Mesto Filadelfia začína desiť teror a vraždy, ktoré sú brilantne naplánované a spáchané. Pomaly však vychádza najavo, že tieto činy nemohol spáchať nikto iný, ako človek, ktorý prišiel o všetko a rozhodol sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Ten človek, ale sedí vo väzení... Šťastný a pokojný život rodinne založeného Clydea Sheltona (Gerard Butler) sa skončil pred desiatimi rokmi – v ten deň sa totiž, sám ťažko zranený a zviazaný, mohol len bezmocne prizerať, ako dvojica kriminálnikov prehľadáva jeho byt a následne vraždí najprv jeho milovanú ženu a potom i dcérku! Oboch gangstrov sa síce vtedy podarilo v pomerne krátkom čase chytiť a identifikovať, no ctižiadostivý filadelfský prokurátor Nick Rice (Jamie Foxx) urobil osudovú chybu, keď sa svojím nadriadeným nechal prehovoriť, aby pristal na zmiernenie trestu pre jedného z páchateľov, na oplátku za to, že bude vypovedať proti svojmu komplicovi! A tak sa stalo, že skutočný vrah Clarence Darby (Christian Stolte) napokon z celej záležitosti vyviazol so smiešne chabým trestom, kým jeho partner, ktorého ochotne potopil, dostal trest smrti. O desať rokov neskôr, súčasnosť: Darbyho, ktorému sa vtedy podarilo vyhnúť zaslúženému trestu, nájdu brutálne zavraždeného. Shelton sa totiž po zrelej úvahe a dlhoročnej príprave rozhodol vziať spravodlivosť do vlastných rúk – a tak muža, ktorý ho pripravil o všetko, vystopoval, uniesol a v opustenom skladisku pomaly umučil na smrť! Nuž a potom sa postaral o to, aby DVD s nahrávkou jeho besnenia dostala Riceova desaťročná dcérka... K zabitiu Darbyho sa Shelton bez zbytočných okolkov prizná, no ukáže sa, že jeho vraždu považuje len za čosi ako čiastočné zadosťučinenie, resp. len za začiatok svojho ťaženia voči nespravodlivému súdnictvu – chce totiž otriasť celým skorumpovaným, pokryteckým súdnym systémom až do jeho vratkých základov! A neočakávaným, nesmierne krutým spôsobom sa mu to postupne naozaj darí, a to priamo z jeho väzenskej cely, odkiaľ nevedno ako zariadi viacero neuveriteľných popráv. Jediný, kto môže desivé zabíjanie zastaviť, je prokurátor Rice. A keďže sa nie celkom bezdôvodne obáva, že Shelton svoju pozornosť upriami i na jeho rodinu, pustí sa do zúfalého boja s časom, v ktorom je však jeho protivník vždy o krok vpred... (TV Markíza)

Ivoshek

První půlka dobrá, druhá hrozně blbá. S každou další minutou je film víc a víc pitomý. Škoda. Námět o pomstě systému byl rozhodně fajn ()

Kailo

Jamie Foxxe žeru... jako herce, ale i jako zpěváka. Gerard Butler má koule a ne ledajaký, ale pořádný ( Je vám jasné, že to je jen metafora, úchyláci ! ). Jednoduše, tenhle film je jako šachová partie. Ten vychcanější vyhrává. That's, what I like it 85% ()

SOLOM.

O tom že systém „vyjebává“ s obyčejnými lidmi se můžeme přesvědčit i u nás, takže v americkém podání to není nic překvapivého. Vrahové, zloději a nejrůznější grázli (politiky, boháče… nevyjímaje) si dělají téměř co chtějí. Příběh samotný se mi líbil především po své ponuřejší stránce (některá úmrtí stojí vážně za to), ale jinak se tento film musí brát s velkou nadsázkou. Gerard Butler podal přesvědčivý výkon, ale jinak režisér a především scénárista spoléhali na divákovu „naivitu“, že mu to všechno sežere. Nelogickými prvky se to tu jen hemží, ale co už. Byla to docela zajímavá podívaná, které dám 70%. Určitě jsem to neviděl naposledy. ()

borsalino

Hodně zajímavý námět trpící hodně děravým scénářem a je to opravdu škoda. Zbytečná překombinovanost a fantastické zvraty táhne celkový výsledek ke dnu, o závěru ani nemluvě. Za snahu dvě hvězdičky. ()

kajda.l

Zdárný příklad toho, jak i nesmírně hloupý film s naprosto nerealistickým wtf. příběhem může být zábavný a nenechá diváka, ani na minutku vydechnout. Myslím, že člověk nemusí být nadmíru inteligentní (jako Butlerova postava), aby si s americkým justičním, vězeňským a policejním (jak tu byl prezentován) systémem vytřel zadek. Velmi vtipná adrenalinovka:) ()

