Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa waits k tomuto seriálu (32)

Série 6 (2016) (S06)

Jelikož už scénáristé vyčerpali knihu do mrtě, chápu jejich další aktivity jako zábavné nadhozené paralelních příběhů v době čekání na vydání šesté Martinovy knihy (že by letos v létě?) a tím pádem se nemusím pohoršovat nad tím, že jdou čím dál víc po efektu, nereflektují charaktery postav atd. Prostě si večer sednu a bez návaznosti s předlohou sleduju. V tomto ohledu jsem spokojen. ()

Rudá žena (2016) (S06E01)

Základní výhrady zůstávají a zlepšení se asi nedá očekávat. Tedy: osekání postav a ohýbání děje vůči předloze + chování, která jdou proti charakteru postav + zjednodušování a polarizace charakterů + nelogičnosti, které u tak obsáhlého děje a změn v něm vznikají. Dobře, budu dělat jakoby nic a nechám se unášet bezmyšlenkovitě dějem, ke kterému budu mít přirozeně poznámky, protože scénaristé už se nemůžou opřít o původní námět. Takže vizuálně (doufám, že aspon tohle se nepokazí) a nenáročně můžu šestou serii sledovat. A některá z linií dovede děj v každém dílu podržet. ()

Bitva bastardů (2016) (S06E09)

Neuvěřitelně nabitý díl! Daenerys na začátek a to hlavní na závěr.. Takhle nasnímanou bitvu, až v naturalisticky ryanovském duchu..nepamatuji, že bych něco podobného v žánru, vlastně nejen v žánru, ale v čemkoliv historickém viděl. včetně velkofilmů. Silné, kruté, dech beroucí a přitom relativně přehledné. Tohle se hodně povedlo! ()

Série 7 (2017) (S07)

Dosud vzdálené postavy se střetávají, děj se zahuštuje, scénáristé si už vůbec nelámou hlavu s časovou logikou (postavy se objeví kdekoliv na mapě, protože to scénáristům prostě vyhovuje) charakterovou konzistentností, poslední zbytky střídmosti jsou pryč. Je to špatně, protože to hrozí srazit Hru o trůny do obyčejné fantasy řežby, ale děje se to s takovým nasazením, že si nechám svojí lítost čtenáře (prostě si počkám na knihu) a beru sedmou serii jako úchvatnou podívanou, ve které na velké výhrady není prostor. ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Daenerys je zdaleka nejfotogeničtější postava, takže každá epozida, která končí záběry na ní ( a že jich je), s emotivní hudbou z podkresu, má na půl vyhráno. Sedmá serie začíná dobře. ()

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

Samovy a Branovy dějové linky mě bavily zřejmě nejmín ze všech (vedle pokusů o svádění Šedého vlka), šestá serie je trochu pozvedla a v sedmé pozice učedníka v Citadele Samovi vyloženě sluší. Bran nikdy nebyl schopný nejméně vzbudit větší empatii a ted už cíleně praticky bez emocí. Linku bezchybně odporné postavy po konci jedné vždy pevně zachytí jiná postava, zde v plné zbroji v námořní bitvě. Ošklivé, kruté. Tak jak to mají diváci GOT rádi ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Ech. Skupina akčních hrdinů (srocují se v hustých počtech, jak se blíží závěr) si vyrazila za Zed s replikami jako z buddy krimi komedií. Hra o trůny už to moc není, ale zábava ..to jo- Střet na zamrzlém jezeru byl bohužel první, který v seriálu nevyvolal napětí, byl spíš na hranici lehké směšnosti. ()

Série 8 (2019) (S08)

První tři serie byly hodně věrný Martin, další tři Martin více či méně povedeně upravený Martin, následující už to moc Martin nebyl, ale byla to aspon nadupaná a vkusná fantasy. Osmá serie nemá ducha, hloubku, onu přítomnost skvostně vystavěného příběhu. Jde jen o dotažení celého mašínerie k nějakému konci. Na standardní fantasy bohatě nad průměr, na Hru o trůny žalostně málo. Dokoukal jsem, ale to potěšení, které přinášely předchozí, to už jsem nezažil. Škoda a Martine, už to, prosim tě dopiš. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Bitva ve tmě, no jo. Jak dopadla, to jsem asi pochytil, ale o jednotlivých postavách si budu muset přečíst nekrology na fandovských stránkách. O tom, že bitvu v knize (bude li) a přípravu na ní, popíše Martin stokrát lépe, vůbec nepochybiji. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

V rámci zkratkovitého scénáristického pojetí mohl být tento díl přeskočen, dilaogy jsou beztak unylé (první polovina je na spaní, druhá se snaží intrikovat, ale ..nevím.., oproti tomu, jak fungují knihy i jak fungovaly předešlé serie nezajímavé, místo jemným psychologických hrátek a drsných zvratů (chápu, už je konec) autoři jen nahodile, povrchně řeší pseudozápletky než se dozvíme, kdo usedne na trůn. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Krutý. vizuálně zapamatovatelný díl, s viditelně drsnými dopady na civilní obyvatelstvo a decimované město. Divák hned v počátku bitvy pochopí, že v Železné bance v Braavosu letos nebudou mít bankéři bonusy a později si připomene, že v GOT probíhá změna chování postav - a současně může být zaskočen, že změny v téhle serii jsou někdy nelogické, někdy až příliš rychlé. Jinak, za mě, nevím, ale prostě mi přijde,že jde o scénáristickou bezradnost, ve které si múžete vymyslet pro jakoukoliv postavu cokoliv. Takhle ale zapamatovatelné příběhy nefungují. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Velmi dobrý konec, vzhledem k tomu, co doposud osmá serie nabídla. Dialogy byly téměř martinovské, pnutí, obavy a emoce obecně vypadaly opravdověji než předchozí kašírované zvraty,na hlavní postavy a jejich chování je radost pohledět. Nevím, jestli jsem tam rozradostněn tím, že zoufalá osmá serie byla zakončena důstojně (a že několik mých oblíbených postav všechno přežilo, hurá), ale dám závěru pěkné čtyři, bez onoho podivného sedánku na konci bych se přiklonil i k (jasně, nezaslouženým) pěti. Ted se hodně těším na knihu (knihy). ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci