Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 19
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

heruon

Další fascinující mystery seriál z dílny J.J. Abramse rozhodně nezklamal. Je v něm všechno, co má být - geniální šílený vědec, spousta hrdých a odhodlaných Američanů, trocha cynického vtipu a hlavně fakt, že i když si myslíte, že víte, co se stane dál, opak je pravdou. Seriál byl napínavý, tři řady na představení hlavních "fringe events" jsou sice trochu příliš, ale s ohledem na to, že seriál měl mít původně až 7 řad je to vlastně logické. Čtvrtá a pátá řada je tím časovým a rozpočtovým tlakem trochu deformovaná a děj se odehrává o poznání rychleji než předtím. Na druhou stranu, tlak na zkrácení seriálu alespoň přiměl tvůrce vynechat většinu srdceryvných výplňových dílů, ve kterých se řeší city a postoje hlavních hrdinů. Vzhledem k tomu, že jsem seriál viděl v pořadí, v jakém byl vydáván, tj. s dlouhými časovými mezerami, ke konci už jsem měl trochu problém orientovat se, kdy a kde se děj odehrává. Nemyslím, že by bylo vyloženě na škodu to, že existuje více hlavních hrdinů a postav - to je tak trochu Abramovský styl. Každopádně je Fringe jedním ze seriálů, na které rozhodně není škoda času se dívat. ()

Stambik

Bombastickej seriál, kterej mě zaujal už od prvního dílu. Pokud máte rádi sci- fi a záhady typu Akta X, tak určitě doporučuju. ;) 95% ()

mentos.

Opravdu tleskám, protože už hodně dlouho mě žádný seriál takhle neuchvátil. Ze začátku mě celkem odradilo, že seriál má celých 5 sérií, že to nikdy nedokoukám. Teď se ale po skončení každého dílu hned těším na další! Prostě výborný seriál, který jsem si s radostí zařadil do své TOP 10. ()

iL3gAl

J.J. má rád tajemno a já mám zase rád J.J. ale abych řekl pravdu, tak mi ještě žádný film nebo seriál neudělal ve výsledném dojmu takový bordel jako Fringe. Viděl jsem všech 7 sérií a na každý díl jsem se těšil jak fakan na dárky. Postavy nešlo jinak než zbožňovat, obzvlášť pak Waltera a upgrade Akt X taky super, jenže nakonec mi přijde, jakoby každá série byla jiný paralelní vesmír. Prostě když bych vzal každou sérii a za každým finálním dílem bych udělal konec seriálu tak mi vznikne 7 podobných a přitom tak odlišných seriálů. Ovšem když si v hlavě snažím poskládat děj všech sedmi sérií dohromady tak spousta věcí nesedí a ve finále z toho vznikne již zmiňovaný BORDEL. Škoda, zbytečné motáni hlavy televiznímu divákovi a zbytečná hvězda dolů.. Jinak upozorňuji že tento komentář píšu bez toho aniž bych viděl LOST tudíž nemám potřebu porovnávat tyto dva seriály jako ostatní. ()

sakynko

Málokedy sa človeku na rameno posadí taký smútok, ako po konci tohto seriálu. A aj keď zas odíde, nikdy ho celkom neoprášime. ()

dragon

Jedinečný zo seriálov, má v sebe sci-fi prvky, trochu humoru ale aj trochu akčnosti. Tím špeciálnych detektívov rieši udalosti, ktoré majú dosť ďaleko od chápania bežných ludí. ()

PetrB

Asi jsem namlsán produkcí HBO a tak na každém rohu Fringe vidím nedokonalosti a nejasnosti (např. Olivia informuje při průsvihu přednostně Petera (jako konzultanta) místo agentky FBI) nebo vedení až příliš za ruku ("díky, právě jsi mi řekl, kde to je schováno") atp. Proč takové zjednodušování? ()

Chlopotun

Už sa mi dlho nestalo aby mi herecké osadenstvo v nejakom seriály bolo tak sympatické ako práve tu a navyše sú to pre mňa neopozerané tváre. Samotný seriál šlape celkom dobre, čo sa my však páči, že každá jedna záhada je založená na nejakom vedeckom základ a vďaka tomu to celé pôsobí celkom "reálne". Navyše je tu postava vedca (šialenca) Waltera, ktorý tomu dodáva aj kvapku humoru. 1.sezóna - 80%, 2.sezóna - 90% ()

Thomas43

Dobrá myšlenka, i zpracování. Ale chtělo to domyslet. Walter, vědec který v minulosti pracoval prostě úplně na všem. Snad dokonalá bytost, na to na čem všem dělal by potřeboval aspoň tak 5 životů. Což asi po 7. díle, kdy je to pořád dokola kazí celkový dojem. Bohužel zklamání, protože první díl vypadal excelentně. ()

VitaG

Fajn tady to bude možná delší. !POZOR NA SPOILERY! 1. řada: Nástup jednoho z nejlepších mysteriózních seriálů. Vše se otevírá a nic se nezdá tak jak je. Scénáristé si připravují "podhoubí". Tolik záhad, hlavně Pozorovatelé a William Bell, to vše na vás křičí abyste sledovali další řadu. 5* 2.řada: Asi nejlepší řada seriálu. Děje se toho tolik a nikdo neví proč. Napětí by se dalo strouhat a Pozorovatelé vám nedají spát. A finále sice řekne mnohé ale nutí vás abyste se dívali dál. 5* 3.řada: Už hodně víme a teď budeme koukat jak se Walterové perou. Příběh se zdá jakoby najednou vjel do klišé ale vy napětím ani nedutáte,a když zavřete oči vidíte a slyšíte: "Kdo sou ti Pozorovatelé. Finále velkolepé, scénáristé nechtěli pokračovat a tak vše v podstatě restatovali, A vy jen zíráte co se to teda děje. Celkově už to ale ztrácí dech. 4* 4.řada: Tak co se budovalo je pryč a my to převrátíme na ruby. No místy to vychází, místy ne. Je zajímavé sledovat jak by co dělo kdyby ale nesnesitelné znovu objevení lovestory mezi Peterem a Olivií trochu tahá za oči. Ovšem KONEČNĚ víme kdo jsou ti Pozorovatelé ale to už nikoho neuspokojí protože hádanka jejich podstaty přerostla sama sebe. Skočíme do finále, které je opravdu megalomanské a toto považují za finále seriálu. Bohužel scénáristé asi nemají dost a Fox taky ne tak tu máme další řadu. 4-3* 5.řada: Ta je jenom pro peníze a aby se to "nějak" zakončilo. Scénář se vykašlal na vše co byl seriál před tím a strčil tam béčkovou zápletku kde jedna nadřazená rasa ovládne druhou a jen pár lidí tomu může zabránit. Moc narychlo ukončených zápletek a moc otravných peripetií mezi Peterem a Oliví. Konec je takový jakž takž a dle mého názoru není hodný takového seriálu jako Fringe. Ale i přes to se neztratilo kouzlo pátrání a odhalování neznámého (Donald, plán) pořád tam bylo pár Fringe momentů. 2* Na závěr: Seriál mohl více využít svůj potenciál a ne vyplýtvat ho v prvních třech řadách. Na druhou stranu je to jeden z nejzajímavějších seriálů co znám a doporučují ho všem sci-fi fandům. ()

Vlkodlak13

Snad nejlepší seriál svého druhu. No, musím přiznat, že hned na začátku prvního dílu jsem přemýšlel, jestli na to vůbec mám koukat dál, to před pádem letadla bylo jednoduše nechutné. Ale dal jsem tomu šanci a začalo se to vyvíjet na dost zajímavou podívanou. Mělo to opravdu hloubku, smysl, správné zápletky a to nejhlavnější, dobře promyšlené záhady a konspirační teorie. Zajímavým nápadem byli i ti Pozorovatelé, často se mihli i v dílech, kde se o nich nemluvilo. Další výbornou myšlenkou byl i paralelní svět, kde žili stejní lidé, ale jinak. Jen co mě v poslední sérii trošku "vadilo" byla ne moc využitá, zásadní myšlenka "Dřív jsme případy třídy Fringe řešili, teď nastal čas způsobit pár vlastních", od toho jsem očekával trochu víc akční scény, ale i tak to nakonec stálo za to. Tento seriál mě držel od začátku do konce, ani na chvíli mě nepřestal bavit. I když poslední díl neskončil zrovna vesele, skončil dobře a závěrečné titulky s jinou hudbou ten pocit neubily, jako kdyby tam byla klasická znělka (to beru taky jako velké plus!). Za pokračování seriálu bych byl moc vděčný, krásně se na to dá navázat i bez jedné z hlavních postav. Je to výborný seriál a je škoda, že už skončil. ()

bi5hop

Abych byl upřímný, první dvě řady jsou opravdu skvělé, baví, postavy se rozvíjí, vztahy se rozvíjí, Walter si ujíždí, pozorovatelé pozorují a vůbec všichni se tam rozjíždí. Paralelní alterega dodávají celému příběhu takový ten šmrnc navíc, který nezklame a funguje jak má. Škoda že nedali víc místa panu Spokovi. Občas to zasmrdí Abramsovými nuacemi pletichaření a zastírání, naštěstí ve zdravé míře, takže jsem se neoprudil ani já, ani moje zadnice. Třetí série je už o něco vycpanější a o chlup slabší, až na Waltera, ten stále válí a ty jeho LSD výlety nabádají k vlastním pokusům ve vlastní laboratoři. Pak, pak to přijde. Totální vražda všeho předchozího nesmyslným přečasoprostoriváním časoprostoru v časoprostorech a všechno je jinak. Chudák Péter, co mu to jen provedli, Walter je z toho ještě víc na prášky než byl v tom časoprostoru, který se odčasoprostoroval a všichni jsou tak nějak rozčasoprostorovaní až jsem klonil hlavu na stranu jako pan Září . Přijde pár vdechů zajímavých vyšetřovaček a pochybný posun v pochybné časové linii přetvoří během pár dílů všechno na hlavu a vzhůru nohama. Začne se projevovat typická hovnovitost typu (Ztracení) a úkladná vražda je hotová. Poslední řada, je už jen sténání zahnívající mrtvoly. Stupidnost a celková nedomyšlenost děje posledních 13 dílů je snad urážkou všeho co první tři série v divákovi vybudovaly. Jde o všechno a hraje se na city, Walterovi už se nechce myslet, z mozku má roztok a tak v roce 2015 nahrává vzkazy na VHS :D Všichni se vyřezávají z jantaru pomocí laseru z DVD přehrávače a pořád se musí objímat. Z pozorovatelů, jsou bezcitní náckové a najednou už nejsou tak nedostižní i přes 600 let technického pokroku a řízené evoluce. Hromada nezodpovězených otázek, nelogičností a nesmyslů nakonec obtěžuje víc než testovací signál televizních stanic v 5 ráno. Poslední dvě epizody jsem přímo protrpěl a bylo mi zle z toho, že jsem se stal objetí principu "ztracených" který se mi tak hnusí. I přesto dám 4 z 5, za skvělé první tři řady a za všechny Waltery ve všech rozčasoprostorovaných časoprostorech a jejich paralely. PS: Celkový hudební koncept je tak podobný debilním "ztraceným" až je to na facku. Naštěstí jsem se kašpárkům ztraceným na LSD ostrově ubránil a těch pár dílů co jsem viděl zas takové trauma nezanechaly. Naštěstí pro mne :) ()

