Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

heyda

V jednu chvíli jsem uvažoval i o 4 hvězdičkách, ale nakonec budu přísnější a dám jen 3 hvězdičky a hned vám vysvětlím proč. To, že Brad Pitt umí hrát není žádný překvapení a role hlavního manažera týmu se zhostil úžasně. Velkým plusem pro samotný film je i to, že je podle neuvěřitelné skutečné události, a že nepůsobí vůbec pateticky, ale věrně. Přes co se však já osobně nemůžu dostat, je jakým způsobem je celý příběh poskládán. Ve filmu jsou totiž záběry, které jsou úplně zbytečné, nikam děj neposouvají, ani nepřináší žádný emoce, a taky záběry, které se naopak posouvají strašně rychle dopředu. A když se k tomu přidá scénárista, který oseká veškeré zajímavosti na minimum, tak potom se není čemu divit, že v tom mám trochu galimatyáš. Ve filmu zazní spousta jmen, o kterých v USA nepochybně ví, ale pro mě je to španělská ves. Takže mi unikalo docela dost věcí, které bych rád věděl (např. jaký je teda rok, koho chtěj prodat, koho zas koupit, kdo je na první metě, kdo nadhazuje apod.). Že je to zajímavý film, o tom netřeba debatovat, ale jestli je to výborný film? Kdepak...a jsem hodně zvědavý, jak si Moneyball povede na Oskarech. 60% ()

jojinecko

Príbeh a podanie tak americké ako len môže byť. Ale tentokrát to nie je výčitka, ale naopak všetka tá oslavnosť a "hrdinstvo" majú svoje opodstatnenie. A najmä vďaka inteligentému scenáru a fantastickému Bradovi Pittovi to nie je len o Oakland Atletics a jednom mužovi... Moneyball je film, na ktorý sa dobre pozerá a ktorý v rámci žánru a témy asi ani nemohol byť lepší. ()

Flego

Zabudnite na nadupaný športový epos Olivera Stonea s divokým strihom a zbesilým tempom... V Pittovej produkcii vznikla dráma, ktorá si vystačila s "pokojnými" scénami. Prístup k športovej téme je ozaj odlišný a priznám sa, tiež som očakával zaužívaný stereotyp. O to som bol príjemnejšie prekvapený, keď sa mi dostal plnokrvný príbeh športového manažera v chudobnejšom baseballovom tíme, ktorý by nikdy nemal šancu proti gigantom. Pokiaľ nezmení systém nákupov hráčov... Tvrdohlavý Billy ( stále vyzretejší Brad Pitt ) si ide za svojim cieľom a ukazuje svetu, že aj s lacnejšími hráčmi sa dá dosiahnuť úspech. Aj preto sa drvivá väčšina súbojov odohráva v zákulisí amerického národného športu a nie na ihrisku. Áno, toto bol ozaj kvalitný match. 4+ ()

Flakotaso

Baseball mě zajímá asi jako ženský fotbal - takže vůbec, tudíž jsem Moneyballu moc nevěřil, že dokáže onu od pohledu neskutečně nudnou látku podat vkusným způsobem. Tedy bez patetických megaoslav, citového vydírání a podrobného výkladu pravidel této hry. Světe div se, ale přesně tak to bylo! Millerova režie je hezky hladká a přehledná, kamera je pevná jako kámen a tvoří jasně orámované záběry, hudba je sympaticky nevtíravá a Pitt podává další ze svých dobrých výkonů. Vzhledem k naprosto neatraktivnímu námětu je pro mě Millerův film velkým překvapením. ()

