Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA / Švédsko / Veľká Británia / Nemecko, 2011, 158 min

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

Iroquaise

Nečetl jsem knihy, první švédský film jsem viděl až posléze. Nešel jsem do kina na díl z trilogie "Milenium", ale na novinku Davida Finchera. Začnu od zdánlivých drobečků a nesmyslů. Název "Muži, kteří nenávidí ženy" mi přijde mimo. Chápu, že se distributor držel distribučního názvu prvního švédského dílu, ale onen název nekoresponduje s obsahem filmu, resp. ho zplošťuje a trochu překrucuje. Film sice presentuje plejádu mužských postav, které mají negativní vztah k ženám a nese docela silné profeminní stanovisko. Ale nejde tu jen o vztah muži-ženy, ale o mezilidské vztahy obecně, o jejich povahu a důsledky, zároveň o vztah jedince ke společnosti jako celku. Název "The Girl with the dragon tattoo" neni jenom atraktivní, ale v kontextu filmu něco znamená. Tetování a obecně zjev Lisbeth je důsledkem něčeho. Něco značí nejen o její povaze, ale zároveň o její minulosti, o tom, co zažila a čím si prošla. Tetování je zde uchopeno jako zápis prožitku a způsob, jak se s ním srovnat. Zároveň je to forma stylizace, odstrašující maska. Lisbeth není tzv. cool, něco se jí v minulosti stalo a ona se s tím snaží vyrovnat - právě zejména prostřednictvím svých masek....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/muzi-kteri-nenavidi-zeny-r-d-fincher.html ()

anli

Další zpracování slavného severského románu,kterému já říkám"americký remake".Můžeme jakkoliv spekulovat,proč je tu nová verze už po dvou letech,ale je to tak a nemá cenu se s tím příliš zaobírat.Můžeme jen srovnávat.Tohle severské a velmi chladné krimi,kde se pomalu spojují nitky minulosti a současnosti,je vskutku velmi dobře napsané.Odhalování tajemnství dávno zmizelé dívky vede k odhalení sériového vraha,vlastně vrahů.A cesta to je opravdu zajímavá,napínavá,velmi chladná a precizně zvládnutá.Včetně obou hlavních hrdinů.Tolik ke knize.Tahle verze se od té švédské liší,ale ne zas tolik.A při srovnání mě obě verze přišly podobně zdařilé,nakonec ta švédská o malinko ,zvítězila(asi,že byla první a měla o malinko hustší atmosféru).Natáčelo se ve Švédsku a některé lokace nebo interiéry mi připadly skoro stejné.Celé je to vlastně klasická detektivka,s několika moderními prvky a téměř bez akčních scén.A funguje to.První klad je tady režisér.David Fincher byla skvělá volba,i když je tady vidět,že pracuje především na objednávku studia a jeho osobní vklad je opravdu minimální.Což je pro mě trochu škoda.Technicky se filmu nedá nic vytknout,atmosféra je dokonalá.K tomu pomáhá samozřejmě skvělá předloha a scénář,vynikající kamera a taky herci.Rooney Mara(ještě máme v živé paměti Noomi Rapace,která byla skvělá) je vynikající a správná rebelka,Daniel Craig patřičně charizmatický a role mu sedí.Perfektně sem zapadá jak Christopher Plummer,tak Stellan Skarsgard jako sériový padouch.Myslím,že toho moc neprozradím,protože jen trochu vnímavější divák odhalí vraha velmi záhy,což je podle mě jeden z nedostatků.Pak už totiž jen čeká,až bude vrah dopaden a chybí onen dráždivý pocit"kdopak to teda je?".Divák neznalý předlohy se trochu bude ztrácet ve jménech,kterých je tu opravdu spoustu a rodinných vazbách(což je důvod,proč tvrdím,že přepisovat takovéhle knihy na plátno je velmi obtížné).Taky je tu samozřejmě spousta věcí jinak než v knize a také něco pochopitelně chybí.Film by musel být tak pětihodinový,aby se do něj vtěsnala celá kniha.Logických nedostatků je tu opravdu minimum(např.proč znovu nepoužít plyn?)a trochu mi chybí objasnění motivace hlavní hrdinky Lisbeth.Což samozřejmě pro čtenáře není žádný problém a film si i víc vychutnají.Takže celkově vzato jsem byl jako čtenář spokojen,ale ne nadšen.Plnění zakázky z toho čiší na sto honů,ale díky Fincherovi to dopadlo velmi solidně.Dávám 75% a doufám,že si to nebude chtít někdo za 2 roky zase zopakovat. ()

LadyDevil

Uf uf uf, tohle musim nejdřív rozdýchat, nechat rozplynout v hlavě a pak teprve změnit hodnocení ze čtyř hvězd na pět. Jelikož a protože mi tahle nová Fincherovina leží v hlavě už druhý den a hlodá, hlodá, hlodá... dojem je tak silný, scénky se vrací, kamera naprosto dokonalá, postavy jedinečný.. fujtajbl, takových medů! Asi to nemá smysl rozpitvávat, už jenom kvůli spoilerům, ale neodpustim si komentář, že jsem už dlouho u filmu nepociťovala tak zvláštní emoce.. přes vydýchávání se z drsných scén, napětí, pochopení i nepochopení, zaujetí, smutek.. neskutečná nálož. Těžko jsem se mohla soustředit na cokoli okolo, když jsem vycházela z kina. A jak se tomu stalo dneska, myslím si, že i zítra se budu probouzet s některou z vizí spojenou s Lisbethinou tváří a prapodivných vztahů rodiny Vangerových.. Tleskám, mistře Finchere, smekám.. jo a nesmím ještě opomenout ještě velké nadšení z úvodních titulků a toho, co je provází.. paráda :-) ()

uiu

Neposkvrněna původní švédskou verzí ani knihou jsem nedočkavě vyhlížela nový Fincherův film. Je mi jasné, že jsou dva tábory lidí: 1) Ti, co viděli a četli originální verzi a nesnáší Amíky, že si natočili svou vlastní verzi a 2) Ti, co neviděli a nečetli a americký film se jim líbí. (Pak je tu ještě třetí skupina těch, kteří viděli švédskou verzi a dokážou se přes to přenést a uznat, že i ta americká se jim líbí - těch je ale sakra málo). Na švédskou verzi filmu jsem se nechtěla podívat z jednoho prostého důvodu - četla jsem si komentáře a usoudila, že tak rozporuplné reakce k jednomu filmu jsou pozoruhodné. Nejvíce mě pobavil jeden uživatel, který knihu četl a přišlo mu jako totální fraška, že v knize je Blomkvist vykreslen jako pohledný lamač srdcí (jak jinak by mohl mít poměr s tolika ženami) a ve švédském filmu ho hraje jakýsi pupkatý Jirka Paroubek. Takže co se týče americké verze, Daniel Craig zcela splnil účel. Sice jsem film ohodnotila 4 hvězdičkami, ale když jsem přemýšlela nad komentářem k filmu, napadali mě jen samé negativní názory. V prvé řadě mi přišel střih strašně zmatečný a uspěchaný pro člověka, který neví, s čím má tu čest. Chvíli se díváme na Blomkvista, chvíli na Lisbeth, nijak to přitom na sebe pěkně nenavazuje. Po skončení filmu mě dost mrzelo, že tam spousta scén byla celkem zbytečně a nijak příběhu a pátrání nepomáhala, ale na druhou stranu chápu, že hrdinové pátrají stylem pokus - omyl a nejsou žádní superhrdinové, takže chyby při jejich usuzování a pátrání jsou zcela lidské a na jejich místě by asi každý postupoval stejně. Jenže to pak vede následně ke zklamání - na co má film dvě a půl hodiny, když většina scén je tam vlastně zbytečně (což si divák uvědomí až po skončení a ten čas strávený u filmu ho celkem zamrzí). Dále výběr herců. Nechci spoilerovat, ale tušila jsem, kdo je onen vrah už ve chvíli, kdy ukázali herce, který většinou hraje záporáky a nakonec to byl on, takže asi tak... O Rooney Maře mám celkem protichůdné myšlenky. Na jednu stranu se mi její podání Lisbeth líbilo více než Noomy Rapace z originální verze (sice ji znám jen z trailerů a obrázků, ale bohužel Noomy vypadá jako sešlá stará punkerka, co si hraje na drsňačku a nevěřím jí to, ale Rooney jsem to veřila). Prý jí Fincher zakazoval jíst, aby byla co nejvíce vyhublá a anorektická, jak je Lisbeth popsaná v knize, což je poněkud smutné, když si vezmu v potaz, že dnešní médiami zblblé dívky to ještě více přesvědčí o tom, že být kostnatá je fajn. Ovšem vůbec celá postava Lisbeth je poněkud zvláštní na pochopení, ale zde bude nejspíš potřeba hledat odpovědi v knize (člověk si totiž řekne: Jupí, konečně silná charakterní ženská postava... jenže po pár minutách se chytá za hlavu, jak taková drsňačka může kvůli penězům vykouřit svého kurátora). Pak jsem taky nepochopila, proč znásilněná a nemající v lásce muže se vrhne na Blomkvista, když předtím ucukla, jen když se k ní naklonil k počítači? Taky asi záležitost, která je více popsaná v knize a ve filmu působí jako pěst na oko. Takže všechny ty mínuska mě nutí k zamyšlení, proč jsem teda dala 4 hvězdy. Především film nenudí a pořád se něco děje, takže stopáž uteče, aniž by si toho člověk všimnul. Craig a Mara jsou skvělí a dobře se na ně dívá. Diváka baví rozkrývat tajemství 40 let staré vraždy. Takže ve výsledku, i když má film podle mě tolik mínusů, pořád je to čtyřhvězdičková podívaná, na kterou se podívám ještě tak 2x-3x, ovšem kultem a oblíbeným filmem, který by si u mě zasloužil 5 hvězd, na to zdaleka nemá. () (menej) (viac)

ywo666

Ako prvé musím zhodnostiť, že Fincherova verzia nie je o nič horšia ako pôvodná švédska. Ale viac menej ani nič lepšia. Pre mňa bolo dosť mínus, že som videl aj pôvodný film aj čítal knihu. Takže ako detektívka mi to neprinieslo nič nové. S tým sa ale nedalo nič robiť. Ďalšia nevýhoda filmu. Celé to bolo také kúskovité, nedotiahnuté. Niektorý užívateľ spomenul, že neznalí knihy sa budú strácať. Celkom s ním súhlasím. Veľa vecí je okresaných, alebo len naznačných. Myšlienkové pochody postáv z knihy ostávajú vo filme nevyjadrené. Ale aby som len nekarhal. Herecké obsadenie je lepšie ako u Švédov. Minimálne Craig veľmi dobre sedí na opis z knihy. A Robin Wright ešte stále úplne nevystihuje kočku za akú bola vydávaná Erika Bergerová v knihe, ale proti tej starene ktorá sa od postavy líšila o 11 rokov je to posun v pred. Jedine Noomi prekonala casting oproti americkej verzií. Film samotný je kvalitná filmárina. Rád by som si pozrel od Finchera ďalšie dva diely, ktoré by mu mohli podľa môjho názoru sadnúť lepšie. Každý, kto zhadzuje túto verziu a chváli Švédov to robí, len aby bol zaujímavý a ukázal, aký je protiamerický intelektuál. Inak filmy sú na podobnej úrovni. A kto nevidel ani jeden môže si vybrať ľubovolný a nič nestratí (okrem ďalších dvoch dielov) ()

terunka003

Kopie švédské verze, slavná jména, krásné prostředí, více obšírné (pro ty co nečetli) × delší, bez osobitějších a vřelejších vztahů. Špatné to nebylo, to v žádném případě, jen originál je originál. Plusem může být fakt, že to bylo opravdu natáčené ve Švédsku, kam bych se okamžitě vydala, ta jejich příroda. Nicméně Daniel je pro mě více zajímavější, než švédský kolega, ale jako Lisbeth je lepší Noomi. Je dospělejší, zkušenější a její uzavřenost je vážně impozantní. Alespoň z mého pohledu. S násilnostmi si Fincher vyhrál, to se musí nechat. Hudba a děsivé tóny u diváka opravdu nalila adrenalin do krve, jako hlavním hrdinům v kritických situacích. Co se mi ale v téhle verzi moc nelíbilo byl vztah dvou hlavních hrdinů. Nebylo tam to, co tam být mělo, to co k sobě cítí, co je k sobě poutá. Každopádně se těším na další díly, zd-li nějaké budou. ..tak ta "kočka" byla dobrá, škoda toho jak dopadla.. ()

marvan

Je vtipné sledovat reakce nad posledním Fincherovým filmem (ukázkově např. Jan Bušta http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/novinky/clanek.phtml?id=728820), které sáhodlouze a nepřesvědčivě argumentují, proč je poslední Fincherův film tak špatný, místo aby si připustili, že je prostě jen zklamal. Což je věc, která souvisí s jejich očekáváním, nikoli kvalitami filmu. Proč si myslím, že The Girl with the Dragon Tattoo jsou právě naopak dobrým filmem? Především se zde Fincher vrátil k tomu co umí nejlíp: k žánrovému filmu. Fincherova verze Larssonovy knihy je všech směrech lepším filmem než ten, který natočil před rokem Oplev. To byla jen ilustrace ke knižní předloze, zato Fincherův film žije zcela nezávisle. Má mnohem propracovanější scénářem a Lisbeth tentokrát nepůsobí jako švédská emo karikatura. ()

Pajj

Možná jsem od Davida Finchera čekala trochu víc, ale díky znalosti předlohy jsem si film úžasně užila. Ti, kteří předlohu neznají se občas mohou ztrácet. Příběh má ale spád, chvílemi se tají dech a Rooney Mara hraje svoji Lisbeth úžasně. Záhadně, tvrdě a s citem zároveň. ()

neoBlast

David Fincher i ve svých “slabších” chvilkách nabízí špičkové filmové řemeslo, o kterém si může 90 % Hollywoodských břídilů nechat jenom zdát. Tady stál před ním úkol převelice těžký, obhájit u svých fanoušků důvod proč se zabírá jenom reimaginací populární knihy, která za sebou už jedno úspěšné filmové ztvárnění má a nepřímo bratrsky navázat na jeden z nejlepších temných thrillerů 90. let Se7en. Challenge was accepted. Fincher nakonec přece jenom obstál, hlavně co se technických aspektů týče. Film vyniká střihem, jak audia tak obrazu a monstrózní Reznor/Ross soundtrack díky tomu lépe funguje ve filmu než na samostatný poslech (na kotoučcích má neskutečných 173 minut!). Všichni herci v hlavních úlohách ničím nepřekvapují a v ústraní plní přesně to co jim hlavní kouč naordinoval. Určitě se nejedná o nejlepší Fincherův snímek, spekulovat o nejhorším se u něj nikdy neodvážím (však já mam i ten Úkryt rád). Povinnost splněna, mistr režisér obstál, pro mě teď nejzásadnější otázka zůstává - “Přikove se originální filmař k celé trilogii?”. 75 % ()

uhlajz

Pořád nechápu, proč Fincher tenhle remake udělal. Původní film je hodně čerstvý a hlavně perfektní. Tahle předělávka mi přišla trochu horší, postavy jsou víc učesané a chybí tomu syrovost původního podání. Možná v tom hraje roli i znalost děje, jelikož podoba tam je poměrně velká. Pro člověka, neznalého předlohy ale určitě doporučuju, 2,5 hodniny uteče jak nic, jen konec by možná mohl být trochu kratší. Věřím, že další díly budou povedenější než původní, jelikož tam už to nebylo ono... ()

tnp101

Bylo dopředu jasné, že pod taktovkou jednoho z nejlepších režisérů současnosti nevznikne jen anglicky hovořící odvar švédského originálu se známými herci - ono i bylo řečeno, že nejde o remake, ale o další adaptaci knihy. Není tak žádným překvapením, že výsledek dopadl skvěle, v mých očích však přesto nad očekávání. Knihu jsem nečetl, ale na švédskou verzi (resp. trilogii) jsem si čas udělal. Přestože oba snímky čerpají z totožného zdroje, divák si je klidně může pustit těsně po sobě a přitom tím zážitek z toho druhého v pořadí nedegradovat. O výtečném obsazení se, myslím, nemá cenu zmiňovat … snad jen to, že Rooney byla dokonale znehodnocena. Je sice pravda, že z toho pravého Finchera toho příliš nezbylo, ale zrežírované je to bezchybně - podobně dlouhý film, navíc se znalostí zápletky, mi tak rychle už hodně dlouho neuběhl a nejlepší na tom je, že jinak tomu není ani napodruhé. Nečekal jsem to, ale americkou verzi budu do budoucna preferovat, což ale neznamená, že by se mi ta švédská nelíbila. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Titul je u nás distribuován ve dvou neobvyklých baleních - v digipacku (papírovo-plastové balení) a steelbooku (kovové balení). Osobně jsem zvolil druhé jmenované a na poličce „slávy“ se v žádném případě neztratí. Jen dodám, že pokud se vám nezdá široký černý pruh v dolním rohu, vězte, že se vyskytuje jen na propagačních fotografiích, na fyzické krabičce není. Teď již však k tomu, kvůli čemu recenzi píšu. OBRAZ: Obrazový přepis je zaznamenán v anamorfickém poměru stran 2,40:1, a že se točilo nejmodernějšími RED kamerami (tedy na digitál) je zřetelné hned na první pohled. Všechny základní parametry jako ostrost, drobnokresba, hloubka, kresba černé jsou totiž špičkové a zrno není přítomno. Jediným důvodem, proč o něm nelze hovořit jako o zcela referenčním materiálu, je samotná stylizace. Prostředí, v němž se snímek odehrává, totiž není příliš bohaté na syté barvy (až na pár scén, kde jsou zase eliminované ostatní odstíny), a obraz tak může působit vybledlým dojmem. Na perfektním podání barev to však nic nemění, a pokud přihlédnu na skutečnost, že takto má přepis vypadat, jde bezpochyby o referenční materiál. ZVUK: Audio pak samozřejmě není výjimkou. Originální anglická DTS-HD 5.1 MASTER dokáže být pěkně dynamická (důkazem budiž úvodní titulková sekvence), ale podobně jako obrazová složka, i ta zvuková mírně „dojíždí“ na poznávací znaky filmů podobného žánru - tedy spíše nenápadné budování atmosféry, než ohrožování okenních výplní. Nenechte se mýlit, síly subwooferu i prostorového efektu si užijete v míře vrchovaté, o krásně prokreslených detailech, čistých dialozích i výtečně fungujícím hudebním doprovodu ani nemluvně, ale skutečnou sílu sestavy prezentujte radši nějakým akčním blockbusterem. Za to však zvuková složka nemůže, takže nelze něco kritizovat. Česká stopa je zastoupena DD 5.1 stopou, která vůči originální ztrácí především u přednesu hudby. Samotný dabing z produkce „LS Productions“ se pak vcelku povedl, ale v žádném případě nejde o zázrak, který by se jakkoliv blížil kvalitám originálu. BONUSY: A tím se dostáváme k bonusům. Ty jsou v majoritní většině rozprostřeny na druhém disku, ale pro začátek ještě na chvilku zůstaneme u disku s filmem. Zde se totiž nachází audiokomentář Davida Finchera, který je, jak se dá čekat, velmi kvalitní a poutavý, s hromadou zákulisních informací, o nichž se v následujících bonusových materiálech nedozvíte. Navíc je vybaven českými titulky, což byla v našich končinách až do této doby víceméně utopie. A jen tak pro zábavu dodám, že mě v nich velice pobavil překlad Romerova „Day of the Dead“ - podle autora titulků jde o „Dušičky“ :-). Nyní se můžeme posunout na disk číslo dva. I zde jsou veškeré materiály vybaveny českými titulky a všechny zaznamenány v HD (až na jeden, který je v SD záměrně, ale o tom až později). Mohutnou nálož bonusů odstartujeme 7 minutovým úvodem o knize a jejím převedením do scénáře. Následuje složka sdružující materiály o charakterech a hercích, kteří je ztvárňují. Největší nálož nás pochopitelně čeká u Lisbeth (Rooney Mara), kde najdeme šestici videí o celkové stopáži 48 minut. Následuje 13 minut o Mikaelovi (Daniel Craig) s produkční fotogalerií s 80 snímky a nakonec ještě 24 minut videí o postavě M. Vagnera (Stellan Skarsgård) a věcech s ním spjatých s galerií čítající 87 snímků. Další velká složka disku sdružuje materiály ze zákulisí produkce - 49 minut videí z natáčení ve Švédsku a poté 48 minut materiálů z produkce v ateliérech „doma“ v Los Angeles. Pak se dostáváme ke složce věnované post-produkci, kde najdeme 14 minutový pohled na střih, 7 minutovou návštěvu do zvukového studia, ve kterém se nahrávali dodatečné dialogy a jiné „lidské“ zvuky, ukázku tří různých stádií úvodní titulkové sekvence se selektivním komentářem a nakonec ještě 8 minutovou montáž většiny vizuálních efektů bez komentáře s nástinem jejich výroby. Poslední složka disku sdružuje propagačním materiály, a to jak klasické trailery (4) a TV spoty (7), tak i netradiční, jako 4 minutový proces výroby kovového posteru, či 9 minutovou fiktivní reportáž investigativního pořadu z přelomu 80-90. let v odpovídající „crappy-VHS“ kvalitě se selektivním komentářem tvůrce, která sloužila jako propagační video na internetu. Materiálů na přelouskání je tedy plno a času do nich vloženého určitě litovat nebudete. Já jsem jimi projel bez zaváhání na jeden zátah a musím přiznat, že jsem se ani trochu nenudil. Všichni hovoří na rovinu a o zajímavých tématech a věřím, že někdy v budoucnu si minimálně velkou část z nich v rámci projekce filmu spustím znovu. Bonusy k „Fincherovkách“ vždycky potěšili, stejně jako audiovizuální podoba Blu-raye a nejnovější snímek není výjimkou, snad jen s rozdílem, že tentokrát jde o maximálně lokalizovaný titul, a tím pádem i formálně referenční v rámci tuzemského trhu. FINÁLNÍ VERDIKT: Kvalitní film, dvě různá sběratelská balení, perfektní audiovizuální složka, hodiny kvalitních bonusů v plném HD rozlišení vybavených českými titulky … co si víc si může český zákazník přát? 100% () (menej) (viac)

lennyd

Novinář Mikael Blomkvist (Daniel Craig) je obviněn s manipulaci s důkazy pro svoje články, a aby dále nekompromitoval časopis Millenium, vzdá se svého místa. Ale dlouho bez práce nezůstane - kontaktuje jej Henrik Vanger (Christopher Plummer), jeden z majitelů Vangerova impéria, aby mu pomohl objasnit čtyřicet let starou záhadu. Před lety, ze dne na den zmizela Henrikova neteř Harriet, a Henrik je přesvědčen, že byla zavražděna někým z rodiny. Mikael se pod záminkou sepisování pamětí Vangerovic klanu pustí do vyšetřování, a k ruce mu je mladá hackerka Lisbeth Salanderová (Rooney Mara). Spolu odhalí děsivé skutečnosti a musí čelit pokusům o jejich umlčení ... Tento film měl u mne trochu ztíženou pozici tím, že to není tak dávno co jsem viděl původní švédskou verzi, a byl jsem z ní (minimálně z prvního dílu) docela nadšen. Takže jsem víceméně celý film porovnával, a musím říct že původní verze se mi líbila o chloupek víc. Styl byl trochu syrovější (né že by Fincher neuměl navodit atmosféru, ale Niels Arden Oplev byl prostě lepší. I původní herecké obsazení se mi líbilo trochu více - minimálně v mužském provedení. Rooney Mara se ale Naomi Rapace docela vyrovnala, a možná mi přišla být i trochu sympatičtější. Pokud by se mě někdo ptal, tak spíš doporučím původní film (či seriál), nicméně ani touto verzí nebudete zklamáni... ()

Bobik9

Švédskou verzi jsem neviděl a knihy jsem nečetl. Ovšem jestli je švédský film ještě lepší než tento, tak se k němu rozhodně musím dostat. David Fincher znovu nezklamal a udělal filmovou bombu. Nechápu studio, že nechce podepsat další dva filmy. Povedlo se to udělat dobrou atmosféru, sehnat kvalitní herce a vypráskat z toho, co se dalo. To, že film nevydělal tolik, kolik by čekali je dost logické, vzhledem k tomu, že vykrádá rok nebo dva starý severský snímek. ()

LittleJohnny

Originální verzi jsem neviděl, ale tahle americká je vcelku dost dobrá. Vážně by mě zajímalo jaký honorář za film obdržela Rooney Mara, protože takhle bych se zprznit vážně nechtěl. Jde vidět, že do toho filmu dala vše.... ()

Redi

Jak neuznávám remaky a ignoruji je (u seriálové tvorby už tak tvrdit nemůžu), tak tady jsem musel udělat výjimku, protože se seznamuji s Rooney Mara, a protože Fincher jehož poslední tři filmy do r. 2014 už ignoruji z různých důvodů dost dlouho, a pokud se neodprostím od jistých svých předpojatostí, tak bych si na něj po šesti letech (a eventuálně více...podle toho, s čím/kým mě bude iritovat v následujících letech) už nemusel ani vzpomenout, a to nechci. Odprostím-li se zde tedy od nechuti k americkým remakům (v tomto případě je to samozřejmě trochu komplikovanější, ale pořád jej beru jako 'americký'), tak mě tohle ztvárnění vůbec neurazilo a neměl bych problém ho postavit vedle originálu. Pravá Lisbeth je a bude ale jen jedna... R. Mara jí však ostudu v žádném případě nedělá. ()

Thommie

Stejně na hlavu postavené jako v knize. Liší se to jen několika málo detaily. V podstatě u žádné postavy nechápete proč v daný okamžik dělá to, co dělá. Charaktery jsou vystavěné naprosto chaoticky. Mikael tady působí o něco méně jako srabík než v knize, ale stejně byl nesnesitelný od začátku do konce. Lisbeth je jedna z nejhůř napsaných postav, co jsem kdy četl. Můžete napsat cvoka, můžete napsat hajzla, ale být pochopitelné, proč dělá to, co dělá. Dialogy ve stylu ty seš blbej a já jsem chytrá, je docela klišé, které bych od Finchera nečekal. Naprosto zbytečný film. Jelikož vám nesejde na postavách, tak je vám úplně jedno rozuzlení. Ale tohle je chyba předlohy. Když je něco špatné napsaný, tak se podle toho nedá natočit dobrý film, to dá rozum. Působí to, jako kdyby vystříhali 80% scén a potom to slepili dohromady, ale jak jsem říkal, takhle působí i kniha. ()

vendysek

Není to vůbec špatná adaptace. Akorát mě zpětně trochu popuzuje, jak citelné je v některých momentech vyklouznutí z propracované psychologie postav. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)