Zákon gangu

• Česko Zákon gangu (viac)
Rozhovor 5 - Mark Boone Junior
USA, (2008–2014), 79 h 33 min (Minutáž: 39–81 min)

Tvorcovia:

Kurt Sutter

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera (viac)

SoA je motorkářský gang působící ve fiktivním americkém městě Charming u mexických hranic. Gang vedený Clayem (Ron Perlman) a jeho nevlastním synem, hlavním hrdinou, Jaxem (Charlie Hunnam). Živí se převážně obchodem se zbraněmi. Seriál mapuje působení gangu, obchody se zbraněmi, Jaxovy pochyby o směřování gangu, osobní spory mezi členy, do kterých zasahuje v neposlední řadě rodina. Největší hrozbou pro SoA je však agentka ATF a místní zástupce šerifa. (Sonnik)

drederik

Na úroveň svého předchůdce v podobě The Shield to rozhodně nedosahuje. A popravdě po posledním dílu 2. serie začínám pochybovat, že se to kdy změní. Tím ovšem nechci říct, že je seriál špatný. Autoři měli při vybíraní herců šťastnou ruku a třeba Kim Coates jako uchylnej magor Tig je výbornej. A samotný prostředí motorkářskýho gangu je sakra atraktivní a neokoukaný. Škoda, že příběh občas hodně zadrhává, až se divim, že takovej, už od pohledu, šílenec jako Kurt Sutter dokáže vymyslet podobný bláboly...Sečteno podtrženo SOA je kvalitní seriál, ale na absolutní špičku pro něj vede asi až příliš strmá cesta. ()

rowdys

Už sú to dlhé roky, čo som vyrastal na Renegade s Lamasom a odvtedy tu tuším harley-centred seriál ani nebol. Od Shieldu majú SoA ďaleko, ale zase nehrajú sa na nič iné, než chlapskú zábavu s dostatočne prepletaným príbehom (cca úroveň prvej série Prison Break) a to kvitujem. Sons of Anarchy vie, kde je jeho miesto ako žánrovo, tak i v publiku a podľa toho ho aj teda ohodnotím. S týmto motorkárskym klubom so zmyslom pre rodinu + hierarchiou Sopranovcov a shielďáckym srať-na-morálku prístupom je to tak vo výsledku ako pozerať sa na futbalový zápas, v ktorom neznášate oba tímy, no dobre sa na ich hre bavíte. A preto otvorte si pivo a keď je vo vás aj kus chlapa, tak Sons of Anarchy prebudia tie správne pudy a náležite si svet motorkárov vychutnáte. Síce som skôr vespista než harleykár, ale dve kolesá sú dve kolesá, no a čo sa kočiek týka... ako vraví Chibs, "everybody loves pussy". I second that. ()

Compadre

Z okolí motorkářských gangů tu dlouho nic nebylo a já jsem rád, že když už se konečně něco objevilo, tak to stojí za to. V buducnosti se má na seriálu podílet i legendární šéf HELLS ANGELS Sonny Barger, což mluví za všechno. Respekt ! ()

hroubek

S01 - Už dlouho jsem si říkal, že na Zákon gangu jako Sons of Anarchy začnu koukat, ale teprve před pár dny jsem se k tomu konečně dostal. Měl jsem dost času, takže za necelé tři dny padla první série a já už se nemůžu dočkat další řady. Epizody utíkají velmi rychle, že jsem se nezačal nikdy nudit. Občas mě přišlo, že struktura všech epizod je velmi podobná. Během několika epizod jsem si oblíbil dost postav, což je vždycky velké plus, když to s nějakým seriálem myslíte vážně, plus se mi líbilo, že to správně drsné a nekompromisní viz. epizoda 3 a 12. Po herecké stránce je to zatím bezchybné. S02 - Velmi mě překvapilo jak moc se tvůrci na začátku druhé řady odvázali. Nový záporák, nové problémy a spoustu intrikování. Je toho tady strašně moc, jak postav, tak i pod zápletek a hlavně se řeší problémy s předchozí řady. Navíc se skoro půlku řady připravujeme na konkrétní věc, která odpálí závěrečné, nervy drásající epizody a perfektní finále. Druhá řada je trochu utahanější, ale má velmi zajímavé záporáky a skvělé finále, které hned láká k dalším epizodám. S03 - Po hektickém finále druhé řady muselo přijít nějaké řešení. A já se pomalinku začínám bát, že každá řada bude mít zajímavý začátek, oddechový prostředek a skvělé finále. Třetí řadě hodně pomáhá změna prostředí a taky, že je v sázce něco více, než jen peníze a moc. Na druhou stranu nelogické chování několika postava, zvláště těch ženských je někdy doslova přes čáru. I přes mé drobné výtky, je to pořád hodně kvalitní podívaná. S04 - Zatím nejlepší řada. Tempo je přímo vražedné a konečně se dostaví ten pocit, že ne všichni se dožijí konce řady. Intriky, podrazy, manipulovaní, spousta krve, Danny Trejo a postavy z masa a kostí, které musejí činit těžká rozhodnutí. V každém díle se muže změnit celá situace a divák si nemůže být ničím jistý. Jediná chybička je v tom, že finále mohlo být lepší. S05 - Skvělá čtvrtá řada nakopla příběh do úplně jiné roviny. Úvod je bravurní a během první pěti epizod příjde nejdojemnější okamžik za celou dobu co koukám. Nikdo si nemůže být ničím jisty a uzavřená spojenectví se může velmi snadno rozpadnout. A tady mě seriál trochu zklamává, jelikož se každý podraží a všichni si furt něco slibují. Ženské postavy se opět chovají hloupě, o to více to zamrzí, jelikož tempo je tady perfektní, akce výborná a zvraty opravdu nečekané.Pár chybiček by se našlo, ale za mně druhá nejlepší řada. S06 - Po předchozí řadě moje očekávání byla veliká. A úvod to jen potvrdí. Opět se jede na maximum, alespoň ze začátku. Díky nataženým dílům jsem se v půli trochu nudil. Pořád to byla nadstandardní jízda, jen jsem měl pocit, že má seriál navíc. A pak přišly poslední tři díly, které mě moje tvrzení omlátily pořádně o hlavu. Zvraty, které příjdou jsou perfektně vygradované a nekompromisní, naposledy jsem měl takový to pocit u čtvrté řady Dextra nebo Breaking Bad či Homelandu. Chyběl tomu opravdu kousek, aby to byla nejlepší řada. S07 - Skvělé finále. Prakticky všechno co se v předchozích řadách stalo tady postupně vygraduje a dospěje k svému tragickému konci. Herci podávají vynikající výkony, které jsou prvotřídní ukázkou perfektního hraní. Velmi se mi líbil konec, který byl správně poeticky v rámci celého seriálu a naprosto k němu sedl. Trošku mě vadilo natahování některých zápletek, občas nelogické chování, ale to jsou malé výtky, protože i nudnější epizody byly natočeny skvěle. Sons of Anarchy je výborný seriál, který když Vám sedne, tak Vám připraví spoustu hodin prvotřídní podívané. () (menej) (viac)

L_Johnny

Po X letech dokoukáno. Sons je fajn seriál. Nehledal bych chyby, je to přeci jen o gangu, ne o partičce motorkářů, to bych mohl koukat na Divočáky, to jsou "motorkáři". SoA je seriál plný intrik, vztahů, násilí, krásných motorek a aut. Akce na výbornou, postavy skvěle napsané, skvěle zahrané. Na konci mi tekly slzy, to se mi fakt nestalo ani nepamatuji. ()

SamVimes

Sons of Anarchy se mohou chlubit prvotřídní péčí o postavy. Jak z hlediska jejich vývoje, tak jejich vrstevnatosti, tvůrce seriálu Kurt Sutter si totiž na svých postavách, jejich přezdívkách, vztazích a příběhovém pozadí vždycky dává zatraceně záležet. Na ploše sedmi sérií se tady rozehrává výborně gradované drama o lásce (nejen romantické), o rodině, přátelství, loajalitě, ale také o nenávisti a pomstě. Drama plné drsných, stylových i dojemných scén, jež jsou vždy skvěle odehrané, ať už jde o veterány jako Ron Perlman a Katey Sagal nebo Charlieho Hunnama v dokonale padnoucí hlavní roli. Navíc mají Sons of Anarchy jeden z nejlepších písničkových soundtracků, který své převážně bluesrockové, rockové a občas metalové skladby neutíná rychle, ale nechává je patřičně vyznít. Pokud je rovnou nepoužije jako podkres do Sutterových takřka trademarkových dlouhých a skvěle sestříhaných koláží. ()

