Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Midori_Mike

Zprvu trochu rozvláčný film, který jde na to ovšem chytře a to nejlepší si nechal na závěr. Poslání filmu se režisérovi Duncanu Jonesovi podařilo vyzdvihnout v pravý okamžik a to posouvá tento film do kategorie "působivých". To vše za doprovodu mistra soundtrackáře Clinta Masnella, který, jak jinak, opět nezklamal :) . Velice příjemná podívaná ()

romajz15

Teda takhle zajímavý námět jsem už dlouho neviděl. Kombinace sci-fi a drama v takovém měřítku jako tady se jen tak nevidí. Navíc dramatická a úžsně chladná a epická hudba dokresluje mysteriozní atmosféru. Celé je to sice takové depresivní, ne jen kvůli hudbě le i díky bohapusté krajině Měsíce, ale to je prostě účel tohodle filmu. Za mě o mnoho lepší než ta úžasná oscarová Gravitace. ()

dANo

Nápad je asi to najzaujímavejšie na tomto filme, potom nasleduje hudba a vizuálna stránka. Príbehu sa dá čo to vytknúť, ale nie sú to také veci, ktoré by pokazili divácky zážitok... A Sam v podaní Sama a Sama a Sama... tiež dosť dobré. ()

VasaX

Moon je parádní, minimalistické (dejme tomu), sci-fi. A hned z úvodu říkám, že dobrých sci-fi je pomálu, tak nebudu šetřit a s lehkým srdcem zaokrouhlím hodnocení nahoru. Děj se sympaticky, s kosmickým klidem, rozjíždí, zápletka se rozplétá tak, aby divák měl dobrý pocit, že je krok-dva napřed. V podstatě herecké sólo Sama Rockwella (kterému minimalisticky sekunduje Spacey jako palubní AI/VI (není úplně jasné, ač se přikláním spíše k AI). Moon hezky graduje, zvraty a dějové zlomy se postupně vrší v průběhu filmu. Někomu tedy může vadit absence exponenciální gradace filmu. Pro mě to ale byla spíše příjemná změna. Moon, příběh o spotřebním vesmírném rančerovi, jsem si skvěle užil. Jones prostě umí natočit "něco lepšího", což jsem si dříve dokázal u jeho novějšího Source Code. ()

hroubek

Dám všem radu, na Moon nekoukejte, když jste unavený, jelikož by se mohlo stát, že se připravíte o parádní komorní scífko. První půlka je malinko zmatená, a i když film otevřou působivé titulky, tak se v úvodu moc neděje. Jeden chlápek na Měsíci co tam něco opravuje. Pak příjde zvrat a film dostává úplně jiný význam a tempo, napětí, prostě všechno se náhle změní. Film začne dávat otázky, atmosféra začne krásně houstnout, perfektní hudba umocňuje některé scény a následné zvraty. Fakt se mě to moc líbilo. Sam Rockwell je tady boží a jeho herecký projev ve všech polohách je velmi zajímavý a v jistých místech chápu jeho bolest. Kevin Spacey má suprový hlas, který dělá robota sympatičtějšího. Duncan Jones ukazuje, že i za málo peněz dokáže udělat hodně moc kvalitní film, který je chytrý a docela i originálně zpracovaný. ()

Všivák

Umělá Inteligence klaďas? To si dám líbit. Moc filmů touhle cestou nejde. Sympatické. Super námět, super one-man show. Super hudba a pěkný konec. Proč taky robota zlýho, když je tady zlá korporace, která myslí jen na zisk. I když, pro dobro celého lidstva. ()

Castrator

Scénář, říkejme tomu třeba příběh, není nic extra, říkejme třeba, že stojí tak trochu za h...o. Říkejme tomu třeba samoúčelné použití sprostého slova, protože scénář zas tak za h...o nestojí, ale já jsem z něj opravdu příliš nadšen nebyl. Na ty měsíční záběry a měsíční scény (říkejme tomu třeba vytahování se, že znám rozdíl mezi scénou a záběrem a když na to přijde, vím dokonce, co je sekvence) se ale strašně hezky kouká, takže po třetím zhlédnutí zvyšuju původní hodnocení (***) na hodnocení nepůvodní (****), říkejme tomu třeba změna hodnocení a tomuhle textu říkejme třeba komentář k filmu, u kterého jsem změnil hodnocení. ()

svobik

Pecka, a to těžce atmosférická. Tvrzení, že Dictrict 9 je syrové sci-fi, beru zpět, poněvadž Moon jej v tomto ohledu těžce převyšuje. Jones je pak minimálně stejným talentem jako Blomkamp, vize obou pánů mi totiž voní zatraceně dobře. Stejně jako těžkotonážní one-man show Sama Rockwella. Jediným výraznějším kazem tedy zůstává, že se mě Moon (narozdíl od takového žánrově hodně zpřízněného Sunshine) emocionálně vůbec nedotknul. Přesto velmi spokojených 8+/10 ()

