Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

FilmFan24

Po celkem dost shlédnutých filmech s tématikou baseballu je mi stále záhadou o co ve hře jde. Stejně tak bych to samé mohl říct o hokeji či fotbalu. Prostě jsem sportovní antitalent. Ale dobrý film s jakoukoliv tématikou i tou sportovní umím náležitě ocenit. "Moneyball" má fantasticky napsaný scénář, jehož základem je víra v nové podnětné myšlenky, které vedou k vítězství týmu. A je jedno, jestli sportovnímu ( jako tady) anebo týmu z kdejakého jiného prostředí. Prostě když dáš na vlastní instinkt a jsi ochotný věřit v nové a mnohdy neprozkoumané máš vyhráno! A když ještě k tomu v továrně na sny přidají do hlavní role Brada Pitta, nemůže se nic pokazit. Ve vedlejší roli se blýskl Jonah Hill, který po sérii přisprostlých ( ale celkem dobrých) komedií se zhostil vážné role také na výbornou! Oscarové nominace pro oba pány zasloužené! -Můj komentář 1300- ()

Colby Sawyer

Moneyball není klasickým sportovním dramatem, je to skvělý a nebýt to podle skutečnosti, tak bych řekl i romantizovaný příběh, který ukazuje tvář současného sportu. Moneyball je ukázkou mistrovské scénáristiky, kdy je jedno, jestli basebal máte rádi nebo ne, ba je i uplně nedůležité, jestli mu vůbec rozumíte. Film funguje sám o sobě a sport je jen prvkem, skrze který je to celé vyprávěno. Myšlenka Moneyballu mě velmi zaujala, snímek ovšem funguje jak po osobní stránce, stejně tak i jako nahlédnutí za oponu sportovních týmů. Všichni zůčastnění jsou výborní, ale stejně ještě jednou vyzdvihnu scénář Aarona Sorkina, který nemá konkurenci. “Škoda” jen toho konce, který je skvělý a hlavně neskutečně pravdivý. ()

TominoLa

Vybrat si tým dle statistik to chce pořádnou odvahu. Za každý takový podobný krok na Vás spousty lidí bude koukat skrze prsty. Důležité je se nevzdat a stále věřit a samozřejmě podpora vedení. Takový lidi mají mají můj obdiv. Jak už se několikrát potvrdilo i s o dost menším rozpočtem se dá hrát vyrovnaná partie (naposledy nás o tom přesvědčili třeba fotbalisté Plzně). Zpět k filmu. Billy Beane v podání Brada Pitta to byl velký zážitek. Čas nejde zastavit tak už si musí rozumě vybírat role a tahle mu fakt sedla. Trefa do černého. Příjemně mě překvapil i Jonah Hill. Tohle byla jeho nejlepší role. Rád si Moneyball zase brzy vychutnám. 9/10 ()

grogodil

Dobrý film o nudnom športe. Rozhodne nie som baseballový fajnšmeker a fanúšik a tento šport považujem za niečo, pre čo nenájdem asi nikdy sympatie a pochopenie (a ani po pozretí sa na tom nič nezmenilo). Preto pohľad na jeho manažovanie nie je práve téma, ktorá by ma nejak lákala, takže Monneyball mohol len prekvapiť. Našťastie, baseball hrá vo filme až druhé husle, napriek tomu, že sa neustále oháňa niekto hernými a hráčškymi štatistikami. Story o partičke outsiderov, ktorú sa niekto snaží vytiahnuť z bahna na vrchol a ktorá si po sérii fiásk vstúpi do svedomia a vytre všetkým zrak, už bolo ako maku a proste to beriem ako povinnú osnovu každého športového snímku. Inak, aj samotným zápasom chýba občas až žalostne ždibec adrenalínu a pôsobia viac-menej dosť odbyto (veľké finále sa patrilo trošku viac vygradovať). Našťastie veľa zachraňuje dvojka Pitt/Hill, ktorých si proste obľúbite od začiatku a držíte im v tom "šťaní proti vetru" palce, aj keď často netušíte o čom sa to medzi sebou rozprávajú. A Hill je snáď po prvý krát sympatický. ()