Antek

Shakespeare s vůní benzínu a spálených pneumatik. Druhá sezóna je TOP tím, jak sebejistě tlačí na pilu a směřuje příběh nečekanými zákrutami k dalšímu cliffhangeru. To, co se původně tváří jako cesta mladého kriminálníka k prozření, se postupem času mění na tragédii o pádu v šesti jednáních. Charlie Hunman dokáže správně vybouchnout, aby vás vzápětí dostal svou touhou po něze a opravdové lásce. Tenhle herecký ansámbl je jako ta banda z Hamleta, která odehraje své představení, aby odkryla černá místa našich srdcí, a pak odfrčela zase dál. Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, i když mě často bolelo se na něj dívat. PS: Neskutečné hutný soundtrack, jehož některé písně už navždy zůstanou v mém playlistu. ()

Ichabod

Charisma Charlie Hunmana, Katey Sagal a několika dalších postav v seriálu mne trochu přimknulo k ději, ale jako nástupce bezchybného a nervy drásajícího The Shield je to hodně slabá podívaná. Ale snad se to časem zlepší, rozhodně doženu chybějící 2,5 série. ()

noiseaux

Gang a rodina. Ctění rodinných hodnot, absence jakýchkoli morálních hodnot. Tento seriál opravdu dokáže uchvátit. Po první sérii jsem byl naprosto spokojen a nic víc už jsem se ani neodvažoval očekávat. Ale další dvě série posunuly laťku zase výš. ()

KlonyIlony

Holky, milfky, mašiny, záplaty na džíny, citliví machové, kterým nikdy nenaroste pivní pupek, i kdyby chlastali sebevíc, a kteří jakožto gang překupníků zbraní dávající na držku Mexičanům a vařičům pika nevytáčí průměrného amerického patriota, který se připravuje na kolaps civilizace skupováním konzerv s fazolema a munice.____ Seriál sice má plnohodnotné postavy a zápletky, ale bohužel je od začátku plytký, místy až trapný. ()

Scar

Úplne originálny seriál a takmer stále si držiaci zaujímavé tempo. Časti sú vybalancované. Možno nie každý dokáže zlvádať sledovať všetky vzťahové roviny tak medzi členmi gangu, ako medzi jednotlivými gangami. Ono totiž ide vždy o obchod a o prachy. Problém nastáva, keď v tom niekto hľadá logiku. V obchode totiž platí, že aj najväčší nepriateľ môže byť zo dňa na deň priateľ, ak to vyhovuje spoločným záujmom. Každý má svoju cenu. Samozrejme, ide tu o obchod nelegálny a zisk sa dosahuje nelegálnymi cestami, čo je pre mňa veľmi zaujímavé. Veľmi seriálu fandím, postavy sú charizmatické a dej možno najoriginálnejší, aký som za posledné roky videl. ()

Narcis

Kvalit Shieldu to sice nedosahuje, ale stale je to vynikajici serial plny dobre napsanych postav a s kvalitnim dejem. Tento serial mi znacne ulehcil tezke obdobi v zivote a take mi dal skvely hudebni zazitek : Lions - Girl from north country ... update po shlednuti 6ti serii : Tak 4. az 6. serie kvalit Shieldu perfektne dosahla a v nekterych epizodach i predcila - perfektni a mnohdy necekany dej, akce, chovani a jednani postav. Libi se, ze skupinka chlapu ma vlastni pravidla, neboji se zaplatit za svoje chyby - hrdy navrat do vlasti, kdyz vedeli, ze jdou brucet a to, ze nikoho nenechaji v prusvihu (Bobby v 1.serii). Je super sledovat serial, ktery porad prekvapuje a oplyva neohranym nametem - ono je nuda pozorovat tajny agenty, policajty a tak serialy jako Lost, Prison break a prave SoA jsou prijemnym osvezenim ... Ano to, ze tento serial ma v podstate jen jednu kladnou postavu beru jako velky klad a vyhodu mezi vsemi ostatnimi serialy - dela to z nej serial prevazne pro chlapske publikum ... ()

