Rituál

• Česko Obřad (viac)

Film Obřad je inspirovaný skutečnými událostmi, sleduje poněkud skeptického amerického studenta kněžského semináře Michaela Kovaka (Colin O’Donoghue). Ten navštěvuje školu exorcizmu ve Vatikánu. Michael se během svého pobytu v Římě seznámí s neortodoxním knězem Otcem Lucasem (Anthony Hopkins), který mu ukáže i temnou stranou jeho víry. (oficiálny text distribútora)

EastWicka

Jak mám horory ráda, tak tenhle mě ani trochu nenadchl. Anthonyho už jsme v podobných rolích viděli x-krát, a navíc ten funebráckej model v hlavní roli, no nevím... Akorát nasvícení bylo moc pěkný. ()

NinonL

Výborný námět, tristně zpracovaný a ještě hůř natočený. Možný SPOILER. Anthony Hopkins v roli starého zkušeného exorcisty mě vůbec nepřesvědčil (ani že je exorcista, ani že je ztělesněný ďábel, ani že je psychicky chorý, ani že věří v cokoli jiného než ve své kočky). Colin O´Donoghue byl trochu lepší, jeho rozervané duši bylo možné chvílemi uvěřit. Nicméně neměl co hrát a už vůbec ne s kým. Závěrečné vymítání je trapárna 1. stupně. Škoda. ()

baribal

Kolik katolických staříků tenhle blábol vidělo a kolik ho vidělo teenagerů, kteří si pořád cucají palec. Konzervativní a staromódní víra pořád táhne tvůrce hororů a bez krista a dábla bychom asi umřeli nudou. Nebo spíš by nás nudou posedl ďábel. V případě těchto filmů bych prosil satana o rychlou smrt, protože tohle způsobuje atrofii mozku. Příště radši křesťanský magazín! ()

agentmiky

Dost solidní žánrovka ohledně exorcismu, která se ničeho nebojí a po všem jde po hlavě. Håfström je zručný režisér, který to má v ruce, a Obřad se mu podle mě podařil skoro ve všech ohledech. Filmu nesmírně pomáhají exteriéry, kde se film natáčel, ať už je to Řím nebo Budapešť, protože tyto místa samy o sobě působí dost tajemně a hlavně atmosféricky. Ano, atmosféra je zde famózní, opravdu se dá krájet. Herecké obsazení je docela normální až na jednoho člověka. Samozřejmě myslím Hopkinse. V první polovině zahrál velšského kněze, ale co přišlo teprve po vstupu ďábla do jeho těla. To byl nepředstavitelný výkon, který se jen tak nevidí. Lekaček zde moc není, ale když už přijdou na scénu, tak byste měli být na pozoru, ať nedostanete infarkt. Příběh není špatný, má slušnou zápletku, ale na úplný vrchol tomu něco chybí. Najdete zde i pár nudných pasáží, ale ty chvíle spojené s exorcismem stojí za to. Asi najdete i lepší filmy týkající se podobného tématu, ale už jen kvůli závěrečnému vymítání ďábla z Hopkinse (které je navíc protkáno úžasnými dialogy) si film nesmíte nechat ujít. Za mě dávám 74 % ()

RasputincZ

Naprosto nudný a zbytečný film. O třídu horší než Hafstromův Pokoj 1408, který těžil aspon z předlohy od Stephena Kinga. Obřad se drží klasických klišé exorcistického subžánru a absolutně ničím nezaujme nebo nepřekvapí. Od úplného průseru to zachranuje jen Anthony Hopkins, který exceluje jako vzorový průvodce po Římě. ()

Z0oMb3E

Tomuto mám veriť? Keď neverím v Boha, Jehovu, Alaha či iného pokémona, neverím ani v druhú stranu demagogickej osi zla. Pre mňa absolútne neznámy Mikael Håfström chcel nadviazať na striedavo úspešné filmy o exorcizme. Avšak nepochopil, že tajomná a mystická atmosféra sa nedá dosiahnuť iba tmou a niekoľkými škripotavými hlasmi niekde zozadu. Nepochopil, že hlavný hrdina musí byť v očiach divákov silnejšia osobnosť, ako samotný "diabol", lebo veľmi ľahko sa môže stať, že ľudia začnú fandiť práve tomu nesprávnemu. Colin O'Donoghue bol výrazný asi ako pľuvanec v kaluži. Nepomohlo mu ani to, že sa objavil po boku tak ostrieľaného harcovníka akým Hopkins jednoducho je. Pochybovačské a pseudoateistické kecy boli jednoznačne cielené na dnešnú podobne zameranú spoločnosť, ale skôr ako spojovník s cirkevnými mozgami vyznievajú trápne a smiešne. V obľubenosti sa táto verzia o vymetaní diabla zaradil až za stigmata. ()

Korbitch

Definitivně jsem se přesvědčil, že nábožensky zaměřené "horory" nejsou mým šálkem čaje. Když k tomu přidáte naprosto průhledný scénář a neskutečně natáhlou stopáž, je z toho hořké zklamání. Sir Anthony sice exceluje, ale to je u něj normální standard, takže na tomhle filmu mě opravdu dostal jen jeho ubohý scénář, protože hlavní linii příběhu jsem si odvyprávěl sám už někdy ve 25.minutě. Navíc klasický klišé typu pochybovačný kněz, ve kterém vidí někdo něco víc a on sám v sobě to nevidí...no to pardon, mé IQ se během tohoto filmu opravdu slušně zasmálo. ()

Tayen

Slovo horor si z výčtu žánrů vyškrtněte. Spíše se jedná o mysteriózní thriller, a to se známými hollywoodskými neduhy, fešnou novinářkou počínaje, hlasitým výkřikem coby vyvrcholení filmu konče. Nemá cenu pitvat logiku jednání hrdinů, akorát vás rozbolí hlava. Nemá ani cenu čekat cokoliv originálního (už nepotřebujeme posedlou dívku, teď posedneme kněze, holku zabijeme), budete zklamáni. Anthony Hopkins znovu předvádí výraz, kterým "oslňuje" snad v pěti posledních filmech. Ale abych nebyla zas tak zlá: v některých momentech se atmosféra povedla. Kdyby byl ale film tak o 1/4 kratší, slušelo by mu to víc. ()

Praxis

Nenápadný film, ze kterého se vyklube slušný horor, ale přitom zůstane oldschoolově minimalistický. Stále platí pravidlo, že nejlepší cuky a napětí se dá udělat z ničeho, takže bez použití digitálních kouzel a lítajících dáblů střílejících blesky, se se tvoří ta správná atmosféra děsu. Filozofování nad tématem víra, nošení si svých vlastních démonů uvnitř sebe je tak trochu možná pro mainstreamové obecenestvo, ale celkově je téma filmu velice šťavnaté. K absolutní dokonalosti tomu přeci jenom něco chybělo. Možná větší tempo, film působí místy utahaně až nudně, dějová odbočka k Michaelovu koni s červenýma očima tu jsem nepochopil a celkově tomu prostě NĚCO chybělo. Herci vybráni skvěle, ale všechny zastinuje bez debat PAN HEREC Hopkins, který se tu opět od dob sadistického Hannibala zase pěkně vyřádil. Celkově nějakých 70% ()

ivishka

Jedna z nejnudnějších adaptací posednutí a vůbec toho démonického tématu, co jsem kdy v životě viděla... Více než jakékoliv herecké výkony mě akorát hrozně nudila kulisa náboženského prostředí. Docela mě udivilo, že člověk posedlý ďáblem může klidně rozmlouvat s lidmi a žít mezi nimi, aniž by sobě, nebo někomu jinému ublížil a po vymítání zase klidně vstane a jde o dům dál. Jsem asi zhýčkaná představou o takovýchto lidech z jiných a propracovanějších filmů. Možná je tento snímek o něco reálnější než ty, které mě více zaujaly, ale když hodnotím svůj dojem, tak musím udělit pouze jednu hvězdu. ()

GodComplex

Zkusenym exorcistum jako jsem ja, nema "The Rite" moc co nabidnout. Håfströmovy filmy jsou vzdycky vizualne a urovni, tady mel navic parecek starnoucich veteranu Hopkins-Hauer, kdy druhy moc prostoru nedostane a Hopkins v historicke Italii da vzpomenout na sva Hanibali leta, ale cela story, tempo a element chytlavosti byly z tohohle filmu dukladne vymeteny. Slaby vymitaci prumer. 5/10 ()

JJ.Gibson

Dobře hrající Hopkins, bohužel nedokáže vytáhnout film z podprůměru. Abych bych upřímný, nevěnoval jsem pozornost úplně celé stopáži, ale zrovna tady si myslím, že je to chyba filmu, že mě nedokázal zaujmout, než to, že jsem ztratil chuť se dívat a být pozornější. A stejně nemám nijak zvlášť rád filmy o vymítání. Bohužel, tomuto snímku u mě pšenka rozhodně nepokvete... ()

MikO_NR_1909

Režijne slabší priemer, dĺžkovo bolestivé, herecky celkom slušne, nápadmi fádne, hudobne solídne, trikmi obkukané. Aj napriek stálym vymietačským praktikám som nebol v prvej polovici sklamaný (do cca 50. minúty). Keď som ale zistil, že ešte minimálne hodinu bude trvať táto hra, začal som sa značne nudiť. Ešte aj scenáristicky sa to v druhej polovici veľmi zjednodušilo a tým pádom ochabli všetky filmové techniky tvoriace kostru tohoto filmu. ()

zipper111

Už jen když jsem si na záčátku filmu přečetl, že tam hraje Alice Braga, udělalo se mi nevolno a říkal jsem si...Anthony, do čeho jsi se to zase namočil. No a fakt, Obřad je hodně nepovedený film, hrozně prvoplánovaný, čitelný a až moc přesvědčující...divák nemá možnost říct si "Tak co, je nebo není ten Bůh či Ďábel?"...ne, prostě oba dva jsou, to je přece jasnačka, lidem se měněj gezichty jak v hodně špatným filmu a snad v žádném filmu, co jsem kdy viděl, nebylo tak hrozně moc poznat, že se natáčí v kulisách. Ten příbitek otce Lucase (good name:D) byl prostě celej plastickej...No, nečekal jsem nic světobornýho, jen hutnou atmosféru, trochu toho napětí a mysteriózna...a dostal jsem pěkný houno :) __A ze všeho nejvíc se směju lidem, co tomu hrozně věřej, protože na začátku filmu bylo napsáno "Inspirováno skutečnými událostmi". Pozorný divák (což jsem samozřejmě já) si ale na konci filmu všimne pidi nápisu, že všechny osoby,scény a události jsou čistá fikce, jejich podobnost s žijícimi lidmi je čistě náhodná"... :D ()

