Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

keoma26

nebýt těch "nešťastných" sněhobílých králíků, asi bych dal i pět hvězdiček, ale tenhle tak umělej symbol mi na několik minut" zcizil" celej film, proč jen na hřbitov nevypustili i nějaký černý exempláře nebo strakáče, určitě by se jich v Lidicích pár našlo (a nejen mezi králíky)? ()

Jaccobos

Líbil se mi především K. Roden. Film začíná poněkud "divně", ale postupem času sem si uvědomil, že jde o nastínění normálního lidského života, který má být v druhé části zničen a ušlapán genocidou nacistů. Plno dojemných scén (Šíma hledá Lidice pod sněhem), absurdit (zatčení a poprava Aničky), aj. Celkově film působí velmi temně, ale o to je působivější... nevyhýbá se ani jednoduchým radostem a nárazových okamžiků štěstí v životě. ()

bari68

Krásny pietný pomník.. .....Toto slová nepotrebuje, za Lidice hovorí skutočnosť.5 hviezdičiek už iba z princípu. R.I.P. ()

sQelle

Hezky natočený film podle skutečné a otřesné události. Nakonec si bohužel vybrali osud jen jednoho obyvatele a netýkalo se to tolik celé vesnice. ()

Kratas558

Nevím, jestli mi to přišlo komerčně útočící na emoční stránku diváka, ale některé scény byly nucené, neplynulo to tak, jak jsem očekávala. Chyběla tomu určitá přirozenost, dramatizace. Karel Roden byl skvělý. Ale já očekávala víc. O dost. ()

korndaddy

V porovnání s nedávným českým filmem Habermanův mlým mi přijdou Lidice o třídu níž, což je ohromná škoda. Přece jen je příběh Lidic opravdu zajímavějším tématem, než spousta dalších válečných filmů. Potenciál to mělo, ale zatím to zde nevyšlo. Snad příště. ()

-Dawe-

Od filmu jsem čekal mnohem víc. Historie toho nabízí mnohem víc a já pořád nechápu, jak se Nikolaevovi podařilo děj filmu roztahat na 2 hodiny, když by to odpovídalo tak 30 minutám. Tohle už prosím ne. ()

Wimy

Film, který se zabývá jednou z nejtragičtějších událostí na našem území, by měl být z větší části poutavý a nějakým způsobem zajímavý. Bohužel tento film byl spíš tragicky nudný, především první hodinka, to už sem musel dělat i jiný věci, jak mě to strašně nebavilo. Pak se vyskytlo pár "zajímavých" scén, které mě přinutili se dodívat až do konce. Ale celkový dojem byl spíše negativní, když pominu smutné příběhy lidí, kteří v Lidicích žili.. 2,5* ()

Pavlík

16. 06. 2012 (171.); jiný pohled než nás učili ve škole, dobře , že jsem film viděl, ve světě ano, ale u nás neznám dívku se jménem Lidice ()

jondoe

Tento krat som cakal viac. Ked sme sa o tom ucili v skole, bolo silne citat o tom v ucebniciach. A presne toto vo filme chyba. Film Lidice ma vobec nedostal a podla mojho vkusu a nazoru mu chyba emocia, ktora by ma strhla k lepsiemu hodnoteniu. Roden bol vsak vynikajuci. Ale to je on vzdy. ()

Billie777

Lidice jsou filmem, který vás doopravdy vtáhne do děje. Plus jsou i některé docela neokoukané tváře. Je dobře, že Lidice vznikly, protože připomínat si tyto události je docela důležité a pokud je pak film natočen dobře, tak je to úplně fajn. A Lidice jsou natočeny rozhodně moc dobře, alespoň mě se líbily a trochu se divím zdejšímu hodnocení, podle mě by mělo přesáhnout alespoň 75%. Na Lidice se dobře kouká. Násilý a brutalita je na místě, přece se to nebude točit nějak zjemněně, když to tak skutečně bylo. Není to film, který by byl úplně dokonalý ale na české poměry jsou Lidice rozhodně nadprůměrný film a proto tedy moje tak vysoké hodnocení. ()

serger

Film jsem viděl v kině a když na něj o týden později chtěl s někým jít můj kamarád, šel jsem rád znovu. A nechtělo se mi věřit tomu, že opravdu vznikl v Česku. Kromě pár kýčovitých scén a místy možná trochu nešťastného nahlížení skutečné události jsem neměl co vytknout - výbraní herci se osvědčili a hráli skvěle a co se emocí týče, osobně jsem neměl pocit, že se mi někdo snaží něco vnutit a přesto film působil poměrně silně. Celkově jsem byl velmi příjemně překvapen. ()

