Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

ledzepfan

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě vrchol blockbusterů jako specifické filmové formy.. Pokaždé když to vidí se zase a znovu bavím.. Za těch 25let to nezestárlo snad ani o píď a naopak díky poctivým, ručně dělaným trikům to je pořád neuvěřitelně funkční, svěží a živé.. Dnešní sterilní digibordel se vedle toho vůbec nechytá, stejně jako scénáře, které jsou u podobných velkofilmů více a více odfláknuté, šablonovité a umělé.. Tady do sebe všechno tak nějak zapadá i když to stojí na poměrně velkém množství postav jejichž linky se proplétají.. Je to sice pořád pakárna, ale dokonalá pakárna.. ()

Lokutus

Mě se to fakt líbilo. Sympatičtí herci, kvalitní triky, dokonalá hudba Davida Arnolda, která stejně jako film čerpá z jiných slavných sci-fi a k tomu ještě nádherná vedlejší rolička mého velmi oblíbeného Brenta Spinera. ()

mis-ko

Áno, áno, viem že by som pri pozeraní tohto filmu nemal príliš rozmýšľať, ale, preboha, toto?! Pátos, klišé, vlastenectvo dohnané za hranicu únosnosti, hrdinský prezident, hrdinský ochlasta, hrdinsk pilot aj vedec, proste všetci amíci sú hrdinovia. A toto im má zožrať? Nie a nie, stokrát nie. Z hollywoodskych "veľkofilmov" je horšia už len Godzilla, Armageddon a Pearl Harbor. Emmerich a Bay, hanba vám! ()

Adasin

Výtečná sci-fi podívaná, která mě dokázala i dojmout. Na tu dobu neuvěřitelné triky. Připojuji se k názoru, že tenhle film je lepší blíž neanalyzovat. 9/10 ()

zdepapepa

Nejsem Američan a jsem za to rád. Jestli by se totiž někdy mimozemšťané dozvěděli o světové kinematografii, vyzkoumají fígle, čeho se vyvarovat a znovu zaútočí na Ameriku. Anebo v souladu s odporem USA se přesunou jinam - za to už tolik rád nejsem. Hypotetické situace stranou - akční letní blockbuster s kopcem hlášek, zajímavých momentů jak co do tajných služeb USA tak co do tajemných technologií mimozemských civilizací. ()

Adman

Hmm ukaž se nám Hollywoode..? A z druhé strany.. hmm, to je ono.. ještě by ses mohl víc usmívat - výborně! "Cvak". Prostě Hollywood jako prase. Američani - páni světa a happyend jakej svět neviděl, jakou přesnější charakteristiku Hollywoodu chcete :) Myslím že to není moc jenom pro mě, ale ani pro kohokoliv, kdo není ze Spojených států namyšlených. Planetu Zemi přijeli vyhubit mimozemšťané a než pozemšťanům něco dojde, tak tu máme největší meziplanetární válku. No prostě šílenosti. Cizí návšěvníci jsou lépe vybaveni a tak holt musí někdo na zemi vymyslet jak jejich důmyslný systém obrany překonat. Nevím jestli to je náhoda, nebo nějáké pravidlo že na to přišel kdo jiný než amík - a to, nahrát jim tam počítačový virus (jak geniální :)). Samozřejmě akce na každém kroku. Dva vyvolení se vydávají v onom jednom mimozemském letadýlku do mateřské lodi kde virus nahrají. Do poslení chvíle si máte myslet že to nepřežijí, ale jelikož uvažujeme racionálně a dívame se na Americký sci-fi akčňák, tak sí něco takového - jako smrt amerického občana ani nepřipouštíme, že. Podobně jako si když si americký prezident sedá do bojového letadla... kdo by čekal že z obrovské letky přežije jenom on (a ještě nejací dva maníci aby to nevypadalo). Z toho všeho vyplívá, že si na tento film musíte odložit mozek do sklenice s vodou, popadnout popkorn a kolu a čumět! Jakmile zčněte přemýšlět, jakto, coto, cože, atd.. tak jste ztraceni a hodnocení je někde okolo ** :) Sám nevím proč zrovna 4 hvěždičky, ale zkuste se na to dvakrát podívat a usuďte sami. ()

SaNcHeZ_cz

Emmerich. Nevím proč, ale s tímhle Němcem mám opravdu problém. Ať již jde o klišé v jeho filmech plácající diváka přes oči, nebo jeho destruktivní megalomanství, které mě nikdy nezačalo bavit. Celý Den nezávislosti je jen přehledem megalomanství, typických macho hrdinů a patriotistické propagandy. ()

zlabus

Čím jsem starší tím více oceňuji neuvěřitelnou zábavnost devadesátkových blockbusterů, dnešní blockbustery jim nesahají zpravidla ani po kotníky. 80% ()

havLord

Tak po letech jsem viděl asi sedmnáctivteřinový úryvek a bohatě mi to stačilo. Je to kulervoucí jízda -- v tom nejnepříjemnějším smyslu slova. ()