Chlo0opek

Příběhy špatné nejsou - ve 2. sérii navíc ještě lepší, než v té 1., to se musí nechat. Velmi povedené jsou i popisky jednotlivých měst. Mohlo by se to jevit jako povedený a napínavý seriál bez nějaké výraznější vady, ale... ...je tady ještě hlavní představitelka agentky Olivie Dunhamové - Anna Torv. Nemohu si pomoct, ale podle mne je prostě příšerná. Herectví v jejím podáním se snad ani nazvat herectvím nedá. Již od pohledu je mi nesympatická s tím jejím neutrálním tupým neměnným pohledem, nepřirozeně vlajícíma rukama, když se snaží něco vysvětlovat či při chůzi (zvláště ve 4. sérii vypadala místy při chůzi jako nadrogovaná panna..) a k tomu ještě v českém dabingu hlas, který mi k ní dokonale sedí - taky naprosto nepříjemně zabarvený hlas, navíc s tak špatně artikulovaným "R" - nechápu, jak se může do dabingu právě Zuzana Kajnarová dostat s takovu vadou řeči. Ve vypjatých scénách, kdy se Anna snažila tvářit dramaticky, ve mně vyvolávala spíš opačný dojem - jednoduše mi přišla směšná. Ono by to šlo přežít, pokud je to jen jedna herečka v celém seriálu (i když ani ostatní herci mi zrovna nepřirostli k srdci), ale když je to zrovna postava hlavní, tak je to utrpení:(. Když nad tím tak přemýšlím, to je vlastně dost velká slabina tohoto díla - není zde osoba, která je sympatická, dobře hraje, kterému by člověk takříkajíc fandil. Snad jen Peter, případně Lincoln Lee, se dají vcelku dobře snést (trochu se situace zlepší s postavama z "druhého světa"). Walterův humor také není k popukání, spíše naopak - ani tady to také nějak nefunguje. A to mám černý humor rád.. Suma sumárum - hlavní příběhy samotné zajímavé jsou, doplňující dějová linie (ve které je většinou právě agentka) jsou víceméně trapné a Anna Torv je příšerná = slabší 3*, hlavně kvůli příběhům z druhé sérky. Poslední série jsem shlédl tu 4. - předpokládám, že tam už bude agentka i létat nebo něco podobného a na to už vážně nemám nervy. A doufat, že se herecky zlepší? To asi nemá smysl.. Jo a všimli jste si ještě, že ti američtí agenti (a samozřejmě nejen oni) mají šílený způsob telefonování? Oni prostě neukončují telefonní hovory (a také to není pouze v tomto seriálu..). Prostě začnou hovor otázkou, zda je druhý člověk schopen být například do půl hodiny připraven a dostat se někam a zároveň ukončí hovor, ještě před ujištěním, zda to ten druhý vlastně stihne.. Vím, že je to kvůli dynamičnosti, ale zas takové prosté OK, jako potvrzení, že ten druhý porozuměl a že to tedy stihne, zas tak ten snímek tolik neprodlouží, ne?:) Navíc je to opravdu hodně divné, když si toho člověk uvědomí, že by takhle měl komunikovat i v reálu.. ()

Popo

Niečo ako nové Akty X, ale v sto krát lepšom šate a brutálnym hereckým obsadením. Presvedčiť moju priateľku, aby to pozerala so mnou (nato, že ona nenávidí SCI-FI) nebolo vôbec ťažké. Stačilo jej pustiť zopár častí a obaja sme boli hotový. Scenáristický ORGAZMUS a nehorázne herecké obsadenie (WALTERa sa jednoducho nedá nemilovať! :)). Páči sa mi aj myšlienka MUŽOV V ČIERNOM, ktorý sú zobrazený na základe skutočných udalostí, ktoré sa odohravali v AMERIKE od 50tych rokov 20tého storočia. Brilantnééé! ()

SteewCZ

Výborný seriál!!! možná až moc... až mě začal brutálně nudit zhruba u 4. série a fakt jsem se už na to nemohl koukat. Rozhodně doporučuji pro ty, co mají trpělivost. Mě došla... začal jsem se v tom ztrácet a fakt mě to pak už nebavilo... snad to někdy dokoukám... ()

