Patriot

• Česko Patriot (viac)

Rok 1776. Vdovec Benjamin Martin (Mel Gibson) je skromný a predsa charizmatický muž, ukrývajúci v sebe obrovskú silu, odvahu a zodpovednosť. Kedysi spoznal hrôzy vojny, a preto je striktne proti novej a odmieta sa v nej angažovať, aj keď jej cieľom je dosiahnuť nezávislosť od Veľkej Británie. Benjamin nie je priveľkým vlastencom, ale predovšetkým otcom milujúcim svojich sedem detí, ktorý chce v pokoji žiť, farmárčiť a starať sa o rodinu. Nechce bojovať z pocitu vlasteneckého nadšenia a keď príde k boju priamo pred jeho farmou, ošetruje ranených z oboch strán. Až v okamihu, keď arogantný anglický plukovník William Tavington (Jason Isaacs) zákerne zavraždí jeho syna a druhého pošle na popravisko, mení sa farmár na bojovníka. Najskôr je akýmsi temným pomstychtivým prízrakom, ktorý sa v zúfalej snahe zachrániť odsúdeného syna vrhne proti dvadsaťnásobne početnejšej prevahe. Je nočnou morou nepriateľa, ktorý sa so svojimi mužmi vynára z temnoty a neľútostne zabíja. Nebojuje však za veľké ideály, iba mstí smrť svojich blízkych a usiluje sa chrániť rodinu, ktorú vojna bezprostredne ohrozuje. Na pozadí jeho boja proti Britom sa však rozvíja aj tragická láska jeho syna Gabriela (Heath Ledger) a pôvabnej Anne Howardovej (Lisa Brenner) a aj sám Benjamin sa citom neubráni, keď sa zblíži so svojou švagrinou Charlotte Seltonovou (Joely Richardson), ktorá sa obetavo v dňoch vojny starala o jeho deti. (TV Markíza)

Bauer

Určitě to není Emmerichův nejlepší ale rozhodně ho řadím k těm lepším filmům spíš teda k nadprůměrným.Mel Gibson hraje dobře, nejvíc mně ale zaujal Jason Isaacs který se asi narodil aby mohl hrát padouchy a dále Tchéky Karyo.Jen byto mohlo být tak o 20 minut kratší. ()

Sifaka

Zbytečně moc dlouhé a občas nudné, Gibson předvádí dobrý výkon, ale i tak řadím tento film mezi jeho slabší kousky. ()

Beastmaster4

O něco málo horší než (často srovnávané s tímto filmem) Statečné srdce. Stále jde ale o velmi kvalitní historický film. Příběh nabitý emocemi a napětím. Příklad toho, co dnešním filmům chybí !!!! ()

Morholt

Koukam, že pořádnej americkej patos dokáže vystihnout jen neamerickej režisér. Upřímně řečeno jsem od Emmericha nic moc nečekal a moje předtucha se potvrdila. Sice tam bylo několik efektivních nástupů vojsk a docela se mi líbila ta naivní bitka při osvobozování Ledgera, ale jinak to byla klišé bída. Nebýt tam můj oblíbenec Tchéky Karyo a skvělej padouch Jason Isaacs, tak je to s bídou na jednu hvězdu. Zejména kvůli Isaacsovi dávam dvě. ()

Sawy

Roland Emmerich se po zábavném Dni nezávislosti rozhodl natočit film z americké občanské války,obsadil do něj skvělé herce,jakými bezesporu jsou Mel Gibson,Heath Ledger a Jason Isaacs a dostal na to sto milionů dolarů.To přece musí být bomba,ne?Bohužel není.Emmerich natočil průměrný historický velkofilm,který obsahuje neuvěřitelnou spoustu klišé a v zábavnosti nesahá Dni nezávislosti ani po kotníky.Z herců nezklamal jedině charismatický Isaacs,Gibson už měl lepší chvilky.Film taky dost sráží přemrštěná stopáž,160 minut je zkrátka moc.Přesto Patriot není úplně špatný.Je v něm pár solidních akčních scén a existuje mnoho horších velkofilmů.Přesto zklamání.55 % ()

ScarPoul

Osobne si myslím že toto je emmerichov najlepší snímok. Bezpochyby. Emmerich ktorý je vyznávačom epických scén s určitou dávkou pátosu a amerikanizmu natočil film tentoraz nie podľa vlastného scenára ale v konečnom dôsledku keď opustil svoj tvorivý tým a ponechal si iba Devlina vytvoril film o odvahe ktorý mne osobne učaroval a nespustil som z neho zrak. ani na sekundu ma nenudil!! Možno je to zásluha Mela Gibsona ktorý je taký záchranár a svojím prejavom a teda cestou po ktorej prešiel od Mad Maxa, cez Hamleta až ku Patriotovi dokázal že je to herec s veľkým H a dokáže uhrať čokoľvek. Tak isto aj vedľajšie postavy s ktorých vyniká hlavne wilkinson, a isaac ako podlý zloduch a finálny stret nemá ďaleku k epickým súbojom na meše ako z hviezdných vojen pretože ich nádherne podfarbuje neskutočne mozaikovitá a melodická hudba Johna Williamsa ktorá cíti dobrodružstvom a epickosťou. Scénar nemôžem ani opomenúť a celkovo na mna tento film pôsobí ako dokonalé dielko pretože pri finálnej bitke kde znie hudba a kamera sleduje posledný súboj tak mi vždy po tele prejdú zimomriavky ako pri statočnom srdci a kedže si na takéto filmy potrpím považujem tento film za jeden z naj historických filmov vôbec omnoho lepších než na niečo sa hrajúci Gladiator . Tento film sa na nič nehrá a viete do čoho idete . Len mi trocha uniká tá priemernosť tohoto snímku pretože podľa mňa žiaden američan by to nenatočil takto trefne ako nemec Emmerich ()

Genero

Rád bych upozornil slovutné kolegy, kteří remcají, že film je příliš patriotický, že celkové vyznění je shrnuto již ve všeříkajícím názvu. Ne že bych z tohoto bijáku hýkal nadšením, ale prostě se líbilo, protože jsem svoje hnidopišství chvíli před tím vytlačil do záchoda a v důsledku toho mě míjely dějové mezery a kiksy a dění na plátně jsem hltal očima. Roland je profík, nedopřeje mi ani okamžik nudy a Mel coby Batman boje o nezávislost je prostě kůl. ()

Lacike

Takze Gibsonovi znova hnusni briti zabili niekoho blizkeho a tak ich prdel spozna stredovek. Akurat tentoraz s nimi nebojuje v sukni v Anglicku ale v Amerike vo vojne za nezavislost USA. V jadre mi film trochu pripominal legendu o Robinovi Hoodovi. Gibson tu po velku cast filmu s chrabrou skupinkou prepadava hnusnych anglicanov a potom sa schovava v lesiku. Ked som film videl prvykrat v kine, tak mi pripadal uchvatny az do sceny verbovacky v kostole, ked sa nieco pokazilo a odvety to prestalo fungovat. Tentoraz v reziserskej verzii mi cely film pripadal konstatne ako taky slusny nadpriemer s jednou vyraznou nezabudnutelne brutalnou scenou oslobodenia jedneho zo synov. Zvysena davka patriotizmu mi nevadila. Luto mi bolo, ze sa nimi Emmerichovi nepodarilo vyburcovat aj mna ako divaka ako sa mu to na 100% podarilo v Dnu nezavislosti. Rovnako aj osudy Gibsonovej rodinky alebo smrt nejakej kladnej postavy sa ma prilis nedotkli. Trosku nepatricne pôsobili komedialne vsuvky napriklad s hojdacim kreslom. Obrovsku pochalu si film zasluzi za technicku stranku. Vyprava vyzera bombasticky a triky natolko dokonale, ze by film mohol ist do kin kludne aj dnes ako novinka. Horsie je to uz so samotnymi scenami bitiek. Su sice spickovo natocene, ale po taktickej stranke mi ten styl bojov strasne serie. Na jednej strane stoje jedna armada a oproti druha. Najprv vystreli jedna strana, druha poslusne caka nastupena v rade jak na popravu. Cast z nich padne na zem a potom vystrelia oni. Padne cast na druhej strane a tak je to dookola. To je proste totalna nuda a zaroven nieco totalne imbecilne. Necudo, ze ked na taku bandu blbcov zautoci zo zalohy Gibson so svojimi synmi, tak ho maju za ducha. Nastastie sa dockame niekolkych takychto taktickych bojov a aj tie nudne prestrelky sa Emmerich snazi okorenit blbnutim s kanonom a vystrelenou gulou, ktora narobi riadnu neplechu. Co sa tyka hereckeho obsadenia, tak je slusne, ale vsetci podavaju len taky rutinny standard. Skôr ako herci ma potesilo, ze uz tradicne u Emmericha preziju psy. Ale tentoraz si to dost zle odskakal kôn. Hudba od Williamsa mi tiez pripadala taka obycajna az som prekvapeny, ze ju skladal Williams. Takze vysledkom je taky tuctovy velkofilm, ktoremu by bodlo skratit stopaz, aby to bolo aspon sviznejsie. Emmerichovi sa lepsie dari v inych zanroch. 6/10. ()

5150

Coby akční film velmi dobré, přičemž sekvence "osvobození syna" byla hodně slušná, možná nejlepší. Z ostatního bych pochválil zejména hnusně brutálního záporáka, toho hraje Jason Isaacs. ()

PROROK14

65%...si asi robíte srandu. Mne sa to totiž páčilo. A to veľmi. Nehľadam tu neviem čo. Tento film je historický, patriotický klenot. Mladý už zosnulý Heath Ledger podáva podľa mňa dobrý výkon a napriek dĺžke si myslím je to film čo stojí za to. 85% ()

Dale

Mizerný scenár vo veľkolepom balení. Scény, ktoré mali byť pravdepodobne dojemné sú neuveriteľne trápne a celé to nezachránia ani efektné bojové scény. ()

moviesfan

Dobrý příběh, nevyniká, ale je dobrý. Zpracování také není špatné a v podstatě se mi film líbil. Emoce, akce, herci jsou na dobré úrovni. ()

JohnCZ

Přijde mi úsměvně, jak zdejší komentátoři nazývají film patriotistickou sračkou. Copak jste snad od filmu s názvem "Patriot" čekali něco jiného? Nechápu. Patriot je všehovšudy zručně natočený a perfektně zahraný snímek. Emmerich jednoduše umí a jeho tvorba mi naprosto sedí. Stejně tak Williamsova, již tradičně výpravná, hudba. ()

m.krudenc

Pěkně zfilmovaný příběh o člověku, kterému zabijou syna a tak se začíná mstít. Nakonec se z něj stane hrdina americké revoluce. Mel Gibson zahrál slušně, ale na výkon ze Statečného srdce to nemá. Režie Rolanda Emmericha nebyla vůbec špatná. Vykreslení postav povedené, výprava kvalitní a mimika Gibsona tradičně precizní. Jason Isaacs hraje záporáka s bravurou a úvodní vyřízení dvaceti červenokabátníků je nezapomenutelné. Souboje jsou tak dynamické a masové scény jsou výborné. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (viac)