Aleee89

(viděno 13. 1. 2012) Moneyball mi nemohl uniknout. Dívala jsem se kvůli Pittovi (ne, že by to byl můj idol, ale chtěla jsem si soukromě zhodnotit jeho šance při udílení letošních cen a potvrdit názor, že to dávno není ten hezoun a lamač dívčích srdcí), ale taky proto, že konkrétní filmy se sportovní tematikou, které jsou tak nějak všeobecně ceněné, nakonec dobré opravdu jsou. Alespoň pro mě. Moneyball nenadchne, nepřekvapí, ale díky filmu strávíte příjemné dvě hodiny u něčeho, co vás bude bavit. Snímek jede podle klasických šablon, nabídne přesně to, co divák očekává, ale nepřinese tolik emocí, jako přinesl například letošní Warrior. Chybu vidím hlavně v konci - podle mě má film skončit v nejlepším. Ne že se odehraje celkem jímavá scéna, která vás na chvíli zviklá k osmdesáti procentům, a pak nastoupí dalších dvacet minut, které jsou nudnější a celkový dojem opět srazí níže. Nakonec lepších sedmdesát procent. ()

Dont

V průběhu filmu se mi honily hlavou tři hvězdičky, ale za ten závěr bez debat zvyšuju na čtyři. Závěrečná písnička spolu s dalším životním rozhodnutím Billyho Beana dojem z filmu notně vylepšily. Přeci jen baseball není zrovna hra mého života, nejsem ani znalec pravidel této hry, takže by mi určitě bylo bližší jiné sportovní prostředí. Brad Pitt podal jeden ze svých asi nejlepších výkonů, Jonah Hill mě tolik nezaujal, ale svoji roli zvládnul. V roli trenéra tradičně osobitý Philip Seymour Hoffman, Robin Wright jsem viděl po hodně dlouhé době. Řemeslně velmi dobře odvedená práce, v žánru sportovního drama jsem za poslední dobu moc lépe zpracovaných filmů neviděl. ()

Skip

Zajímavý a hlavně dobře natočený a zahraný pohled do světa baseballových scoutů. Zpočátku jsem čekal zase nějaký ten huráheroický sportovní film v americkém střihu, ale byl jsem příjemně překvapen, že jsem se mýlil. ()

Chrysopras

Především: Pitt zraje jako víno! Je radost pohledět na jeho herectví a film s přehledem utáhne. Samozřejmě jsem šel ( vybaven i Františkovým varováním z palců ) na film s obavou jestli ta baseballová stránka věci nepohřbí celkový dojem, jelikož o baseballu sotva vim jak se hraje a o jeho amerických reáliích nemám ani páru. Ale tady je samotná hra spíš upozaděná a my sledujeme především tu "hru" zákulisní, manažerskou, strategickou. A ta je skvostná - rychle pochopíte, co je za problém a užíváte si ten neviditelný konflikt mezi zažitými řešeními a inovacemi. No a tenhle konflikt se může konat v jakékoli branži. Skvěle zrežírováno, gradováno i další role včetně kouče P.S.H. potěší. Navíc based on true story... Prostě výborný příběh ze sportovního prostředí! ()

Fanucci

Velmi zajímavý film! Nápaditý a skvěle napsaný scénář, výtečně natočené, sestříhané...hudba taky super. Dokonalý Pitt. Pro mne jen těsně pod vrcholem. 90% ()

Sheldra

Na to, abych vydržela dvě hodiny sledovat proces výběru hráčů, zpracovávání statistik, jak se udržet v top 10, a manažerských technik jak řídit tým a nasrat co nejvíc lidí, bych asi musela být buď baseballovej maniak, nebo průměrný Američan. Ježto nejsem ani jedno, musím se smířit s tím, že filmy tohoto typu si asi nikdy neužiju. Pitt zraje jak víno, ale to je asi tak všechno, co můžu říct ve prospěch snímku. ()

kinderman

Drama o přátelství dvou mužů, kteří se rozhodli jít proti zaběhanému systému, je postaveno na silném scénáři, a díkybohu se netočí kolem hráčů. Tím pádem jsem byl ušetřen dlouhých, heroických zápasových sekvencí ze sportu, kterému nerozumím a vlastně mě nudí. Spolu s Hřištěm snů nejlepší "baseballový" film... ()

Fíla

Dostal jsem co jsem chtěl. Není založený na emocích. Michael Danna s jeho skladbou u mě uspěl na jedničku. Je to film o realitě, o vysněném titulu který nepřišel. 9/10 ()

berusche

Docela jsem se těšila. A to byla evidentně chyba, neb z mého očekávání se nenaplnila ani polovina. Ne, opravdu některé věci nepochopíte, pokud nehrajete baseball (musím se přiznat, že některé dialogy pro mě byly španělskou vesnicí). A opravdu nestačí ksicht Brada Pitta, abych se, i když jako žena, rozplývala, a film adorovala. Kdo by na začátku čekal, že se Beanovi nepovede aspoň něco, je naivka. Takže, je mi vcelku jedno, jakou strategii používají Red Sox, a mohu s klidným svědomím říci, že už jsem za svůj život viděla mnohem více emotivně nabitých filmů o sportovních týmech, tenhle byl dokonce i vtipnej. ()

KoRniky

Při sledování Moneyball jsem byla taková rozpolcená. Chvílema jsem to skoro vypínala, protože mi to nic neříkalo, jenže pak mě to zase chytlo a byly tam i momenty, kdy jsem se srdcem až v krku pokřikovala na můj monitor, ať ten míček odpálí až na Měsíc! Příběh o tom, že někdy se vyplatí jít proti všem pravidlům a dát šanci těm lidem, které už zbytek světa odepsal. Znovu se na to asi nepodívám, ale klidně to doporučím dál. Pitt nezklamal. ()

Lord.Jim

Nemám ráda manažery, nemám ráda Brada Pitta. A baseballu tam bylo taky dost málo. __Pitt byl takovej nesympatickej týpek..., no já vlastně nevím, tyhle filmy nemůžu asi posuzovat, protože jsou o pozadí "něčeho" (dosaď cokoli), co mě bytostně sere. Manipulace, prachy, spousta blbejch keců, samý nesympatický lidi (vyjma toho tlustýho kožíška) a flusání hlenů (nebo co to bylo, snad zuby?) do plastikovejch kelímků. __P. S. B. P. má porád na ksichtu přišpendlenej takovej kretenskej výraz, asi mu řekli, že je to sympatický. Hm. ()

M.i.k.e

Pitt zraje jako víno a tímhle kouskem přidal do své sbírky jedo z nejlepších sportovních dramat,které v poslední době vzniklo (ne-li to úplně nejlepší).I přes značnou ukecanost (srovnání se Social Network je na místě) a praktické odsunutí sportu jako takového kamsi do pozadí Moneyball chytne a nepustí a těch 130 minut uteče jako mávnutím kouzelného proutku...90% ()

Meridius

Celou dobu hodně fajn, skvělej Pitt, Hill i Hoffman, ale ten konec působil jak předčasný vytažení. Chyběl tomu nějakej pořádnej vrchol. ()

Lischai

Skvěle napsané, skvěle zrežírované, krásná kamera, patos veškerý žádný. I když nejste fanoušci baseballu, tenhle film se vám bude líbit, pochopíte ho a půjdete s ním. Moneyball je super, super, super kus filmařiny a režijního umu. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)