Praxis

EDIT 2022: Po mega dlouhé době jsem opět vyzkoušel esenci patosu a popcornu v čiré kráse devadesátých let. Pure magic. The best of Emmerich a to bez diskuse. Film nezestárnul ani o minutu. Díky a zase někdy čau ahoj. ()

Vxxx

S příchodem Independence Day 2 do kin jsem se rozhodla konečně zkouknout i tento film. Sci-fi není, nebylo a pravděpodobně nikdy nebude můj šálek čase, ale, páni, tohle byl dobrý film. Víc k tomu nemám. Vše už asi napsali lidé, co nečekali 20 let. 5* ()

ivishka

Celkem slušná podívaná s pár vtipnými hláškami a na sci-fi (volně přeloženo - pro mě španělská vesnice) je to hodně poutavé. Nechci tímto komentářem ovšem pohoršit fanoušky tohoto žánru. Pro mě je tento žánr právě španělskou vesnicí. Co se tvůrcům povedlo nejvíce? Dalo by se říct, že hlavně ty nechutné obludy, které prováděly invazi. Velká pochvala patří také Willu Smithovi za herecký výkon :-). ()

Davson

Ač se film honosí titulem „nejnáklednější sci-fi všech dob“, působí efekty docela lacině. Ničení amerických metropolí, mimozemská vesmírná loď, závěřečné zúčtování - to vše (zejména úvodní ničení) na mě vůbec nezapůsobilo žádným ohromujícím dojmem a místo jsou efekty hnusně počítačové. Emmerichova režie je špatná a snímek dost ničí (ten chlap vůbec, ale vůbec nemá cit pro detail). Scénář je samozřejmě slabý, co bychom taky chtěli, ale zaujalo mě, že sprostých slov je opravdu pomálu. Tak na ně útočí mimozemská flotila, lidstvo je málem vyhubeno a jejich nejsprostší slova jsou svině či parchanti a ve filmu zazní tak nanejvýš 4x. Taky mě zaujalo, že Goldblumův David dokáže prakticky během několika hodin přečíst počítačový kód mimozemšťanů a stvořit proti němu vir :) Ale zanechme těch nepodstatností. Menším kladem scénáře je pár vtípků, které dokáží film vyzdvihnout na aspoň nějakou úroveň a dívat se na to jakž takž dá.....1,5* ()

Laxik

Jay z Mužů v černém, Jeff Goldblumiblumiblum a superpsisko v nejvelkolepější žumpě, kterou hovnocucař Emmerich kdy vyvezl až do vašich obýváků. Je to blbý, až to tříská, ale má to pár fajn postav, nadprůměrný hlášky a navrch je to tak blbý, až to s jedním tříská po podlaze. Smíchy. Stojí to sice za starou belu, ale to je na tom to nejlepší. ()

PKD

V 16cti jsem to žral. Ovšem, do roka mě to přešlo. Taky k tomu,výraznou měrou přispěl fakt, že jsem druhý den po kině, viděl 2001 od Kubricka. Po shlédnutí, se mi změnil divácký pohled NAVŽDY. Sprostá vykradačka V jako vítězství a 50tkových UFO filmů. Ovšem s 1 geniálním fórkem- tv zpávy: ,,prosíme obyvatele, aby v žádném případě nestříleli na kosmickou loď´´. A k tomu znak přeškrtnuté pušky:))) To mě dostane pokaždé, když si na to vzpomenu. To je ale na tak dlouhý film, žalostně málo. ()

Vojcl

Emmerichův typicky americky vlastenecký film o útoku mimozemšťanů.. Ani perfektní vizuelní stránka filmu, ani obstojné výkony Willa Smithe a Jeffa Goldbluma nezachrání kýčovitý patetický scénář a celkou pachuť z tohohle slabě průměrného snímku, který se až nechutně snaží být něčím víc.. Americky prezident v cele letky v boji proti mimozemstanum?? To je na me trochu moc.. ()

buldock

Asi nejpovedenější film Rolanda Emericha (snad ještě Hvězdná brána je na podobné úrovni) , který si na nic nehraje a je to čistokrevný popcorn , plný na tu dobu velmi dobrých triků a nutno říct, že celkový vizuáln je na výbornou. Obsazení hlavních rolí je také velmi dobré, až na Billa Pullmana , který mi prostě vůbec nesedl a prezident v jeho podání je nechtěně komický a hlavně dvojice Smith - Goldblum je výtečná a skvěle se doplňuje. Velmi dobrá zábava snad pro všechny sorty diváků , od nejmladšich , až po nejstarší. Director´s Cut na Blučku.Film: 85% ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)