Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Sareman

Nevyužitý potencionál- bezduchý scénář, hraje si na superdoják, hloupé dílo plné nesmyslů. Největší zklamání českého filmu... ()

Skye_Isis

Možná kýčovité zpracování hrající na city, ale určitě povedený historický film o tom, jak to tenkrát vlastně bylo. Zajímavé herecké obsazení. Památka na ty, kteří tam byli. Děj možná občas trochu vázne, tak asi musíte mít rádi tenhle druh filmů, aby vás to opravdu chytlo. ()

Pan_Sady

Hodně emotivní film, který Vám zůstane v podvědomí. Výborný herecký výkon Karla Rodena v historickém dramatu v dobové atmosféře mě vzal za srdce a jsem rád, že konečně někdo ztvárnil téma, které dokáže diváka upoutat. Komentáře typu, že se jedná o doják slz mě dost vadí. Podle mého názoru je film hoden této historické události a nemůže být natočen jako akční sračka apod. ()

jakup57

Statočne nevyužitý taký skvelý námet...Asi po prvý krát v živote kritizujem hudbu vo filme, fakt bola mimo, zvlášť v tých najvyhranenejších momentoch, ako poprava Lidických mužov...Veľká škoda po všetkých stránkach...Napriek tomu, že som veľa nečakal, tomu dávam maximálne 40%. ()

M_crha

Celkem dobré, byť me tam štvou ty dva konce. Pro mě by to mohlo končit v momentě když se vrati a vesnice tam neni jen pole a snih. To mi přijde velmi silne. to co se odehrává dál tek je jen rozblemcávání , již řečeného. ()

Lukkyn

Je dobře , že tyto historické okamžiky jsou neustále připomínány!!Je to nejlepší varování do budoucna, aby se podobný zvěrstva už nikdy nestaly!!!Samotný snímek je průměrný - omáčka kolem mě nechytla a samotné okamžiky srovnání Lidic se zemí si zasloužily větší dramatičnost!!!Atmosféra po noci vypálení je zachycena dobře. Útok na slzné kanálky diváka se dal čekat a film s podobným tématem se mu těžko vyhne. Karel Roden je jeden z nejzajímavějších našich herců současnosti a jeho vzhled připomíná člověka, co zažil neskutečné utrpení. To mu skvěle pomáhá právě v rolích, ve filmech z druhé světové války!!Nakonec tedy průměrné popsání jedné z nejčernějších událostí , která Čechy během války postihla. ()

P@\/EL

Vynikající filmové zpracování možná vůbec nejhorší hrůzy, která se kdy odehrála v našich končinách. Příběh vypálení Lidic je zde velmi pěkně fakticky popsán a jeho atmosféra je působivá. Zejména scéna, kdy jdou mladí muži na popravu, je hodně silná. Co se týká vyznění filmu, tak nemám výhrady. Moc se mi nelíbil samotný atentát na Heydricha. Ta scéna byla trochu odbytá a vypadala spíše směšně. ()

Peabody

škoda, že to nenatočila Alice Nellis, třeb aby se jí to nepovedlo, ale co kdyby ano. Pan Nikolaev je zručný řemeslník, obvykle nic víc a taky tady natočil obrazovou přílohu k českým dějinám řekl bych až jiráskovsky. Pan Roden je vynikající jako obvykle, samotná idea scénáře je bezvadná a mohla by nabídnout trochu jiný pohled, ale nestalo se. Schémata, klišátka, hudba Hrůza nomen omen, brnkání na city až do kýče zcela dle očekávání. Jistě, chápu, že není žádná sranda natočit těžké národní trauma z jiného úhlu, ale tady mi chybí i nadhled i snaha. Co se podívat dobovýma očima (náznaky jak tato hrůza ovllivňovala lidi jsou třeba v Atentátu), nebo pohled na symboliku Lidic ze zahraničí, tohle je opravdu ilustrace k čítance z dějin. Odkazovat se na rodiny, které Lidice přežily, jak tu někdo dělal, je absurdita - to, že něco je tragedie, neznamená, že jakákoli práce o tom si zasluhuje úctu, ne, parazitování na velkých tragediích je sice novinářsky běžné, ale stejně odsouzeníhodné. Kalkulace a vypočítavost rulez, škoda ()

pindruche

Kdybych příběh Lidic neznala, asi bych hodnotila jinak. Většina postav je jen ledabyle načrtnuta, což je škoda.Spoustu věcí bych si musela domýšlet nebo vyhledat informace jinde. Ale není to dokument, je to film. To základní ukázal. Ve vypjatých scénách mě i dojal a já za Karla Rodena, Zuzanu Bydžovskou a vůbec za to co mi nechal na duši dávám 4. ()

Salman

Když srovnám scénu vypálení Lidic se scénou vypálení jedné běloruské vesnice z filmu Idi i smotri, tak si říkám, zda nejsou tři hvězdy zbytečně moc....ale takto - asi největší problém je bolševický Mahler jako scénárista a obecně jeho příliš velký vliv na tento film...jinak to za zkouknutí stojí.... a Roden či Bydžovská hrají na vysoké úrovni. ()

pan_buh

Koukám že místní vlezprdelové natočili našim germánským "přátelům" přátelsky pojatý film. Hlavně aby nebylo vidět jak ty kurvy německý plynovali české děti.... ()

KuceraJohny

Opravdu smutný příběh Lidic je zachycen v tomto snímku. Bohužel snímek nemá ty kvality aby přinutil diváka koukat bez mrknutí oka a díky tomu se i vzdělat. Film je poměrně nudný a herecké výkony nijak nevyčnívají. Musím ale říct že hrůza a děs který museli zažívat lidé z Lidic a i celkově lidé za druhé světové války, je z filmu cejtit přímo enormně. Film je dost depresivní a jestli to byl záměr tak klobouk dolů to se povedlo. Co se ale nepovedlo byl průběh filmu. Myslím si že Lidice by si zasloužili kvalitněji natočený snímek. Kdyby byl člověk který by nevěděl co se stalo a pustili by se mu Lidice aby to zjistil tak by po půlce odešel a řekl že ho to nebaví. Bod dávám za to že se natočil film o té události měla by se připomínat a nezapomenout. Přesto že snímek není tak kvalitní je dobře že vznikl. ()

GsPiDeR

Za mne emocionální nářez. Tak trochu bych to přirovnal k hudbě. Někdy ta stejná věc nesedne, jindy ta stejná věc sedne jako zadní část těla na hrnec. Jak jinak si vysvětlit to spektrum rozdílných názorů na film? Dnes to sedlo.-). ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)