Morholt

Šablonovitá klasika, kterou zabijí špatně napsaná postava prokurátora, plno typicky amerických keců a náhle zjevená identita mstitele. Na druhou stranu to má tempo a pořá se něco děje, takže se člověk nenudí. Navíc Gerard Butler, ač nepodal kdovíjaký výkon, se mi v roli rozzuřeného vdovce a otce líbil. Naopak se mi nelíbil Jamie Foxx, který na mě působil značně odpudivým dojmem. Mělo to na víc, ale zase nějak extra zklamán nejsem. 55% ()

Lucasion

"You're the one who makes deals with murderers yeah? Well I've come to make mine. Release me. - Or what? - Or I kill everyone." Na film jsem slyšel samou chválu, ale o tom, že mi spadne během filmu čelist. Tak to jsem vážně nečekal! Film je neskutečný nářez! V prvních třiceti sekundách, to vypadá na rodinou idylku. V pěti minutách mu znásilní manželku před očima a nakonec spolu s dcerou obě zabijí. Ve dvaceti minutách se oběma vrahům pomstí. Jeden skončí na křesle a druhého rozseká na kousky. Další hodinu a půl se rozhodně zničit a zbořit všechny, co mu neprávem ublížili. Gerard Butler se rozhodne zbořit celý právní systém. Law Abiding Citizen je geniální film. Očekával jsem tupé honění za pomstou, ale omyl. Perfektně připravený plán hlavního antihrdiny mě nenechal ani chvíli v klidu. Hodně mi to připomínalo Okamžik Zlomu (2007) s Hopkinsem. Butler si hraje s Jamie Foxxem na kočku a myš. Já říkám: brutální, vynalézavý a geniální! Hodně dlouho jsem neviděl film, aby mě takhle dlouho držel v nejistotě a překvapení dalšího kroku Ctihodného občana. Nejlepší thriller za poslední dobu! / I napodruhé film funguje skoro stoprocentně. Butler ve skvělé roli. Málokterý film vám dovolí, tak moc fandit hlavnímu antagonistovi. Prostě super thriller. [UNRATED Version] (94 %) ()

L0ra

Film pojednává o muži, kterému byla zavražděna rodinna. Protože soudní systém podle něj zklamal, rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Od lehkého začátku, kde zabije vrahy své ženy a dcery, se film přehoupne do stádia, kdy vybuchují mobily paní starostky(spolu s její hlavou), auta policejního sboru a nakonec se ctihodný občan omylem sám odpalí ve věznici. ()

Handle

Nereálná a nudná slátanina, která se tváří jako strašně chytrý film. Vždycky se mi líbí, jak díky nějaké rádoby šokující pointě každý plácne vysoké hodnocení. No, mně to přišlo stupidní, napětí nikde, herecké výkony slabé a čím déle jsem na to koukal, tím víc mě film štval... tou svojí "strhující velkolepostí". ()

Caelos

Takové nudné to je... Konec jsem tak nějak očekával od poloviny filmu, napovídalo tomu dost věcí. Zklamání jak hovado. Nejlepší scéna je rozhodně zvažování kauce u soudu. ()

