Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

hrona

Pět hvězdiček si tento (remakový) film plným právem zaslouží. Výtečné obsazení, nádherná příroda, skvělé dialogy - lehká Coenovská nadsázka a výtečná Burwellova hudba. Po dlouhé době mistrně natočený western, se vším, co ke klasickým kovbojkám patří. Bridges je jednoznačně nejlepším hercem roku 2010. ()

rikitiki

Lehce ironická pocta klasickým westernům s výbornou kamerou. Zejména halucinační cesta v závěru vyvolává pocit horečnatého snu. /21. 2. 2011/ ()

anais

Nádhera. Do stoprocentního zážitku tomu chybí snad jen silnější hudební motiv a napínavější přestřelka na závěr... ale jinak to má naprosto všechny ingredience těch největších westernových klasik. ()

poz3n

Skoro se stydim psát tenhle komentář, protože mám pocit, že jsem musel něco přehlídnout, nebo snad vnímat jenom půlku filmu, každopádně vyjma scény ke konci, kdy Jeff Bridges nese Hailee Steinfeld, což je hodně silná a skvěle natočená scéna, jsem se dost nudil a vůbec mi přišlo, že se nic neděje, a že celej film je spíš rozdělenej do několika epizod. Tak zas ne, Coenové. ()

honajz

Mám rád klasické westerny. Svět tvrdých a neohrožených chlapů, u nichž nikdy nevíte, jestli se zachová zrovna jako padouch, nebo hrdina... Ale od jisté doby po Divokém západě běhají také ženské s kolty nízko u pasu (anachromismus jak sviň), bojovníci kung-fu, homosexuální chlapíci, a teď třeba 14letá drsná holka. Zajímalo by mě, co si o tom myslí třeba Clint Eastwood. Já vím, že tenhle film je remakem jiného z roku 1969, ale natočené je to vskutku nezáživně. A zatímco John Wayne měl jako alkoholický lovec hlav aspoň charisma, Jeffa páni režiséři pojali spíše jako (rádoby) komickou figurku. Jinak ten ansolutní konec, po 25 letech, mě urazil. A moc se bojím budoucnosti, až v rámci hyperkorektnosti bude hlavní hrdinkou dalšího westernu černoška nebo ještě lépe cikánka na vozejku a s kulovnicí u pasu. ()

Roman.Ticka

Řekla bych, že šlo o westernovou konvezračku. Kurážnému děvčeti mlely panty jak Židům šlapaly obchody, marshal Jeff potvrdil status kvalitního herce, ale občas se to táhlo jak cesta napříč nekonečnou prérií. Mimochodem právě výborná hudba a citlivý přístup k historickým reáliím zvedají kvalitu snímku o stupeň výš. Úplně jsem cítila na vlastních bedrech tíhu těžkých kabátů a složité doby v divočině bez pomoci, jídla, noclehu, felčarů a jistoty, kde měl člověk větší cenu mrtvý než živý. Doby, kdy křiváci byli souzeni a právo mělo své pevné postavení, o opravdových chlapech a charakterech nebylo pochyb. Hvězda navíc, že dostali i mě (Kdo byl Matt Damon??), jen nevím, kdo si vyzvedne odměnu. ()

Ivoshek

Dobrej western, rozhodně. Místama trochu rozvláčnej, ale ne nudnej. V zásadě jsem spokojenej. Hailee je dobrá, Bridges jako zkrachovalý opilecký Cogburn ještě lepší. A Matt Damon poprvé nepůsobí ve filmu moc jako idiot. ()

Pítrs85

Na začátku jsem se obával, že z toho bude takovej ten klasickej emerickej western o čestných maršálech, zlých rudoších a ještě zlejších banditech. Ale úlalá, nemohl jsem se víc mýlit. Tenhle film na to šel totiž jinak, kdy jediná fakt kladná postava tu je vlastně Matt Damon jako texaskej ranger. Jinak na obou stranách barikády tu máme vesměs samé těžce uchopitelné charaktery. Tak třeba maršál Cogburn (Bridgesovi tihle vylití ztroskotanci jdou tak dobře, až by ho jeden podezíral, že chlastá i normálně :-), rasista, co se neštítí zkopávat malý indiánky z verandy, v jednom kuse nasává a vůbec má nejlepší léta za sebou. Přesto když už nějakej případ vezme, dokončí ho, i kdyby u toho měl zdechnout. Jenže stejně neurčité osobnosti tu jsou i mezi těmi zlými- Tom Chaney a hlavně Šťastnej Ned nejsou jen hnusný a zlý, ale díky skvělýmu scénáři bří Coenovců maj jejich charaktery něco, čemu bychom mohli říkat hloubka. A to se mi na Opravdový kuráži líbilo asi nejvíc, že i ta poslední vedlejší postava tu není jen za blbečka. A co dodat k Hailee Steinfeld? Krom toho, že na mě zpočátku působila jako děsná kráva, si mě počas filmu získala natolik, že jsem... ne, to bych spoileroval :-) Každopádně potěšil i skvělý konec (nemyslím ten epilog, ale to předtím), zkrátka zase jednou inteligentní snímeček, co si nehraje na něco víc, než co sám je (just western), ale zároveň je, aspoň pro mě, westernem v jedenadvacátým století nejlepším. ()

Janek

Coeni mají dar geniálního a nenapodobitelného rukopisu... Tady ale chybí. Je to dobře naplněný western, který mohl na zakázku natočit kdokoli jiný (stejně zručný samozřejmě). Strašná škoda, že se Coeni více nerochnili v černém humoru, Jarmusch by určitě rozšlapával hlavy... Buď je Opravdová kuráž sterilní, nebo jsem já tak zkaženej. 70% ()

špaček421

Po druhém zhlédnutí je jasné, že oproti rutinně natočenému originálu, na který by se bez Waynea, Strothera Martina, Roberta Duvalla či Dennise Hoppera snad ani nedalo dívat, je remake ve všech směrech lepší. Už ani neortodoxní konec mi nevadil. Jeff Bridges, Matt Damon i Hailee Steinfeld podali výtečné výkony, Josh Brolin jednoznačně překonává v roli Chaneyho Jeffa Coreyho. Oproti originálu se film nikde nezdržuje s Mattiiným vyřizováním obchodů a jde rovnou na věc, a k tomu přidává pár zábavných scén, které v původním filmu nebyly (oběšenec, doktor). Pokud obě adaptace vycházely především z knihy, originál se od ní odlišuje jen v detailech. Vše je ale lépe podané zde. ()

Sofia

True grit nám nabízí pár useknutých prstů, jednu amputovanou ruku, návod na první pomoc při uštknutí hadem, zajímavou "zubařskou" scénu a mezi tím hodně jízdy na koních a plno prázdných řečí. Jeff Bridges výborný, Matt Damon obtloustlý a ta holka mi strašně připomínala malou Mahulenu Bočanovou a svou přechytralostí mi byla hrozně protivná. Posledních 20 minut vynikajících, ale jinak typičtí bratři Coeni - moc se tam toho neděje. ()

JASON_X

Nikdy bych si nepomyslel, že by mě film od Coenů mohl tak příšerně nudit. "Zásluhu" na tom má především mizerný scénář, nemastný, neslaný, rozpačitý, nenápaditý, navíc se špatně vyprávěným příběhem, který mě vůbec nevtáhl do děje. Bezkonkurenčně nejslabší coenovka, kterou jsem viděl. Když True Grit srovnám s jiným podobně pomalým a komorním westernem, tedy s poetickým a filosofujícím Jarmuschovým Dead Manem... ne, to se srovnávat vůbec nedá. Neumím si představit, že bych si to někdy pustil znovu... Slabé tři, protože poslední půlhodina docela ujde a herci jsou většinou výborní. ()

Necrotongue

True Grit jsem se chystal zreprízovat už velmi dlouhou dobu a pořád jsem to odkládal a odkládal, až to dneska konečně vyšlo. Film na mě udělal při premiéře dojem, takže jsem si ho v hrubých obrysech pamatoval a dnes jsem si konečně doplnil i chybějící detaily. A ano, i napodruhé u mě bratři Coenové zabodovali (a nejen tím, že jsou stále bratry). Tento typ westernů, povětšinou disponuje zajímavým úvodem a mocně akčním závěrem, přičemž oba tyto dějem nabité ostrovy spojuje dlouhý most tvořený zdánlivě nekonečným putováním, které diváka postupně ukolebává ke spánku. U tohoto snímku jsem se ale dobře bavil i na mostě a vinu za tento stav věcí padá jednoznačně na hlavy scénáristů, Jeffa Bridgese a Hailee Steinfeld; tato sestava se mi v průběhu putování postarala vyvedenými dialogy a přesvědčivými hereckými výkony o slušnou zábavu a bezmála dvouhodinová stopáž tak nebyla žádným problémem. A jo, sakra, málem bych zapomněl, ještě tam byl Matt Damon. Faktem je, že jsem se i podruhé moc dobře bavil, ať už se střílelo, rozhovorovalo, nebo fazolovalo, takže jsem s tímto westernem velmi spokojen. / Poučení: Chceš být řádně pohřben? Neumírej v zimě. 4*+ ()

MeanWhile

Kdo čeká nějakou velkou přestřelku od začátku do konce, tak se velmi mílí. Toto je klasická Coenovská podívaná. Ze suprového hereckého obsazení se vytvořily ještě suprovější herecké výkony (taky byly 2 nominace na Oscara v okruku hereckých výkonů) a další věci, které by se u tohoto filmu daly vyzdvyhnout pouze zvětšují kvalitu tohoto filmu. Jako například nádherný soundtrack nebo kamera a samozřejmě nádherné přírodní prostředí, kde se film odehrává. Někomu může přijít film nudný, kvůli neustálým protáhlým až někdy snad nekonečným dialogům (taky mě to párkrát zarazilo, ale nebylo to až tak hrozný), ale celkovej pohled na film mi to nezhoršilo, a tak jak jsem čekal, bratři Coeni mi zase ukázali, že jejich filmy jsou prostě velkou bombou, která si zaslouží vždy trošku pohýčkat. ()

mm13

V alkoholovom opare veľmi chutné a nečakane zábavné. Síce som, zoznámený s originálom, zostal z niektorých vyústení skoro až zaskočený, nakoniec musím uznať, že za dobrý koniec to bračekovci uchopili. Podarovali nám INÝ a pritom starý dobrý western, keď sa zdalo, že inak, než cez nejaké žánrové eskapády, to už nepôjde. Uvidíme, aké bude triezvenie pri DVD projekcii, ale výraznejší posun v dojmoch, napriek nemalému promile pri premiére, neočakávam. Kvalita sa pozná, nech sú prostredie a okolnosti akékoľvek! ()

becki_tu

Ničím výjimečná westernová road-movie, kterou nese na svých bedrech především hlavní herecká trojice. Bezmála dvouhodinová stopáž je na tak strohý příběh přeci jen trochu moc a je vidět, že se Coeni soustředili především na to, aby zase nasbírali co nejvíce bodů u akademie. Na vrcholné dílo bratří Coenů tak musím čekat dál. ()

luka4615

Působivě natočený western, který se může pochlubit hutnou atmosférou s komickými prvky a vytříbenými hereckými výkony. True Grit i přes svou delší stopáž parádně odsýpá, což je navíc umocněno barvitými charaktery a originálním soundtrackem. Bratři Coenové tedy stvořili krásně "špinavě" vypadající western, který z každého filmového políčka křičí, že tento žánr rozhodně není mrtvý a má pořád ještě co nabídnout. Skvělá práce! „The ground's too hard. If they wanted a decent funeral, they should have got themselves killed in summer.“ ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)