne, co ale mne vobec nevadilo. Film mi tak trosku pripominal podobny thriller PROJEKT X (1987), kde tentokrat armada testovala simpanzy ozarovanim na vojenske ucely, co sa nepacilo Helen Hunt a M. Broderickovi a tak ich chceli zachranit, pricom az tak inteligentne tie simpanzy zase neboli, ako v tomto filme, ale vdaka napinavej hudbe a skvelej atmosfere 80-tych rokov bol pred 20-timi rokmi pre mna ten film taktiez velkym zazitkom, ako aj Zrodenie Planety opic. Zaverecna akcna scena na moste nemala chybu, nieco take som vsak ocakaval a preto je to u mna jasnych 100%. ________ James Franco - (Will Rodman) +++ Freida Pinto - (Caroline Aranha) +++ Andy Serkis - (Cézar) +++ John Lithgow - (Charles Rodman) +++ Brian Cox - (John Landon) +++ Tom Felton - (Dodge Landon) +++ David Oyelowo - (Steven Jacobs) +++ Tyler Labine - (Robert Franklin) +++ Jamie Harris - (Rodney) +++ ()

castor

Naše ego dostává opět pořádně na frak. Poměrně přímočarý děj asi netřeba prozrazovat, na co je ale třeba upozornit je fakt, že tvůrci na to šli trochu jinak. Nenechají do sebe bušit lidskou a opičí armádu (i když na akci samozřejmě dojde), ale předvedou něco, na co nejsme u letního blockbusteru zvyklí. Předloží totiž psychologické drama, které absentuje na otravné srdceryvné projevy a akci na efekt, a sází na herce. James Franco, Brian Cox, John Lithgow nebo Freida Pinto odvedli své, poctivé, nadprůměrné, ale obrovskou pochvalu zaslouží hlavně očima hrající Andy Serkis. Díky němu je hlavní hvězdou téhle seriózní letní zábavy šimpanz Ceasar. I díky jeho „přerodu“ film výborně graduje od rodinného poplácávání po ramenou, přes depresivní drama až po popcornovou řežbu (i když stále reálnou a přehlednou), nabízející několik interpretací na současnou podobu sebedestruktivního světa. Hnidopichové samozřejmě upozorní na několik logických lapsů, výsledek je ale velmi stylový a příznivce žánru po srsti hladící. Moje rozsáhlá DVD sbírka se holt zase rozroste.. klidně bych si dal i nějakou rozšířenou režisérskou verzi!! ()

viperblade

Poctivý biják. Na tomhle filmu se mi nejvíce líbí, že sami autoři vědí, že pouze první díl je opravdová klasika a ostatní jsou… tak trochu do počtu. Proto vzali to nejlepší, co ostatní díly nabídly (Ceasar, slovíčko "No!") přidali dost odkazů právě na jedničku (Ceasar hrající si se Sochou Svobody mě potěšil) a zakomponovali to do nového příběhu o tom, jak vlastně ta planeta opic vznikla. A povedlo se. Opice jsou opravdu dokonale vymodelované (všechna čest, WETO) herci sedí do svých rolí (hlavně Franco a překrásná Pinto) no a konec nám říká, že i když tomuto filmu zpočátku nikdo nevěřil, tak režisér či scenárista, prostě jeden z nich, věděl, co má v rukou. Kvalitní start nové série. Určitě bych chtěl vidět druhý díl! 100 %. ()

ClintEastwood

Nečekaně nabitá podívaná. Digitální opice vypadají jako živé, triky jsou skvělé, hudba výborná, děj ani na vteřinku nenudí a příběh je i přes jistou předvídatelnost povedený. Zapomněl jsem na něco? Jistě, na herce. James Franco je výborný. Je to další z mladých zástupců herecké kategorie, kterým bude brzy Hollywood ležet u nohou. I přes jeho herecké nadání a sympatický projev, je on, stejně jako ostatní herecký tým, během filmu upozaděn za zástupem inteligentních digitálních šimpanzů, vedených - Caesarem. Ten když poprvé promluví, divák zažije filmovou extázi. Ve filmu je použito několik odkazů na původní Planetu opic z roku 1968, ať už jde o jména opic (Maurice, Cornelie), let do kosmu, film s Hestonem promítaný opicím či přímo doslovnou hlášku (Nesahej na mě, opice jedna špinavá!), kterou samozřejmě v originálním filmu nepoužil nikdo jiný, než sám Taylor (Heston). Aneb, jak se z výzkumu léku na Alzheimerovu nemoc, může vyklubat krvavá (r)evoluce. I díky závěrečné akční půlhodině, musím dát vysoké hodnocení, protože tento zážitek si ho zaslouží. Těším se na dvojku, doufám, že přijde. Hail Caesar. ()

D.Moore

Řadím se k těm, které nové opice nadchly, a řadím se k nim tuze rád. Dokonalé, snad na 99% realistické triky, bez přehánění pamětihodné scény (dlouhá kamerová jízda, při níž se s Caesarem proskáčeme a prohoupeme domem, jeho stárnoucí lezení po sekvojích, výborně mrazivé "Ne!" a další), bombastická hudba neselhávajícího Patricka Doyla, nějací ti lidští herci, na kterých ale pranic nezáleží, neboť hrdiny filmu jsou jen a jen lidoopi. Šimpanzi, orangutani, gorila Buck a jiní. Zvířata sice animovaná, ovšem jak! Člověk by si na ně chtěl sáhnout (alespoň na ta, které by mu netoužila utrhnout ruku), jak opravdově vypadají. Opičákům věříte každou emoci, dokáží nahnat strach stejně jako vzbudit lítost, a ať dělají cokoliv, nedá se jim nefandit. Na Zrození Planety opic je mimo to sympatický i způsob, jakým ctí původní film. Vlastně je lze považovat za jeho plnohodnotný prequel. Pozorní diváci se dočkají i pár odkazů (Caesar si hraje s modelem Sochy svobody, ve vesmíru se ztratí "jakýsi" raketoplán, jedna z opic se jmenuje Cornelia atd...), které potěší. Změnila se sice hlavní myšlenka filmu - z "protistudenoválečného" vykřičníku se stalo tak trochu cynické poselství "hledej lék na neléčitelnou nemoc a možná vyhubíš lidstvo", ale funguje to, tak co. Výhrady nemám ani k superakčnímu finále na Golden Gate Bridge, podle mě to bylo senzační vyvrcholení a počátek převzetí vlády se vší parádou. ()

MM_Ramone

Príbehy o tom, že v ďalekej budúcnosti ovládnu planétu Zem inteligentné opice sú filmová klasika. Na túto tému sa natočilo mnoho snímkov. Prvý v roku 1968 a potom to už išlo ako na bežiacom páse. Jedným z titulov, ktoré sa zaoberajú touto tématikou je i snímok "Zrodenie planéty opíc". Natočil ho v roku 2011 anglický režisér Rupert Wyatt. Je to v podstate prequel ku všetkým predchádzajúcim dielom. Vysvetľuje ako došlo k nárastu IQ u opíc a ako sa postavili na aktívny odpor voči ľuďom. **** ()

Dan9K

Ačkoliv triky byly kvalitní, člověk prostě vidí, že to, na co kouká, není skutečný tvor. Obzvláště ty chlupy jsou příliš málo detailní a rozmazané a alespoň já na ty opičáky koukal stále jako na animaci a nešlo se toho zbavit. Myslím, že tenhle film bude dalece méně trvanlivý, než původní Planeta opic. To takový Skip ve filmu Můj pes Skip ve mně vzbudil neskutečně více emocí za daleko méně práce, protože to byl prostě reálný pes. A s tím souvisí další věc. Ty dnešní blockbustery, tam furt musí být nějaká monumentální scéna, něco akčního, něco hrozně důležitého. Ono jak je toho pak hodně, tak se to rozmělní. Když už tu máme tu Planetu opic, tak si vezměme třeba zase tu z roku 1968. První půl hodinu se tam prakticky, kromě přistání na cizí planetě, nic nestane. Ale ta atmosféra by se dala krájet! Tady všechny ty bombastické věci prošuměly okolo mě. Víceméně. Jinak je to samozřejmě dobrý film, kde je člověk správně rozpolcený, komu to má vlastně fandit. Škoda toho konce, kdy z opic dělají strašné supermany a ignorují, že nějaká polovina z nich by vlastně měla být stále úplně normálními lidoopy! Co mě potěšilo však byly odkazy a to, že si David Hewlett a další zajímaví seriáloví herci zahráli konečně v pořádném velkofilmu. I Felton byl fajn. ()

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru