Pred dvetisíc rokmi v Egypte sa veľmi ambiciózna princezná Ahmanet (Sofia Boutella) chystá na prevzatie vlády v krajine po svojom otcovi a pre naplnenie svojho cieľa sa neváha spojiť s temnými silami a vykonávať veci, z ktorých tuhne krv v žilách. Za svoje činy bola potrestaná mumifikáciou zaživa a pochovaná tak, aby ju nikto nenašiel. O dvetisíc rokov neskôr sa v mieste jej večného odpočinku ocitli dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeologička Jenny Halsey (Annabell Wallis). Tí nešťastnou náhodou objavili Ahmanetin sarkofág, ktorý nechala Jenny urýchlene previezť do Londýna k ďalšiemu skúmaniu. Jenny pracuje pre tajnú organizáciu Prodigium, ktorej cieľom je prenasledovanie a odchyt nebezpečných monštier. Riaditeľom Prodigia je Dr. Jekyll (Russell Crowe), ktorý má v tomto smere pomerne bohaté skúsenosti. Lenže lietadlo prevážajúce múmiu prekliatej princeznej sa zrúti k zemi krátko pred pristátím a na miesto určenia už nedoletí. Nickovi sa akoby zázrakom podarí katastrofu prežiť, nakoniec ale zistí, že smrť v troskách lietadla by bola pre neho vykúpením. Princezná Ahmanet sa vďaka jeho nepremysleným činom prebudí a túži po nadvláde nad svetom. K tomu ale potrebuje aj svojho domnelého osloboditeľa – Nicka. (CinemArt SK)

HellFire

Nuda na všech frontách. Totálně nezajímavé ve všech ohledech. Nefunguje tady akce, budování napětí, herci, příběh, do toho digitální letadlo, digitální krysy, CGI everywhere... Tady se přerod ze scénáristy na režiséra nepodařil. Ani bych se nedivil, kdyby nováčka Kurtzmana ve všech ohledech šikanoval Cruise, který si rozhodně nechce nechat zkazit již tak pošramocenou pověst. ()

Othello

Tento rok vypadly do kin dva filmy, u nichž se dá říct, že je natočily peníze, a to Velká čínská zeď a tohle. Má to drahé triky, drahé herce, obvyklou dějovou strukturu, zaměnitelné hrdiny (nezodopovědný vtipálek, jeho sidekick, racionální ženský protějšek, šílený vědec, jež za vším stojí) a hromady referencí. Co to však nemá je byť jen sekundu tvůrčího vkladu. Neskutečně neinspirativní a ubíjející CGI-fest, kde je všechno úplně jedno, protože to postrádá byť jen gram charismatu. Lepší dialogy jsem zažil na kase v Bille, lepší humor na TV Barrandov, lepší příběh během sepisování tohoto komentáře. Katastrofa na tržbách plně zasloužená. Vzhledem k zasazení a zdrojích universalovských hororů mě těší že takhle ten jejich slavnej Dark Universe nespasej ani ti číňani. ()

GigaPudding

kdyby to bylo tak o půl hodiny kratší a nebyla to taková blbost, tak by to bylo ***, možná :D Sofia Boutella a Annabelle Wallis na tomhle filmu byly asi to nejzajímavější, akorát ta první v něm téměř neměla žádné opravdové scény (nemluvě o tom, že dát tanečnici roli, ve které buď sedí na zadku nebo jde pomalým krokem dopředu, je trochu plýtvání) a ta druhá hrála prakticky zbytečnou postavu jako povinný love interest (navíc nepříliš fungující). ()

anderson

Kde je Tom Cruise, tam sú obvykle problémy. Problémy s tým aby som sa jeho ďalšie "veľdielo" dokázal vôbec donútiť pozerať. Zdatne mu v hnojení látky sekunduje aj štúdio UNIVERSAL, ktoré sa stále snaží stvoriť akýsi mytologický monster universe, ktorý by mohli nasledujúce desaťročia výdatne finančne žmýkať. Bohužiaľ šéfovia štúdia evidentne nemajú talent na výber scenára a tvorcov. V prípade ďalšej Múmie iba okopčili premisu Sommersovho filmu a de facto všetky jeho nápady preniesli z 30. rokov do súčasnosti. Žiaľ Cruise na Fraserovho (sic!) frajerského dobrodruha nemá, zdatne mu svojím nehereckým výkonom "pomáha" aj bezradná blondínka Annabelle a vrcholom je nelogické zamiešanie postavy Jekyll/Hyde do príbehu o múmii. Sommersov film nebol nijaké terno, ale ponúkol aspoň nenáročnú svižnú veľkorozpočtovú dávku zábavy, pri ktorej som sa svojho času v kine nenudil. Tejto múmii však nepomohli ani križiaci, čo bol ďalší absolútne zcestný scenáristický nápad. V konečnom dôsledku teda môžem konštatovať, že som sa tiež nenudil, nakoľko odhadovať aké ďalšie hlúposti vývoj príbehu prinesie bolo celkom zábavné. Takže nakoniec za tri vlažné ortuťové kúpele. (10.4.2021) ()

Janek

Uncharted 5: Mumie a trochu Noc oživlých mrtvol a taky Indiana Jones - proč ne? Dobře natočená jízda (letadlo, auto) postrádající ale jakékoliv emoce a napětí (a chemii mezi postavami). A když už se pan Hyde chystá v záchvatu zla a šílenství rozsápat Cruise (jako tenkrát ta medvědice DiCapria), tak namísto toho dostává otylý strýček Crow relativně nakládačku (i když jich Top Gun taky pár schytá). Bezpohlavní film, který jen vzácně vystrčí růžky. ()

SOLOM.

Dobrodružné filmy typu Indiana Jones, Tomb Raider a spousta jim podobným patřili svého času k mým oblíbeným, dokonce se mezi nimi našlo i několik hororově laděných (např. Mumie z roku 1999). Jenže postupem času mi přijde, že každý jejich následovník jen slepě kopíruje jejich osu scénáře a snaží se jen přiživit na jejich tehdejší slávě a většinou je jen prachsprostě vykrádají. Tahle nová Mumie je toho zdárným příkladem. I ona je místy nabitá slušnou akcí, hvězdným obsazením a několika povedenými scénami, ale jako celek se mi moc nelíbila. Místy jsem se dokonce musel pousmát nad stupiditou scénáře, přemrštěnými scénami a v některých momentech i nepříliš zdařilými speciálními efekty. Tom Cruise se i se svým obarveným přelivem sice snažil, co jen šlo, aby pozvedl její úroveň na snesitelnou podívanou, ale hlavním kamenem úrazu tu byl především dost skřípající scénář. Dokážu však alespoň částečně ocenit snahu tvůrců navodit alespoň v několika scénách zajímavou atmosféru, která zvláště uprostřed filmu byla docela zajímavá. Dost nevyužitý mi tu však přišel Russell Crowe, potažmo temná stránka jeho postavy. Což byla velká škoda. Místo toho se tu objevila celá řada rádoby humorných situací, zvláště při boji s nemrtvými. Což na jednu stranu nejednoho diváka dokáže rozesmát, ale na můj vkus to až moc sklouzávalo ke komedii. Což v hororově laděném kousku ne vždy udělá nejlepší dojem. Zvláště když od toho očekáváte něco trochu jiného. ()

hansel97

Filmová definice béčkového filmu. Dějová improvizace a příprava nového univerza kompletně opíraná o CGI. Kromě toho a výkonu Sofiy Boutelly tu totiž není nic, čím by diváka zaujali. Backstory postav není špatné, ale jinak je to strohý a předvídatelný příběh s neuspokojivým koncem. ()

claudel

Když člověk hledá oddechovku a nabízí se mu film s dvěma herci z jeho topky, proč po něm nesáhnout. Netušil jsem, že se dočkám takového zklamání. Tom a Russel jsou skvělí vždycky, ale už párkrát šlápli také vedle a udělali malé kaňky na svých nezapomenutelných oscarových výkonech. Hlavní problém Mumie tkví ve scénaři, je zoufale neoriginální, nezajímavý, nepřináší vůbec nic nového proti téměř dvacet let staršímu předchůdci. Mužské publikum se asi podívá raději na Sofii než Arnolda, ale stejně ani její postava není propracovaná a nenaskýtá žádné zajímavé scény. A osobně se mi vůbec nelíbí propojování s Jekyllem a Hydem, i když Russel je pro takovou postavu jako stvořený. ()

Jenda

Suicide squad spojený v jedné osobě kultovního (tím myslím člena kultu) trpaslíka - Na jedno zkouknutí určitě nenudí (zřejmě proto to nejsou jen 2*), ale jinak slabší. Pokud se Cruisovi zrovna nepovede něco jako Edge of Tomorrow, tak jsou tyhle "jeho" filmy, kde v roli takového toho skoro křiváčka, který musí najít cestu k dobru, přičemž zachraňuje nějakou tu blondýnu a potažmo svět, na jedno brdo. Navíc mu to prostě nevěřim. Stejně jako Oblivion nebo Knight and Day, film znovu vidět asi nemusím. Za dialogy na konci filmu a umělé vytváření zadních vrátek pro pokračování bych scénáristovi zlomil tužku. V hlavě se mi v tom okamžiku objevil Russel Crowe v nahrávacím studiu tážící se, zda to autorské trio myslí jako fakt vážně... ()

