Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa waits k tomuto seriálu (32)

Hra o trůny (2011)

Nádhera. Hra o trůny by byla skvělé dílko i jako čistý (jakoby) středověký epos, se všemi bitvami, krály a rytíř. Byl by to vynikající politický příběh ve stylu starého Říma, kde se charaktery postav postupně otáčejí s jednorozměrných na mnohovrstevnaté, kde se činy relativizují a kde zrady a intriky vedou děj do nečekaných zatáček, kdyby se to cestou Martin vydal. Byla by to parádní samostatná fantasy s draky, zombiemi a zlem za Zdí. Martin spojil všechno dohromady - a místo Čapkovského dortu vznikl komlexní, emocemi přetékající zážitek. Mě tenhle svět (politika, kabinetní a vedená silou s temnými nelidskýni silami v pozadí) vyloženě baví, i když je nad poměry krutý a pro fiktivní postavy božsky nespravedlivý. Sledování s odstupem umožnuje dávkováním epizod v blocích s pauzami, pokud je toho najednou moc. Ty pauzy jsem vyplnil paralelní četbou Martinovy knihy, která vizuální zpracování zopakuje, prohloubí, významově posune. Pokud bych si měl vybrat knihu nebo seriál, vybral bych jako prioritní knihu, Martin vytváří svět dlouhých zim naprosto přirozeně, s krásnými dialogy a drobnými vodítky, důležitými pro vývoj a pochopení postav, na které film nemá čas.Ale režie, exteriéry, obsazení (s výjimkami) jsou tak povedené, že příjit o seriál by byla velká škoda. ()

Oheň a krev (2011) (S01E10)

Jakmile se pustí do konverzace Tyron Lannister nebo Varys, jsou dialogy k nedocenění. Po závěrečné katarzi s draky bych chtěl vidět diváka, který by se neposadil k druhé serii. ()

Série 2 (2012) (S02)

Lehké spoilery - kdo žije a kdo ne. První serie kopírovala knihu, druhá v lecčem zjednodušuje a mění (téměř u všech postav, nejvíc asi u Daenerys - proč ta změna s Daxosem?) - zjednodušování a osekávání postav mi nevadí, chápu, že v seriálovém formátu by tolik postav jako v knize bylo nepřehledných (Arya v Harrenově), ale změny už trochu ano, nevidím v nich žádný význam (Jon Sníh). Taky jsem zvědav, z jakého materiálu budou vařit scénaristé v dalších sériích, už ted jsme téměř na konci třetí knihy z pěti.. ()

Princ ze Zimohradu (2012) (S02E08)

Na Hře o trůny mám nejraději dialogy a politiku. Tohle je díl, který obojího nabízí vrchovatě. ()

Série 3 (2013) (S03)

Některé pasáže působí trochu mdlým dojmem (Starkové..jasně, všeho do času, filmová verze mě překvapila i jakožto nedávného čtenáře) nebo naopak patetickým dojmem, ale pro fandy tohle nic neznamená. Třetí serie je postavená hlavně na Daenerys a Jamiem Lannisterovi. Ještěže se dá vždycky na někoho spolehnout. ()

Cesta vzhůru (2013) (S03E06)

Vůbec mi nevadilo, že je tu děje pomálu. Hovory Tyron/Cersei, Malíček/Varys, Jon/Ygritte, Lannister/Bolton totiž ukazují z charakterů vždy o trochu víc, aby byly jasnější silné i slabé stránky. ()

Druzí synové (2013) (S03E08)

Při tolika větvích příběhu je jasné, že některé z nich jsou ospalejší nebo méně emotivní. Daenerys to ovšem ve třetí serii nakopla do uhrančivých výšin (4. až 8 díl). ()

Deště Kastameru (2013) (S03E09)

Velmi kruté, i na místní poměry. Martin má pravdu, je to ponuré, tak jak to v realitě někdy chodí. Od téhle chvíle - kdo může zemřít? Každý. ()

Série 4 (2014) (S04)

Martin se knižně rozmáchl, a na to, aby se v všech jeho postavách čtenář dobře vyznal, by musel psát na GoT diplomovou práci, ale seriálu se daří uchovat divákovu soustředěnost na všechny dějové linie díky osekání postav a (bohužel) někdy podivných personálních a časových posunů. Nicméně nevadí, základ je silný, s mnoha emotivními momenty a některé z postav nejenže neubírají, ale rožšiřují knižní dojem - ve 4.serii jasně Tyrion a Jamie Lannisterovi. Přeobsazení Hory dopadlo dobře, u Daaria, myslím, spíš ne. ()

Lev a růže (2014) (S04E02)

Ve Hře o trůny se divák nemůže spolehnout na to, že nepřijde o život některá ze sympatických nebo alespon neutrálních postav. Ale čas od času se může zaradovat, že sekyra dopadla na postavu čistě odpudivou. Potěšující konec epizody! ()

