Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

naytsirk

Těšil jsem se na emotivní bombu, ale dostal jsem jen podivný pocit. Celkově to na mě nepůsobilo zle, Roden byl skvělí, stejně tak Budař… Ale nedokázalo to ve mně vyvolat pocit nasranosti a smutku, což jsem prostě čekal. ()

pájap

naprostý souhlas s malarkeyem, já bulil jak vůl...ne proto že by mě k tomu tvůrci nutili ale proto že se to fakt stalo......to je něco....... ()

robbez

Nevím, zda je u tohoto typu filmu vhodné začínat souloží, ale asi se to dnes pokládá za nezbytný prostředek k upoutání diváka. Zajímalo by mě, proč lidi zkoušené válkou či jinou pohromou musí tak často hrát právě Roden. Asi to bude tím jeho trpitelsko-melancholickým výrazem. Není zrovna příjemné sledovat lidské utrpení a tím film doslova přetéká. Samotný příběh, který se odehrává na pozadí lidického masakru, je ale zajímavý. Hlavní postava přežije zničení svého domova a smrt svých nejbližších, protože zrovna sedí ve vězení - tomu se tedy říká ironie osudu. Docela zajímavý je závěr filmu. Postava přeživšího lidického muže se oficiálním místům poněkud nehodí, protože jaksi narušuje hrdinský a mučednický charakter lidického příběhu. Rodenova postava říká své bývalé milence: „Ty tu chceš zůstat, dělat jim tu živej pomník.“ To je přesně ono: vytrácí se lidský rozměr tragédie a z Lidic se stává jen neosobní a zpolitizovaný symbol. ()

plostenka

Jedná se o průměrný film, který má bohužel velké ambice, což je znát hlavně na x-krát opakovaných záběrech, které asi mají vyvolávat tísnivou atmosféru, nebo na nesčetné záběry poprav, sebevražd a vražd. Tento film ani tak nezachraňuje celkem solidní herecké obsazení, jako spíše skutečný příběh a několik málo povedených scén, to však nezabraňuje tomu, abych se na něj už neplánoval znovu podívat. Jestli se tedy chcete podívat na film z tohoto historického období, podívejte se raději na mnohem lepšího Protektora. ()

karel63

Velké rozladění...film, na který se čekalo dost dlouho, než se vůbec našel někdo, kdo toto citlivé téma (a to i dnes) zpracuje. Myslím si, že je ušitý horkou jehlou a na dvě poloviny a plný hudebních podkresů a nepřesvědčivých hereckých výkonů a perfektního zahrání "HLAVNÍCH POSTAV" a nedotažených scén a vůbec. ()

Morin

Film Lidice je jednoznačně tím, čím být měl. Tragický příběh o osudu lidí, který má celou dobu spád a nejsou tam skoro hluché pasáže. Atmosféricky velice dobře zvládnuté, někdy až přehnaně vynucované emoce, ale jako celek velice dobré. Hudba dotváří samotný efekt a excelentní Karel Roden. Někdo zde zřejmě nechápe, že jde o film a musí být pro lidi. ()

zekon

Zlost, bezmoc, smutek, soucit.....tohle prostě musí každý u filmu cítit, je to emotivní film jak sviňa. Perfektně zvládnutá atmosféra a vykreslení té doby. Strach bavit se o čemkoli kdekoli, nejistota kdy Vás odvedou a popraví. Povedlo se perfektně zvládnout jak exteriéry tak interiéry, technika, hudba, herecké výkony, Roden opět ukazoval, že je PAN herec. Skvělá profesionální práce. Pro mě film, který rozhodně snese srovnání se Spielbergovým Schindlerovým seznamem a měl by být povinný na školách. Nicméně chybky samozřejmě má. Nebylo zcela zřejmé že Lidice souvisí s atentátem, vlastní atentát byl asi nejtrapnější scéna filmu. Zplynování dětí, kdy se něměcký voják zastřelí, krabička s dopisy z lágru, velmi silné scény. Z Vlčkem jsem soucítil a naprosto jej chápal. Pokud bylo vše na reálných základech (resp. maximálně možně) povedlo se opravdu zpracovat něco co tu nebylo. NAPROSTÝ SOUHLAS S MALARKEYEM ()

Cubah

Jedno z nejsilnějších témat české historie si asi zasloužilo trochu soustředěnější přístup - takže, skvělé téma, skvělí tvůrci a přesto podprůměrný film. Proč. Přišel mi tak nějak bez citu, jen jakýsi učebnicový přepis tragedie, ve kterém jsem nenašel nějakou skutečně silnou postavu, která by byla vypravěčem celého příběhu a tak nějak to zlidštila. Prostě mi to přišlo neosobní a citově ploché. Velká škoda, prachy byly, ale asi shořely s těmi filmovými... ()

dudel3333

neviem čo chcete od filmu založeneho na skutočnych udalostiach.či je to hudba,pomale zabery,hra na city......Ale o tomto je ten film o zamysleni sa čo sa tam stalo.Pre mna filmova lahodka ()

Augustyn

Zas stejně mlčenlivej Roden, je tu určitě Českýho lva hoden, tak podejte mi ještě o kapesník více, vždyť čumim já to na na Lidice! ()

Angelie

Mozna sem citlivka, ale tohle je opravdu po dlouhe dobe film, ktery me rozbrecel a ne jednou. Ta atmosfera, sceny, pribeh... vsechno me to opravdu vzalo a je to vyborne natoceny film s nametem, ktery se snad neprestane probirat nikdy. Pro me opravdu dobry film ! ()

Ragde

Ano, sice ždímačka slz, ale podle pravdivý události a nad tím by se lidi měli zamyslet. Doba, kterou si nikdo z nás neumí představit. Jinak krásně natočené scény, velký plus dávám za volbu mladých hereckých talentů a nestárnoucího Karla Rodena. ()

dwarwen

Film není špatný, místy i nadprůměrný a např. Rodenův herecký výkon klasicky vynikající. Co mi ale dokonale zničilo náladu z filmu, byla ta urputná snaha tvůrců z diváka doslova vytáhnout lítost děj se co děj. Mělo to na víc. ()

pavont

V podstate jedna zo zasadnych udalosti sa pod rukou rezisera zmenila na nudnu kycovitu slataninu a nebyt hercov a samotnej historie, bola by to skoda casu. ()

chosan

Na českou tvorbu je to to nejlepší co nám může český režisér nabídnout, nyní můžu prohlásit že po shlédnutí filmu jsem se trošku ale opravdu jen trošku cítil jak v Hollywoodu. Film si zaslouží 75%. ()

petulinkaz

Dá se komentovat film, který je podle skutečné události a ještě události, jako je vypálení Lidic....A rozhodně sem se nemusela nutit k pláči, k tomu nepotřebujete film, stačí se něco takového představit. Některé komentáře mi tady přijdou, ani nevim, jak to pojmenovat. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)