SLOTH

Ne Tak dobré jako Mumie S Fraserem, ne tak špatná jako Liga vyjimečných s Connerym, Ovšem místy to bylo až moc hloupé a zkratkovité. ()

ARI50

A to jsem i dlouho nad tím hodnocením přemýšlel, prostě Tom se do takových filmů nehodí a tečka, celkově to bylo slabší a chybělo tomu to pravé škoda. ()

Necrotongue

Vzhledem k tomu, že jsem od filmu nic velkého nečekal, nemusel jsem být zklamaný. Tvůrci se sice soustředili na efekty, ale začátek filmu se od Sommersovy Mumie lišil jen zasazením do současnosti, pohlavím mumie a výměnou skarabů za pavouky, pak se snímek sice vydal vlastní cestou, ale přesto mě ničím neoslnil. Zajímalo by mě, jestli scénáristé přemýšleli nad tím, co napsali, mám pocit, že asi ne, jinak bych nemusel dumat nad tím, proč nemrtvou Egypťanku následují stejně nemrtví řádoví rytíři. Bída. ()

luka4615

"Dark Universe" se nemůže pochlubit zrovna moc dobrým startem. The Mummy je totiž po většinu času zmatená a scénáristicky nedotažená záležitost, u níž i Tom Cruise nemá co hrát. Celý film je "zabalen" do děravého scénáře, podivných dialogů a lacině vypadajících triků, které tvůrci velmi nešikovně skrývají do temnějších reálií a scén. Netřeba dodávat, že se jim to po celou dobu stopáže skoro vůbec nedaří. Ale abych snímek jenom nehanil musím uznat, že vysokooktanový začátek filmu si v mých očích vysloužil plnohodnotný respekt, jelikož pravě tady The Mummy funguje tak jak jsem z trailerů očekával. Je ale velká škoda, že této laťky se tvůrci a režisér Alex Kurtzman nedrží po celou dobu. Pokud tedy hledáte zábavnou jízdu s tématikou starověkého Egypta a mumií, sáhněte raději po osvědčené klasice s Brendanem Fraserem z roku 1999. PS: Sofiu Boutellu chci domů! „Welcome to a new world of gods and monsters.“ ()

JASON_X

Tedy nerad bych fušoval povolanějším pánům od filmu do jejich řemesla, ale je všeobecně známo, že Egypťané v časech Staré říše ještě neznali princip kola a tedy ani kladky, čímž scéna "osvobození" 5000 let staré princezny-mumie ztrácí na věrohodnosti. Vzápětí ovšem tvůrci sdělují, že mumie je z Nové říše, čímž vzniká neřešitelný paradox a leckterý divák pak může nabýt dojmu, že si celý příběh vymyslel nějaký polovzdělaný scénárista při sračce na hajzlu a že ona krásná a zlá princezna ve skutečnosti třeba ani nikdy neexistovala. Radím tedy vypnout mozek a zkusit si užít film tak, jako si dřívější generace užívaly třeba Indianu Jonese a jeho ztracenou archu. Ale že digitální pavouci jsou příšerní, že Cruise je nesympatický šašek, že stopáž mohla být nejmíň o půl hoďky kratší a že scénář je s přibývajícím časem slabší a slabší až do pitomého konce, to je přece jen dost zásadní problém. Slabé tři. ()

mm13

To bol fakt "vynikajúci" nápad zveriť úvodnú časť plánovaného monster-univerza niekomu, kto nemá s réžiou žánrového filmu žiadne skúsenosti (a s réžiou ako takou minimálne) a koho scenáre dopadli len tak dobre, akí dobrí režiséri ich točili. Múmia 2017 tak nemá ani remeslo ani ksicht, žiaden charakter, iba lepí, kombinuje, bezradne sa krúti a nikam nevedie. Okrem Boutelly (aspoň že ona) je tu naviac problém aj s hercami: Cruise a Wallis celé zle, Crowe zbytočne a užívam si predstavu, že sa mu uľavilo, keď film prepadol a on sa do tejto role pravdepodobne nebude musieť vrátiť. ()

Beastmaster4

Takový malý Tomíkův brak, co se snaží si hrát na horor, do toho trošku držet dobrodružství slavnější Mumie a ani jedno se nedaří. Je to taková béčková slátanina, kde vlastně není nic, co by vás bralo, ale ani vyloženě sralo. Taková mírně seriálová atmosféra.....na nudný večer o.k., ale jinak už to vidět znovu nemusím :-/ ()

Coleator

Poslední dobou stále utíkající Cruise vás chvílemi přivádí na myšlenku, že by asi nebylo špatné si taky trochu zaběhat a vzít to ze sálu co nejkratší cestou ven... Nuda k uzívání a pokud tohle měl být začátek velkolepé série, tak si studio vrazilo onu dýku s diamantem pěkně hluboko do vlastní nohy... Nevidím důvod, proč bych se měl k této sérii nikdy vracet, ať už bude obsazení sebelepší, protože co mi na Mumii vadilo ze všeho nejvíc, byl prachmizerný scénář... Bez dobrého scénáře prostě pořádný film nenatočíte... Maximálně tak další CGI závody s Tomem Cruisem... ()