Roman.Ticka

Vezmu to z té statistické stránky. Pravděpodobnost, že rozumím a začnu fandit baseballu se nezvýšila ani o píď, byť to tady do mě intenzivně valili nonstop 133 min.a nějaké sekundy navíc. Takže nic. Ale bedlivým pozorováním jsem zjistila následující fakta. Ten sport má sakra budoucnost, když uvážím, jak takový tlustoprd hodil první metu, či co to bylo, a ani o tom nevěděl. Sláva, je to sport pro každého, to je hluboce pozitivní zjištění. A dále bohužel pořád netuším, nač tam byl zakřiknutý tlučhuba Pít, mě teda rozhodně neoslnil. To naopak Brad mi skoro učaroval, protože konečně přešel z imidže kluka na chlapa se vším všudy. Chvíli jsem taky zatoužila, jak tu někdo zmínil, být jedním z popcornu v jeho pytlíku, ale tfuj na co myslím. Každopádně herecky zaválel troufám si souhlasit naprosto Oskarově a jsem si stoprocentně jistá, že musí být Great Daddy. ()

honajz

Velmi slušně udělaný film, a to i pro ty, kdo baseballu nerozumí. Vlastně to ani tak není o baseballu, těch záběrů z hřiště tak moc není, jako o hledání svého já. Chladně kalkulující manažer, který se nestýká s hráči, nechodí na stadión, najednou v sobě najde cosi jako srdce, a samotného ho to překvapí. Úsporná kamera, gesta, dialogy, náznaky, skutečně velmi povedené. Naprostý souhlas s uživatelem Lima. ()

poz3n

Filmy o sportu bývají o tom samém, Moneyball ve své podstatě není výjimkou. Díky Bradu Pittovi a na podobné téma dosti dynamické režii má ale tenhle film švih a takový ten vítězoslavný drive, který vás přeci jen vyburcuje k nějakým těm sympatiím vůči baseballu, i když to zrovna není váš oblíbený sport. 6/10 ()

rikitiki

Je to pokus natočit film o sportu jinak, než je obvyklé, téměř bez záběrů na baseballové utkání, zato s hodně scénami ze šaten a zákulisního vyjednávání. Přidávám bod za odvahu, když se tvůrci zřekli snadné cesty nasadit hvězdného Pitta a zabírat ho v dlouhých sekvencích u hřiště, na kterém se hraje pro Američany tak populární baseball. ____ Jenomže místo záběrů sportu film natáhli k nesnesitelné délce například i nicneříkajícími záběry, kdy se hlavní hrdina vyžívá v adrenalinových jízdách autem, snad aby si uklidnil sportovním pletichařením pocuchané nervy. Tahle několikrát opakovaná scéna otravuje a přitažlivý není ani hrdinův umanutý charakter, který se neohlíží napravo nalevo, jde si za svým a o nic, kromě baseballu, se nezajímá. Kdyby byl jeho cíl větší, než postoupit dál v lize, dalo by se to přijmout, takhle ale ne. ____ Změna přístupu k obsazování pozic hráčů v týmu, kterou zavedl, pro mě není ničím zásadním. Je to jenom hra, a jako každá jiná se prostě postupně vyvíjí. _____ Nudná storka. ()

HellFire

Dobrý, opravdu velmi dobrý film. Sportovní dramata jsou z nějakého důvodu jedny z nejúspěšnějších filmových žánrů. Jasně, je tady ten element reálnosti založený na skutečných událostech. Moneyball ale nemá jen to. Moneyball je sebevědomý. Cílevědomý. Brad Pitt vložil svou snahu do dobrých rukou, dobrého námětu a jeho ztvárnění Billy Beana je skvělé. Jedna z jeho nejsebevědomějších rolí. Nutno říci, že s událostmi ztvárněnými ve filmu jsem nebyl vůbec seznámen a baseballu nerozumím do hloubky. ()

Pítrs85

Parádní film ze sportovního prostředí, o nic horší než třeba výtečný The Damned United, ten měl ale tu výhodu, že byl o anglickým fotbale, kterej já osobně miluju, naopak baseball je pro mě naprostou španělskou vesnicí, kdy opravdu, ale opravdu nechápu, co na něm ti Američani mají (i když pořád zlatej baseball v porovnání s tím nablblým americkým fotbalem, hehe). Ale dívat se na to, kterak funguje takovýto velký sportovní gigant, jak se podepisujou (a odepisujou) kluboví hráči, jak se dělají transfery, no prostě celej tenhle svět vrcholovýho sportu mě baví velice. To, že Brad Pitt zahrál opět výtečně, není nic novýho, ale že mi tu ta parodie na herce jménem Jonah Hill nebude nejen vadit, ale naopak, bude mi pomalu nejsympatičtější z celýho filmu, to je teda jako hodně velkej WTF :-) Sportovní filmy vždycky tíhnou ke klišé, zpomalený záběry, obrovské lidské příběhy, kdy z loserů jsou hrdinové a podobný sračky, naštěstí Moneyball se tomu, až na pár výjimek v závěru, vystříhal. Nejlepší scéna pak ta, kdy spolu Pitt a Hill sedí v kanclu a vybírají po telefonu nové hráče, strhující. ()

Thomick

*SPOILER* Do filmu jsem šel jen zběžně seznámen s pravidly a nijak seznámen s oaklandským příběhem. Závěrem, při nabíhání postskript, jsem tím pádem na obrazovku vší silou tlačil zkazek jako "a dokázal to!". Obyčejně jsem si přál tomuto hollywoodskému příběhu nasadit správně hollywoodskou korunu. --- Byl by to zločin; takhle Moneyball absolutně nemoralizuje, zbytečně nesladí, neidealizuje. Je lidskej; a přitom neméně lidskej by byl i bez dcerky a anonymní (ex)manželky. Vedlejší efekt a miniúspěch představuje jako "ideální" hnací motor pro další zkoušení, pro pokračování v jakkoliv naivním úsilí. No, a ... proč ne? --- Mimoto si tenhle trošičku "nehollywoodskej" snímek leccos bere ze Stonea (práce se zvukem, dokumentaristický prvky); poopravuje jeho chybky (i přes veškerý data a všudypřítomnej slang je film neustále srozumitelnej a vyvarovává se občasných obrazových orgií Any Given Sunday); Pittovi daruje další pohodlně oscarovou, leč ve finále neproměněnou nominaci (škoda, Brade, na sošku to podle mě rozhodně bylo); Hillovi tu jedinou roli, kterou umí obstojně zahrát (jo, věčně vykulenýho hocha); a ve mně - svýho času vrchním statistikovi NHL - skrze zcela odlišnej sport zase jednou probudil toho malýho caparta s miliony bločků a údajů po šuplících ... ()

Beastmaster4

Konečně sportovní film bez zavedených klišé, bez kýčovitého happyendu a bez dalších blýskavých pozlátek. Takovej film mi ve sportovním žánru chyběl. Konečně to vzal někdo z té reálnější a přirozenější strany. Jako životopisné sportovní drama je MONEYBALL téměř bezchybný, možná bych ubral minutáž, jelikož některá místa jsou trošku nudná, ale jinak nic zásadního nevadí a nechybí. Brad Pitt hraje bývalého hráče baseballu, který nedokázal naplnit očekávání a tak zakotvil v kanceláři jako hledač talentů a manažer. Další role, která mu na 100% sedne a dokazuje jakým je všestranným hercem. Sestřihy zápasů, které probíhají spíše za administrativním děním klubu působí víc skutečně, než u klasických mainstreamových filmů. Celkově se film snad nejvíc přibližuje opravdovému dění kolem baseballu. Z mého pohledu jde o nejlepší snímek o tomhle sportu vůbec. ()

Earl_23

Šéfování velkým sportovním klubům mě vždy tak trochu fascinovalo. A Moneyball moc hezky ukazuje, co je na tom krásného, ošemetného a že mnohdy existuje větších výher, než jsou vítězství v lize. Kdo je do tohohle odvětví nadšenec (a nemusí vůbec rozumět baseballu, ten je tu přece jenom tak trochu druhořadý), po zhlédnutí filmu pochopí. Za sebe jenom říkám, že snímek je skvěle natočený, má výborný hudební podklad a Pitt si zahrál jednu ze svých nejlepších rolí. Nejradši mám asi tu část, kdy je zlomen onen rekord. Tam se Bennett Miller opravdu vyřádil. A pak samozřejmě i zpět Kerris Dorsey. "The Show" v jejím podání je naprosto výborná a stala se po zásluze vždy tím prvním, na co si ve spojení s Moneyball vždy vzpomenu. Jednoznačně 5 hvězdiček! ()

Sawy

Z Moneyballu jde cítit stejně chladná odměřenost jako loni z The Social Network.Sorkin se zkrátka nezapře.Oba filmy jsou stejně analytické,oba na nás chrlí velké množství dat,jež pro neznalé bude těžké vstřebat a oba mají tak trochu komplikovanější hlavní postavu.A zatímco Sociální síť vede v perfekcionalistickém režijním vedení Davida Finchera,do něhož má Bennett Miller ještě zatraceně daleko,Moneyball získává potřebné body v brilantním hereckém výkonu Brada Pitta (Eisenberg byl fajn,ale tohle je jiná liga) a také v závěru,protože tam kde sonda do vzniku Facebooku zůstala chladná a nepronitknutelná,Moneyball roztál a nakonec přinesl kýžené emoce a dojetí,nikoliv lacině,ale citlivě a nepodbízivě. Zkrátit na dvě hodinky a byl by to hotový masterpiece,i tak ovšem naprostý žánrový vrchol,který navzdory tématu nepostrádá originální přístup k věci,je brilantně technicky zpracovaný a na Oscarech mu budu za pár měsíců nejspíš hodně fandit. 85 % ()

Morholt

Je to sice z prostředí sportu, který nikdy nepochopím a nehodlám se o to ani snažit, ale vzhledem k tomu, že toto pojetí se dá aplikovat prakticky na jakékoliv prostředí, bavil jsem se výtečně. Zkrátka jde o to, že sport je věda a statistiky jsou důležité. Výborný Pitt a ještě lepší Hill. 85% ()

Coleator

Jakožto velký fanoušek baseballu a sportu celkově jsem si tenhle film fakt užil... Kdy jindy se člověku naskytne možnost podívat se pod pokličku sportu, který u nás bohužel moc velkou popularitu nemá... Brad Pitt rozhodně nezklamal, proložení nových záběrů těmi archivními snímku přidávají ještě něco víc... 85% ()

Lucasion

Neznám baseball. Nerozumím baseballu. A právě proto jsem chtěl vidět tenhle film. Doufal jsem, že mi pomůže proniknout víc do tohoto amerického národního sportu. A on to dokázal. Moneyball minimálně ve dvou dlouhých scénách dokázal vytvořit napětí ze hry kterou já vlastně vůbec neznám. Brad Pitt hraje manažera, který z mála co měl, tak za velkého risku udělal něco skutečně velkého. Vytvořil světový rekord v počtu výher po sobě. A to jen díky statistice a svojí odvaze. Film ovšem zcela spadá tam, kam většina životopisných filmů. Musíte mít danou tématiku v lásce, a nebo, to musí film podat tak, že to zaujme každého. I když Moneyball dokázal mě laikovi přiblížit hru, tak přesto nedokázal, aby mě po celou svojí dlouhou délku bavil. Tudíž, i když se najdou světlé chvíle, tak přesto je to spíš film, pro fanoušky sportu. Pro ostatní jen další z řady sportovních dramat, které ač jsou dobře natočeny, tak ve výsledku moc neřeknou. Chris Pratt je roztomilý jako v každé roli a nominace na Oscara pro Jonaha Hilla? Proboha za co? (62 %) ()

Katullka

Americká pičičovinka o baseballu. Huuu hned tomu musím dát 5 hvězd! Huuuu Breďák Piťák!! Huuu jsem kráva z csfd!!! HUUUUUUU!!!! Ale hlavně má to dvě hodiny!!!!! ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)