Genero

Ctihodný opičan se cítí ukřivděně, rozhodne se kruťácky pomstít za vyvraždění rodiny a z celého vládního aparátu udělat vládní preparát. Jen opravdovému škarohlídovi by v cestě za naplněním tohoto snu bránila taková malichernost, že zrovna bručí v base. Synopse ve mně vzbudila nemalá očekávání, která byla víceméně naplněna. Zprvu jemný psychopatický ping – pong dvou ne úplně košér chlapíků, kde mi bylo od začátku zcela jasné, že budu fandit tomu světlejšímu, se někde za půlkou zvrhl v naprostou hájtechkokotinu, v níž nic není náhoda. To mě ale kupodivu vůbec neurazilo, ba naopak inspirovalo. Zrovna teď jsem se vrátil z hajzlu, kde jsem potmě na svém novém dřevěném prkénku upředl obludný plán: z tranzistorů a napalmu zhotovím armádu milionů nanobotů, kterou potom pomocí mechanického ptakopyska vženu do vzduchotechniky úřadu vlády a panu Nečasovi trochu zatopím pod Kalouskem. A včil mudruj, Foxxxxi! ()

ScarPoul

Videní Directors Cut. Nebyť toho, že majú postavy tendenciu polopate vysvetľovať zjavné a tiež toho, že vo výsledku je to trošku úsmevné, je ten film vystavaný dobre. Baví, je správne krvavý a antagonista má vyšší morálny cieľ. Hoci ho rieši veľmi nemorálnym spôsobom. Butler sa mi tu páčil viac ako Foxx. Koniec, kedy to jeho snaženie zmarí morálne vyššie dobro mi príde príliš americký. Nebyť tej úpenlivej snahy, aby dobro stále zvíťazilo, bola by to chuťovka. Každopádne tomu filmu nemá kedy padnúť tempo. Nesnaží sa byť príliš múdry ani príliš komplikovaný. Snaží sa byť zábavný. Atmosférou to určite dosahuje a ja som sa vďaka tomu bavil. ()

PROROK14

Nenudí a zaujme hneď od začiatku. Rozhodne to je film, ktorý stojí za to si ho pozrieť. Hlavná dvojica to hrá dobre a je sa na čo pozerať. ()

BoPo

Pomsta? Túžba dosiahnuť spravodlivosti? Záleží na uhle pohľadu. Príbeh je dobre premyslený, postavy a ich motivácie sú tiež uveriteľné. Nemal som žiaden problém. Až na ten záver filmu. Tam akosi stráca smer, ktorým sa vydával. Nadpriemer, ktorý však mohol byť viac. ()

maseer2

rádoby inteligentní hovadina, která se během první půlhodiny vcelku zajímavě rozjede a vy se upřímně těšíte, jak Butler všem nakope prdel.. jenže pak se to celé jaksi zvrtne a vy navíc zjistíte, že vlastně nemáte komu fandit, a tak s každým dalším dějovým posunem či zvratem jen víc a víc kroutíte hlavou nad výslednou hloupostí a nelogičností celé téhle podívané.. ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Co jsi vlastně udělal, že jsi tady ??" -"Udělal jsem, co jsem musel !!" Asi po půl hodině sledování Ctihodného občana se mi vybavila slova z Landova Krysaře: " Na všechno pozdě je, když hráz se prolomí.." Neoddiskutovatelným faktem je, že tento snímek nabízí stejně maximálně hutné a rozporuplné téma ne neasociující primární ideu série Saw, jako je rozporuplná i postava smutného génia Clydea Sheltona, smutného (anti)hrdiny, jehož stvořila sama společnost a její bezesporu nedokonalý systém spravedlnosti, a tak už je jen na vás, které straně budete tentokrát fandit, v čemž tkví pravděpodobně největší problém, protože Wimmer svým scénářem jednomu nedává moc šancí nebýt nezaujatý, respektive jeden prostě neví, komu by měl vlastně držet palce, ačkoliv se přiznám, že souhlasím s Buttlerovým hrdinou. Systém musí být krutý, neboť spravedlnost by měla být slepá, a každý tak musí nést odpovědnost za svoje činy !! Proto jsem byl naprosto zklamaný nikoliv rozuzlením, protože příběh je velmi inteligentně napsaný, promyšlený a vystavěný tak, že vlastně nakonec dosáhnou svého oba, jak Buttler tak i Jamie Foxx, ale spíš tím finále, kdy jsem tajně doufal, že Gary Gray nechá vyhodit do vzduchu půl Philladelphie i s těmi všemi pohlaváry, leč táborák si nakonec užil Buttlerův vynálezce sám !! ;) Velmi rád jsem přistoupil na jeho hru, kde vyšinutý Buttler z kriminálu ve jménu krevní msty likviduje jednoho "padoucha" za druhým !! No, co, však feťáků je stejně jako právníků jako sraček !! A teď k samotnému Buttlerovi, který střídá dobré role s těmi hloupějšími, přičemž právě tato mu sedla jako prdel na hrnec, opět je drsný až k posrání, jen se nemůžu zbavit dojmu, že sám na sebe svým hereckým výkonem prozrazuje, kde má rezervy, protože byť má koule a charisma jako málokdo, je vostrej jako střepina granátu, ten přerod z milujícího otce a manžela v pomstychtivou kreaturu mu nějak nedokážu uvěřit, ačkoliv se nejspíš smířím s vlastním vysvětlením, že byl "překrásným" sociopatem vždycky, jinak by nemohl vše tak ( takřka ) dokonale naplánovat a čekat celých deset let..;) Buttler i neuvěřitelně věrohodný Foxx, který zraje jako kvalitní víno, si odehrají svůj obvyklý standard, nic vlastně není příliš hollywoodsky černobílé, Ctihodný občan je doslova napěchovaný parádními břitkými hláškami, máme tu spoustu akce, efektních výbuchů i sympatických hi-tech vychytávek, soundtrack nápaditého Briana Tylera jsem si opravdu užíval, navíc jím skvěle buduje napětí, jehož gradace se mu náramně daří spolu se spolehlivým rutinérem Grayem, a tak právě to zcela zásadní napětí neopadne prakticky až do závěrečných titulků.. Jonathan Sela vše opět stylizuje do hodně tmavých barev, které však tentokrát vyznívají velmi sytě, ostře a stylově a skvěle se do snímku hodí, oproti jeho práci na poslední Smrtonosné pasti. Law Abiding Citizen mě neskutečně bavil, byl jsem opravdu nadšený a zprvu jsem mu chtěl napálit celých pět hvězdiček, to finále s pachutí promrhaného potenciálu mě však svojí jednoduchostí kontrastující s genialitou věcí předcházejících hrozivě naštvalo, že tak jednoduše učinit nedokážu.. () (menej) (viac)

bouncer

Velmi slušně udělaný film. Musím říct, že jsem do toho šel jako nepopsaná kniha, bez sebemenší znalosti. A vyplatilo se, užil jsem si to víc, když jsem nic nečekal. F. Gary Gray je známá firma, věděl bych co od něj čekat a přečtení obsahu by to zkazilo už úplně. Bez toho jsem si užil svižnou podívanou, která má na dobré úrovni kameru, střih, hudbu a hlavně herecké výkony. Jasně, je tu pár scénáristých přešlapů, ale to by se dalo odpustit. Oddychových 80% ()

Martinibaby

Mám ráda propracované filmy a tenhle do oné kategorie patří (bereme-li v úvahu to, na co se film snažil poukázat). Hvězdičku ale bohužel musím strhnout za závěr, jelikož jsem 95% filmu byla na Clydově straně a konec filmu mi to pokazil :) Ale Gerard Butler má rozhodně něco do sebe. Taky myslím, že jsem si to užila o sto procent víc, protože jsem vpodstatě nevěděla do čeho jdu, ani jsem neviděla trailer. ()

Ctihodný občan se vrátí

Ctihodný občan se vrátí

22.05.2022

Thriller Ctihodný občan z roku 2009 se loni v prosinci stal třetím nejsledovanějším filmem na Netflixu za čerstvě vydaným blockbusterem Red Notice a dramatem se Sandrou Bullock (Nebezpečná rychlost)… (viac)

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Kdo bude režírovat Rychle a zběsile 8? Máma Vina Diesela chce za kamerou svého synáčka, sám Diesel navrhuje návrat ke kořenům s Robem Cohenem (Rychle a zběsile). Studio Universal ale situaci vidí… (viac)

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda

05.06.2009

Někteří přímo, druzí ho touží pouze remakovat. K těm prvním patří Robert Rodriguez, který prý předělávky nesnáší ještě víc než... než všichni ostatní, a jeho Predators pro studio 20th Century Fox by… (viac)

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (viac)