Morholt

Cruise se sice pořád nenaučil hrát, ale tady mi to překvapivě nevadilo, což beru jako první plus. Dalším pozitivem je Annabelle Wallis, na kterou se mi dobře kouká a největší hvězdou je jednoznačně Butelka, která si po albínské emzačce a beznohé bodyguardce střihla další parádní roli. Co se akce týče, tak pro mě je to takový lepší průměr. Nijak zvlášť nenadchne, ale svoje momenty má. Nicméně na můj vkus je jí v dané stopáži docela málo a hlavně se tu neskutečně vykrádá původní Mumie. Normálně sice nemám nic proti tomu, když se filmaři inspirují úspěšným titulem, ale tady toho bylo moc. Navíc se tu strašně zbytečně kecalo a konkrétně rádoby romantické scény mezi Cruisem a Wallis byly vyloženě k smíchu. A nesednul ani koncept do budoucna, který je obsažen v Croweově postavě. Něco podobného už tu máme s létajícími hulibrky a navíc je to pro legendární monstra plán zcela nevhodný. No uvidíme, s čím přijde Dark Universe příště. Zatím jsem na rozpacích. 55% ()

oLí

Tohle bylo mé letní želízko v ohni a moc jsem tomuhle filmu fandil a těšil se na něj, protože monster filmy od Universalu 30's let až přes hammerovky a všechny ty Frankensteiny, Vlodlaky, Drakuly, Netvory z laguny mám nakoukány napříč dekádami a nedám na ně dopustit. Tady mi bylojasný, že se bude hrát více na akční noty a že z horroru toho moc nebude.. Ale je tu Cruise a toho respektuju a uznávám, že má na filmy a role v nich čuch. Ten film mě vlastně docela bavil. Ale když to vezmu tak, že má jít o start nového universa, tak je to strašněj fail. Potenciál tu byl mnohem větší a studio se mohlo a hlavně mělo poučit z minulých pokusů tedy Vlkodlaka s Del Torem ( za mě výborné ) a Draculou s Evansem ( šlo to ) a udělat z toho něco, k čemu se budou diváci rádi vracet. Tady fakt nevím a docela mi příjde smutný ale vlastně i vtipný, že se chvástají rolí Deppa do Neviditelného muže, Frankensteina v podání Bardema a tak dále.. tohle bude brzký konec, pokud následující film nebude vyloženě nakopávající pecka. 5.5/10 ()

Lucasion

Rád bych začal tím, že původní Mumii z roku 1999 naprosto zbožňuji a patří k mým oblíbeným filmům. Tohle na mě působil jako jeden velký omyl. Už od začátku až po trailer. Herecky dobře, Toma mám rád, Russella taky. Annabelle Wallis se mi líbí. Teď přijde to ale. Ale ani jeden z nich nehraje normálně. Leda ta Wallis hraje přirozeně. Crowe je místy k smíchu (ač samozřejmě nemá být) a Cruise jako by vypadl z vlastní parodie. Rád bych řekl o nové Mumii, potažmo celého univerza, protože na Neviditelného muže v podání Deppa a Vlkodlaka se moc těším. Ale opravdu nemám, co bych kladného řekl. Ten příběh je tak stupidní, že si ze mě snad tvůrci dělají srandu. O nelogických chování postav, potažmo děr v příběhu nemluvě. Atmosféru tedy nemá film žádnou. Ani horor, ani komedie a ani cokoliv jiného se tu neklube. Žádné napětí, strach o postavy a hlavně komediální prvky často spadají do kategorie nejvyšší trapnosti. Hudba a zvuk je taky na minimální úrovni. Tudíž poslední, co zbývá je vizuál. A ten působí jak alespoň u deset let starého filmu. Když vezmu akční scény, kdy Cruise lítá vzduchem, tak nevím, jestli mám brečet nebo se smát. Nová Mumie je prostě jedna velká tragédie. (25 %) ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

04.08.2023

Po několika poměrně nedávných pokusech studia Universal Pictures oživit sérii jejich klasických monster se snímky jako Mumie, Renfield nebo s nadcházejícím dosud nepojmenovaným projektem od režijního… (viac)

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (viac)

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

28.10.2021

Herec Ryan Gosling (Blade Runner 2049) opět spojí síly s režisérem Derekem Cianfrancem (Za borovicovým hájem), tentokrát u remaku slavného hororu Vlkodlak. Studio Universal Pictures totiž nadále… (viac)