Bat55

Páni, Anthony Hopkins opäť vála na plnej čiare a ku koncu filmu nám ukazuje ako vie hrať (na dabing ani nepozerať, Hopkins je so svojím hlasom naprosto geniálny a fenomenálny). Určite vyzdvihuje film o nejakú tú hviezdičku. V danom žánri sa rozhodne nájdu aj lepšie kúsky, ale myslím, že režisér filmu vie čo robí a dokáže naozaj veci s atmosférou. To prostredie Talianska, respektíve Vatikána, kde počas svojho pobytu mladý študent kňažstva spozná Otca Lucasa, ktorý mu ukáže temnú stránku viery, vieru v Diabla, je jedným výstižným slovom úžasná. Nemôžem povedať, že ide o špičkový thriller, no rozhodne máte o dobrých pár šokov dozaista postarané, hlavne v dobrom kine a s dobrým zvukom. /65%/ ()

blackrain

Nechtělo se mi uvěřit, že Hopkinsovi bylo 73 let. Tady totiž hraje, jako by mu bylo minimálně o patnáct let méně. Jeho obsazení do role Otce Lucase byla více než vynikající volba. Hopkins hraje sice vedlejší postavu, ale když se objeví na scéně, tak je absolutně jeho a přestává záležet na tom, že okolo něho jsou i další herci a herečky. Díky němu jsem si přestala uvědomovat, že se dívám na velmi nudný film s nezajímavou a okoukanou zápletkou, co mě nejen že nevyděsil, ale ani mě neusadil svou atmosférou a přitom by tu jistý potenciál byl. ()

SarumanKo

Asi som videl úplne iný film, ako väčšina hodnotiacich. Inak si totiž nedokážem predstaviť, prečo je The Rite tak veľmi podhodnotený. V mojich očiach sa jedná o perfektne natočený vyháňačský thriller s hororovými prvkami, ktorého najslabším článkom je tuctový scenár. Ale len preto, že je x-tou variáciou na iné exorcistické filmy, ma vôbec neurážal a vo svojej podstate fungoval celkom dobre. Hlavnú zásluhu na tom má už mnou spomínaná réžia Mikaela Håfströma, ktorý výborne zvláda nielen budovanie zimomriavkovej atmosféry (možno ma ovplyvnilo, že som film pozeral počas búrky) a nečakané ľakačky, ale aj ukážkové vedenie hercov. Nezáživný nováčik Colin O'Donoghue totiž pod jeho rukami podavá veľmi obstojný výkon a čo potom mám dodať k Anthonymu Hopkinsovi? Strih a hudba sú taktiež bezchybné. Pri originálnejšom scenári, ktorý by uveriteľnejšie riešil mladíkove otázky hľadania viery a celkovo vnútorný svet postáv, by som uvažoval nad maximálnym hodnotením. (75%) ()

gogos

Obřad není vyjímečný. Je to pouhý kopírák všeho, co jsme už viděli. Postrádá originalitu, tempo je v začátku neoslnivé, hlavní hrdina nepřesvědčivý, Alice Braga tam neběhá polonahá. Snímku tahá trn z paty poměrně slušná atmosféra druhé půlky, výborný Hopkins a vydařená kamera se střihem. Hafström se nepředvedl... Lepší 2* ()

suicide

Víte, je mi jedno, že to bylo podle skutečné události. Je mi jedno, že tam hrál nějaký neznámý (a svýma očima davy neobluzující) O'Donoghue. Je mi jedno, že film režíroval nějaký podivný švédský "nýmand". A víte proč mi je to jedno? Protože se mi to líbilo. Líbila se mi práce ono švédského nýmanda, kterou na filmu odvedl. Stejně tak se mi líbilo herectví toho Ira. Drama bylo skvělé, protože to bylo to drámo. Jedním slovem mrazivé. Viděli jsme i něco víc, než jenom prosté, že zlo má mnoho podob - šlo o mnohem větší hloubku sdělení. A co skvělý a úžasný Anthony Hopkins? Byl to skvělý a úžasný Anthony Hopkins, co dodat. V tomto filmu byl skvělou a úžasnou třešničkou na dortu. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

26.02.2010

Zdá se, že mu nadpřirozené zápletky zachutnaly. Momentálně se v kinech potýká s Vlkodlakem, zároveň už natáčí komiksovou adaptaci Thor, v níž hraje nejvyššího boha Odina, a mezitím podepsal smlouvu… (viac)