Lisabellla

Ono asi nebude snadné se orientovat ve světě filmů. Ovšem ráda bych podotkla, že nemám ráda kýčovité dojáky, které zaujmou leda témou. Copak by to nikdo nenatočil líp? Sakra, už jsem to tolikrát psala a zřejmě ještě budu, bo lidi se prostě nepoučí - za námět, který vznikal nezávisle na filmu, se přece body nedávají. Proč bych měla dát hvězdu filmu, který napsal život sám? Až bude mít svou stránku zde pan Život a budu ho moct ohvězdičkovat, ráda mu za Lidice těch pět hvězdiček dám. Petr Nikolaev a jeho zpracování si je nezaslouží. Bohužel mi ani přítomnost skvělého Rodena nevelí dávat hvězdiček více, než jsem dala.. A teď trochu z jiného soudku - když máme tolik filmů o tom, jak hrozné to bylo za války, natočil někdo film i z pohledu druhé strany? Natočil někdo příběh německého chlapce, který musel narukovat do armády a zabíjet? Ráda bych ho viděla ... P.S.: S odstupem uznávám, že Luknár svou roli zahrál jak mistr. ()

hlošík

Docela smutně umrtvený námět, který mohl dát příležitost nahlédnout na lidickou tragédii z jiné perspektivy. Ale ačkoliv se Lidice svou stylizací a neustávající patetickou hudbou snaží dost urputně navodit dojem pomníku velké události našich dějin, je až zarážející, že k našim dějinám neřikají vůbec nic neotřelého, motivujícího k zamyšlení. A vlastně ani ona vizuální stránka není tak strhující, jak by se mohlo zdát - pod sofistikovaným obalem se totiž bohužel skrývá neschopnost vyprodukovat více než dvě zajímavě komponované scény. Řečem o velekýči asi rozumím, ale zase nemůžu tvrdit, že by mi byly Lidice nějak zásadně protivné. Spíše se jedná o dost znatelné minutí výsledku s předsevzatými ambicemi. ()

Flaveus

Škoda, že film provázely od začátku problémy, zejména s režiséry a ještě větší škoda, že jej nakonec nedostala Agnieszka. Je vidět že je tam dost rozporuplných filmařských věcí, který vrcholí trapně natočeným atentátem na Heydricha. Tato scéna se tam raději neměla vůbec dostat. Jinak bych ocenil výborné obsazení a výborně provedené titulky se jmény děvčat Lidice. ()

klukluka

Zvláštní... Všechno tak opulentní, okázalé, hřmotné...a se mnou to ani nehlo. Nebylo to odbyté, někomu jen zkrátka není dáno. Pane Nikolaeve..? ()

LEATHERFAC odpad!

Tenhle film je fakt totální "what the fuck?" už od první scény. Jako začít film o jedné z nejsmutnějších národních tragédií šukačkou, to je fakt k neuvěření. Navíc nevíme vůbec kdo a s kým. Další scéna - ten co před chvilkou šukal, pustí se do rvačky s kýmsi - zabije ho. Pořád nevíme kdo je kdo. Třetí scéna - funus. Co to kurva je? A v tomhle duchu film pokračuje dál. Po dvaceti minutách už nezbylo než přeskakovat a vzhledem k tomu, že to bylo čím dál nezajímavější, film mě přestal vlastně úplně zajímat. Spíš se budu snažit zapomenout. Totální scénáristická i režijní impotence a o hereckých topornostech všech zúčastněných se raději nebudu vyjadřovat. Nedávno jsem shodou okolností koukal Vyšší princip a nutno si přiznat, že současní tvůrcové těm tehdejším nesahají ani po kotníky. I všichni mladí herci té doby, pro které to byl pro většinu jeden z prvních filmů, ne-li úplně první, hráli tak absolutně dokonale a uvěřitelně, že se mi z těch současných chce brečet. Milí tvůrcové dnešních dnů, pokud na to nemáte, tak se do takovýchto historických projektů vůbec nepouštějte a nedělejte ostudu českému národu. Točte trapné uhlazené retrokomedie, tam toho aspoň tolik nedokurvíte. Díky ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)