Mesto Filadelfia začína desiť teror a vraždy, ktoré sú brilantne naplánované a spáchané. Pomaly však vychádza najavo, že tieto činy nemohol spáchať nikto iný, ako človek, ktorý prišiel o všetko a rozhodol sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Ten človek, ale sedí vo väzení... Šťastný a pokojný život rodinne založeného Clydea Sheltona (Gerard Butler) sa skončil pred desiatimi rokmi – v ten deň sa totiž, sám ťažko zranený a zviazaný, mohol len bezmocne prizerať, ako dvojica kriminálnikov prehľadáva jeho byt a následne vraždí najprv jeho milovanú ženu a potom i dcérku! Oboch gangstrov sa síce vtedy podarilo v pomerne krátkom čase chytiť a identifikovať, no ctižiadostivý filadelfský prokurátor Nick Rice (Jamie Foxx) urobil osudovú chybu, keď sa svojím nadriadeným nechal prehovoriť, aby pristal na zmiernenie trestu pre jedného z páchateľov, na oplátku za to, že bude vypovedať proti svojmu komplicovi! A tak sa stalo, že skutočný vrah Clarence Darby (Christian Stolte) napokon z celej záležitosti vyviazol so smiešne chabým trestom, kým jeho partner, ktorého ochotne potopil, dostal trest smrti. O desať rokov neskôr, súčasnosť: Darbyho, ktorému sa vtedy podarilo vyhnúť zaslúženému trestu, nájdu brutálne zavraždeného. Shelton sa totiž po zrelej úvahe a dlhoročnej príprave rozhodol vziať spravodlivosť do vlastných rúk – a tak muža, ktorý ho pripravil o všetko, vystopoval, uniesol a v opustenom skladisku pomaly umučil na smrť! Nuž a potom sa postaral o to, aby DVD s nahrávkou jeho besnenia dostala Riceova desaťročná dcérka... K zabitiu Darbyho sa Shelton bez zbytočných okolkov prizná, no ukáže sa, že jeho vraždu považuje len za čosi ako čiastočné zadosťučinenie, resp. len za začiatok svojho ťaženia voči nespravodlivému súdnictvu – chce totiž otriasť celým skorumpovaným, pokryteckým súdnym systémom až do jeho vratkých základov! A neočakávaným, nesmierne krutým spôsobom sa mu to postupne naozaj darí, a to priamo z jeho väzenskej cely, odkiaľ nevedno ako zariadi viacero neuveriteľných popráv. Jediný, kto môže desivé zabíjanie zastaviť, je prokurátor Rice. A keďže sa nie celkom bezdôvodne obáva, že Shelton svoju pozornosť upriami i na jeho rodinu, pustí sa do zúfalého boja s časom, v ktorom je však jeho protivník vždy o krok vpred... (TV Markíza)

KASUGI

Mám slabost pro filmy o pomstě a tenhle dokazuje, že studnice nápadů na téma: "zabili jste mi rodinu, tak se vám všem pomstím" ještě není prázdná. Film asi nejspíš bude rájem pro hnidopichy, protože otázek jako: jak mohl stihnout to, jaktože si nikdo nevšiml tamtoho atd. se tu nabízí dost, ale kašlat na to, když jsou tam tak výborně vygradované scény, zvlášť obhajování v soudní síni! Škoda toho konce, takhle jsou to slabé čtyři hvězdičky. ()

Gallagher

Zajímavý námět, ale také málo, nebo téměř žádné napětí. Největší problém filmu, snad kromě myšlenkově prázdného scénáře, vidím v tom, že náčrt toho "Ctihodného občana" se postupem filmu mění v charakter padoucha Darth Vaderovských rozměrů. Diváci si určitě k sympatickému Butlerovi vytvořili během první poloviny filmu pozitivní vztah, který je však postupem času násilně rozerván na kusy. Chlápek, co přijde o rodinu a snažící se očistit svět od vrahů a zkorumpovaných právníků mi přijde jako větší tahoun, než naivní a namyšlený státní zástupce, co pravidelně nestíhá hudební vystoupení své dcery. Závěrečná scéna ve vězení naprosto podkopává filozofii filmu. Na druhou stranu vyzdvihuji herecký výkon Gerarda Butlera, hi-tec hračičky a stylové rozřezání chlapa na kusy. Průměrný snímek. ()