Šakalík

Hodnocení PO TŘECH SÉRIÍCH: K tomuto seriálu mě přivedl fakt, že se na jeho tvorbě podíleli autoři geniálního Shieldu. A celkem mě to chytlo, přestože k motorkám mám vztah absolutně nulový. Souboje motorkářských gangů o teritorium mají totiž pořádný říz, nepřátelský gang Mexikánů „Mayans“ jsou umaštěnci radost pohledět a jednotlivé díly mají hlavu a patu. Má to však i nějaké ty mouchy. Třeba ten jejich klubismus mi přijde místy až směšný, zvláště v případě, kdy - pozor SPOILER - Opiemu zavraždí vlastní gang manželku a on to přejde slovy „však to bylo pro klub“. Jednoznačně nejlepší byla zatím druhá série, naopak ta třetí se zpočátku docela táhla, i když samotné její vyvrcholení bylo řádně kulervoucí. :-) Jinak Katey Sagal coby Gemma fakt válí, paráda! ()

Arkanoid

Leoneho hrdinovia nosili dlhé kabáty, Tarantinovi obleky, Sutterovi kožené motorkárske vesty s nápismi a hodnosťami gangu. Rodina na prvom mieste. Rodina je klub. Krédo motorkárskeho klubu Sons of Anarchy dodržiavajú jeho členovia svedomito. Dôraz na rodinu ako z Godfathera, aj chlad, keď sa zúčtovanie s nepriateľmi berie ako obchod. Hlavný hrdina sa snaží o nápravu a hľadá cestu von z prostredia násilia, rieši potrebné morálne rozpory, ktoré seriál ponúka. Toto dielo vsádza hlavne na motorkársku drsnosť a družnosť gangu (ktorý jeho členovia láskyplne nazývajú klubom) a ide mu to výborne. Svoju úroveň si Sons of Anarchy udržiava, scenáristicky (jedna udalosť spustí logické domino ostatných) a herecky šlape, niekedy siaha až k najlepšiemu, čo som z daného žánru videl. V seriáli je rafinovane vytvorená pavučina vzťahov, v ktorej jemné zabrnkanie na na niektoré vlákno dokáže vyvolať mohutnú odozvu zo všetkých možných strán - v tomto ide pre mňa o dominantu, čo sa reakcií na udalosti týka. P. S.: Dominant na poli soundtrackov. ()

cachina

Hodnotím po shlednutí poloviny první řady. Seriál o fungování motorkářského gangu, který v mnohém připomíná nějakou mafiánskou rodinku. Živí se nelegálním prodejem zbraní, musí válčit s ostatními gangy (familiemi), podplácejí policajty, i když se najdou i tací, kteří jsou nepodplatitelní a neustále znepříjemňují gangu život. Když má nějaký občan města problém, nejde s ním na policii, ale za vůdcem gangu (to je takový don). Motorky, rvačky, vraždy, zbraně, drogy, chlast, ženský, kérky, výbuchy. To je denní náplň gangu. A to se mi líbí. První sérii hodnotím 4*. Z komentářů jsem se dočetl, že druhá série je lepší, tak doufám, že poté už budu moct dát 5*. Po třetí řadě musím zvýšit na 5!! Už závěr první řady chytá dost zběsílé tempo a nadále si ho drží. ()

Spike23

Po první sérii musím říct, že je to konečně něco, co mi nahradilo vynikající The Shield po tragickém zjištění, jak s nadcházejícími sériemi jeho kvalita klesá a klesá. Originalita a skvěle promyšlený příběh plný zvratů se sympatickými členy hlavního motorkářského gangu. Jen doufám, že tohle nadšení mi vydrží i po kompletním zhlédnutí. ()

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (viac)

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

01.12.2021

Kurt Sutter, scenárista a tvůrce kultovního seriálu Zákon gangu, oznámil nový seriál. Ten tentokrát vytvoří pro streamovací službu Netflix, ponese název The Abandons a bude se jednat o westernové… (viac)

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (viac)