Zbaveni okovů (2014) (S04E03)

Ne vždy mě baví všechny dějové posuny, ale tahle epizoda byla velmi dobře vyvážená. Závěr osvědčeně ovládla Daenerys. Když mluví navíc valeriánštinou, jede o extra zážitek ()

Přísežník (2014) (S04E04)

Linie kolem Brana mi přijde, jak v knize, tak v seriálu, nejméně nosná. Naopak u Jamieho Lannistera se divák nenudí téměř nikdy, ()

Zákony bohů a lidí (2014) (S04E06)

Skvělý soudní proces. Jediné momenty, kdy Tyrion nebyl minulých epziodách zajímavý, byly promluvy s Šae, jinak byl tahounem prvních tří serií a touto epizodou tahá nahoru tu čtvrtou. Lannisterové (Tyrion, Jamie) jsou ve 4. serii spolu s Ohařem zásadní. ()

Drozd (2014) (S04E07)

Hodně konverzační díl, ale radost sama (až na koketujícího Daaria Naharise, kteréhož přeobsazení nepovažuji za štastné). Kromě koupající se Melisandry nabízí díl řadu chytlavých rozprav, v prvé řadě ty Tyriona s Jamiem, Bronnem a Oberynem, ale i ostatní linky jsou fajn, i když u všech se najdou rozdíly oproti knižní verzi. Od delší dobu cestujícího Ohaře s Ayrou, přes Brienne s Podryckem až po Lisu s Malíčkem - je vždy příjemné, když některá z vyloženě otravných postav. ()

Hora a Rudá zmije (2014) (S04E08)

Většina dílu nebyla nijak uchvacující a drobné změny vůči knize byly poměrně rušivé (Beališ mnohem nejistější) a všechny aktuální události jsou prostě knižně podány mnohovrstevnatěji, včetně závěrečného souboje. Ten ovšem i tak stojí za to, i když pro diváka znamená další těžkou zkoušku pro jeho vnímání spravedlnosti (jasně, o tu tady nejde). ()

Děti (2014) (S04E10)

Notně syrový souboj Ohaře s Brienne (scéna zcela vzdálena knižní předloze) a nové začátky pro některé z postav. Z mnoha scénaristických změn zamrzí ten hlavní důvod Tyrionova vzteku při rozhovoru s otcem - Šae jím původně nebyla.. Nevadí, vzhůru do páté serie! ()

Série 5 (2015) (S05)

U páté serie se scénaristům občas přestává dařit držet krok s knižní předlohou. Množství postav a dějů, se kterými zcela přirozeně pohybuje Martin, je pro vizuální zpracování příliš veliké, takže zkracují, ale ani to nepomáhá. Knižní popisy jsou téměř vždycky čtivé, což je dáno i prací s jazykem a slohem, děje jsou ozvláštněny mnoha odbočkami a detaily, většina z toho se ale nedaří v seriálové podobě prodat. První dva díly páté serie jsou poměrně nezáživným posouváním děje, šedivé a nudné jsou i rozhovory jinak zajímavých postav. Ty jsou během času stále více redukovány a děj tudíž ohýbán k mezím únosnosti Tam, kde Martin postavy vyhazuje nebo se jimi nezabývá, se je tvůrci snaží udržet a zbytečně je spojuje, někde absurdně naopak (ser Barristan). Z komplexní a zábavné předlohy se stává tak trochu tupé popisování dějů v mnoha královstvích bez velkých emocí, s podivnými obraty, bez dynamiky a zábavnosti. Dva, tři zajímavé díly z deseti je málo. Dokonce jsem některé kousky přeskakoval,.. Prostě to celé vypadá, že si namazali trochu moc velký krajíc. Jme zvědavý, jak si poradí v šeste serii. ()

Dar (2015) (S05E07)

Srdce diváka mírně potěšeno, Cersei má trochu potíže a Mormontova zoufalá snaha je ke koukání, stejně tak v tétto serii dvojice Jamie/Bronn. ()

Tvrdodomov (2015) (S05E08)

Záchrana páté serie. Tyrion + Daenerys velmi dobře + vydařená bitva za Zdí. Oddechl jsem si. ()

Tanec draků (2015) (S05E09)

Scénáristé morálně likvidují Stannise, no dobře. Vizuální orgie si po vší té bídě páté serie divák zaslouží, aby u seriálu zůstal a gladiátorské scény s Mormontem a Syny Harpie stála opravdu za to. Možná by bylo lepší, kdyby se poslední tři epizody prostě přidaly jako bonus ke knize nebo někdo prostě přečetl přehled děje. I když, pravda, děje by do sebe jako puzzle nezaklaply. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci