Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

Dinsberg

Shane Black (ano, Hawkins z Predátora) dnes platí za nejdražšího scénáristu v Hollywoodu. A právě. Vždyť od něj vzešly pecky jako Poslední skaut, Kiss Kiss Bang Bang (ten si i režíroval), ale největší slávu a raketový start zažil právě s touhle policajtskou dvojicí. Richard Donner na nich pak vydělával dalších deset let. Nutno přiznat, že kouzlo neztratili a doufám, že dojde na avizovanou pětku. ()

J.Cobra

Stará dobrá klasika, na kterou navazují další 3 staré dobré klasiky. Tuhle dvojici a jejich "životy" prostě miluji a nenechám si ji nikdy ujít v kterékoli roční období, v kteroukoli hodinu. ()

jprmusic

Akční hláškovaná, ve který má Riggs naštěstí dostatečně velké trauma a Murtaugh dostatečně velkou rodinu, aby to bylo opravdu napínavý. ()

Safir

Skvělá dvojice policistů - akční, vtipný, ani jedna část filmu nenudí. Ze začátku to vypadalo celkem obyčejně, ale velmi rychle se to změnilo na výborný akční film. Nevidím nic co by tomu chybělo - pro mě 5* ()

HEED

Naprasto parádní 90´s akčňárna s eště lepšími hláškami. A ještě lepšíma hercama, dvojice Gibson / Glover funguje naprosto fantasticky. ()

princesofpersia

Kdyby vymysleli trochu lepší zápletku a vynechali jednu nebo dvě klišé scény v třetí třetině vůbec bych se nezlobila. První polovina filmu byla naprosto dokonalá, ale ta druhá trochu zklamala. Rohodně existují i lepší a vtipnější akčňáky (např. Poslední skaut nemá chybu) ale i tak je psychouš Mel a Danny dvojka, kterou si rozhodně budu pamatovat. ()

helrohir

Geniálne zohrané duo policajtov v boji proti organizovanému zločinu. Je to síce jednoduchá zábava plná klišé, ale v podstate tomu nič nechýba a vždy sa pri tom bavím. Klasika! 80%. ()

Wooke

To boli krásne večere, keď som s mojim otcom len ticho pozeral tento film a smiali sme sa na tých vtipoch. Som rád, že aj týmto smerom sme sa s otcom zblížili a že to bolo práve pri tomto filme. Mel je jeho top a pre mňa je zas Smrtonosná zbraň číslo jedna medzi akčnými komédiami. ()

Uberlord

Je to vtipný, je to svižný, skvělá akce, nevšední kombinace kolegů... jo, krásně to šlape... klasickej záporák Gary Busey... tam není co vytknout... ten odehrál klasicky svoje. Já jsem byl spokojenej... tohle prostě člověka baví... Jediné kvůli čemu nedám 5/5 je ta rvačka na konci... příšerně sestříhaná a dost uměle nastrčená. ()

vitac.

Že jsem tento film dosud neviděl jsem chápal jako svůj dluh létům osmdesátým a když jsou ty Vánoce, tak jsem se na něj vrhnul. Protože dluhy se maj přece platit o Vánocích, že jo? Mel je sympaťák, s Gloverem jsou dobrá dvojka a první cirka polovina filmu mě v podstatě bez výhrad slušně bavila, vtipné dialogy a celkem neotřelé seznamování... Jenže spolu s prvním příletem vrtulníku přiletěla i klišoidní akce a po příletu druhém už mi děj nenabídnul snad nic na čem bych si s gustem pochutnal. Nicméně dluh je splacen (respektive alespoň jeho část:)). Aha, ale ono je to vlastně jinak, sliby se maj plnit o Vánocích... tak třeba druhý díl. Lepší tři. ()

kubilov

Dnes již téměř legendární dvojice policistů, Mel Gibson a Danny Glover jako Martin Rigs a Roger Murtaugh, v prvním ze svých čtyř neopakovatelných příběhů. Pěknou akcí, trefným černým humorem a ani zajímavou zápletkou se zde rozhodně nešetří, navíc to má i po letech dost slušnej náboj. Klenot žánru a film, na kterém spousty lidí vyrůstalo, ke mně se ovšem dostal až později. ()

PAVLIS

Když to tak po letech vidím... Zrod kultovní dvojice sebevražedné děcko a černý taťka je sice zajímavý a vtipný, v druhé půlce ale přijde ke slovu akce a hlavní dějová linka a tady mi už osmdesátková přímočarost a lehké odtržení od reality vadí, respektive mě nudí. No, nikdo nemládneme. ()

Kidomil

Nějak moc nechápu to množství nadsenych komentářů a recenzí. Snímek mi nepřišel ničím vyjimecny, naopak se mi zdál dost prumerny s neoriginalni zapletkou. Neříkám, že je špatný, ale rozhodně mi nepřišel ani tak kvalitní, jak jsem od něj čekal. [5/10] ()

Vocoun

Legenda mezi legendami a první z prvních. Těžce pochybu, že ještě někdy vznikne byť jeden, natož celá série filmů s lepší dvojicí než je tahle. A přitom to nebylo až tak těžké. Jeden je starší, rodinný typ, co má rád svůj klid. Druhý mladý vlčák s pochybnou psychikou, který do všeho skáče po hlavě. Ale ono tu nejde ani tak o charakter postav nebo nějakou hloubku příběhu, v tom je LV víceméně průměrná. Ale ta energie co z ústřední dvojice teče, ten počet skvělých hlášek, výborná akce, skvělá hudba. No dalo by se o tom psát hodinu a stejně bych nevyjmenoval všechno, co se mi na tom líbí. Viděl jsem to určitě snad 15x a stejně to dnes běží znovu a pořád se na to dívám. 5* - 90% ()

anyonecek

Prostě si k těmhle akčňákům z 70-90 let nemůžu najít cestu. Bohužel to platí i zde, asi nejsem tak unešen starými auty, starými pistolemi a hlavně celkově tou dobou. Akce tu bylo až až, to nemůžu říct že ne, ale i tak mi tam něco chybělo, vtip nebyl vynucený a přece to nebylo až tak vtipný. Těžko říct co se mi až tak nelíbí, ale celkově mám pocit na takový průměr, film mě tak nějak ničím nenadchnul a bude to možná i tím že ho vidím poprvé až teď, že jsem si k němu nevybudoval vztah dřív. Co si tu čty ty komentáře tak je to všechno jak kdyby to psal jeden člověk a nějak nechápu co je na tom až tak super, ve srovnání s filmem Heat je toto hodně velká slabota a přitom se ty filmy liší velice málo, snad jenom v chybějícím vtipu. ()

Guran

Film se mi nelíbil. Nevím, jestli je to tím, že je už na mě film starý, nebo prostě na takovéto zpracování nejsem zvyklí. Snímek má pomalý rozjezd a když se začne něco dít, nějak to nenadchne a akce není zajmavá, natož srandovní. Dialogy se také moc nepovedly a český dabing už vůbec ne. Téměř celý film jsem pronudil. Dvojice Mel Gibson a Danny Glover mě donutila se na snímek dokoukat a vůbec mě nepotěšil. Tohle je další přehodnocenovaný snímek. SPOILER: Ta poslední bitka mezi Buseyem a Gibsonem byla podle mě naprosto zbytečná. ()

adamix

Dobrý akčný film pri ktorom sa nasmejete, až vám budú tiecť slzy :). Herecké duo Gibson/Glover je vynikajúce a nezabudnuteľné. Film je plný vtipných hlášok, vtipných scén, dychberúcej akcie a zopár nezabudnuteľných scénok, napr. zoskok Riggsa a samovraha z budovy :). Vynikajúci začiatok tejto skvelej série. U mňa 5*. ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)