Rituál

• Česko Obřad (viac)

Film Obřad je inspirovaný skutečnými událostmi, sleduje poněkud skeptického amerického studenta kněžského semináře Michaela Kovaka (Colin O’Donoghue). Ten navštěvuje školu exorcizmu ve Vatikánu. Michael se během svého pobytu v Římě seznámí s neortodoxním knězem Otcem Lucasem (Anthony Hopkins), který mu ukáže i temnou stranou jeho víry. (oficiálny text distribútora)

O´Neill

A dám tomu ten plný počet! The Rite je totiž bezesporu snímek s opravdu perfektní atmosférou, kdy je člověku v kině zima, i když je v bundě. Klasa Anthony Hopkins předvádí úžasný výkon, a poměrně neznmý Colin O´Donoghue drží tempo relativně dobře. Asi jediný, kdo mě svým herectvím moc neoslovil, byla Alice Braga. Z filmu tedy po stránce atmosféry a herců maximální spokojenost; děj byl ale rovněž dost našlápnutý, a nenudil jsem se ani jednou. Bravo, Hafströme! ()

Mefistofelle

Trailer mě v kině doslova nadchnul a tak jsem se na The Rite těšila. Bohužel, má očekávání se zcela nenaplnila. Největším pozitivem je zde nepochybně obsazení Anthonyho Hopkinse (jak překvapivé, že?). Ten chlap má v sobě něco, co ho pro jeho roli přímo předurčuje, a myslím, že lepšího herce si pro tento part vybrat nemohli. Trochu horší je to s ostatními postavami. Colin O'Donoughe mi přišel místy poněkud toporný a jeho postava ve mě vzbuzovala jen minimální sympatie. Děj je směs té největší klasiky v rámci exorcistického tématu - nic nového nepřináší, ačkoliv se snaží tvářit velmi ambiciózně. Ani vnitřní zápas hlavního hrdiny, který se potácí na hranici ateismu, není ničím, co by kdovíjak zaujalo. Samotné scény vymýtání jsou ale velmi obstojné a posledních 20 minut má grády, tudíž se svými 3* neváhám. ()

bourec

Už sem taky několik podobnejch filmů na stejný téma viděl,takže žádný překvapení.Hodnocení hlavně za skvělýho Hopkinse.50%. ()

cariada

Další vymítání v hororu, které není tak povedené jako třeba Ďábel v těle, který je mnohem zajímavější. Jenže tohle se hodnotí víc neboť v tom hraje Hopkins. Mě osobně moc nepřesvědčil, přesto bylo zajímavé sledovat jak v něm bojuje posedlost ze svou osobností. Jo vymítání se někdy nevyplácí. ()

Flaxik

nebýt Hopkinse, je to dost bídný film, ale naštěstí díky hereckým výkonům je to slušný průměr. Pro hororového fanouška to nebude ztracený čas, pro fanouška exorcistických filmů je to povinnost. Silné scény tam až tak moc nejsou, slabé ale taky ne, film neurazí ani nenadchne, prostě průměr se vším všudy. ()

Pugo

Do žánru exorcizmu, ktorý bol už viackrát (i nadpriemerne) spracovaný, Hafstrom neprináša nič nové, originálne a ani finále nezaujme. Možno bol scenár až príliš naviazaný na skutočné udalosti, ktoré nedovolili popustiť scenáristom uzdu fantázie. Ak nie, o to horšie. Hopkins je vo finále výborný, prináša pripomenutie na svoj oscarový výkon. ()

Attta

Dobrý začátek, pak to trošku uhlo směrem který se mi nelíbil, ale pořád dokázal udržet moji pozornost... Atmoška a Hops to docela podrželi. ()

humanbeing

Objektivně vzato, vzhledem k perlám žánru, nic moc. Ale na druhou stranu jde o poměrně slušnou zábavu, především a jen díky Hopkinsově postavě, která je vskutku působivá až do úplného konce. V kině na velkém plátně to patrně vynikne o dost lépe. ()

Kwaichi

Staršie spracovania príbehov o exorcistoch boli lepšie prepracované. Tu skôr hodnotím príbeh Michaela Kovaka, ktorý zasvätil svoj život boju proti diablovi a pomoci ľudom. ()

C0r0ner

Zvláštní je, že tyhle skutečné události se dějí jenom hodně věřícím lidem (tíhnoucím k bludům z podstaty), nejsou nahrané nikde na videu (případně se příhodně obraz pokazí) a nikde se o nich nemluví, ačkoli by to byl jednoznačný úkaz nadpřirozených sil, což by fanatikům velmi nahrálo do karet. Ne, tohle prostě neberu. 50% ()

Gaaron

Příběhově prosté, režijně poctivé. Stojí na hereckých výkonech sira Anthonyho a mladého Colina, který se možná snaží ještě o trošku víc než starý pán. Překvapila kanonáda vtipných hlášek (ač poněkud nerovnoměrně vyplýtvaná v první části filmu) a to mile. Hudba potěšila a atmosféra by se, aspoň v kině, dala krájet. Celou dobu za spokojené 4 hvězdy, nicméně za závěrečný rituál a rozuzlení musím ubrat, film tam tak trochu zakopl, překvapen tím, jak málo času mu zbývá do konce. ()

sulimo

Více hororové atmosféry má snad i kdejaká romantická komedie, než tohleto, ale pokud se rádi díváte, jak se vymítá ďábel, docela to uspokují, ovšem ten zbytek stojí za dvě věci. Stojí za dvě věci natolik, až je výborné herectví Hopkinse rušivé a mezi ostatními oživlými dřevy až kýčovité. Ano až tak. Zbytečný film, zbytečná ztráta času. Jediné pořádné plus filmu je, že Vás na konci pobaví kvazi-faktem, že je založen na skutečné události....to jsem se opravdu ďábelsky zasmála. ()

Wormboy

Exorcisticka propaganda s predvidatelnym priebehom, ktoru nezachranuje ani Anthony Hopkins, ktoreho pritomnost pre mna zostava jedinou zaujimavostou v tomto filme, ktory inak nema co ponuknut, a to ani vo vseobecnosti a ani v ramci zanru. 2,5/5* ()

Flynn

Vzhledem k tématu a hlavně k obsazení z toho mohla být nejlepší žánrovka za posledních pár let... ale bohužel to zůstalo jenom o s odřenýma ušima průměrného pokoukání. V tomhle případě je to více než škoda. Příběh je takový nějaký plytký a začíná nikde a nikde nekončí. V porovnáním s Exorcims of Emily Rose, od kterého jsem nic nečekal je tohle slabší podívaná. Přitom první půle filmu začíná tak nadějně. Proč se nesnažili více rozpitvat důvod hlavní zápletku ale udělali z toho fakt, který prostě přišel jen tak a vyřešil se v pokojové scéně jako nějaká telenovela. Tím nemyslím, že měli dávat svět a nebo Vatikán do plamenů, ale větší finále si to rozhodně zasloužilo. ()

pufina

Obřad možná upoutá především tím, že se s názvem zároveň hlásá ,,podle skutečné události" - v tomto případě bych se toho ani tak nedržela. Jestli je to tvrzení pravdivé, to se můžeme jen domnívat. Většinou každý, kdo zhlédl Vymítače ďábla (1973) bude srovnávat, což ihned způsobí to, že hodnocení půjde dolů. Není to žádný remake na Vymítače ďábla, ani jeho napodobenina. Film znovu otvírá otázky víry v Boha a obavy z Ďábla. Obřad sleduje počínání mladého studenta Michaela Kovaka (Colin O´Donoghue), který přichází do Vatikánu studovat vymítání ďábla, přestože má pochybnosti i o své víře a navštěvuje neortodoxního otce Lucase (Anthony Hopkins), který má s vymítáním leté zkušenosti. Předmětem děje je Rosaria (Marta Gastini), mladá a těhotná dívka, která je posedlá. Colin O´Donoghue a Marta Gastini svými rolemi získali první větší příležitost, aby ukázali svůj herecký talent. Vzhledem k tomu, že při scénách s Martou Gastini - její projevy posedlosti, vymítání, atp. - nebyly opužity žádné speciální efekty, tak je to velice úctyhodný herecký výkon. Největší třešničkou na závěr bylo posednutí otce Lucase - a výkon samotného Anthony Hopkinse je skutečně nepřekonatelný! Film jsem pojala spíše jako drama, jelikož to jako horor příliš nepůsobí (ano, dočkáte se pár scén, které mají hororové prvky a člověk se i párkrát lekne a bojí - především asi toho neviděného, čehož se člověk bojí tam asi nejvíc). Bylo to nové pojetí exorcismu a vcelku zajímavé. Zbytečně podceňovaný film, hlavně díky předsudkům (a to nejen v oblasti víry) a porovnáváním s podobnými, staršími filmy, které se zabývají podobným tématem. Na závěr pár slov od otce Lucase: ,,To že nevěříš v Ďábla, tě před ním neuchrání." ; "Na nás skepticích je zajímavé, že vždycky hledáme důkaz. Otázkou ale je, co bychom dělali, kdybychom ho našli." ()

destroy83

Kvalitní satanský hororový kousek s vynikajícím Anthony Hopkinsnem z prostředí tajemných zákoutí Říma a srdce katolicismu Vatikánu. Právě tam přijíždí mladý student církevní školy Michael, aby se zúčastnil semináře exorcismu. Michael, který s sebou vláčí tíživou minulost, je k praktikám exorcismu skeptický a s vírou to má také na štíru. Na popud vedoucího kurzu se dostává do rukou zkušeného exorcisty Otce Lucase v podání výše zmíněného Hopkinse. Následně je svědkem vymítání ďábla z jedné mladé Italky, což mu s praktikami Otce Lucase na víře zrovna nepřidá. Do všeho se navíc zaplétá mladá pisálka, která o exorcismu smolí jakýsi článek, avšak do praktik obřadu proniká více, než by chtěla. Dílko disponuje delší stopáží, což se projevuje hlavně v první polovině snímku vláčným dějem, který i přes zajímavě podaných částí mozaiky Michaelovi minulosti v čele s výborným Hauerem v roli otce funebráka, postrádá spád i napětí, které by divák od satanského filmu čekal. Druhá půle už je o poznání lepší, vymítání nabírá na obrátkách, atmosféra houstne a divák dostává nejen herecký koncert Hopkinse, ale i několik emotivních scén, které z hlavy jen tak nedostane. Vše směřuje k očekávanému finálnímu vymítání, které hlavního hrdinu ve víře buď utvrdí nebo víru v boha zavrhne. Ovšem vymítání je sice očekávané, ale posedlá osoba nikoli. Samotné scény vymítaní jsou vydařené, nechybí kapka vulgarity a nelidské pohyby posedlých. Herecké výkony uvěřitelné a obsazení až na pisálku velmi vkusné. Co se týče prostředí, tak dle mého tvůrci nemohli volit lépe. Výsledný dojem je vydařený satanský horor, kterému by neuškodila kratší stopáž a lepší volba ústřední ženské představitelky. U mě za čtyři hvězdy. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

26.02.2010

Zdá se, že mu nadpřirozené zápletky zachutnaly. Momentálně se v kinech potýká s Vlkodlakem, zároveň už natáčí komiksovou adaptaci Thor, v níž hraje nejvyššího boha Odina, a mezitím podepsal smlouvu… (viac)