ghatos

Zvláštní sci-fi s částečně nenaplněným potenciálem. Bohužel je děj předvídatelný a není moc akční. Pravda, o to ani režisérovi nešlo. Měsíc je vlastně zástěrka k úplně jiné podstatné myšlence. Skoro zajímavější postava než hlavní protagonista je robot. Otázka zní, zda-li by se opravdu zachovala takhle umělá inteligence. Dle mého odhadu spíše ne, ale i tak to působí sympaticky. Atmosféra i hudba jsou na vysoké úrovni. Také se je třeba pozastavit nad stále se zhoršujícím zdravotním stavem po úraze. Důležitým faktor, co nebyl uspokojivě dovysvětlen a je klíčový pro vývoj příběhu. Sledování Měsíce není ztráta času. Rozhodně se však nejedná o extra významné dílo - 3,5 *. ()

Pražák

"Gerty, je s náma ještě někdo v místnosti?!" Po dlouhý době zase výborná přemýšlivá komorní sci-fi postavená na vynikajícím nápadu, který podtrhuje velice skromná režie bez zbytečných gest. Záběry z jízd po Měsicí - úplná měsíční road-movie! ()

Guzo

Nijak mě neoslnil výkon Sama Rockwella ani prostředí, kde se děj odehrává (i když je zpracované velmi dobře), ale Moon se mi i přesto líbil. Zápletkou (která moc nespadá do sci-fi thrilleru, ale spíš do dramatu - a filmů s takovou kombinací moc není, tak si jich musíme vážit) a jejím ztvárněním zatáhne diváka do konce a pustí až při čtení tituků. Trochu mě mrzela na Mansella poměrně slabá hudba. Té jsem si totiž za celý film skoro nevšimnul, až právě v titulkách, kde je melodie zase už parádní. ()

cpt.Lynch

Začátek hodně slibný, perfektní atmosféra opředená tajemstvím... Ale pak se to celé jaksi zvrtlo. V druhé půlce, po odhalení zápletky, jsem se místy slušně nudil. Příběh navíc není prostý některých nelogičností. Celkově mírné zklamání, obdobně jako s Districtem 9... 3,5* ()

MI-380

Dokonalé komorní biologicko-technické měsíční SF s chytrou pointou. Výborná režie a hudba, přesný střih, v one-man-Sam-Bell-show přesvědčivý Sam Rockwell. Rok 2009 - konečně zase úroda kvalitních sci-fi. 90%. ()

blackJag

Připraven na kladinu z dramatické kategorie, ve které ční třeba takový SOLARIS, dostalo se mi v pravdě pohodového (čti volně plynoucího) thrilleru. One-man show v podání Sama Rockwella nemá chybu, scénář má nápad a kamera s výpravou i triky sedí tak přirozeně, že vám přijde, jako by se celé to představení odehrávalo skutečně na Měsíci. S vědomím, že jde o režisérův celovečerní debut, mi nezbývá než brumlat blahem. II Scénář: Nathan Parker. Hudba: Clint Mansell. 90% ()

PollyJean

v podstatě velmi prostý příběh, s minimalistickým hudebním motivem a příjemně strohými interiéry, který nepotřebuje žádné bombastické efekty, rychlé střihy nebo kouzla s kamerou, natož pak tajemné zlo z vesmíru nebo skrývající se psychopaty...vystačí si sám. Díky za tuto koncentrovanou jednoduchost, pane Jonesi. ()

Bagr_007

Takové pěkné malé sci-fi. Po prvních reakcích, ale rozhodně zklamání a navzdory délce to ani moc neutíká. Rockwell je dobrej a ty emotikony taky. Slabší čtyři hvězdy. ()

drackula

Zo začiatku zdĺhavé, absolútne bez tempa, avšak to čo sa zo začiatku javilo ako mínus, sa zmenilo na pozitívum, ktoré umocnilo dusivú atmosféru a množstvo nezodpovedaných otázok. Skvelé ponuré scifi, ktoré som si užíval každou mrazivou minútou. 90% ()

Kurikmoon

Zaujímavý príbeh o astronautovi, ktorý sa má po službe vrátiť do vytúženého domova k rodine. Stačí prežiť posledné dva týždne "samotky". Je však na Mesiaci naozaj sám? Rozhodne dostanete možnosť vcítiť sa do jeho pocitov a rozpoloženia v danej situacii. Rovnako ako Sam Rockwell k tomu napomáha parádne atmosferická hudba Clinta Mansella. A Gertyho si určite obľúbite. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)