Filip.Kazi

Dostal jsem se k tomu skoro 5 let po ukončení...jaká chyba nechat něco tak dobrého čekat tak dlouho.Nakonec se z toho stala dvoutýdenní krasojízda,kdy jsem se do toho zažral.To si tak jednoho dne skládáte jednotku,která by vyšetřovala tzv.okrajové vědy a "Vzorec" - spoustu záhadných,nadpřirozených,těžko vysvětlitelných,bizarních případu....alternativní světy,futuristické vynálezy a technologie.A koho,že to potřebujete?Krásnou Annu Torv jako sympatickou agentku Olivii Dunham se zvláštními schopnostmi a s minulosti propojenou s Bishopovic rodinkou.Nějakého toho geniálního vědce,ale kde ho sehnat? Ideálně v blázinci...a tak přichází na řadu doktor Walter Bishop - lehce výstřední,ale geniální vědec,který nějaký ten pátek trávil v blázinci,často působící ztraceně s výpadky paměti po odstranění části mozku,s letitou zkušenosti s LSD zážitky a jinými drogami,které praktikuje občas i teď + k tomu nějaké ty koktejly léků...a pracující dříve pro vládu - na všem možném a hlavně tajném..od pokusů na dětech,přes šílené vynálezy až po cestování do alternativních světů...A dost současných události souvisí s něčím z minulosti...pokud za tím není rovnou nějaký ten jeho projekt.Postava se spoustou tajemství,záhadných náznaků a mlžení.K tomu všemu potřebuje lehce "frankensteinovou" laboratoř na univerzitě,kde zkoumá případy,dělá své pokusy (chudák pan Papája)...a kde má svou krávu Gene.A někdo takový potřebuje chůvu - takže na řadu přichází jeho syn Peter Bishop - geniální všeuměl,který má svých problémů dost a rozhodně nestojí o to,aby hlídal svého otce....a který tak nějak není z tohohle světa a postupně se odhaluje jeho osud a následné následky.Jeho ironické odpovědi na Walterovy šílenosti a průpovídky často pobaví.A pro jistotu ještě agentka Astrid Farnsworth,která pomáhá v laborce a většinou i hlídá doktora....a z které se postupem času stává super postava,výborně doplňující ústřední trojici...Ale chudák Astrid...Walter jí dává zabrat a těch jmen,které jí dal.A taková skupinka potřebuje šéfa a tak je tu Phillip Broyles - ze začátku mi přišel jako lehká osina v zadku,ale postupně se zlepšoval.Moc na chuť jsem nepřišel Nině Sharp...spousta tajemství,nejasné motivy...v podstatě ovládající Massive Dynamic - obrovskou vládní korporaci,která měla/má podíl na spoustě toho,co se kde stalo.Škoda Charlieho brzké smrti..mohl tam vydržet o nějakou dobu déle...rozhodně jsem ho měl raději než agenta Lee z této strany,z druhé strany mi nějak nevadil.I Rachel mohla dostat více prostoru v dalších sériích.Do toho přidejme jejich odlišné variace z alternativního světa a o zábavu je postaráno.Má to slušný spád...je to napínavé,tajemné,místy akčnější,spoustu emočních chvil,občasné zábavné momenty - především vtipné situace v laborce a ve spojení především Walter+Astrid/Walter+kdokoliv.A na pozadí toho všeho proplouvají Pozorovatelé,kteří jsou většinu času tajemní a mají nejasné úmysly...až se nakonec vybarví do pořádných hajzlů.Ale i mezi nimi je někdo dobrý...Září prošel velkou proměnou.Postupem času mě to bavilo více a více...než si člověk zvykl na začátku a zorientoval se v tom,tak to pak nabralo směr...Lehce mě štval začátek 4.série a části bez Petera/zapomenutím na Petera a odlišná časová linka.Když už se konečně dali dohromady,tak je zase rozdělí...ale to se pak napravilo.I druhá strana mě pak začala bavíc víc..když je přešly ničivé tendence z předešlých sérií a nastal křehký mír...a zrzavá usmívající Olivie byla super.A kdo by to nepřál Peterovi s Olivii....zvlášť,když se na vás koukne Olivie tím svým pohledem a usměje se....Asi jsem se platonicky do ní zamiloval.*S01/S03-90%;S04/S05-95% () (menej) (viac)

kotrlak

Fringe se odehrává ve dvou rovinách. První je napínavá a prostupuje seriálem, to je ta kdy dochází ke konfrontaci minulosti hlavních postav s "bad guys" z jiné dimenze. Pokud by se seriál držel jen v téhle rovině, tak je to napínavá podívaná. Bohužel téhle linky se děj jen občas dotkne. Druhá rovina spočívá v tom že každá epizoda má svůj děj, nacpanej nesmyslným a nezáživným pseudovědeckým balastem, kde dominuje J.Noble v roli geniálního idiota (Walter Bishop) co mi připomíná tu dentist scénu z růžovýho pantera. Po druhý sérii tuhle hovadinu přestávám sledovat. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)