KarKulA

Tak z první poloviny filmu jsem byla vážně nadšená a říkala si, wau konečně po dlouhé době pořádná jízda s šíleným hrdinou v napínavém thrilleru. Bohužel od chvíle, kdy se zhruba v polovině filmu začala vynořovat Butlerova tajná agentská minulost, pro mě začalo velké rozčarování, a vůbec mě pak dorazil celý závěr filmu, který by mohl hrdě konkurovat i žánru sci-fi. Hodnotím tedy nakonec dost slabými 3*, a to jsem se musela docela přemáhat, ale pominu-li to zbastelní příběhu, tak herecký výkon Butlera je velmi solidní a Foxx byl jako protihráč také důstojný. Škoda. ()

Dreadd

Postava Gerarda Butlera ze sebe dělá jakéhosi mravokárce, který má ukázat, jak je prohnilý celý soudní systém. Jenže on je jenom obyčejný vrah, který se nepochopitelně mstí na nevinných. ()

ghatos

Pekelně naštavný otec vs. zdegenerovaný právní systém. V určitých momentech si nešlo nevybavit Sedm nebo Temného rytíře. Jamie Foxx dostává pernamentní nakládačku (a nejen on). No mercy...takhle mi to chutná nejvíce. 77%. ()

Myrreczech

Začátek naprosto fenomenální a dovolil jsem si to srovnávat se Se7en. Jenže pak se všechno seběhlo tak moc rychle a řekl bych, že i jednoduše, že to úplně ztratilo svoje kouzlo. Všechno napětí a dramatičnost se vytratila a najednou se objevila jistá předvídatelnost. První polovina byla jedna z most impresive věcí jaké jsem za poslední dobu viděl, druhá polovina průměrná a místy nudná. Škoda vážně jsem byl z počátku nadšen. ()

Elleannie

Gerarda Butlera jsem dosud viděla spíše v komediálních nebo romanticko-akčních rolích, a proto pro mě tohle byla docela pálka do obličeje, protože jsem netušila, jak moc by mě mohl dostat svým uměním zahrát bezcitného člověka. Ale není se čemu divit, jestli se do své role pořádně vžil, tak to možná šlo samo, protože bezpráví dokáže pořádně naštvat a tím tuplem více, když je činěno na vlastní rodině. Snímek, který stojí za to vidět a ne jednou.. ()

Taio

"Zlyhanie" judistikcie, vziatie spravodlivosti do vlastných rúk, 10 veľmi únavných rokov strávených kopaním a o americkú zábavu je postarané. Chvílami som vážne premýšlal, koho vlastne považujem za záporaka... miestami to bol Butler, miestami Foxx a nakoniec som fandil obom, čiže od polky to začínalo strácať svoje grády. OST♫ 3/5 Príbeh 4/5 Výkony 3/5 Napätie 3/5 Humor nebol ... 75% ()

šerminator

Do cca půlky filmu je to naprosto kvalitní snímek. Sympatie se přelévaly z jedné postavy na druhou. Zlom nastal poté, když se začal vyvbarvovat charakter Gerada Butlera. Naprosto nečekaně z něj udělali superhrdinu (či spíše superpadoucha) komiksových rozměrů a to mi lezlo na nervy. Celkově mi vadil příběh jako takový, protože se snažili na realistický základ nacpat neuvěřitelnou akci. V tom důsledku pokulhává i scénář, kde mě vytáčely otřepané klišé typu - co by na to řekla vaše holčička? Ale film jako akčňák je vcelku dobrý, jen měl na to to dotáhnout mezi elitu. ()

Kosmik 1

Naprosto dokonalý film, který jsem viděl už nespočetněkrát. Skvěle to Gerard Butler vymyslel. Lepší pomstu si ani nelze přát (ikdyž ona je to spíše spravedlnost, než-li pomsta). Výborný děj a hlavně závěr. 100% ()

Autogram

Zlyhanie systému a zodpovednosť za svoje činy aj u štátnych činiteľov je chvályhodný námet. Nezaškodilo by niečo podniknúť aj v dnešnej situácii v slovenskej džungli štátnych zlyhaní. Ukrivdený otec to ale v tomto prípade rúbe a reže hlava nahlava a nezískava si tak celkom moje sympatie. Aj keď v kútiku duše... ()

vyfuk

Příběh o tom jak Geraldu Butlerovi ruplo v bedně a stal se ctihodným občanem, příběh, který mnoho lidí tolik nedocení, ale mně to přišlo nadprůměrné dost. Asi mám slabost pro nějaké zapeklité situace a případy nebo tak, ale jak si postava hrála s jinými a nakonec i oni s ní. Čekal jsem, že jim dá trochu víc zabrat, ale ono toto neproběhlo. Ale tak neříkám, že je to špatně. Rozhodně podle mě film, který si zaslouží jistý druh docenění, protože opravdu nejde o špatný film. ()

Madlene

Hm..., dlouho dobrý, zvraty a tak a...zase to muselo trapně skončit tím, že vrahounek najednou po celovečerním taktizování "omylem zapomněl" na nějaké drobnosti a pak bum...chjo, škoda (ty scénáře píšou schvále nekňubové?). ()

Wbcko

slátanina, kde po půl hodině filmu vlasntě vůbec nevíte, kdo je hodny, kdo zlý a kdo ošklivý. Musím ale říct, že jsem se většinu času nenudil ()

Philoun1

Zas jsem si jednou po delší době zašel do kina, a za 50kč jsem opravdu zklamán nebyl. Zajímavé na tomto počinu je zejména to, že role hrdinů se mění, Butler i když má ze začátku pravdu se postupně stává už jen geniálním vraždícím maniakem a ze slepě dodržujícího zákon Foxxe se stává spíše mučedník. Bravurně natočené s pár opravdu nečekanými momenty. ()

Nepi

Tisíckrát viděné a ohrané, ale přesto místy rafinované a originální. K tomu výborný Garard Butler a skvěle sekundující Jamie Foxx a je tu vcelku povedený film o muži, který se hodlá pomstít všem grázlům kolem sebe. ()

Richard_Ba

Snímok ma veľmi prekvapil svojou inteligenciou a plynulosťou, ale neprestával mi pripomínať snímok The Punisher (2004). Podobne bol aj Frank Castle motivovaný smrťou svojej rodiny, a podobne plánoval vykonanie najvyššej spravodlivosti (nie pomsty ;) ). Každopádne si ma snímok od prvej minúty získal, lebo sa nehrajkal zo zdĺhavým úvodom , a skočil hneď do stredu diania. Vždy keď som si myslel, že film už nadobudol svoj vrchol, tak ma prekvapil a nadobudol dynamiku. Jamie Foxx a Gerard Butler, si zatancovali prekvapivo dobrý a originálny herecký duet. Dávam napriek tomu len 4*, lebo tá podobnosť s Punisherom, a niekoľko nevynechateľných „cliché“ iba naznačujú , že tvorcovia šli s filmom na istotu, a báli sa riskovať. ()

greath

Napíšem len asi toľko, že som s Gerardom sympatizoval až do úplného konca, aj keď ja by som to až tak nehrotil. Celkom fajn prekvapenie v akčnom žánri. ()

zolo23

Hm,keď funguje súdny systém v Amerike takto, tak nech sa prídu pozrieť filmári ku nám...To by bolo hlavných hrdinov:-) Ale tento "brutálny" strhujúci psychothriller bol natočený fakt výborne. ()

Ctihodný občan se vrátí

Ctihodný občan se vrátí

22.05.2022

Thriller Ctihodný občan z roku 2009 se loni v prosinci stal třetím nejsledovanějším filmem na Netflixu za čerstvě vydaným blockbusterem Red Notice a dramatem se Sandrou Bullock (Nebezpečná rychlost)… (viac)

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Kdo bude režírovat Rychle a zběsile 8? Máma Vina Diesela chce za kamerou svého synáčka, sám Diesel navrhuje návrat ke kořenům s Robem Cohenem (Rychle a zběsile). Studio Universal ale situaci vidí… (viac)

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda

05.06.2009

Někteří přímo, druzí ho touží pouze remakovat. K těm prvním patří Robert Rodriguez, který prý předělávky nesnáší ještě víc než... než všichni ostatní, a jeho Predators pro studio 20th Century Fox by… (viac)

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (viac)